www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Radio Iskra Simfonija
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mod
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Okt 2020 9:53
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.37
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 16, 2020 7:33 am    Naslov sporočila:  Radio Iskra Simfonija Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Sem lastnik starejšega radio gramofona Iskra Simfonija.
Radio ne deluje izgleda pa zelo solidno ohranjen, zato se nameravam lotit popravila.
Ker pa sem nov na tem področju, me zanima ali ima slučajno kdo kakršnekoli
podatke o tej seriji radijev (navodila, shema,...) in pa seveda kakšen
nasvet na kak način se lotit popravila, kaj je treba preverit najprej,
na kaj je treba bit posebej pazljiv,..., kateri deli naj se zamenjajo?

Za kakršnekoli informacije se vnaprej zahvaljujem
Lp
Uroš



1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  59.85 KB
 Pogledana:  18 krat

1.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mod
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Okt 2020 9:53
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.37
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 16, 2020 7:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dodajam se slike notranjosti.


2.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  84.65 KB
 Pogledana:  19 krat

2.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bbrane
Član
Član



Pridružen-a: Čet 14 Jun 2007 15:02
Prispevkov: 580
Aktiv.: 2.83
Kraj: Cerkno

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 16, 2020 10:36 am    Naslov sporočila:  Radio Iskra Simfonija Odgovori s citatom

To je v osnovi radio Iskra Triglav 66. Za mene je to eden boljših sprejemnikov, ki jih je Iskra kdaj naredila - tako konstruktorsko kot dizajnersko. O popravilu in obnovi je o takem sprejemniku polno dokumentacije in opisov popravila na forumu s5tech.
konkretno v temi Radio z gramofonom Iskra Triglav de luxe avtorja Ivor-ja.
Glede na solidno ohranjenost in če nisi vešč takega dela , je verjetno bolje, da se dogovoriš za obnovo s kakim "maherjem " z omenjenega foruma.

Lp Brane

_________________
En poizkus je vreden več kot tisoč strokovnih mnenj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 11.97
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 16, 2020 10:46 am    Naslov sporočila:  Re: Radio Iskra Simfonija Odgovori s citatom

bbrane je napisal/a:

Glede na solidno ohranjenost in če nisi vešč takega dela , je verjetno bolje, da se dogovoriš za obnovo s kakim "maherjem " z omenjenega foruma.

Lp Brane


A tule na tem forumu so pa sami "šalabajzerji"?
Sam poznam vsaj nekaj maherjev na TEM forumu, ki so obnovili kar nekaj podobnih primerkov.

_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bbrane
Član
Član



Pridružen-a: Čet 14 Jun 2007 15:02
Prispevkov: 580
Aktiv.: 2.83
Kraj: Cerkno

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 16, 2020 11:01 am    Naslov sporočila:  Radio Iskra Simfonija Odgovori s citatom

Bizgec se ti opravičujem - nisem imel namen kogarkoli v "nič" devati sem pač napisal prvi primer ,ki mi je padel na misel. tudi sam včasih kaj podobnega popravim ampak solidna obnova v stilu mi ne uspeva najbolje.
Še enkrat se ti opravičujem - ni bilo namerno

LP Brane

_________________
En poizkus je vreden več kot tisoč strokovnih mnenj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 16, 2020 12:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne bom rekel, da smo ravno maherji, toda, kar nekaj nas je na tem forumu, ki smo uspešno spravili v življenje kakšen star radio.
Skozi moje roke so šli trije Triglavi, kakšen Kosmaj in še kaj.
Ni ne vem kakšna znanost, pomembna je predvsem potrpežljivost.
Material za popravilo se še vedno dobi, problem je edino napajalni transformator.
Glede na lepo ohranjenost niti ne bi potrboval ne vem kakšnega obnavljanja.
Pri Triglavu sem običajno zamenjal vse folijske kondenzatorje in elektrolite.
Tudi na našem forumu je tukaj kar nekaj napisanega okoli popravila ali kako spraviti v življenje star radijski sprejemnik.

_________________
Lp, Jaka


Nazadnje urejal/a Jaka57 Pet Okt 16, 2020 3:08 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 16, 2020 2:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot so ostali napisali, takšen radio spraviti v pogon ni neka huda znanost, je pa potrebno nekaj potrpežljivosti in izkušenj z opremo iz tega časa.

Papirni kondenzatorji so za pozamenjati absolutno vsi, elektrolitski kondenzatorji po navadi tudi, razen glavni elko dostikrat preživi. Potem se najde tudi kakšen odprt upor ali dva. Pa umazani preklopniki, mogoče še kakšna oglušela lampa,...

Jaz sem že k življenju spravil cca 4 ali 5 Triglavov (takšna šasija kot tvoj) in moram reči, da igrajo res odlično, tvoja Simfonija bi igrala še boljše kot Triglav, saj ima večje zvočnike in veliko večjo škatlo.

Glede kakšnih drugih rez. delov, jaz imam eno takšno šasijo za dele, če boš morebiti potreboval kaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mod
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Okt 2020 9:53
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.37
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 16, 2020 9:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za vaše odgovore. Bom prelistal vse omenjene teme in se skušal sam lotit popravila. Prvi korak bo temeljito čiščenje notranjosti radia in vizualni pregledat vseh elementov.

Glede na napisano se torej priporoča menjavo vseh papirnih in elektrolitskih kondenzatorjev. Kaj pa elektronke? Ali obstaja kakšen seznam teh kondenzatorjev in elektronk, ki jih moram zamenjat? Kje bi lahko dobil takšne dele? Kako bi lahko potestiral ali trafo deluje? Kakšno varovalko potrebuje takšen radio?

Lp
Uroš
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 17, 2020 2:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najbolje je zadeve potestirati in nato menjati. Npr. jaz se lotim popravila na tak način, da najprej zadevo stestiram brez menjave kakršnih koli delov ali čiščenja. To mi da vedeti, ali bo dovolj le menjava kondenzatorjev, oz. če je potrebno menjati tudi kakšne elkote (elektrolitske kondenzatorje), ali je odprt kakšen upor, itd. Sicer pa radio priklopim preko žarnice, ta omeji tok v primeru kratkega stika in tudi na tak način se lahko lepo počasi nazaj formira glavni elektrolit.

Elektronke se menjajo le v primeru, da nekaj ne deluje kot bi moralo. V večini primerov ni potrebno menjati nobene. Največkrat sem pri teh radiih moral menjati EL84, saj je tudi najbolj obremenjena.

Seznam kondenzatorjev si lahko narediš po shemi, vendar je dobro preveriti dejansko stanje na šasiji, saj je obstajalo več variacij iste šasije in so včasih dejanske vgrajene vrednosti malo drugačne od sheme.

Trafo je načeloma nesmiselno testirati kot takšnega. V kolikor radio deluje in se trafo ne pregreva, pomeni, da je s trafom vse OK. V kolikor bi sumil, da ima navitja v kratkem stiku, se testira tako, da se vzame vse elektronke ven in tudi obe pilotki ter se meri izhodne napetosti ter mirovni tok. V kolikor tak trafo brez bremena po cca 10 minutah postane vroč, je z njim nekaj narobe.

Kakšno varovalko potrebuješ piše na zadnji stranici. Najverjetneje boš imel 500mA ali 630mA počasno.


Na tvojem mestu bi vstavil namesto varovalke 75-100W žarnico in zadevo prižgal. Zna se zgoditi, da bo radio deloval. Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.88
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 17, 2020 10:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Shema za Simfonijo.


Shema004.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.2 MB
 Pogledana:  34 krat

Shema004.jpg



Shema005.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.65 MB
 Pogledana:  26 krat

Shema005.jpg




Nazadnje urejal/a jozede Sob Okt 17, 2020 10:42 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 17, 2020 12:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mitchW je napisal/a:
Najbolje je zadeve potestirati in nato menjati. Npr. jaz se lotim popravila na tak način, da najprej zadevo stestiram brez menjave kakršnih koli delov ali čiščenja. To mi da vedeti, ali bo dovolj le menjava kondenzatorjev, oz. če je potrebno menjati tudi kakšne elkote (elektrolitske kondenzatorje), ali je odprt kakšen upor, itd. Sicer pa radio priklopim preko žarnice, ta omeji tok v primeru kratkega stika in tudi na tak način se lahko lepo počasi nazaj formira glavni elektrolit........
Sam delam podobno, s tem, da ne uporabljam žarnice, se pa strinjam, da bi bilo bolje, če bi jo, toda običajno kar menjam elektrolite v napajalnem delu.
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mod
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Okt 2020 9:53
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.37
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 19, 2020 2:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še enkrat hvala za vso pomoč in shemo. Zaradi obveznosti in ker radia trenutno nimam v svojem stanovanju še nisem uspel ničesar preizkusiti. Najprej bom naredil preizkus z žarnico, zanima pa me ali je 60W žarnica dovolj močna za tak preizkus radia?
Na zadnji sicer plošči piše 80VA,torej predividevam da radio porabi 80W.

Upam, da mi čimprej uspe potestirat radio, bom poročal rezultate v tej temi.

Lp
Uroš
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 19, 2020 7:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mod je napisal/a:
Še enkrat hvala za vso pomoč in shemo. Zaradi obveznosti in ker radia trenutno nimam v svojem stanovanju še nisem uspel ničesar preizkusiti. Najprej bom naredil preizkus z žarnico, zanima pa me ali je 60W žarnica dovolj močna za tak preizkus radia?
Na zadnji sicer plošči piše 80VA,torej predividevam da radio porabi 80W.

Upam, da mi čimprej uspe potestirat radio, bom poročal rezultate v tej temi.

Lp
Uroš


Hoj, jaz poskusim vedno s 60W, v kolikor vidim, da se napetosti ne dvigujejo nekaj in da žarnica ne žari kaj dosti, vzamem močnejšo, npr. 100W.

Namesto usmerjevalke (EZ80) jaz v teh primerih velikokrat vstavim kar eno ali dve silicijevi diodi (kar direktno v podnožje, katodi na 3. pin, anodi na 1. in 7.). Namreč, če želiš reformirati kondenzatorje, mora delovati usmerniška EZ80, ta pa potrebuje kurjavo, ki jo lahko zap. vezana žarnica preveč zniža. Polprevodniška usmerniška dioda pa deluje brez kurjave oz. "iz nule". To ali pa da odstraniš vse lampe razen EZ80 (EM84 lahko pustiš), je tudi opcija.

Med tem "oživljanjem" se splača tudi vzeti ven EL84 oz. vsaj spremljati napetost na g1. V kolikor dobiš gor pozitivno napetost tudi, ko EL84 vzameš ven, prebija vezni kondenzator, ki ga je obvezno menjati, če ne želiš skuriti EL84.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mod
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Okt 2020 9:53
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.37
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 23, 2020 8:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Šasijo sem odmontiral iz škatle in naredil test z žarnico. Žarnica ne zagori tako,
da je očitno problem z napajanjem, kontakti ali kablom. Ali je mogoče lahko razlog
tudi nedelujoča usmerjevalna elektronka EZ80?

Sicer šasija zgleda v zelo solidnem stanju, razen prahu na videz ni nobene očitne napake, opazil
sem np. samo da sta zvočnika vezana zaporedno z starim telefonski kablom (modro / beli) in da gramofon
ni bil priključen.

Kot mi je svetoval mitchW (hvala še enkrat) bom sedaj premeril kontakte in napetosti, da vidim kje se
elektrika ustavi.



6.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  109.64 KB
 Pogledana:  24 krat

6.jpg



7.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  115.24 KB
 Pogledana:  21 krat

7.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 23, 2020 9:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Počasi boš že. Tudi če bi bila usmerjrvalka fuč, bi motala žarnica vsaj malo zasvetiti zaradi gretja elektronk.
Ko se lotevam popravila takih zadev je prvo orodje sesalec in čopič, nato pa krpa in alkohol, s katerima očistim vse elektronke,
šele nato pride na vrsto električno preverjanje!

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group