www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

BeagleBone Black
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Programiranje embedded sistemov
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
matej123
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 03 Mar 2008 22:13
Prispevkov: 4
Aktiv.: 0.02
Kraj: Prevalje

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 02, 2013 1:05 pm    Naslov sporočila:  BeagleBone Black Odgovori s citatom

Za potrebe enega razvojnega projekta potrebujem zmogljiv Embedd računlnik in sem se po pregledu obstoječega Hardwara nekako odločil za BeagleBone Black. Sedaj pa me zanima, ali je mogoče že kdo kaj delal s tem ter kako se obnese v primerjavi z Arduinom.

Predstavitev

Cena je glede na specifikacije zelo ugodna, za moj projekt pa mi je všeč, ker ima veliko IO pinov ter zmogljiv grafični procesor, s čimer bi se naj dalo izdelati kvaliteten uporabniški vmesnik. Minus je mogoče edino to, da je računalnik dokaj nov in zanj še ni tako obsežne dokumentacije na spletu.

Bi vam bil pa zelo hvaležen za kakršnakoli mnenja in izkušnje s tem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.17
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 02, 2013 2:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole je računalnik z ARM procesorjem, na katerem teče nek operacijski sistem. Že zaradi tega se ne more primerjati z arduinotom. Za izdelavo vmesnika se boš moral spoznati z Androidom ali kakšno različico Linuxa.
_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Mbili
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2012 20:14
Prispevkov: 34
Aktiv.: 0.23
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 02, 2013 3:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Gre takorekoč za primerjavo mercedesa in fičota. Beaglebone black je naslednik Beaglebone-a in zanj obstaja že precej dokumentacije, dodatkov, ... z začetkom na spletnih straneh, ki si jih navedel za predstavitev.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 02, 2013 5:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

RPI ne bi bil v redu?
Dokumentacije ko listja, imaš tudi že morje narejenih add-on boardov, ki jih lahko nasadiš nanj in tako opremiš s poljubnimi zadevami (od relejev, GPSjev ...) - lahko pa ga seveda narediš tudi sam. Zaradi masovne proizvodnje je cena zelo konkurenčna, zmogljivost pa več kot spodobna.
http://www.raspberrypi.org/

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.93
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 02, 2013 6:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mucek je napisal/a:
RPI ne bi bil v redu?...
LP, g

Ko je bilo na faksu neko tekmovanje na faksu v programiranju RPi-ja je večini ekip vsaj eden crknil, tako da sklepam da dolgoročno ni ravno najbolj zanesljiva zadeva.

pa tudi moj je zaradi (predvidevam)ESDja mi crknil

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 02, 2013 6:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Huh, hvala za info - ravno sem v fazi začenjanja enega projekta, kjer sem jih mislil uporabiti ... No - bom na ESD še posebej pazil; ohišje bo tako ali tako ALU in tu ne vidim problemov, pri rokovanju bi pa res znalo kaj biti ...

Imaš kaj več informacij o teh, crknjenih RPIjih - kaj konkretno je šlo? (vse skupaj enostavno nehalo delati ali so problematični samo določeni sklopi; procesor, ram ...)?

Meni sicer zdaj cca. mesec dela bp, pa ga imam nekje pod mizo, ampak zdaj, ko sem ga pohvalil, bo sigurno kaj narobe ... Smile

Lp, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mujo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Jan 2005 19:24
Prispevkov: 722
Aktiv.: 3.25
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 02, 2013 8:38 pm    Naslov sporočila:  Re: BeagleBone Black Odgovori s citatom

matej123 je napisal/a:
Za potrebe enega razvojnega projekta potrebujem zmogljiv Embedd računlnik in sem se po pregledu obstoječega Hardwara nekako odločil za BeagleBone Black. Sedaj pa me zanima, ali je mogoče že kdo kaj delal s tem ter kako se obnese v primerjavi z Arduinom.
...
Bi vam bil pa zelo hvaležen za kakršnakoli mnenja in izkušnje s tem.


Sem nekaj razvijal na BeagleBone (na "belem"), in na eni platformi zgrajeni po beaglebone.
Z arduinom ne moreš ravno primerjati (so že drugi rekli).

Sistem je klasika:
Imaš bootloader (uBoot), ki ti naloži linux in tam naprej čaraš. V kolikor poznaš linux (kar precej) lahko brezproblema podpreš periferijo in ostale bombončke. Potem pa z uporabniškimi aplikacijami samo uporabljaš to periferijo. Uporabniški vmesnik pa napišeš v kakem GTK - oz lahko še v čem višjem (ne omejen si - imaš linux - gor daš kar želiš).
Lahko pa direktno pišeš kodo - brez linuxa (v kolikor je to smiselno).

Podpora je zelo dobra in hitro lahko kaj narediš (ogromno primerov).

Če se gre za spoh malo bol konkreten projekt bi kar to izbral (tudi napram raspberry pi).

EDIT: Videl sem, da praviš da ni dosti dokumentacije - poglej stran od TI. Tam je ogromno dokumentacije. Ampak v kolikor delaš na linux-u moraš le-tega kar precej poznati (sploh če se boš spuščal v kernel space).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.93
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 02, 2013 10:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mucek je napisal/a:
...Imaš kaj več informacij o teh, crknjenih RPIjih - kaj konkretno je šlo? (vse skupaj enostavno nehalo delati ali so problematični samo določeni sklopi; procesor, ram ...)?
...
Zakaj so raspberyi ostalim crknili ne vem. Sem pa zasledil, da poceni SD kartice hitro crknejo zaradi read/write cyclov ali ker se preveč segrejeo in da je pametno uporabit kak boljšo po možnosti z upravljalnikom obrabe spomina.
_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matjazl
Član
Član



Pridružen-a: Ned 31 Okt 2010 16:16
Prispevkov: 17
Aktiv.: 0.10
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 03, 2013 2:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dorijan je napisal/a:
mucek je napisal/a:
...Imaš kaj več informacij o teh, crknjenih RPIjih - kaj konkretno je šlo? (vse skupaj enostavno nehalo delati ali so problematični samo določeni sklopi; procesor, ram ...)?
...
Zakaj so raspberyi ostalim crknili ne vem. Sem pa zasledil, da poceni SD kartice hitro crknejo zaradi read/write cyclov ali ker se preveč segrejeo in da je pametno uporabit kak boljšo po možnosti z upravljalnikom obrabe spomina.
tako ja, ponavadi je krivec SD kartica.

Je pa RPI precej obcjutljiv, v kolikor shortas pine, pini pa so direk vezani, brez zascite.

Sam laufam na enem RPI par DS18B20 senzorjev in vlago BP. Na drugem pa vec kot leto NAS in mini server 24/7 popolnoma stabiln.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matej123
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 03 Mar 2008 22:13
Prispevkov: 4
Aktiv.: 0.02
Kraj: Prevalje

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 05, 2013 9:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najprej hvala za vaše odgovore.

Arduino morda ni bil najboljša primerjava, kar se zmogljivosti tiče, omenil sem ga zato, ker ima že sama ploščica dosti IO pinov.

Ve mogoče kdo, kako je z zanesljivostjo Beaglebona?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mujo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Jan 2005 19:24
Prispevkov: 722
Aktiv.: 3.25
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 05, 2013 10:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

matej123 je napisal/a:
Ve mogoče kdo, kako je z zanesljivostjo Beaglebona?

Stara verzija (orginalni beaglebone) sem uporabljal nekje 4 - 5 mesecev (za razvoj) in nisem imel težav. Za dolgi rok pa nimam izkušenj.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smatjaz
Član
Član



Pridružen-a: Pon 10 Nov 2003 16:33
Prispevkov: 803
Aktiv.: 3.62

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 06, 2013 11:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri RPI je problem napetostni regulator iz 5 na 3.3V, ker se preveč greje.

Če bi to nadomestili s switch-erjem mislim, da bi se bistveno manj grel.

_________________
Električni aparati delujejo na dim ... ko dim iz njih uide ... ne delujejo več!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
red_mamba
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Feb 2005 17:56
Prispevkov: 1486
Aktiv.: 6.69
Kraj: Yogyakarta

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 06, 2013 1:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

rPi je res problem za dodaten hardware ker ima pine iz SOC-a direktno speljane na headerje in jih hitro zasmodis.

Ravno zato imam namen naredit neke vrste IO plato z PIC mikrokontrolerjem in USB hubom ter switch napajalnikom. Imel pa bo tudi pretvornik med 5 in 3.3V da se zacetniki izognejo skurjenim rPi-jem.

Razmisljam pa se da bi dodal CAN controller ker bi se sam malo igral z avto vmesnikom pa je lazje analizirat stvari z OS-om kot embedano uC aplikacijo.

Plat bom narocil itak 10 komadov ker grejo kitajcem v izdelavo ce bo kdo zainteresiran dobi za isto ceno kot jo placam sam. Nacrt pa objavim tudi tukaj da bo lazje ustvarjati nove zadeve

_________________
Bad things happen to good people all the time for no reason!
Blog
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 06, 2013 2:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hehe, red_mamba, delamo isto stvar Smile Smile Smile

Moja bo imela/ima (nekaj že Smile ) gor USB hub, en FT2232C (RPI ima samo en uart), switcher za napajanje, en mali kontroler (mega8) kot port expander+adc, pa še SIM908 GSM/GPS modul - če bo kdaj potreba. Mogoče še kak 16-bit ADC (na I2C pine RPIja) in/ali pospeškometer. Potem se pa že da kaj narediti s tem ... Smile

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
red_mamba
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Feb 2005 17:56
Prispevkov: 1486
Aktiv.: 6.69
Kraj: Yogyakarta

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 06, 2013 2:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mucek je napisal/a:
Hehe, red_mamba, delamo isto stvar Smile Smile Smile

Moja bo imela/ima (nekaj že Smile ) gor USB hub, en FT2232C (RPI ima samo en uart), switcher za napajanje, en mali kontroler (mega8) kot port expander+adc, pa še SIM908 GSM/GPS modul - če bo kdaj potreba. Mogoče še kak 16-bit ADC (na I2C pine RPIja) in/ali pospeškometer. Potem se pa že da kaj narediti s tem ... Smile

LP, g


Keri hub uporabljas?

_________________
Bad things happen to good people all the time for no reason!
Blog
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Programiranje embedded sistemov Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group