www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Polnjenje lifepo4 obvezno z balanserjem ali sami občasno

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
drejko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 30 Dec 2005 18:18
Prispevkov: 254
Aktiv.: 1.14
Kraj: koroška-okolica SG

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 20, 2012 10:02 pm    Naslov sporočila:  Polnjenje lifepo4 obvezno z balanserjem ali sami občasno Odgovori s citatom

Kot naslov pove me zanima ali je treba baterije vedno polniti z balanserjem ?Če jih vežem zaporedno in napolnim z ustrezno napetostjo nekajkrat.Pa jih po nekaj polnjenj priklopim na balanser.Ali to škodi baterijam?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 20, 2012 10:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če so celice identične in če ne siliš ravno v ekstreme (npr uporabljaš območje 2,5-3,5v) bo tudi tako v redu. Seveda pa zgornko in spodnjo mejo obvezno nadziraj, sem in tja pa tudi poglej pod obtemenitvijo napetost posameznih celic, sele takrat se vidi prava razlika.

Lp, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
boco
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 9:42
Prispevkov: 919
Aktiv.: 4.14
Kraj: Ptuj/Kranj/Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 21, 2012 7:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam bi ti sicer svetoval, da vedno uporabljaj balancer saj je razlika med celicami, ko jih polniš in prazniš kar precejšnja. Servisni konektor imaš tako ali tako na celicah (Predvidevam) torej priključi balancer in se izogneš dvomom ali so celice napolnjene kot je treba ali ne.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stursc
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Jun 2004 14:29
Prispevkov: 323
Aktiv.: 1.45

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2017 11:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mucek je napisal/a:
Seveda pa zgornko in spodnjo mejo obvezno nadziraj, sem in tja pa tudi poglej pod obtemenitvijo napetost posameznih celic, sele takrat se vidi prava razlika.

Lp, g


Tema je zelo stara pa vendar je zame kot začetnika uporabe teh baterij zelo aktualna.
Uporabljam 3 celice z balanserjem in zaščito pred izpraznjenjem, izklopom porabnika pri 3V na celico.
Balanser je vedno priklopljen na baterijo, torej balansira tudi ob praznjenju.
Problem: poraba balanserja je cca 4-5mA. Ker so celice praktično prazne ob izklopu porabnika, balanser je pa še vedno porabnik, se mi je po 50 dneh zgodilo, da so se celice popolnoma izpraznile. Torej so zanič.
Kako rešiti ? Izkušeni na tem področju imate gotovo odgovor na to.


Hvala
LP, stursc
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 08, 2017 10:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

da ne načenjam nove teme ....ali ima kdo s temi celicami izkušnje ?

http://shop.lipopower.de/LiNANOZ-15-Ah-32V-10C-Headway-40152SE

oziroma

http://shop.lipopower.de/LiNANOZ-15-Ah-12V-10C-LiFePO-Batterie-BAUSATZ

(rad bi zamenjal NiMH 10Ah za luč za pod vodo.)

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 08, 2017 8:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@stursc:
Zamenjaj bms s takim, ki ima prakticno nulto porabo v idle rezimu. Poraba par mA nikakor ni sprejemljiva, tudi balansiranje vedno ni zazeleno, balansiraj le ob polnjenju. Pa kaksen bms je to, da de ne odklopi na polno vsaj tedaj, ko je dosezena spodnja napetostna limita???

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 08, 2017 9:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@lucca brassi
Headway poznam, so dobre. Ce ti tokovno ustrezajo (vsaj malo rezerve racunaj!!!), go for it.

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cero
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 17:37
Prispevkov: 1179
Aktiv.: 5.31
Kraj: vipava

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 09, 2017 1:03 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jap headway so praktično neuničljive, sem naredil na električnem kolesu z njimi preko 5000km in so še vedno kot nove, tokovno so zelo zmogljive (za šalo čez 80A praznjenje), edino kar je da so malce drage napram liion baterijam.
Te pa nabavljam tule:
https://eu.nkon.nl/

Aja headwaye sem pa nabavljal tule:
http://eclipsebikes.com/
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.43
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 09, 2017 9:24 am    Naslov sporočila:  Re: Polnjenje lifepo4 obvezno z balanserjem ali sami občasno Odgovori s citatom

drejko je napisal/a:
Kot naslov pove me zanima ali je treba baterije vedno polniti z balanserjem ?Če jih vežem zaporedno in napolnim z ustrezno napetostjo nekajkrat.Pa jih po nekaj polnjenj priklopim na balanser.Ali to škodi baterijam?

Kaj pa če bi jih polnil samo preko balanserja? Ni neka znanost pa kabli so običajno pobarvani tako, da veš kje se začne z minusom in kje konča z vsemi celicami. Konektor si izdelaš iz servo podalška, samo paziti moraš polariteto. Polneš celico po celico. Tak način je hitrejši, ker elektronika ne potrebuje zgubljat časa z balansiranjem moraš pa sam preklopit iz celice na celico.

PS: Aha datum. No ja jaz sem le pred kratkim videl opisan način polnjenja
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
maki
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Jan 2008 8:02
Prispevkov: 307
Aktiv.: 1.56
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 09, 2017 12:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da še jaz pristavim lonček, pred leti sem se zelo dobro pozanimal kako polniti ta tip akumulatorjev, odgovor je bil presenetljiv za tiste čase:
- brez balanserja do 2C, 3-4 cikle dnevno
- zadnje polnjenen z 1C (ali 0,5C) in balanser (v istem dnevu)
- shranjevanje na 68-70%
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stursc
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Jun 2004 14:29
Prispevkov: 323
Aktiv.: 1.45

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 09, 2017 10:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mucek je napisal/a:
@stursc:
Zamenjaj bms s takim, ki ima prakticno nulto porabo v idle rezimu. Poraba par mA nikakor ni sprejemljiva, tudi balansiranje vedno ni zazeleno, balansiraj le ob polnjenju. Pa kaksen bms je to, da de ne odklopi na polno vsaj tedaj, ko je dosezena spodnja napetostna limita???


Sedaj je že kar je! Nove baterije in "nulti balanser"
Ugotovitve: Sam balanser v Idle porabi cca 300uA. Problem porabe je v zaščitnem stikalu
za preizpraznjenje, ki je glavni porabnik navedenega toka.

Hvala
LP, stursc
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group