www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Uporaba s/z, h/k
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
BluPhenix
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Mar 2004 12:54
Prispevkov: 1018
Aktiv.: 4.58
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 13, 2012 9:28 pm    Naslov sporočila:  Uporaba s/z, h/k Odgovori s citatom

Dragi soforumaši, obnovite malo uporabo predlogov s/z in h/k, ker zadnje čase je uporaba s/z zelo porazna. Ker je to forum, na katerem naj bi se slovenščino kot materni jezik slovencev spoštoval, bi bilo lepo, da bi tudi predloge pravilno uporabljali.

To sseveda ni ukaz ali kaj podobnega, ampak dobronamerni poziv soforumaša.

_________________
Exclamation Pravilo št. 1: Pišite slovensko, velja za vse.

TA SUHI ŠKAFEC PUŠČA. Saj ni tako težko, no!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 13, 2012 10:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hmm - ideja! Smile Glede na enostavno slovnično pravilo o uporabi predlogov bi se lahko napisalo skripto za samodejno popravljanje Smile Ali vsaj označevanje ...

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 13, 2012 11:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ideja je bolj kot ne neumna! Podpiranje lenobe in neumnosti. Če že, bi skripta morala biti takšna, da ti enostavno zavrne sporočilo, ki ga pripenjaš na forum. Tudi moderatorji bi imeli manj dela. Ampak to so verjetno samo pobožne želje, pa tudi ne bi bilo pravično do vseh članov foruma.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
milan62
Član
Član



Pridružen-a: Ned 04 Jan 2004 23:19
Prispevkov: 2379
Aktiv.: 10.71
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 12:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole tudi mene precej moti.
Nekaj "cvetk", ki sem jih našel na hitro:

Daljnogled z kotomerom in izračun razdalje
Problem z programatorjem
Termometer z KTY 11
Pralni stroj Zanusi - z polnjenjem od zgoraj
problem z trdim diskom 160GB
Problemi z strojno opremo
Spreminjanje pavze z potenciometrom

Gre v teh primerih za površnost ali pa Slovenci ne poznamo več slovenščine ?


LP

_________________
Wasting time online since 1999
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.08
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 12:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz moram biti kar tiho, ker tudi sam mnogokrat delam ravno pri s/z napake.
_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SamoR
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Jan 2010 3:58
Prispevkov: 393
Aktiv.: 2.28
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 2:05 am    Naslov sporočila:  Re: Uporaba s/z, h/k Odgovori s citatom

BluPhenix je napisal/a:
Dragi soforumaši, obnovite malo uporabo predlogov s/z in h/k, ker zadnje čase je uporaba s/z zelo porazna. Ker je to forum, na katerem naj bi se slovenščino kot materni jezik slovencev spoštoval, bi bilo lepo, da bi tudi predloge pravilno uporabljali.

To sseveda ni ukaz ali kaj podobnega, ampak dobronamerni poziv soforumaša.



No, ja, tudi tu so napake.

_________________
ISF

Boljše je sovražnik dobrega!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.08
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 3:03 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakor vidim imamo zakladnico kandidatov za lektoriranje !

Brick wall


Jaz si pa razbijam glavo, ko je treba opraviti lektoriranje revije. Zdaj bom samo budno beležil tole in ko bom v časovni stiski, vam bom razdelil delo.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
miTTja
Član
Član



Pridružen-a: Pon 01 Nov 2010 16:19
Prispevkov: 104
Aktiv.: 0.64
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 11:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, sam imam kar precejšne probleme s tem. Če kaj pišem, sem pozoren predvsem na vsebino, slovnična pravila pa pustim daleč zadaj Smile Vidi se, ker besedila pišem predvsem ob poznih večernih urah Whistle Angel
_________________
Lp, MiTTja

Aevo rarissima nostro simplicitas...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
BluPhenix
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Mar 2004 12:54
Prispevkov: 1018
Aktiv.: 4.58
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 12:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
No, ja, tudi tu so napake.


Tudi to ni brez. Ni se treba delati preveč pametnega, jaz sem samo izpostavil nekaj, kar se dokaj pogosto dogaja in ni tako težko za popravit ...

VolkD, spomni se na "Ta suhi škafec pušča." pa veš kje je "s" Wink

Sicer pa, naj kdo poizkusi "Daljnogled z kotomerom" prebrati na glas in bi moralo biti hitro očitno, da nekaj ne štima.

_________________
Exclamation Pravilo št. 1: Pišite slovensko, velja za vse.

TA SUHI ŠKAFEC PUŠČA. Saj ni tako težko, no!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.08
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 12:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

BluPhenix je napisal/a:
VolkD, spomni se na "Ta suhi škafec pušča." pa veš kje je "s" Wink
Se bom spomnil ja.
Nate. Takoj ob naslednji številki revije Laughing Very Happy

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
BluPhenix
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Mar 2004 12:54
Prispevkov: 1018
Aktiv.: 4.58
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 12:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko, vendar dosti ne bo pomagalo, ker mene načeloma le s/z moti, splošno lektoriranje ni v moji domeni. To lahko pritrdi moja draga, ko me skoraj linča, ko mi lektorira kakšna poročila in podobno. Razz
_________________
Exclamation Pravilo št. 1: Pišite slovensko, velja za vse.

TA SUHI ŠKAFEC PUŠČA. Saj ni tako težko, no!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.03
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 1:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V našem domačem pogovornem narečju uporabljamo s in z skupaj ->sz ali zs. Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.14
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 1:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ker jaz ne slišim in mi dela težav zaradi s ali z.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dyfan
Član
Član



Pridružen-a: Sob 05 Maj 2007 9:54
Prispevkov: 652
Aktiv.: 3.17

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 3:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ule je napisal/a:
V našem domačem pogovornem narečju uporabljamo s in z skupaj ->sz ali zs. Very Happy
He he, to sem pa že slišal.
Znani bančnik iz vaših koncev včasih uporabi to posrečeno kombinacijo.

Sicer pa, kdor ne sliši, je možnost, da si naredi kar tabelo, pred katerimi črkami stoji s ali z.

Za ostale je najboljši test glasna izgovorjava.
Kar laže izgovoriš, to je prav.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
oldtimer 65
Član
Član



Pridružen-a: Sob 14 Jul 2012 15:53
Prispevkov: 234
Aktiv.: 1.64
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 4:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Predlog s uporabljamo pred nezvenečimi nezvočniki. Ti so: c č f h k p s š t. Najlaže si jih zapomnimo s stavkom "Ta suhi škafec pušča." Odmislimo vse samoglasnike in ostanejo le nezveneči nezvočniki. Pred vsemi drugimi črkami je predlog z.

ali drugače povedano: pred samoglasniki a, e, i, o in u se VEDNO uporablja predlog z.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Predlog h pišemo pred besedami, ki se začnejo s črkama k in g (h kovaču, h godu).
Pred vsemi drugimi črkami je predlog k!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group