www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

RF merilnik moči
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 17, 2013 3:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

jozkoc je napisal/a:
feritna jedra pri tako majhnih tansformatorjih grejo maksimalno do 300MHz.
Tole je bilo pa precej na pamet.
Eno so nihajni krogi, drugo pa transformatorji. Ko jedro uporabimo kot transformator in nam Q faktor ni pomemben, gredo lahko jedra krepko višje. Je pa seveda mnogo odvisno tudi od tega kakšen material je uporabljen za jedro.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
borber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Maj 2005 8:40
Prispevkov: 3111
Aktiv.: 14.01
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 17, 2013 5:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Obstajajo feriti za mikrovalove, ki gredo do do 50GHz. Uporabljajo jih v cirkulatorjih.

Pred parimi leti je Conr@d prodajal majhne prašičje noske, ki so šli do 1GHz.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 450
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 18, 2013 10:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ta frekvenca je iz moje glave, spominjam se da sem par mesecev nazaj gledal diagrame relativnih izgubnih faktorjev feritnih materialov in da je krivulja pri feritu za najvišje frekvence permeabilnosti 10 H/m končala tam pri 300 MHz. Sedaj ko si me pa vprašal od kje mi to, sem pa preveril na netu pa vidim da gredo širokopasovni feritni transformatorji celo do 1,5 GHz. Sedaj mi pa ni jasno kaj se dogaja ko ferit od 300 MHz naprej odpove. A gredo silnice mimo ferita po zraku ali kaj? Think

V prejšnjem postu sem nakazal na dva linka in v prvem je čtivo o balun transformatorjih v katerem avtor na začetku piše da je maksimalna frekvenca za feritne transformatorje 500 MHz. Od kje pa njemu ta podatek? Liar

Tukaj je link od dokumentacije o Siemens Matsushita feritih kjer sem dobil podatek. http://pic.hitechworld.org/data/siemens_matsushita_coils.pdf

Tukaj so slike, bodi pozoren na feritni material U17 permeabilnosti 10 H/m na eni sliki gre krivulja do 300 MHz na drugi pa piše da se uporablja med drugim tudi za širokopasovne transformatorje do 400 MHz. Potem mi pa nazaj povej kdo ima bolj
prav, proizvajalec feritov ali proizvajalec transformatorjev. Whistle



Uporaba feritnih materialov.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  69.28 KB
 Pogledana:  3 krat

Uporaba feritnih materialov.png



Relativni izgubni faktor feritov.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  83.01 KB
 Pogledana:  2 krat

Relativni izgubni faktor feritov.png



_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 450
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 22, 2013 12:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Darko, morda sem našel odgovor na to zakaj se podatki razlikujejo, po mojem je edina logična razlaga ker ima proizvajalec feritov strožje kriterije pri izgubah moči pri prehodu skozi transformator kakor proizvajalec transformatorjev.

Tukaj je odličen link na katerem so diagrami feritnih transformatorjev različnih tipov za frekvence do GHz področja na katerega podatke sem se zanašal že v prejšnjem postu.
http://www.minicircuits.com/pages/BalunApplicationNote.htm

Prvi tip balun transformatorja imenovan Ruthroff ima pri 1,4GHz slabljenje (insertion loss) 1,5dB kar pomeni 29,2% izgube moči, pri 1,1GHz ima 1 dB kar je 20,6% izgube moči, pri 800MHz kjer so izgube najmanjše ima pa slabljenje približno 0,8dB kar pomeni 16,8% izgube moči.

Drugi tip balun transformatorja je Guanella ali linijski tip, tukaj je ocenjevanje frekvenc malo težje ker je frekvenčna skala logaritmična ampak za lažjo predstavo naj povem da je na sredini med 100MHz in 1GHz frekvenca 316MHz na 1/4 je 178MHz na 3/4 pa 562MHz.
Tukaj je slabljenje pri 3GHz -2dB (-36,9%), pri 2GHz je -1dB (-20,6%), pri 560MHz pa -0,5dB (-10,9%).
Malo izven konteksta, slika skrajno desno je slika Guanella transformatorja ki ima ravno tako napačno narisano maso in ni razvidno da gre v vezavi za dva transformatorja.

Tretji tip, Marchand balun ima najboljši rezultat pri 1,5GHz ki je 0,5dB to je 10,9% izgube moči in pri 2,3GHz ima 1dB to je 20,6% izgube. V bistvu tukaj sploh ne vem če gre za transformator na feritnem jedru.

Sedaj pa recimo da ima proizvajalec feritov kriterij največjega slabljenja pri 0,5dB (-10,9%), potemtakem tukaj prvi tip transformatorja imenovan Ruthroff odpove na celi črti saj ima najboljši rezultat 0,8dB pri 800MHz, torej je potrebno za izboljšanje narediti boljšo sklopljenost to pomeni več ovojev in posledično temu je tudi drastočno znižanje maksimalne frekvence.

Drugi tip Guanella ni potrebno nič spreminjati samo omejiš mu maksimalno slabljenje na 0,5dB in imaš maksimalno frekvenco 560MHz, kar je več kot 400MHz ki jih navaja proizvajalec feritov je pa blizu 500MHz kar je napisal avtor članka o balunih.

Tretji tip Marchand se pri 1,5GHz komaj dotika meje 0,5dB, torej bi bilo tudi tukaj potrbno nekaj narediti za večjo širokopasovnost pod 0,5dB samo ne vem kaj, je preveč vesoljska tehnika in je ne poznam.

Eni in drugi so po vsej verjetnosti naredili meritve, rezultatov si niso izmislili, vprašanje je samo kako stroge kriterije imaš da ustrezajo zahtevam.

Tukaj sta pa še dva dobra linka o testiranju power balunov na feritnih in iron powder prstanih premera 5 cm ki se uporabljajo pri antenah.
Velikost balun transformatorjev tudi zelo zmanjša maksimalno frekvenco ki je tukaj približno 30MHz do 50MHz pri 0,5dB slabljenja na feritnem materialu Fair Rite-61 permeabilnosti 125 H/m.

http://g8jnj.webs.com/Balun%20construction.pdf

http://g8jnj.webs.com/balunsandtuners.htm

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.91
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 25, 2014 10:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

gumby je napisal/a:
Počakajte s prijavami... ko bo vezje dokončno, se kar v temo s panelom zapišite.


gumby je napisal/a:
OK, testna vezja so narejena. Sedaj bi rabili kakega prostovoljca, da bi stvar sprobal, preden damo delat večjo količino. Jaz nimam opreme, da bi tole stestiral...


@gumby:
Po nekaj mesecih spet obujam tole temo. Zanima me, ali je šel tale projekt v pozabo ali se še kaj dela na tem? So se tiskanine stestirale, ali ne? Kako daleč je projekt?

Jaz sem še vedno zainteresiran za tale RF merilnik moči! Pa upam, da ga nekako speljemo do konca.......

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gumby
Član
Član



Pridružen-a: Sob 28 Apr 2007 12:32
Prispevkov: 4066
Aktiv.: 19.74

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 03, 2014 8:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vezja so bila na panelu 19. Kdo je to šel naprej testirat, pa ne vem...
_________________
Tule nisem več aktiven.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.63
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 03, 2014 9:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tisti kateri ga rabimo, imamo že narejenega.
Nekaj forumašev ima že narejene.

Ostali kateri ne vejo kaj bi z njim...pa čakajo.



RF Powmeter.jpg
 Opis:
Vgrajene tri sonde. Temu so potrebni še zunanji Attenuatorji.
 Velikost datoteke:  115.6 KB
 Pogledana:  5 krat

RF Powmeter.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gumby
Član
Član



Pridružen-a: Sob 28 Apr 2007 12:32
Prispevkov: 4066
Aktiv.: 19.74

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 03, 2014 10:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kdo ima sploh vezja iz panela 19?
_________________
Tule nisem več aktiven.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
silvan
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 19 Mar 2009 3:13
Prispevkov: 2
Aktiv.: 0.01

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 11, 2019 2:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S53DZ je napisal/a:
Preizkusil sem sondo z AD8362. Uporabil sem balun 500-3000MHz. Sonda deluje ok. Ima približno +3dB proti "single ended" rešitvi (+6dB zaradi simetričnega vhoda in -3dB zaradi vstavitvenega slabljenja). Sonda z balunom deluje zadovoljivo v področju od 400MHz do 3GHz.

Ker se želim izogniti preklaplanju sond glede na frekvenčno področje, sem preizkusil še vgraditi širokopasovni T atenuator 10dB, 50ohm na 100ohm, single ended. T atenuator je: 12ohm, 51ohm na maso, 120||180ohm. Izmeril sem obnašanje take sonde v področju od 3,5MHz do 945MHz in od 2GHz do 4GHz. Najprej sem izmeril primerjavo z znanim pwr metrom in s tem ugotovil potrebni popravek med AD8307 in AD8362. Izmerjeni popravek se ujema s tistim, ki sem ga določil računsko. V prilogi je tabelica z izračunom razlike kazanja pwr metra.

Dobil sem zahtevani popravek, ki je 8dB. K temu je treba prišteti še 10dB novega atenuatorja, torej je skupni popravek 18dB, ki sem ga vpisal v RF ATT. Tudi prilagoditev je v redu tako, da ni potreben zunanji atenuator za zmanjšanje valovitosti.

V drugi prilogi je PCB sonde z AD8362. Spodnji del je poln baker. PCB dovoljuje tudi namestitev atenuatorja na vhodu namesto baluna. Spodnji del simetričnega vhoda se zaključi z 1nF na maso, zgoraj pa namesti T atenuator. Pri tem je treba malo zarezati za namestitev 120||180 upora.

Žal je za tako širokopasovno sondo v FW premalo točk za kalibracijo. Cena, ki jo je treba plačati, je znatna izguba občutljivosti instrumenta (-66 --> -48dBm).

EDIT:
Torej, meritev sonde z vgrajenim atenuatorjem kaže na zmanjšano dinamiko, kar je v skladu s podatki v "datasheet-u" (-50 do -10dBm za single-ended vhod). Dinamika je v mojem primeru od -40 do 0dBm. Taka sonda je uporabna od 5MHz do 2500MHz. Pri 3400MHz odčitek odstopa že -13dB.



Does anyone else still study this?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Stran 8 od 8

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group