www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Hladilnik na inverter
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
lostid
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Sep 2008 17:23
Prispevkov: 234
Aktiv.: 1.24
Kraj: Ljubljana-rudnik

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2011 8:43 am    Naslov sporočila:  Hladilnik na inverter Odgovori s citatom

Torej imam 400w inverter z modificiranim sinusom, ali lahko na to priključim hladilnik ?

Skrbi me samo kako bo ta modificiran sinus vplival na kompresorski motor, namreč hladilnik bom kupil nov
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3353
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2011 10:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

NAJVERJETNEJE ne bo šlo skupaj. Hladilnik ima zelo težak zagon in inverter ne bo imel šans, da prenese ta zagonski sunek.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lostid
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Sep 2008 17:23
Prispevkov: 234
Aktiv.: 1.24
Kraj: Ljubljana-rudnik

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2011 10:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vredu to ni problem, lahko naročim tudi 1000w inverter (npr http://cgi.ebay.com/220V-1000W-New-USB-Port-Car-Power-Inverter-DC-AC-12V-/200627009101?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2eb64d364d ) bolj me skrbi vpliv modificiranega sinusa na kompresor? bo to kaj skrajšalo življensko dobo?

Namreč namen imam kupit a++ hladilnik (450w porabe na dan za 150cm hladilnik) za 300e in se mi zdi škoda da bi ga inverter uničil
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3353
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2011 10:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malce tukaj poglej. Pa tudi tisto povezavo v prvem postu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lostid
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Sep 2008 17:23
Prispevkov: 234
Aktiv.: 1.24
Kraj: Ljubljana-rudnik

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2011 11:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za povezavo, prvo temo sem sicer že našel z iskalnikom, samo nisem dovolj podrobno prebral. Piše da je z 300w razsmernikom pognal 90w kompresorski hladilnik, tako da upam da bo tudi pri meni šlo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bojans
Član
Član



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 0:52
Prispevkov: 1196
Aktiv.: 5.98
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2011 12:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S 150 W inverterjem sem pognal 90W kompresor hladilnika, je pa res, da ta inverter omogoča kratkotrajno preobremenitev 300W. Po moje oblika napajalne napetosti motorju ne bi smela škodovati. Mnenja bolj kvalificiranih pa dobrodošla.
_________________
Razlike med mrličem in butlom ni. Nobeden od niju se ne zaveda. Trpi pa okolica.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pyr0Beast
Član
Član



Pridružen-a: Pon 16 Jun 2008 14:11
Prispevkov: 4969
Aktiv.: 25.77

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2011 12:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Inverter se zna pritoževati in izklapljati.

Možna je tudi zaustavitev med delovanjem. Ali pa naslednji štart neuspešen. Prvi štart kompresorja je najlažji.

Tak da - stestiraj, če dela, dela
Inverterju dodaj vent in poskrbi da ima čimkrajše dovodne kable. To je to.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 23.92
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2011 1:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Motor kompresorja dela na vse kar je podobno izmerničnemu toku (vprašaj centralarje v Baški grapi), sploh če je frekvenca blizu 50 Hz in se napetost preveč ne sesede, pod 200V je že lahko kriza.

Manjši problem je le, da ob nesinusni napetosti utegne motor spuščati zoprne glasove (brnenje ali piskanje), enako kot motorji obtočnih črrpalk, ko delajo na inverter. Ali do tega pride ali ne, je odvisno od več dejavnikov (izvedba navitij, dimenzioniranje motorja, oblika napetosti itd) in je na pamet nemogoče reci ali bo do tega problema prišlo pri dotični kombinaciji. Priklopi in poslušaj.

Mimogrede, če je prostor za več akumulatorjev, raje razmisli o 24 ali 36 V inverterju - manjši tokovi za isto moč in manj izgub (Pizgub = I * I / R).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.51
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2011 3:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pyr0Beast je napisal/a:
Inverter se zna pritoževati in izklapljati. ... stestiraj, če dela, dela
Jaz sem imel npr. en sposojen in en svoj inverter 300W s špico 600. Naizgled obadva enakih karakteristik, ampak sposojeni je "zakurblal" PC s CRT monitorjem, drugi moj pa niti samega monitorja ne zaradi špice degauss toka monitorja. Zgleda, da ima moj bolj hitro zaščito, pa noče. Ker mislim, da bi bilo podobno lahko s takim mini hladilnikom na kompresor, je res vse bolj stvar sreče, pa bi blo treba probat ali bi funkcioniralo ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Zee
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 18 Jul 2011 13:08
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01
Kraj: KOMENDA

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 18, 2011 2:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Svetoval bi ti čisti sinus, saj z kvazi sinusom hitro kaj odleti še posebej pri kompresorskih motorjih z kondenzatorjem. Sam sem pri 200W skrinji uporabil inverter moči 1000W cisti sinus. Stvar je delovala, dogodilo pa se je tudi da ni potegnil, baje je to problem razporeditve kompresorskih plinov.

Naredil sem prenosno skrinjo za prodajanje sladoleda po obali in dodal 105Ah akumulator, ki je zdržal od 6h do 10h odvisno od zunanje temperature.

Kvazi sinusa nisem poskusil me pa resnično zamima če deluje. Prosim če poročaš kako se ti je izšlo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3468
Aktiv.: 16.54
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 19, 2011 7:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na 1000w inverter, kupljen pri Interdiskontu, požene hladilnik še pri 10V v akumulatorju. Z drugim, 600w inverterjem, pa ga ni niti zasukalo.

Najbolje je, da sprobaš konkretno model inverterja, ki ga imaš.
Pa če ima soft start, imaš manj možnosti za uspešen zagon Wink

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lostid
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Sep 2008 17:23
Prispevkov: 234
Aktiv.: 1.24
Kraj: Ljubljana-rudnik

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 24, 2011 9:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Torej sem poizkusil in hladilnik se ni zagnal, takoj ko sem vklopil je zaščita izklopila inverter.
Zdaj iščem drug inverter oz. bi poizkusil narediti kakšen softstart če kaj obstaja, ima kdo kakšno vezje? Npr da bi vezal v vezje upor ki bi se izklopil po uspešnem zagonu?

PS. zakaj praviš da imam z softstartom manj možnosti za zagon ni ravno obratno?


Nazadnje urejal/a lostid Ned Jul 24, 2011 9:20 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 34.96
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 24, 2011 9:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lostid je napisal/a:

PS. zakaj praviš da imam z softstartom manj možnosti za zagon ni ravno obratno?

Kolikor jaz vem mehak zagon potegne še več toka.

_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 23.92
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 24, 2011 10:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hladilnik + soft start = nikar

Kompresor hladilnika/ zamrzovalnika, ki je namenjen uporabi v gospodinjstvu ima enofazni asinhronski motor.

Takemu motorju z nižanjem napetosti (soft start) zelo pade moč in navor. Oboje pa motor zelo rabi, da kompresor spravi v delovanje. Batni kompresor, ki je za povrh še pod tlakom, je zelo neugodno breme za tak motor.

Poleg tega, za zagon motorja večinoma ni v uporabi metoda s kondenzatorjem ampak z dušilko, saj je zahteva po zanesljivosti delovanja izredno pomembna. Ta izvedba ima manj delov, ki se lahko pokvarijo, pomeni pa še hujši tokovni sunek ob vklopu.

Posledično s soft startom nimaš praktično nobene možnosti, da bo hladilnik začel delovati: Motor v času delovanja soft start funkcije, ne bo pretegnil, samo kuhal bo (in njegova zaščita tudi), ko pa bo napetost na njem končno ustrezna, pa že utegne izpasti bimetalna zaščita motorja.

Centralarji v Baški grapi so za olajšanje štarta hladilnikov, ko niso delali na državno elektriko, vezali štartne 50uF kondenzatorje zaporedno s pomožno fazo teh hladilnikov.

Baje je pomagalo v veliki večini primerov, konec koncev je taka rešitev v uporabi tudi pri nekaterih tovarniških izvedbah. Vendar ne vem in ne jamčim, da je taka rešitev za tvoj primer ustrezna, v najslabšem primeru lahko skuriš motor kompresorja = uničen hladilnik!

Zato previdno in če ni vse v redu, ne riniti z glavo skozi zid.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lostid
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Sep 2008 17:23
Prispevkov: 234
Aktiv.: 1.24
Kraj: Ljubljana-rudnik

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 24, 2011 10:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hmm potem najboljše kupiti močnejši inverter.
Gledal sem tega
http://cgi.ebay.de/Spannungswandler-12-230V-1000W-2000W-NEU-OVP-/280592727928?pt=Reisemobil_Caravan_Teile&hash=item4154a13f78

ima pa soft start funkcijo tako da nevem kako bi to delalo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 1 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 68 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group