www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Avtomatsko nalaganje peci na DRVA?
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
smartgsm
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Apr 2004 11:54
Prispevkov: 364
Aktiv.: 1.63

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2005 11:42 am    Naslov sporočila:  Avtomatsko nalaganje peci na DRVA? Odgovori s citatom

Ker so drva cedalje bolj aktualna (BIOMASA), in ker imam moznost da jih sam pripravim, razmišljam kako bi naredil AVTOMATSKO NALAGANJE DRV z vsemi varnostnimi sistemi.

Zanima na zacetku, ali je kdo zainteresiran, da bi skupaj naredili to zadevo.

Zamisel je sledeča:
prostor kamor bi rocno nalozil polena
robotska roka, ki bi prijemala polena in jih vstavljala v peč
mehanizem za odpiranje vrat in zapaha.
senzor za temperaturo (ki bi dajal ritem za vlaganje polen)
dimni senzor za sprozitev alarma ob tezavi in eventuelni vklop gasilnega aparata.
nadzorni računalnik (AVR ali pa kaj podobnega).
pa še kaj bi se našlo.

lp
Greg


Nazadnje urejal/a smartgsm Pon Nov 21, 2005 4:12 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
.
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Sep 2004 22:04
Prispevkov: 16777193
Aktiv.: 75340.69

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2005 12:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.34
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2005 12:29 pm    Naslov sporočila:  Re: Avtomatsko nalaganje peci na DRVA? Odgovori s citatom

smartgsm je napisal/a:

prostor kamor bi rocno nalozil polena
robotska roka, ki bi prijemala polena in jih vstavljala v peč
mehanizem za odpiranje vrat in zapaha.
senzor za temperaturo (ki bi dajal ritem za vlaganje polen)
dimni senzor za sprozitev alarma ob tezavi in eventuelni vklop gasilnega aparata.
nadzorni računalnik (AVR ali pa kaj podobnega).
pa še kaj bi se našlo.


Razen rdeče obarvanega ne bi bil problem. Polena so nepravilnih oblik in bi zato rabil precej tehnološko zapleteno izvedbo mehanike in vodenja te roke. Verjetno bi bilo enostavneje, če bi drva prej zmlel v drobne delce, kot npr. za izdelavo iveric, in potem bi to maso dosti lažje transportiral in doziral v peč. Moje mnenje ... Wink
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NeoTO
Član
Član



Pridružen-a: Pon 28 Mar 2005 19:19
Prispevkov: 2751
Aktiv.: 12.35
Kraj: Trzic

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2005 12:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakor je že Iztok omenil, je bolje, da se lesna biomasa najprej naseka. Ponavadi se potem les v takšni obliki transportira in dozira kar s 'črvi'.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
.
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Sep 2004 22:04
Prispevkov: 16777193
Aktiv.: 75340.69

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2005 12:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smartgsm
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Apr 2004 11:54
Prispevkov: 364
Aktiv.: 1.63

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2005 1:02 pm    Naslov sporočila:  AVTOMATSKI PODAJALNIK Odgovori s citatom

Hvala za interes.

Kot sem že na začetku napisal, imam namen narediti avtomatski podajalnik za DRVA.
Razlog je sledeč. Imam kar nekaj gozda, in pripraviti drva me stane skoraj nič, poleg tega pa se še malo razmigam.
Sekanci in peleti so seveda zanimivo ampak zato moram najeti stroj, da mi jih naredi.
Zalogovnik toplote je fajn zadeva, ampak vseeno je treba peč potem nalagat na roke. Jaz pa bi se predvsem temu izognil.



Glede robotske roke, tudi ni problem. Pač nekaj vodil. nekaj AC motorjev in to je to. Polena bi prijemal tako, da bi jih z vijakom zavrtal in potem bi jih nesel v peč.

Predvsem sprasujem, kdo bi imel se interes, da si tako napravo naredi?
Pač da se uskladimo, preverimo zadeve. Zdruzimo zamisli.


lp
Greg
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2005 1:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam sem lansko leto delal kompletno elektro opremo na večji kotel (ogrevanje stanovanjske hiše ter delovnih prostorov ter sušilnice) Za kurjenje se uporabljajo izključno lesni sekanci ter žagovina brez kakega pilotnega gorilca. Doziranje v kotel je izvedeno z grabljastim transporterjem katerega poganja hitravlični agregat. Mehansko je izveden tako, da podajalna roka istočasno zapira odprtino kurišča. Vedno namreč MORA obstati v prednjem zaprtem položaju.
Glede varnosti: Na kotlu sta dva PT100 tipala. Eden kontrolira temperaturo v dimniku.
(dovolj visoka temperatura dimnih plinov pove, da v koltu gori - to je pogoj za doziranje) Izvedba doziranja je izvedena stopenjsko - dva režima. Max - minimalni. Za to skrbi druga sonda. (regulira se pavza med intervali polnjenja glede na temperaturo vode v klotlu.) Na kotlu je še varnostni termostat. V samem transporterju pa je poseben bimetalen ventil, ki bi v primeru, da bi v njem začelo goreti odprl gasilno vodo.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.08

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2005 2:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Greg, tisti del, ki ti ni problem (robotska roka, ki bo prijemala drva nepravilne oblike in jih metala v pec, pri tem pa ne bo nicesar izpustila in tako povzrocila pozara, zastoja pri polnitvi peci zaradi problemov z odlaganjem, zatikanja med pobiranjem in s tem preobremenitve motorja, ...) nam vsekakor predstavi v slikah, ko ga bos dokoncal. Ce ti uspe na sliko ujeti tudi letecega pujsa, ga le dodaj zraven Wink
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smartgsm
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Apr 2004 11:54
Prispevkov: 364
Aktiv.: 1.63

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2005 3:02 pm    Naslov sporočila:  V cem je fora? Odgovori s citatom

Da ne bo nesporazuma, jaz imam zadevo zamišljeno teoretično.

Predvsem v nadaljevanju bi prosil, da se javijo zainteresirani, ki bi bili pripravljeni sodelovati.



lp
Greg
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1786
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2005 3:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Polena bi prijemal tako, da bi jih z vijakom zavrtal in potem bi jih nesel v peč.

Kar se "zavrta" je potrebno tudi "odvrtat", pa si prepričan, da ne boš pri tem naredil ventilatorja v peči?
Citiram:
Ce ti uspe na sliko ujeti tudi letecega pujsa, ga le dodaj zraven
Smile))

Laughing Laughing


Tehnični problemi avtomatizacije se običajno jako zakomplicirajo, če hočeš posnemati tisto, kar počne človek. Kar zgleda zelo enostavno s kolesom bi bilo z nogami ... Evil or Very Mad
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stealth.us
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Sep 2005 20:06
Prispevkov: 99
Aktiv.: 0.44

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2005 3:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če imaš veliko gozda, potem imaš tudi veliko vej. Za te veje se pa dobijo naprave, ki jih zmeljejo in so tudi dokaj poceni. No in potem bi lahko kuril na te sekance po Silvotovem predlogu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smartgsm
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Apr 2004 11:54
Prispevkov: 364
Aktiv.: 1.63

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2005 4:06 pm    Naslov sporočila:  Zadnjemu Odgovori s citatom

Vejevje in ostanke podarim sosedi, ki naredi ročno butare.

Jaz pa poberem ta debele drva. Laughing
Z drobižem se ne ukvarjam.


lp
Greg
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.12
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2005 5:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pobiranje polen se tudi meni zdi malce prehuda zadeva. Rabil bi programsko opremo za prepoznavanje polen Very Happy ....

Mogoče bi bilo bolje razmisliti o kakšnem "saržerju". Ti bi moral polena zložiti v skladovnico. Dno skladovnice bi moralo imeti obliko črke V. Potem bi recimo z nekim batom na dnu skladovnice potisnil poleno v cev, po kateri bi se poleno spustilo v peč. Ko bi se bat umaknil bi (mogoče)na mesto padlo drugo poleno.
Mogoče zato ker bi se po Murphyjevem zakonu naslednje poleno moralo takoj zatakniti Wink

Mogoče bi delovalo tudi brez zlaganja.

Se mi pa zdi, da bi bilo to lažje rešljivo kot kakšna robotska roka.

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.34
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2005 5:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Podoben sistem kot ga opisuje@Highlag sem pred davnimi leti izdelal za malo manjša "polena". Delal sem namreč stroj za posamično pakiranje zobotrebcev, ko je to šele prihajalo na tržišče. Kljub temu, da so bili strojno obdelani in praktično vsi enaki se je zatikalo bolj kot je to sposoben napovedat Murphy. Kljub kopici izboljšav (tudi takih ki sem jih videl v industriji na podobnih strojih) sem moral vgradit razne kontrole zatikanja in varovanja mehanizma, da je stvar delovala neprekinjeno vsaj cca. 20 minut in se ob zatikanju ni vse polomilo. Rolling Eyes

Zato se sedaj podobnim zadevam izogibam že na daleč. Wink
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LoLek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 343
Aktiv.: 1.54

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2005 6:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Meni se ne zdi tako hudo nalaganje drv na roko. Če imaš peč z velikim kuriščem in z velikimi hranilniki toplote (za eno povprečno stanovanjsko hišo nekje 2000l) boš samo dvakrat do tri krat na dan polnil kurišče.
Drva pa bi se takoj zataknila, če bi bilo narejeno na magazin. Bi morale biti absolutno okrogle in gladke.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group