www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kakšne luči so dobre za delavnico
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Vajdo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Sep 2004 23:06
Prispevkov: 1088
Aktiv.: 4.89
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 19, 2005 10:47 pm    Naslov sporočila:  Kakšne luči so dobre za delavnico Odgovori s citatom

Kot že naslov teme pove me zanima katere luči uporabiti za rasvetljavo v delavnici nad delovno mizo, da je naj prijetnejša za oči. Sedaj imamo neonke, pa me zanima če to z leti veliko vpliva na vid, ter katere so boljše. Nekaj sem slišal, da naj bi luči vezali tudi na različne faze, da ne pride do mižikanja, kar je kar velikokrat vidno v kakšnih trgovskih centrih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
reber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:20
Prispevkov: 2279
Aktiv.: 10.23
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 19, 2005 11:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najboljše fluorescentne luči so od elektrokovine z paraboličnim rastrom. Uporabiš luči s 3 žarnicami, ki jih vežeš na 3 faze, vsako žarnico na svojo fazo, tako kot jaz. Bolj elegantna, bolj varčna in bolša je uporaba elektronskih dušilk, vendar je dražja.
Fluo cevi naj bodo za nekje okoli 5600K barva svetlobe, oziroma taka kot ti paše, preveč bela bode v oči in ni dobra, preveč rumena spet ni v redu.

Imam 6 luči s po 3 žarnicami 36W luči pa so parabolični raster in lahko trdim da so odlične. Običajno sta prižgani samo 2 luči od 6. Če prižgem vseh 6, je svetloba res močna, vidljivost odlična, ampak nič ne bode v oči. 120ksit, ki sem jih dal za luči, sem očitno res koristno porabil. Drago, res drago, ampak hudo dobro.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.11
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 19, 2005 11:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Neonke niso slabe.

1. Prihajajo v več okusih oziroma barvah. Samo moraš biti malo izbirčen pri izbiri. Osram in GE jih izdelujeta v različnih barvnih temperaturah, kar se pozna kot recimo malo bolj modra oziroma oranžna barva. Kakšna je najboljša je odvisno tudi od potrebe. Takole za splošno uporabo bi izbral med Cool white in warm white. Navadne neonke imajo ponavadi bolj modro barvo.

2. Do utripanja nebi smelo več prihajati, ker so klasični štarterji in dušilke na poti na smetišče zgodovine. V letu ali dveh jih na novih lučeh ne boš več videl ker bodo dušilke zaradi slabega izkoristka in faznega kota, ki ga ustvarjajo prepovedane. Inverterji pa delujejo na tako visokih frekvencah, da utripanja ni.

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 19, 2005 11:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam sem ravno mislil napisati podobno vprašanje. V delavnici imam "glavno" razsvetljavo kominacijo flurescentnih cevi ter žarnice z žarilno nitko. V namizni luči imam varčno žarnico. Prav tako sta dve varčni žarnci v namizni leči. (orginal) Sedaj si pripravljam mizo, ki bo prvenstveno namenjeja za delo s SMD tehniko. Kako namizno luč naj vzamem?
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 540
Aktiv.: 2.42
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 19, 2005 11:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V osnovi nobena umetna svetloba ni dobra za oči, vendar se temu ne moremo izogniti. Razsvetljavo je potrebno projektirati in izvesti glede na potrebe (kaj na določenem prostoru delamo). Glede na to so tudi različne osvetlitve (Lx) za različna dela (npr: šivanje temnega blaga cca 1000Lx, delo v pisarni cca 350Lx, itd) Prav tako pa je odvisno kakšne fluorescentne cevi uporabimo. Tu je mišljeno predvsem glede na ton in temperaturo barve. Vsaka taka razsvetljava mora biti projektirana tako, da bodo izbrane cevi dale najboljše rezultate glede na potrebno osvetlitev.
Primer: cevi TT (topli ton, 3000K) daje najboljše rezultape pri osvetlitvi med 110 in 500 Lx. Pod to oz. nad to mejo je razsvetljava slaba.
V praksi pa se dogaja prav to. Razsvetljava je projektirana za določen tip cevi (ton, temperatura barve), pri prvi menjavi pa se vstavijo tiste, ki so "pri roki". To je lepo vidno, če imamo v svetilki več cevi, ki so različne glete na te kriterije. To se dogaja, ker vzdrževalci o teh stvareh niso poučeni ali pa nimajo na izbiro ustreznih cevi.

Kar se tiče vezave svetilk na različne faze (predvsem fluorescentnih) pa je nujno potrebno v delavnicah, kjer so stroji z vrtečimi deli. To pa zaradi odprave stroboskopskega efekta (ko se os vrti imamo občutek da ta stoji oz. se vrti zelo počasi v obratni smeri). S tem dosežemo, da vrteči del osvetljuje svetloba iz različnih svetilk, ki so na različnih fazah (fazni zamik med fazami in s tem bolj enakomerna svetloba)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 20, 2005 9:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za na mizo sem si nabavil halogensko svetilko na dveh "teleskopskih antenah". Svetloba je dobra. Problem edino zna biti pretirano segrevanje poleti Confused

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vajdo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Sep 2004 23:06
Prispevkov: 1088
Aktiv.: 4.89
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 20, 2005 11:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja to lučko pa poznam. Ima sestra na mizi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
reber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:20
Prispevkov: 2279
Aktiv.: 10.23
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 21, 2005 1:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

(OFF topic, ali pa tudi ne) ... pa enkrat že sami pri sebi razčistite kaj je to neonka in kaj fluorescentna žarnica - luč Evil or Very Mad

neonke se sploh ne uporabljajo za razsvetljavo, ampak za reklamne napise, efekte, dekoracijsko osvetlitev, ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
trobida
Član
Član



Pridružen-a: Ned 09 Jul 2006 12:13
Prispevkov: 1250
Aktiv.: 5.78
Kraj: Savinjska dolina-okolica Gornjega Grada

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 16, 2007 7:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Razmišljam o nakupu tako imenovanih "reflektorjev". Kaj menite, se za domačo delavnico splača Confused ?


reflektor.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  4.87 KB
 Pogledana:  13753 krat

reflektor.jpg



_________________
Lp

Tomaž, S57KO
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sulc
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Jan 2005 20:34
Prispevkov: 473
Aktiv.: 2.12

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 16, 2007 8:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ima kdo preprost načrt inverterja, s katerim bi nadomestil dušilko in štarter ?
_________________
LP Aljaž
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
infrared
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 14:54
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.80

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 16, 2007 8:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

http://www.simandl.cz/stranky/elektro/starter/starter.htm
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.05
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 16, 2007 11:01 pm    Naslov sporočila:  reflektor žarnice niso primerne Odgovori s citatom

Po mojem reflektor žarnice niso primerne za razsvetljavo v delavnici, zato, ker je osvetlitev točkasta, se pravi močna tam, kamor je reflektor usmerjen in šibka tam, kamor ne sveti noben reflektor in je osvetlitev le na osnovi odbite svetlobe.

Delovni prostor je tako neenakomerno osvetljen, in za oko je težko se kar naprej prilagojevati osvetlitvi prostora, kamor je uperjen pogled. Zenice v očesu se morajo kar naprej širiti in ožiti.

Podobno velja za defektne florescenčne žarnice, ki utripajo, se prižigajo in ugašajo in jih starter vedno na novo segreva, seveda le lahko tudi starter defekten.

Po mojem je važna enakomerna in mirna osvetljenost po celotni delovni površini, za posebej fina dela pa je potrebna dodatna namizna svetilka, ki dodatno osvetli ožji delovni prostor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.34
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 17, 2007 12:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za delovni prostor elektronika se mi zdi najbolj primerna osvetlitev s tremi razmaknjenimi halogen reflektorskimi žarnicami (iz leve/na sredini/iz desne), ki so oddaljene cca. 1m od mize in imajo kot snopa vsaj 30 ali 45 stopinj.
Halogenke imajo dovolj belo in neutripajočo svetlobo ... če so tri tudi ni veliko senc.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vajdo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Sep 2004 23:06
Prispevkov: 1088
Aktiv.: 4.89
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 17, 2007 1:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sedaj v novih prostorih imamo nove luči. Te imajo bolj odbojne parabole, pa tudi barvni spekter ni rumenkast ampak bel. Podobna barva beli led svetlobi. Je pa razlika ogromna. Sedaj ko grem v stare prostore, se samo čudim da sem sploh videl kakšne drobne napise na kakšnih ic-jih.
_________________
Lep pozdrav, Primož
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Emil
Član
Član



Pridružen-a: Sre 20 Apr 2005 17:48
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.04
Kraj: Šenčur

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 17, 2007 11:01 am    Naslov sporočila:  Žarnica Odgovori s citatom

Jaz pa imam problem z razsvetljavo nad kuhinjskim pultom.Menjal sem že navadno žarnico z neonko,pa mi zopet redno pregoreva po približno dveh mesecih,čeprav dnevno ne sveti več kakor recimo tri ure.To se mi dogaja že več let in sem se na to že navadil,čeprav me jezi.Danes sem meril napetost na žarnici približno eno uro,pa nisem zaznal vrednosti preko 230V Torej zamenjava neonke. pa v trgovino po rezervno, ali pa??
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group