www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Električni pastir
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
miko 555
Član
Član



Pridružen-a: Sob 30 Okt 2010 7:17
Prispevkov: 86
Aktiv.: 0.53
Kraj: Sevnica

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 01, 2015 6:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tako to delajo avstralci : (www.anotherpower.com/board/index.php/topic,731.195.html)

Nazadnje urejal/a miko 555 Sre Jul 22, 2015 10:48 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.43
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 22, 2015 1:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mene pa zanima, katere vrednosti upor bi bil primeren za signaliziranje s tlivko, da je nebi prehitro prežgalo? Pastir ima na izhodu 7J moči in 10k Voltov napetosti.

Bi zadostovalo dobra 2 Mohm oz. če mi uspe najt med šaro še kaj večjega?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
abc123def456
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 02 Avg 2015 14:20
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 02, 2015 10:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Počasi se spravljam polek k dizajniranju nekaj podobnega... Stay tuned.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dario.milohnic@gmail.com
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 16 Sep 2015 15:52
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 17, 2015 12:39 pm    Naslov sporočila:  Pastir Odgovori s citatom

Darki, dali si uspio riješšit problem sa pastirom?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Darki
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2010 20:05
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 12, 2016 9:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@ dario.milohnic@gmail.com

Jesam. "Izvukao" sam iz tog dizajna pastira 4.5 J ali uz potrošnju od 1A struje!!! Pastir je nizkoimpedantni, jer ima u svojem sastavu 2 transformatora. Prvi služi da pretvori 12v na 500V a drugi je tu, da tih 500V pretvori na 5kV. Znači smanje se namotaji na izlazu i sa tim i impedancija, gledajuči na ogradu!!!

A naišao sam i na boljeg pastira koji je bolji od ovog mog. Kod 8J energije troši 35mA struje. Akumulator od 75Ah ti izdrži 3 mjeseca na takvom pastiru!!! A i kad "udari" nije ti dobro!!! Smile

_________________
What's the difference between BAD and VERY GOOD electrical engineer?
Ofcourse, their HAIR!!! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.91
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 14, 2016 7:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Darki je napisal/a:

...................A naišao sam i na boljeg pastira koji je bolji od ovog mog. Kod 8J energije troši 35mA struje. Akumulator od 75Ah ti izdrži 3 mjeseca na takvom pastiru!!! A i kad "udari" nije ti dobro!!! Smile


Darki, a lahko kakšno besedo več o tem pastirju.? A si ga ti skonstruiral? 35mA je zelo nizka poraba za tako "močan" el. pastir. Kako je izveden dvig napetosti iz 12V na, recimo, 500V? Je uporabljeno feritno jedro ali kaj drugega?

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.43
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 14, 2016 11:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To je razvil in prodaja nek hrvat, katerega sem vprašal po nakupu in če pošilja tudi v slovenijo. Pošiljat noče v Slovenijo.

Feritno jedro uporabljajo praktično vsi bateriski (9V) pastiji priznanih firm. Ti uporabljajo dvostopenjsko ojačanje. Prva je feritna iz 9V na 400V druga, pri kateri pa je kovinsko jedro pa iz 400V na približno 10kV.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 14, 2016 7:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

35mA x 12V = 420mW
8Ws / 420mW = 19s

Da ne omenjamo izkoristek.
Pa je pastir, ki "useka" vsake pol minute, sploh pastir?
Da niso tele specifikacije bolj v stilu kitajskih trgovcev.

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Darki
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2010 20:05
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 28, 2016 7:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Oj..nekaj je pojedlo moje prejšnej objave.... v glavnem tako ... firma iz Zagreba se ukvarja z izdelavo teh pastirjev ... kdo in kaj lahko na ZS. Kar se tiče pastirjev ... so izredno zanesljivi ... delujejo izredno zadovoljivo .. tako zadovoljivo .. da jih je moj stric kupil kar 5... stanejo okoli 600-700kn se mi zdi

.. princip, na kateri delujejo pa ni enak telim mojim feritnim ... ni pretvorbe vmesne energije ... vse kar imajo je en oscilator 555, ki brni pri 1Hz z izredno omejenim duty cycle-om... tako da vleče le 35mA toka iz baterije ... ter Vn transformator ki pretvarja 12V se mi zdi na 15000V... na izhodu tega pastirja se nahajajo zalogovniki energije ... bolje beri ... pulzni kondenzatorji - polipropilenski ... ki skladiščijo joule energije na sekundarju kar oscilator pri vsakem utripu odda na primarju ... torej verjetno si predstavljate kako je ko primeš za nabiti kondenzator!!!

skratka zadeva je za polovico manjša od moje ... le skrivnost mi je ta trafo ... kakšno ima razmerje ovojev, kaj menite 1:1000 ... torej iz 12V na 15000V ... hmmm ... to mi je ? .... iskra je okoli 2cm!!! je izredno močan !!! ... človek ko se ga dotakne pade na tla... se mi je že pripetilo da sem ga pozabil izklopit ko sem šel na obhod okoli koruze .. in povem da je izkušnja silno neprijetna ... vrže na tla...

_________________
What's the difference between BAD and VERY GOOD electrical engineer?
Ofcourse, their HAIR!!! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 28, 2016 7:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Energetik-m je napisal/a:
35mA x 12V = 420mW
8Ws / 420mW = 19s

Da ne omenjamo izkoristek.
Pa je pastir, ki "useka" vsake pol minute, sploh pastir?
Da niso tele specifikacije bolj v stilu kitajskih trgovcev.


Tako je, matematika se ne izide, tako kot pri podatkih mnogih slovenskih kvazi "proizvajalcev", šušmarjev, pocarjev, ...

Obstaja en trik, ki povzroči majhno porabo in veliko energijo impulza na izhodu, seveda pod pogojem, da ograja niti malo nikjer ne prebija. Ta pogoj je težko doseči in je za nekatere misija nemogoče. Pastir z varčevalnim trikom, ki je priključen na zanemarjeno ograjo, bo imel veliko porabo, energija na izhodu bo nizka. Sistem uporablja firma Horizont, fora je v tem, če ograja ni v stiku, se energija iz kondenzatorja ne izprazne v celoti ampak le del, tako je poraba precej manjša. Če je ograja v stiku, je poraba polna in maksimalna.

Tale zadeva, ki naj bi izhajala iz sosednje hrvaške, uporablja direktno indukcijo iz 12V na cca 10kV, že vžigalna tuljava bo delovala, da bo energija na izhodu res visoka, je potrebno na izhod vezati 12kV ali bolje 15kV kondenzator, ampak le nekaj nF bo premalo, 100nF pri 10kV bo dalo 5J energije. Taka ograja nima napetostnih impulzov ampak stalno enosmerno napetost, delovanje pa zahteva še bolj vzorno vzdrževano ograjo kot v prejšnjem primeru. Tak sistem ni nič novega, že preko krepko preko 10 let ga uporablja firma Gallagher ampak z nižjo energijo.

Drugače pa, 12V in NE555 je objavljeno v Elektorju že pred leti, več o tem tukaj: KLIK

Pastir z varčevalnim učinkom ni primeren za tiste uporabnike, ki nimajo vzorno vzdrževane ograje, to pa je vsaj 80% uporabnikov, ker pri slabih ograjah sistem ne deluje. Še ena pomankljivost tega sistema je, polno energijo ima le prvi impulz ko se kdorkoli ali karkoli dotakne ograje, vsi naslednji impulzi so šibkejši. Ko motnja, dotik ali napaka izginejo, se spet vzpostavi varčevalno stanje in možnost enega impulza z maksimalno energijo. En cel kup če-jev, pogojev, da sistem sploh deluje pravilno. Da bi tak pastir uničil podrast, je samo pobožna želja, to pač ni mogoče.

.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
alexis5678
Član
Član



Pridružen-a: Ned 12 Apr 2009 18:34
Prispevkov: 101
Aktiv.: 0.55
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 04, 2016 10:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni
da nisem odpiral nove teme bom kar tule vprašal če mogoče gdo ve vrednost uporov na herkulesovem pastirju HS50 na sliki?[/img]



herkules hs50-2.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  121.03 KB
 Pogledana:  67 krat

herkules hs50-2.jpg



_________________
Lp, Alexis
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Youtup
Član
Član



Pridružen-a: Pon 22 Avg 2016 23:55
Prispevkov: 28
Aktiv.: 0.30
Kraj: Zagradec

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 09, 2017 11:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo!

Imam eno vprašanje oziroma iščem predlog =)

Sezona paše se bo kmalu pričela a pastir ne dela.

Trenutno imam enega pri katerem opcijsko izbiram ali 12V ali 250V napajanje. Pa mi je čipitronika na sprogramiranem PICi in pa L293 ki krmili "koračna motorja" oziroma enkrat negativen enkrt pozitiven signal ob priključitvi na baterijo sežgalo. Že menjal l293 cca 3x Very Happy 4 tič očitno ne gre je še kje kak kratek stik. Kajti na omrežju zadeva deluje lepo, težave imam z dc delom.

Željo imam napravit nov električen pastir. Samo na 12V. Imam gelasta akumulatorja 12V vsak po 100Ah. In 100W sončni panael s pripadajočim sončnim regulatorjem za napajanje le tega. Pastir bi napajal električno mrežo in sicer 6x 50 m = 300m mreže, v kateri se pasejo koze. (Na voljo imam arduino mini katerega mislim porabiti namesto PICka Very Happy)

Kakšen predlog kako močnega bi moral narediti?

LP

_________________
Lp, Jure


Nazadnje urejal/a Youtup Čet Feb 09, 2017 2:30 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joze
Član
Član



Pridružen-a: Pet 26 Jan 2007 10:27
Prispevkov: 200
Aktiv.: 0.96

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 09, 2017 12:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj bi bilo to "čišitronka"?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kose19
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2005 19:37
Prispevkov: 1228
Aktiv.: 5.53
Kraj: okolica Kobarida

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 09, 2017 1:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni potrebe po nevem kaki moči. Naša drobnica se prav lepo izogiba mreže katero napaja el. pastir, ki ne zmore niti 1J.
Važno je to, da imaš počiščeno travo okoli mreže in nikjer ne prebija. Jaz sem zato spodnji dve vertikalni vrvici mreže ločil od zgornjih in nista pod napetostjo, kar močno poenostavi problem čiščenja in prebijanja na travo.

_________________
- Absens, carens -
- Tisti, ki ga ni, bo prikrajšan -
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 09, 2017 2:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri ovcah je tudi velika razlika ali so postrižene ali pa če imajo dolgo dlako, ki je odličen izolator. Pri večjem tropu ovac pa se dodatno pojavi težava, ko zadnje pritiskajo na sprednje in potem rušijo vse pred sabo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naslednja
Stran 7 od 8

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group