www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

El. pastir hotSHOCK N50
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Komponente in podsklopi
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 15, 2013 10:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

freshman je napisal/a:
Saj ne bom nobenemu pomagal z svojim prispevkom pa vendar.......
Pa kaj za vraga je ta space technology v navadnem elektro pastirju........ pa kaj se ne da še bolj zakomplicirat ali kaj ?
Saj verjamem da je dober in močan vendar tako kot vsak potrebuje napetost za delovanje in tako kot vsak ni imun na strelo.
Če bi konstruktor malo več časa porabil na izdelavi in razvoju zaščite bi bila zadeva popolna.
Pa ne misliti da pastirjev še nisem videl od znotraj ker sem jih več tudi že popravil taskega pa še nisem videl pa upam da tudi ne bom (razen delujočega).
To je samo moje mnenje.



Odgovarjam ti s vprašanjem. Zakaj se v avtomobile vgrajuje X stvari, če prav za vožnjo potrebujemo 4 kolesa motor in volan...?

Razlog tehnologije v danem primeru je verjetno cena. Praktično celo ploščo lahko položi stroj. Taka plata v kompletu proizvajalca pride par €.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1871
Aktiv.: 8.40
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 14, 2014 8:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Morda kdo ve tip originalnega izhodnega tiristorja (z matico na sliki "6dan8") ?
_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.34
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 15, 2014 12:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MK je napisal/a:
Pastir je tak kot je. Tudi jaz sem že videl veliko bolj preproste, precej manj elementov in z približno enako energijo pulza.

Kaj pa poraba? Imam doma preprostega, ki deluje na 12V. Svinčeva baterija ni niti za 4 dni, ker vleče za 1,5 ampera v sunkih.

Bi bil zelo vesesel, ko bi vedel kako zmanjšati porabo? Razmišljal sem že, da bi notranji klasičen transformator zamenjal z stikalnik napajalnikom takle iz 12V na 450V, ki bi imel malo porabo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.89
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 15, 2014 7:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kobranka je napisal/a:

.........Bi bil zelo vesesel, ko bi vedel kako zmanjšati porabo? Razmišljal sem že, da bi notranji klasičen transformator zamenjal z stikalnik napajalnikom takle iz 12V na 450V, ki bi imel malo porabo.


Točno tako! Tudi jaz sem razmišljal v tej smeri. Skoraj vsi el. pastirji, ki imajo neko "varčno" porabo so zgrajeni s swičerjem v katerem je uporabljeno feritno jedro in oscilira z nekaj 10KHz. Kot sem že dejal v eni drugi temi, je 3,5J el. pastir imel porabo s swičerjem cca 100mA.

Je pa vprašanje kako preračunati in izdelati tak swičer, da bo deloval po pričakovanjih. Tudi en naš soforumaš se jekaj "matral" okrog takega swičerja.
http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=38829&highlight=

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
perosi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Jul 2013 18:34
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.12

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 20, 2014 2:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni.
Mi zna kdo povedati, kaj bi bilo lahko narobe, da po nekajurni uporabi vedno precvika žičko na navitju (kjer "poka" med delovanjem) na vrhu vezja? To se je zgodilo že 3x in ko zalotam, nekaj časa deluje, potem pa precvika 2-3mm višje. Samo navitje se med delovanjem tudi segreje in me zanima ali je to vse ok.
Nisem ravno vešč te zadeve, zato sprašujem in upam da se razumemo kje imam problem. Hvala.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.01
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 21, 2014 10:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Naredi kakšno sliko in jo prilimaj na forum. Bo lažje svetovati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
perosi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Jul 2013 18:34
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.12

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 21, 2014 3:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na levi nogici navitja se vidi kje sem lotal in vedno precvika na istem mestu.
Je prav da se to navitje segreva?



2014-09-19 23.07.35.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.77 MB
 Pogledana:  65 krat

2014-09-19 23.07.35.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1871
Aktiv.: 8.40
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 22, 2014 8:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni OK - ne sme se segrevati Wink

Ker imaš že odprtega bi prosil, če mi pogledaš oznako izhodnega tiristorja (kovinski z "šraufom") Cool

BDW: Pravkar sem prišel cca. 1000m nižje, kjer sem 4 dni ročno odigral "električarja na paši" Mr. Green

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
perosi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Jul 2013 18:34
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.12

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 22, 2014 11:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Trenutno ne morem (ni moj in ga nimam v bližini), ker sem spet zacinil in sedaj baje dva dni po nekaj ur dnevno deluje . Bomo videli koliko tokrat zdrži, potem se pa spet pišemo Smile
Kaj pa misliš da je s tiristorjem?

Če ima pa kdo še kakšno idejo pa prosim naj kar napiše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
laura
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Avg 2010 11:48
Prispevkov: 1954
Aktiv.: 11.72
Kraj: Sobota

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 23, 2014 12:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne vem zakaj to žičko toliko lotaš.Žico zalotaj na vezje ker imaš tu nek slab spoj in jo zato odžira( švasa) in posledično segreva tuljavo.
_________________
Dela kot švicarska ura-samo pokvarjena
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fero78
Član
Član



Pridružen-a: Sre 28 Maj 2014 14:32
Prispevkov: 15
Aktiv.: 0.12

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 28, 2014 7:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

perosi je napisal/a:
Na levi nogici navitja se vidi kje sem lotal in vedno precvika na istem mestu.
Je prav da se to navitje segreva?

Rad bi električno shemo, če je mogoče, seveda.Hvala.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
perosi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Jul 2013 18:34
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.12

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 01, 2014 12:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

fero78 je napisal/a:
perosi je napisal/a:
Na levi nogici navitja se vidi kje sem lotal in vedno precvika na istem mestu.
Je prav da se to navitje segreva?

Rad bi električno shemo, če je mogoče, seveda.Hvala.

In kje naj jo dobim? Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.89
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 01, 2014 7:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

perosi je napisal/a:
In kje naj jo dobim?


Mogoče bi jo pa sam narisal iz obstoječega tiskanega vezja (reverse inženiring). Kolikor je videti so elementi označeni, povezave so pa tudi vidne. Shema bi mogoče še komu prišla prav Wink.

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Davorin
Član
Član



Pridružen-a: Pon 16 Okt 2006 16:28
Prispevkov: 129
Aktiv.: 0.61

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 01, 2020 9:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam problem s tem modelom pastirja. Deluje par minut, dokler se tiristor ne segreje do temperature več kot 100 stopinj. Nato so frekvenca impulzov poveča (3x na sekundo) in vklopi se napaka. Kaj bi lahko bilo narobe. Elemente sem premeril in vse zgleda OK. Je mogoče, da je napaka na izhodnem transformatorju? S čim bi ga lahko simuliral?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.89
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 02, 2020 2:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Davorin je napisal/a:
Imam problem s tem modelom pastirja. Deluje par minut, dokler se tiristor ne segreje do temperature več kot 100 stopinj. Nato so frekvenca impulzov poveča (3x na sekundo) in vklopi se napaka. Kaj bi lahko bilo narobe. Elemente sem premeril in vse zgleda OK. Je mogoče, da je napaka na izhodnem transformatorju? S čim bi ga lahko simuliral?


Mogoče je res izhodni VN transformator prebit in se zaradi tega greje tiristor. Mogoče je tudi s tiristorjem kaj narobe in je lahko "na pol" prebit, ali pa ne odpira "do konca"...
A lahko napišeš kakšna je oznaka tiristorja?

Kako preizkušaš pastirja - z bremenom ali brez?

Tega še nisem prizkusil, zato predlagam zgolj z ugibanjem. Odklopi VN trafo in daj namesto VN trafota tri ali več 10W uporov zaporedno, da bodo delovali kot breme in se bo skozi te upore praznil tisti taveliki kondenzator.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Komponente in podsklopi Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group