www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Zalogovnik vode+ fotovoltaika
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
botsub
Član
Član



Pridružen-a: Tor 14 Avg 2012 21:50
Prispevkov: 244
Aktiv.: 1.72
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2013 9:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

1x sem nekaj računal in kubik vode segreti iz 20C na hmm... 50 stane cca. 9€ če se dobro spomnim. Če se da komu računat lahko preveri, če to danes še velja...

Za tuširanje se po normativu za hotele (spet če se ne motim) računa 45 litrov - 45 stopin tople vode, kar pomeni cca. 22 tuširanj z enim kubikom vode.

Za tričlansko družino bi rekel tako na oko 4 kubike tople vode na mesec pa recimo še dva kubika za mal kozarce prat pa še en kubik za toplotne izgube...

7 kubikov * 9€, hja.... 63€...

Ampak ne verjamem, da tričlanska družina porabi toliko tople vode na mesec. Spet, povprečna poraba je 3m3 na osebo na mesec (mrzle+tople vode)....

Spet ugibam, za tričlansko družino je strošek tople vode 30-40€/mesec

_________________
-------------------------------------------------------------
Proti neumnosti se je potrebno boriti z vsemi sredstvi! - S52BOT
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 35.07
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2013 9:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

stbe je napisal/a:
(ker pol leta je zima in ni sonca)

Na srečo je tudi pozimi Sonce. Določeni kolektorji pa tudi na takratno Sonce grejejo.

_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
stbe
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Sep 2005 12:25
Prispevkov: 155
Aktiv.: 0.70
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2013 9:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ro-bi je napisal/a:
Ne vem kako je možno, da se letno za gretje vode porabi samo 160 euro?
Jaz imam v stanovanju električni bojler, štedilnik je kombinacija plin elektrika in 90% se kuha na plin. Ostali porabniki so varčne žarnice, tv in en hladilnik, ne star.
Na mesec plačam od 65 do 70 evrov in po moje gre polovica za bojler.

Pri nas vem, da ne porabimo več od 10 do 15 € na mesec za elektriko bojlerja. Na grelcu imam montirano uro in občasno zapišem stanje. Zanimivo je to, da je poraba poleti manjša kot pozimi, kar bi izkoristek sončnih kolektorjev še poslabšalo. Naš račun za elektriko je brez klime cca 50€ mesečno. Kuhamo ne na elektriko, imamo pa zmrzovalno omaro, hladilnik in 24 ur vklopljen računalnik itd.
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stbe
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Sep 2005 12:25
Prispevkov: 155
Aktiv.: 0.70
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2013 9:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

botsub je napisal/a:
1x sem nekaj računal in kubik vode segreti iz 20C na hmm... 50 stane cca. 9€ če se dobro spomnim. Če se da komu računat lahko preveri, če to danes še velja...

Za kubik vode raabiš 35kWh energije, kar je po ceniku za MT 0,072€ ali VT 0,11€.
Ker grejem vodo ponoči porabim tako za gretje kubika vode 2.5€ in ne 9€.
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
botsub
Član
Član



Pridružen-a: Tor 14 Avg 2012 21:50
Prispevkov: 244
Aktiv.: 1.72
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2013 10:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

stbe je napisal/a:
botsub je napisal/a:
1x sem nekaj računal in kubik vode segreti iz 20C na hmm... 50 stane cca. 9€ če se dobro spomnim. Če se da komu računat lahko preveri, če to danes še velja...

Za kubik vode raabiš 35kWh energije, kar je po ceniku za MT 0,072€ ali VT 0,11€.
Ker grejem vodo ponoči porabim tako za gretje kubika vode 2.5€ in ne 9€.
lp


Ja res je, bo kar držalo. Jaz sem računal zraven še kubik vode (z vsemi pritiklinami) pa še kaj, se ne spomnim točno... Energije pa gre res 35kW

(4.200 * 1.000 * 30)/3600 = 35.000Wh

Skratka, vprašanje, kdaj se strošek "investicije" povrne, če se sploh kdaj....

_________________
-------------------------------------------------------------
Proti neumnosti se je potrebno boriti z vsemi sredstvi! - S52BOT
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vmalhar
Član
Član



Pridružen-a: Pet 06 Jul 2007 11:23
Prispevkov: 170
Aktiv.: 0.83
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 24, 2013 2:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@sscott
Če imaš dobra 2kWp panelov, se ti najbrž dogaja tudi oddaja v omrežje. Kako imaš rešeno to? Ali si na to fazo prevezal toliko porabnikov, da imaš v vsakem trenutku odjem večji od proizvodnje? Na zelo oblačen dan imaš potem zelo asimetrično obremenitev omrežja (večina porabe na tej fazi)?

Glede na to, kako lepo si izvedel to zadevo, se mi pa tvoja odločitev, da ne narediš večje elektrarne, zdi napačna (glede na to, da si že imel module in še poceni si jih dobil). Problemom, naštetih v alinejah, se zlahka izogneš in glede na tvojo iznajdljivost in spretnost, predvidevam, da znaš najti dober nakup, najbrž bi celo montiral sam, tako da bi sigurno naredil zelo poceni elektrarno z dobro ekonomiko (če komponente zdržijo življenjsko dobo brez večjih problemov). V končni fazi je za investitorja pomemben končni donos projekta, ne koliko priseskov se ti s stroški obesi na tvoj projekt. Če je donos višji, potrpiš tudi kak nesmiseln strošek več. In vem, da se je še lani ponekod splačalo naročiti 10kWp elektrarno celo na ključ. Če si veliko nabavil in celo montiral sam, je bilo pa lahko sploh super.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sscott
Član
Član



Pridružen-a: Pet 10 Jul 2009 12:11
Prispevkov: 1133
Aktiv.: 6.32
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 24, 2013 4:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

problem je predvsem ker je pozicija strehe na moji hiši vzhod - zahod
Za postavitev elektrarne poleg hiše rabiš gradbeno dovoljenje

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vmalhar
Član
Član



Pridružen-a: Pet 06 Jul 2007 11:23
Prispevkov: 170
Aktiv.: 0.83
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 24, 2013 5:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To pa res ni olajševalna okoliščina Smile

Predpis sicer v isti rang (isti papirji) šteje tudi projekte, ki niso na strehi, ampak morajo biti od objekta odmaknjeni in visoki manj kot je višina objekta in tlorisno manjši od 20% pozidane parcele. Včasih se da narediti elektrarno kot lep nadstrešek.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Apr 2003 8:31
Prispevkov: 668
Aktiv.: 3.01
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 24, 2013 9:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

stbe je napisal/a:
Zanimivo je to, da je poraba poleti manjša kot pozimi, kar bi izkoristek sončnih kolektorjev še poslabšalo.

Normalno, da je poleti manjša poraba energije za gretje vode, saj priteče bolj topla v bojler!
Pri meni pozimi priteče voda z nekje 7-8°C, poleti pa tudi do 15°C.
Res se za segretje vode za 30°C se porabi 35kWh, vendar je to pozimi premalo. Še poleti je komaj dovolj.

_________________
LP
Lojz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bianco
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 24 Mar 2019 21:33
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.10
Kraj: posavje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 24, 2019 9:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni forumaši. Ne zamerite, če izkoristim tole temo za naslednje vprašanje, ki se mi poraja. Razmišljam, da bi si naredil en zelo preprost fotovoltaični sistem za ogrevanje sanitarne vode. Zadeva bi izgledala takole: x PV panelov, vezanih zaporedno in nato to vezano na povsem navaden bojler kot se sicer uporablja za pripravo tople vode na 230V mreži (čisto naveden bojler npr. 100L), preko termostatskega stikala, seveda, vendar brez vsake druge pretvorbe el. energije. Torej, priklopil bi enosmerni tok na bojler, ki je bil izvorno narejen za izmenično napetost. Prosim za vaše komentarje te ideje. Trenutno ni bistveno vprašanje ekonomske upravičenosti te zadeve ampak me bolj zanima tehnični vidik oz. izvedljivost in morebitni varnostni problemi pri taki rešitvi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sscott
Član
Član



Pridružen-a: Pet 10 Jul 2009 12:11
Prispevkov: 1133
Aktiv.: 6.32
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 25, 2019 7:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

žal tako enostavno ne bo šlo

-Prvi problem je DC tok. Ko bo termostat odklopil bo naredil oblok ki bo uničil termostat.
-Drugi problem je karakteristika solarnega panela. Ko bo proizvajala več kot je močan grelec bo ok. Ko bo moč panela padla pod moč grelca pa bo izkoristek panela drastično padel in ne bo od gretja praktično nič.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 771
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 25, 2019 9:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Potrebuješ tranzistor, kondenzator in nekaj logike, da ti bo vklapljalo tranzistor glede na napetost celic, s termostatom pa potem vklopiš krmilno logiko.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Bianco
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 24 Mar 2019 21:33
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.10
Kraj: posavje

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 25, 2019 11:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole kar sem zgoraj opisal, naj bi v praksi funkcioniralo. Nekdo mi je opisal kako ima zadevo narejeno: 1kW solarnih panelov priklopljeno na 3kW grelec direktno preko termostata in naj bi to delovalo že več let. Menda zmore 100% preko sezone, pozimi pa celo zadovolji 50% potreb po topli vodi. Trdi, da gre za čisto direktno vezavo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 771
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 25, 2019 3:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Deluje ja, le izkoristek je v slabši svetlobi zelo majhen.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Bianco
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 24 Mar 2019 21:33
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.10
Kraj: posavje

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 25, 2019 9:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ok, saj načeloma izkoristek ni največja ovira. Recimo, da je vložek v panele cca 500€, nekaj še v samogradnjo konstrukcije in par kablov. 650€ bi moralo biti dovolj. Bi zadeva kaj hitro lahko postala rentabilna, če bi res zagotavljala tolikšno oskrbo s toplo vodo, kot mi je bilo rečeno. Vzdrževanja naj skoraj ne bi bilo razen, če bi res skurilo kontakte na stikalu termostata. Drugega škodljivega vpliva na bojler pa tudi ne bi moglo biti, se mi zdi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 2 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group