www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

ERMA SSA oz. Savica 56 RA27
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Mikipi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 15 Mar 2011 16:09
Prispevkov: 21
Aktiv.: 0.13
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 18, 2012 11:05 am    Naslov sporočila:  ERMA SSA oz. Savica 56 RA27 Odgovori s citatom

Doma imam star radio ERMA SSA iz leta 52. Narejen v Šmarjah pri Kopru. Zanj ne najdem načrtov. Po elektronkah sodeč bi pa rekel, da je precej enak kot Iskrina Savica 56 RA27.

Mi lahko kdo pomaga?

Hvala!

Miljenko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s57bic
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Dec 2003 8:18
Prispevkov: 615
Aktiv.: 2.76
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 18, 2012 10:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najbrž tole iščeš.

lp, Jože.



ERMA-Koper-SSA.gif
 Opis:
 Velikost datoteke:  361.88 KB
 Pogledana:  63 krat

ERMA-Koper-SSA.gif


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mikipi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 15 Mar 2011 16:09
Prispevkov: 21
Aktiv.: 0.13
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 19, 2012 8:44 am    Naslov sporočila: icon_warning  Odgovori s citatom

Očitno imam še vedno "neaktiven" status in ne morem odpirat pripetih dokumentov. Mi lahko prosim pošlješ preko ZS?

Hvala

Včeraj sem ga razdrl. Opazil sem, da je nekdo že popravljal in zamenjal usmerniško elektronko AZ12 (ali UY1N) z EZ81. Ker ima ta drugačno podnožje, to novo podnožje skupaj z elektronko binglja na kablih nad originalnim podnožjem.

Sem pa tudi sam že naredil eno napako, kar me jezi. Torej POZOR VSEM!!!

PRI ČIŠČENJU STEKLA SKALE NE UPORABLJAJTE OBIČAJNIH ČISTIL ZA STEKLO (ala Mercator), ker topijo napise!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tako imam sedaj na eni strani skalo malo načeto, žal. Sicer pa izgleda kar OK in mislim, da bi z zamenjavo kondenzatorjev lahko začel peti.

Je pa notri veliko čeških komponent (Tesla) in radio kot tak zelo spominja na Tesla 405-411 serijo.

Še eno vprašanje; na hrbtni strani skale (črna hrbtna stran) spodaj je nalepljen nek trak iz mehke črne tkanine. Kazalec skale drsa po njej. Ta tkanina je malo odlepljena in kazalec skale sedaj drsa znotraj te tkanine (za robom). Ali je to mišljeno tako, ali pa je kazalec zašel za rob, ko se je tkanina odlepila?


Hvala vsem za pomoč


Nazadnje urejal/a Mikipi Čet Jan 19, 2012 10:55 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Nace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Maj 2003 0:12
Prispevkov: 828
Aktiv.: 3.71
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 19, 2012 8:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kazalec mora drsat po tkanini ne pa po stelu. Nekateri kazalci imajo na koncu en košček bužirke, sem pa tudi že videl da imajo nekateri po celi dolžini skale napeljan laks- dvojni, da je kazalec vmes malo odmaknjen od stekla.
LP Nace
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mikipi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 15 Mar 2011 16:09
Prispevkov: 21
Aktiv.: 0.13
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 19, 2012 9:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hm, morda se nisem dobro izrazil...

Govorim o črnem hrbtišu na katerega naleže steklena skala. Na zadnji spodnji strani črnega hrbtišča je ta trak in po njem (naj bi) drsa nosilec kazalca (ne sam kazalec), ki je pripet na vrvico za iskanje postaj.

Distanco med hrbiščem in stekleno skalo zagotavljo izbokline na hrbišču (v vsakem vohalu po ena) in tanek gumijast trak, ki je podložen pod steklo. ta trak že rahlo razpada in bom moral najti zamenjavo ali pa od njega dobiti vsaj toliko, da bom lahko varno fiksiral steklo nazaj na svoje mesto.

Rad bi še slišal vaše mnenje o laku. Lak je na zgornji strani rahlo odluščen. Ne bi rad v celoti obnavljal lak, ker mislim, da bi izgubil veliko na avtentičnosti. Obstaja kaka alternativa? Ali je pamentno celotno površino dodatno zaščitit s kakim lakom?

LP

Miljenko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Nace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Maj 2003 0:12
Prispevkov: 828
Aktiv.: 3.71
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 19, 2012 9:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poglej to temo http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=28649

LP Nace
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mikipi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 15 Mar 2011 16:09
Prispevkov: 21
Aktiv.: 0.13
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 19, 2012 10:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, hvala. Sem si že prej ogledal. Zelo zanimivo. Mislim pa, da moj primer ni tako hud, da bi zahteval take drastične posege.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shad
Član
Član



Pridružen-a: Ned 23 Okt 2011 16:17
Prispevkov: 128
Aktiv.: 0.84
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 19, 2012 11:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najboljše če priložiš kako sliko, tako na pamet je bolj težko.

Glede ohišja:
predvidevam, da je ohišje lakirano. Če hočeš, da bo izgledalo kot treba boš moral na novo prelakirat. Lak odstraniš z Lavacolom.
Varijanta je, da previdno pobrusiš z 150-220 brusnim in samo prelakiraš.
Če nimaš kompresorja, se da z kvalitetnim čopičem za lak in lakom na osnovi tessarol-a tudi narediti lep finiš.
Za manj vredne radije kot je tudi ta je to dobra alternativa.
Obvezno razmastiti pred lakiranjem!
Ta druga varijanta pride v poštev, če lak ni pretirano napokan.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mikipi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 15 Mar 2011 16:09
Prispevkov: 21
Aktiv.: 0.13
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 19, 2012 1:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Fotografije poškodb še nimam. Za poskušino prilagam tole fotografijo pred razdiranjem:



Na vrhu je zvočnik (se vidi le rob), ki sva ga s sinom vzela že pred časom ven.



IMAG0123.jpg
 Opis:
SSA
 Velikost datoteke:  1.11 MB
 Pogledana:  12 krat

IMAG0123.jpg




Nazadnje urejal/a Mikipi Pet Jan 20, 2012 8:28 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Nace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Maj 2003 0:12
Prispevkov: 828
Aktiv.: 3.71
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 19, 2012 2:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da ne odpiram nove teme. Zanima me ali se dobi kje ta zlata tkanina- blago, ki prekriva zvočnik. Ker sem naredil napako, pranje, se mi je uskočila, tako da je sedaj premajhna, pa tudi parat se je začela.

LP Nace
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mikipi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 15 Mar 2011 16:09
Prispevkov: 21
Aktiv.: 0.13
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 19, 2012 2:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kolikor jaz vem bo to težko.

Morda tule: http://www.grillecloth.com/


Kako si jo pral? Menda če jo opereš v (skoraj) hladni vodi, se ne bi smela skrčit.

Če se ni skrčila preveč, lahko okrog dodaš (prilepiš) drugo tkanino, ki ostane skrita po končani montaži radija.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mikipi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 15 Mar 2011 16:09
Prispevkov: 21
Aktiv.: 0.13
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 20, 2012 8:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še fotografija tipičnih poškodb laka:


IMAG0135.jpg
 Opis:
Praske na laku
 Velikost datoteke:  495.81 KB
 Pogledana:  5 krat

IMAG0135.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shad
Član
Član



Pridružen-a: Ned 23 Okt 2011 16:17
Prispevkov: 128
Aktiv.: 0.84
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 20, 2012 11:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To so male poškodbe.
Svetoval bi, da kupiš Pronto reparaturno olje (svetlo). Dobiš v drogerijah.
Naneseš min. količino z krpico samo na mesto kjer je posvetljeno (ni laka). Primerjaš z ostalo površino in po potrebi naneseš več.
Na cel radio ne smeš nanesti, ker ti olje pride v majhne razpoke v laku in izgled bo pokvarjen!
To olje dela čuda, ko se na navadiš na njega, lahko se tudi lakira prek njega.
Celo površino nato očistiš in spoliraš z namenskim čistilom za pohištvo (Ilirija,Pronto...)
To je najcenejša in najenostavnejša varijanta, seveda pa temu primerno ni najboljša.
No, vsaj jaz bi jo uporabil na tem radiju.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mikipi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 15 Mar 2011 16:09
Prispevkov: 21
Aktiv.: 0.13
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 20, 2012 12:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala Shad!

Se mi je zdelo, da ni potrebe po večjem posegu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mikipi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 15 Mar 2011 16:09
Prispevkov: 21
Aktiv.: 0.13
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 20, 2012 1:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nace


Preberi si tule
http://www.vintage-radio.com/repair-restore-information/general_restore-speaker.html

No zate je morda že prepozno, bodo pa drugi morda izvedeli kako se lotiti čisščenja blaga.

LP vsem
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 80 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group