www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Plin -> Elektrika

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.40
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 23, 2005 9:28 pm    Naslov sporočila:  Plin -> Elektrika Odgovori s citatom

Zanima me, kako najbolj enostavno dobiti električno energijo iz propan-butan plina (gospodinjska jeklenka).

Za specifičen primer bi potreboval izvor 12V 10A ki bi vzdržal vsaj 100 ur - 5 dni.
Zadeva ne bi smela biti pretežka niti glasna, zato kakšni veliki akumulatorji ali agregati odpadejo.

Zato razmišljam v smer gorilnih celic s katerimi se do sedaj še nisem ukvarjal. Vem le to, da so elektrokemični pretvorniki energije, ki delujejo na principu oksidaciji (tudi pri gorenju) in se v njih odvija proces izmenjave elektronov.
Kot gorivo običajno uporabljajo vodik ali zemeljski plin iz česar sklepam, da bi delovale tudi na propan-butan plin.

Ima mogoče s temi celicami kdo kakšne praktične izkušnje in če mogoče ve koliko bi stvar približno stala?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Domenius
Član
Član



Pridružen-a: Sre 30 Nov 2005 14:15
Prispevkov: 1188
Aktiv.: 5.35
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 23, 2005 10:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimiv projekt. Najprej poizkusi izračunati koliko toplote je sposoben oddati plin iz jeklenke (bi ti jaz izračunal, vendar ne poznam specifične sežigne toplote plina in volumna jeklenke oz. teže plina v njej). Po fizikalni formuli W = A + Q (W-sprememba notranje energije, A-delo (ki je enako 0), Q-toplota) pa izračunaš oddano energijo (gorenje). Enota zanjo je J(joul), kar je enako Ws (watni sekundi). Iz tega dobiš "moč jeklenke". Seveda moraš zraven upoštevati izgube, za katere se mi še sanja ne kakšne so. Če najdeš kje podatke o plinu in volumnu jeklenke objavi, in ti bom izračunal. Verjetno odgovor ne bo hiter, ker mi fax pobere skoraj ves čas.

Lp, Domen

_________________
It's electric!


Nazadnje urejal/a Domenius Pet Dec 23, 2005 10:52 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Domenius
Član
Član



Pridružen-a: Sre 30 Nov 2005 14:15
Prispevkov: 1188
Aktiv.: 5.35
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 23, 2005 10:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem našel specifično sežigno toploto za metan (56MJ/kg). To pomeni, da en kilogram metana sprosti 56 mega joulov energije. Kar veliko. Ne vem pa koliko si je podoben s propan-butanom. Še zanimivost: vodik sprosti 142MJ/kg.
_________________
It's electric!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.40
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 23, 2005 11:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po mojih podatkih ima propan-butan iz jeklenke 12,8 kWh/kg. Glede na potrebo (cca. 12kW) bi si pri 10kg jeklenki lahko "privoščil" celo 90% izgube.

Iz tega sklepam da je stvar popolnoma izvedljiva ... samo kje dobit ustrezne celice? Wink
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.14

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 23, 2005 11:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kolikor je meni znano, celice uporabljajo metanol in ne propan/butana ali katerekoli druge organske spojine - najbrz ne zato, ker bi bil med manj ucinkovitimi izvori energije Rolling Eyes Konec koncev gre za vsak procent, ki ga lahko pridobijo glede na prejsnje rezultate in ce bi bil kuhinjski plin tisto pravo bi to najbrz ze kdo ugotovil. Vpisi v Google "fuel cell methanol" (brez "") ... veselo branje.

Sicer pa ja, seveda ni noben problem delati iz kateregakoli goriva elektrike v poljibnih kolicinah, le dovolj velik ogenjcek rabis (za dobavo zahtevanega toka) in dovolj velik kupcek (za trajanje) Cool Ce si res lahko privoscis 90% izgube, potem si oglej navadne plinske turbine - baje je ucinkovitost v resnicnem svetu z lahkoto okrog 20%, torej 100% nad tvojo zahtevo ... isci "combined-cycle gas turbine electric" (brez "").
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Domenius
Član
Član



Pridružen-a: Sre 30 Nov 2005 14:15
Prispevkov: 1188
Aktiv.: 5.35
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 23, 2005 11:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zakaj bo jo iskal, če jo lahko narediš doma. Vsaj tako sklepam glede na ta link: ***Klik***
Čeprav spodnji link na tej strani ne dela, je vsaj nakazano, da jo je mogoče izdelati. Bo treba še malo poGoogle-ati Smile

_________________
It's electric!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.40
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 23, 2005 11:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sokrat je napisal/a:
Kolikor je meni znano, celice uporabljajo metanol in ne propan/butana ali katerekoli druge organske spojine - najbrz ne zato, ker bi bil med manj ucinkovitimi izvori energije Rolling Eyes Konec koncev gre za vsak procent, ki ga lahko pridobijo glede na prejsnje rezultate in ce bi bil kuhinjski plin tisto pravo bi to najbrz ze kdo ugotovil. Vpisi v Google "fuel cell methanol" (brez "") ... veselo branje.

Še ti vpisi v Google "fuel cell propane" (brez "") ... in veselo beri. Cool


Sokrat je napisal/a:
Sicer pa ja, seveda ni noben problem delati iz kateregakoli goriva elektrike v poljibnih kolicinah, le dovolj velik ogenjcek rabis (za dobavo zahtevanega toka) in dovolj velik kupcek (za trajanje) Cool Ce si res lahko privoscis 90% izgube, potem si oglej navadne plinske turbine - baje je ucinkovitost v resnicnem svetu z lahkoto okrog 20%, torej 100% nad tvojo zahtevo ... isci "combined-cycle gas turbine electric" (brez "").

Se ti zdijo turbine tihe v primerjavi z gorilnimi celicami? Wink
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.40
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 23, 2005 11:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Domenius je napisal/a:
Zakaj bo jo iskal, če jo lahko narediš doma. Vsaj tako sklepam glede na ta link: [url=h**p://www.fiz.uni-lj.si/~jaglicic/sola/seminarji/gorilne-celice/index.htm]***Klik***[/url]
Čeprav spodnji link na tej strani ne dela, je vsaj nakazano, da jo je mogoče izdelati. Bo treba še malo poGoogle-ati Smile

Gorilne celice iz linka bazirajo na reakciji med vodikom in kisikom. Jaz pa želim to na bazi propana. Verjetno je rešitev kaj *TAKEGA*. Wink
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.14

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 24, 2005 12:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok je napisal/a:
Še ti vpisi v Google "fuel cell propane" (brez "") ... in veselo beri. Cool


Sem ze; ven pade manj zadetkov ko za metanol Laughing Metanol je pri sobni temperaturi tekoc, propan pa ne; upostevati je torej potrebno se maso rezervoarja, ne le goriva. Ce te masa celotnega sistema ne gane (in je 90% izguba res sprejemljiva), potem je stroskovno najbolj ucinkovita turbina.

Citiram:
Se ti zdijo turbine tihe v primerjavi z gorilnimi celicami? Wink


Ne; zdijo se mi pa prav nemarno poceni ob predlagani (ne)ucinkovitosti ... razen ce se ti material za celice ravno valja naokrog. Skrajsan opis z nekaj primerjavami.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Domenius
Član
Član



Pridružen-a: Sre 30 Nov 2005 14:15
Prispevkov: 1188
Aktiv.: 5.35
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 24, 2005 12:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ups, moja napaka. Sem samo preletel stran Embarassed .
_________________
It's electric!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.40
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 24, 2005 1:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sokrat je napisal/a:
Iztok je napisal/a:
Še ti vpisi v Google "fuel cell propane" (brez "") ... in veselo beri. Cool


Sem ze; ven pade manj zadetkov ko za metanol Laughing Metanol je pri sobni temperaturi tekoc, propan pa ne; upostevati je torej potrebno se maso rezervoarja, ne le goriva. Ce te masa celotnega sistema ne gane (in je 90% izguba res sprejemljiva), potem je stroskovno najbolj ucinkovita turbina.

Citiram:
Se ti zdijo turbine tihe v primerjavi z gorilnimi celicami? Wink


Ne; zdijo se mi pa prav nemarno poceni ob predlagani (ne)ucinkovitosti ... razen ce se ti material za celice ravno valja naokrog. [url=h**p://www.electricauto.com/fc_compare.html]Skrajsan opis[/url] z nekaj primerjavami.

@Sokrat:

1. V temi sprašujem za konkreten primer in poznavalca ... ne pa za razmerje zadetkov metanol vs. propan na tvojem priljubljenem Googlu.
2. Že na začetku sem napisal, da razni agregati in turbine (in to ti že drugič dodatno pišem) zaradi hrupa odpadejo.

Je tvojemu, s teorijo nabildanemu umu (kot vedno podprtim z Googlom) in z zanemarljivimi praktičnimi izkušnjami, to tako težko razumeti?
Rolling Eyes
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.14

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 24, 2005 1:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem dojel ze v prvo (da ti turbine ne disijo prevec), ugibal pa sem, da nimas namena zapraviti malega bogastva, da bi se na vsak nacin izognil hrupu (ob 5000+ evrov za 4A@12V celico mene malo stisne pri srcu, YMMV seveda).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group