www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Uporaba malega agregata ?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
pomlad
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Jan 2008 10:54
Prispevkov: 423
Aktiv.: 2.14
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 21, 2022 1:06 am    Naslov sporočila:  Uporaba malega agregata ? Odgovori s citatom

Imam mali agregat na bencinski pogon, Izhod AC max 0,78kw, normalni 0,65 kw.Ima še 12V/8.3A IZHOD za maksimalna kapaciteta polnjenja 40Ah akumulatorja.
Možnost uporabe tega agregata je verjetno zelo majhna v primeru izpada toka v domači hiši. Bi mogoče delovala peč za ogrevanje na pelete, centralno ogrevanje, ki ima tri črpalke? Kako je sploh varno na tak agregat priklopit kakšen TV, PC računalnik, kabelski internet, brezžični internet, itd da ne bi prišlo do uničenja teh sicer manjših ampak občutljivejših uporabnikov elektrike ? Kaj bi bilo če bi priklopil 100 Ah akumulator da se polni istočasno pa nanj UPS z 220V izhodom, bi bili priklopljeni uporabniki bolj varni pred agregatom ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 21, 2022 8:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Probaš in vidiš...

Sem imel pred leti Gude 950, naj bi bil ene 650W stalno in do 950W kratkotrajno. Motor je bencinski dvotaktni, torej na mešanico. Kotni brusilnik 850W je zagnal, ampak je agregat kar dobro "počepnil" za nekaj sekund, brušenje je šlo, žaganje tudi, ampak bolj na rahlo. Uporabna moč je bila verjetno res 650W.
Agregat sem prodal v času žledoloma in naslednje leto za ta denar kupil 2200W 4T bencinski agregat.

Z osciloskopom sem meril obliko sinusoide na izhodu tega malega 650W agregata in kako se obnaša pod različnimi bremeni. Ohmska bremena super, razni polnilniki so sinusoido nekako potlačili, porezali.

Za zanesljivo in brezskrbno napajanje bi bilo verjetno najbolj univerzalno in cenovno ugodno, če nabaviš 12V sinusni razsmernik na 230V, vsaj 100W, lahko 2000W, primeren akumulator ali več akumulatorjev, lahko tudi 4S LiFePO4 in to polniš z omenjenim agregatom, dodaš še solarni sistem, ...

Za polnjenje iz agregata ne uporabiš tisti 12V izhod, ampak 230V izhod preko polnilnika. Kako se bo polnjenje obneslo s switcher polnilnikom ne vem, testiral sem klasični transformator + gretz... in ja, tak način uporabe je sinusoido iz agregata kar konkretno popačil, kot sem napisal, jo je potlačil. Nič hudega, če je agregat namenjen samo polnjenju vmesnega člena, to je akumulator.

Prednost takega sistema je, da napajanje deluje stabilno, akumulator premosti kratke večje obremenitve, razsmernik poskrbi za stabilno napetost in varno napajanje občutljivih porabnikov. Če je akumulator z dovolj visoko kapaciteto, ni nujno da agregat stalno deluje...

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.03
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 21, 2022 10:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Takšen agregat sem poizkušal priklopiti na peč na pelete, s pravtako tremi črpalkami. Sicer nekako se je zagnalo vseskupaj, vendar nič kaj stabilno, zato naprej nisem več poizkušal in sem raje kupil močnejši enofazni agregat z avr regulacijo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group