www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

FPGA in domače vezje
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> FPGA in CPLD programabilna vezja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
hribo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Nov 2011 13:38
Prispevkov: 150
Aktiv.: 0.99
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 18, 2011 10:38 am    Naslov sporočila:  FPGA in domače vezje Odgovori s citatom

Zdravo.
V bližnji prihodnosti, se bom lotil projekta v katerem bom uporabil FPGA. Namen imam uporabiti ALTERA CYCLONE II(144 pin).Zanima me, kakšne imate izkušnje z delovanjem FPGA-ja, če je ploščica domače izdelave? Ali je možno dobro naspajkati SMD s 144 pini na ploščico? Kaj vse moram še upoštevati, ko bom načrtoval vezje, ki ima na sebi FPGA?

Hvala za vse odgovore.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9407
Aktiv.: 42.23
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 18, 2011 11:03 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem lotal 208-pinski QFP (0,5mm raster) in je šlo v redu. Dober spajkalnik, fluks, pletenica in nekaj vaje, pa gre.
Vezje "domače izdelave" misliš enostransko? Zna biti da boš imel težave pri delovanju, ker napajanje ne bo optimalno razpeljano. Predlagam dvostransko vezje - spodnja plast samo za razpeljavo napajanja. Seveda pride potem en kup vij.
Večina proizvajalcev FPGAjev ima kakšen Application Note, kako priklopit napajanje, kakšne kondenzatorje uporabit in v kakšni sekvenci se morajo vklopit posamezne napajalne linije.

_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
hribo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Nov 2011 13:38
Prispevkov: 150
Aktiv.: 0.99
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 18, 2011 6:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za hiter odgovor. Lepo je slišat, da je zadeva izvedljiva. Vsekakor sem imel v mislih dvostransko vezje, ker pri enostranskem, bi imel težave kako razpeljati vse linije. Pridevnik domače se je nanašalo na to, da ga bom naredil doma, se opravičujem če sem s tem povzročil zmedo.
Sedaj pa imam še eno vprašanje, ki bo mogoče v vaših očeh malo neumno. Imeti na istem vezju ARM in FPGA. Ali je to nespametno/pametno? Kako realizirati povezavo, si bom mogoče po nepotrebnem podvajal delo? Vsak nasvet in komentar bi bil dobrodošel.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GopherB
Član
Član



Pridružen-a: Čet 10 Mar 2011 11:44
Prispevkov: 90
Aktiv.: 0.56
Kraj: Lj

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 18, 2011 6:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zakaj pa rabis ARM poleg fpga-ja? Meni osebno se to ne zdi potrebno, saj ti nudi vse zivo. Res da je fpga bolj "glupa" zadeva, ampak je vsemogocna Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hribo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Nov 2011 13:38
Prispevkov: 150
Aktiv.: 0.99
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 20, 2011 3:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz gledam na povezavo med ARM-jem in FPGA-jem, tako da si predstavljam ARM kot "možgani", FPGA pa "mišice" vezja.
Na svoje prvem vezju z FPGA-ji vsekakor ne nameravam, vključiti oba. Toda lepo je imeti postavljene določene ambicije, in vediti če so le te izvedljive in koristne.
Sedaj me zanima še: Katera je najbolj elegantna rešitev, da izvedem programiranje FPGA-ja na vezju? Do sedaj, sem vse delal na izposojenem protoboardu. Kako izvedem povezavo med računalnikom in FPGA-jem? Mogoče FTDI vmesnik?
Hvala za vsak odgovor in komentar.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GopherB
Član
Član



Pridružen-a: Čet 10 Mar 2011 11:44
Prispevkov: 90
Aktiv.: 0.56
Kraj: Lj

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 20, 2011 10:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz osebno bi izbral ali-ali (ali ARM ali FPGA). Bolj izkuseni mojstri foruma ti bodo znali povedati,ali je kje kaksna korist od povezave ARM-FPGA.

FPGA-ji se navadno uporabljajo v hitrih in zahtevnejsih vezjih. So drazji, tezje za prilotat na plato (ponavadi imajo prikljucke cez celo dno ohisja oz. zelo majhne nogice).
ARMi so pa pac splosno uporabni uC, s katerim bos imel manj tezav pri sestavljanju.

Ce ti to predstavlja izziv - šur, why not! Dancing
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5333
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 20, 2011 11:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa ne moreš ARM jedra v FPGA kar implementirati? Za AVR vem, da se to da ...

Lp, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.88
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2011 1:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mucek je napisal/a:
Pa ne moreš ARM jedra v FPGA kar implementirati? Za AVR vem, da se to da ...

Z pravim core ARM7 so problemi zaradi licence...
Se pa seveda da dobiti kompatibilne zadeve.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
chaos
Član
Član



Pridružen-a: Sob 16 Sep 2006 22:12
Prispevkov: 1063
Aktiv.: 4.96
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2011 11:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hribo:

FPGA bos programiral preko JTAG vmesnika, torej imas opcijo dodati JTAG vmesnik na tvoj board, lahko pa JTAG "simuliras" s tvojim uC, ki je pa na racunalnik lahko povezan preko USB.

Predvidevam, da ne bos uporabil FPGA-ja v BGA ohisju, torej imas na voljo dokaj majhne FPGA-je. Definitivno premajhne, da bi v sam FPGA implementiral se procesor, ker bi ti potem ostalo bolj malo misic.

Bi ti pa svetoval da, preden gres v izdelavo vezja, dobro razmislis kaj bos z njim sploh pocel, in kaj bi rad poganjal v ARMu in kaj v FPGAju. Mogoce bi za zacetek kupil kaksno izdelano vezje, npr. na strani fpga4fun.com lahko dobis ze narejene boarde z FPGA+ARM.

LP!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hribo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Nov 2011 13:38
Prispevkov: 150
Aktiv.: 0.99
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2011 11:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Chaos najlepša hvala za vse informacije in za spletno stran. Sedaj pa grem...veselo na delo.
_________________
Failing to plan is planning to fail.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bluel
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Apr 2008 20:11
Prispevkov: 79
Aktiv.: 0.41
Kraj: Kreplje

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 22, 2011 1:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še nekaj zanimivega za arm in fpga.

http://www.actel.com/products/smartfusion/default.aspx
actel

Lp alen
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov Yahoo Messenger - naslov
hribo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Nov 2011 13:38
Prispevkov: 150
Aktiv.: 0.99
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 12, 2012 9:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo.

Končno mi je uspelo narediti v glavi vsaj približno sliko, kaj vse je potrebno da se naredi delujočo ploščo z FPGA-jem. Če sem prav razumel potrebujem:
-USB port ki ima JTAG ali I2C za programiranje FPGA
-flash na katerege se shranjuje program za programiranje FPGA-ja
-DDR RAm in flash za samo delovanje FPGA-ja
Če sem prav razumel je vse zgoraj našteto nujno potrebno da FPGA deluje kot mora. Kar rahko zakomplicira izdelavo vezja za mene. Ali lahko kdo potrdi moje mnenje? Ali lahko FPGA deluje brez DDR-a?
Ker vezava DDR-a mi zaenkrat predstavlja največji iziv, kakor sem videl je za pravilno vezavo DDR-av vezju potrebno uporabiti tri sloje.

Hvala za vse informacije.

_________________
Failing to plan is planning to fail.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9407
Aktiv.: 42.23
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 12, 2012 10:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

JTAG je kar standardni priključek za programiranje in debuggiranje.
USB na osnovni plati ne rabiš. Rabiš pa programator - škatlico, ki ima na eni strani JTAG, na drugi pa ali LPT (stara poceni varianta) ali USB (dražja varianta).

En FLASH, v katerem je shranjena binarna datoteka ("program") za FPGA, res je.
Nekateri FPGAji ga imajo že integriranega.

Dodatni Flash, SRAM, DDR, ... rabiš pri večjih projektih. Troslojno vezje ti bo težko kdo naredil. 4-slojno je standard. Minimalno naročilo je ponavadi okoli 400 eur.

Pri izbiri proizvajalca FPGAja bodi pozobren, če imajo na voljo osnovni toolchain zastonj.

Če še nikoli nisi programiral FPGAja, ti resno priporočam tale nasvet Exclamation

chaos je napisal/a:
Mogoce bi za zacetek kupil kaksno izdelano vezje, npr. na strani fpga4fun.com lahko dobis ze narejene boarde z FPGA+ARM.

_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
hribo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Nov 2011 13:38
Prispevkov: 150
Aktiv.: 0.99
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 13, 2012 12:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dejansko sem zelo resno že razmišljav v smeri nakupa razvojne plate z FPGA-jem. Toda ovira katero sem hotel preskočiti z izdelavo svoje plate je bila cena. Ampak te ovire ne bom uspel preskočiti.
Sedaj me najbolj če kdo ve kakšna razvojna plata je primerna za začetnika? Imam sicer izkušnje s coolrunerjem 2. Trenutno si ogledujem Digilentove NEXYS-se 2 in 3.
Kašna je razlika med STARTANOM 3 in 6?
A kdo ve kje se da razvojne plate za FPGA ceneje dobiti?

_________________
Failing to plan is planning to fail.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9407
Aktiv.: 42.23
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 13, 2012 8:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakor obrneš, je nakup že izdelanega in testiranega vezja najcenejši. Za začetnika sploh.
En predlog imaš že kak post višje, sicer pa Farnell, Digikey, še kakšna bolj specializirana spletna trgovinica in seveda na FE se jih dobi. In verjetno na FERI imajo tudi kaj podobnega.

Glede izbire čipa tudi bodi pozoren - zastonjska razvojna orodja ne podpirajo "ta močnih" čipov kot npr. Virtex itd.
Ta močni čipi so tudi dragi in demo vezja posledično tudi ustrezno nabasana in seveda precej dražja..

primer:
http://si.farnell.com/mcu-mpu-dsc-dsp-fpga-development-kits_primary-platform

Za začetnika bi bilo nekaj takšnega povsem dovolj:
(Izbral sem Xilinx ker tega poznam)
http://si.farnell.com/2061836

60 eur je kar ugodno!

SPARTAN-3E, 100K
PS/2 Port and 8bit VGA Port, User-settable Clock, ESD and Short-circuit Protection





Seveda pa niti z besedico še nisi omenil, kakšen projekt boš sploh gor poganjal?
Question

_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> FPGA in CPLD programabilna vezja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 68 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group