www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

NE555
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Ivor
Član
Član



Pridružen-a: Pet 15 Feb 2008 19:49
Prispevkov: 195
Aktiv.: 0.99

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 04, 2014 3:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Blisk1 je napisal/a:
Kje pa so predlagana vezja?
Točno, rezultati so v reviji št. 17. Smile
_________________
Mirno spim na lovorikah že 16 let.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Blisk1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Maj 2011 10:22
Prispevkov: 362
Aktiv.: 2.29
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 04, 2014 4:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ivor je napisal/a:
Blisk1 je napisal/a:
Kje pa so predlagana vezja?
Točno, rezultati so v reviji št. 17. Smile


mogoče sem jaz kaj spregledal ampak v tej reviji nič o 4541
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ivor
Član
Član



Pridružen-a: Pet 15 Feb 2008 19:49
Prispevkov: 195
Aktiv.: 0.99

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 04, 2014 4:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Blisk1 je napisal/a:
mogoče sem jaz kaj spregledal ampak v tej reviji nič o 4541
Drži! Zato je tam nekaj primerov vezja za vklop in izklop nečesa z eno samo tipko.
To bi lahko dodal pred Master Reset vhod. Potrebno je sestaviti tako vezje, ki bo poslalo logično 1 na ta vhod po vklopu napajanja in spremenilo stanje šele po pritisku na tipko. Po ponovnem pritisku bi ustavil timer, resetiral števce in omogočil novi cikel.
Če zadostuje samo vklop timerja, si lahko sestaviš enostavnejše vezje z navadnim FF, s samodejnim "Setom" pri vklopu napajanja. "Reset" bi potem naredil s tipko.
Konec koncev, lahko dodaš navadni mehanski preklopnik za spremembo stanja na Master Reset vhodu ("Timer ON - OFF").

_________________
Mirno spim na lovorikah že 16 let.


Nazadnje urejal/a Ivor Čet Dec 04, 2014 4:56 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Blisk1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Maj 2011 10:22
Prispevkov: 362
Aktiv.: 2.29
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 04, 2014 4:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ah, to bi zadevo zakompliciralo, sem se spomnil, da lahko uporabim kar ono vezje z relejem, ki ob vklopu elektrike drži par sekund in spusti, tist bo ziher delovalo pa malo materiala se porabi.

Hvala za pomoč.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mbili
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2012 20:14
Prispevkov: 34
Aktiv.: 0.23
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 05, 2014 12:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Blisk1 je napisal/a:
Ah, to bi zadevo zakompliciralo, sem se spomnil, da lahko uporabim kar ono vezje z relejem, ki ob vklopu elektrike drži par sekund in spusti, tist bo ziher delovalo pa malo materiala se porabi.

Hvala za pomoč.


Če še kaj pomaga. Na nogo 6 priključi upor na maso in namesto tipke uporabi stikalo na napajanje. Dokler je stikalo sklenjeno (noga 6 bo na napajalni napetosti), števec ne bo štel - števec je stalno v resetu. Ko stikalo preklopiš v drug položaj (odklop) bo noga 6 preko upora na masi in števec bo štel. Nogo 10 moraš priključiti na maso, da bo izhod števca ostal v željenem stanju, ko enkrat prešteje zahtevani čas.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Blisk1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Maj 2011 10:22
Prispevkov: 362
Aktiv.: 2.29
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 05, 2014 1:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

probem ostaja ko nekdo pusti stikalo za vklop na on in vkluči napajanje.
To idejo sem že imel pa ne reši vsega
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mbili
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2012 20:14
Prispevkov: 34
Aktiv.: 0.23
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 05, 2014 6:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Cenovno ugodna, najbolj univerzalna in z minimalnim številom elementov je rešitev s kakšnim preprostim mikrokrmilnikom, kot je že predlagal Obelix. Težava je v tem, ker je potrebno napisati program. Katerakoli rešitev s kakšnim preprostim števcem (555, 4541, ...) potrebuje zraven še kakšen element, da si zapomni stanje, kdaj naj števec šteje in kdaj naj ne šteje. Če 4541 dodaš še recimo 4013 ali 4027 bo šlo. Pri 4013 recimo vežeš CP in D vhoda na maso. Q ali \Q povežeš na nogo 6 pri 4541, vhoda CD in SD pri 4013 pa rabiš za krmiljenje. Na enega vežeš tipko na napajanje in upor na maso, na drugega pa upor na napajanje in kondenzator na maso, da se ti postavi v ustrezno stanje ob priklopu napajanja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Blisk1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Maj 2011 10:22
Prispevkov: 362
Aktiv.: 2.29
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 05, 2014 10:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hvala za nasvet, ampak bom verjetno kar ostal pri 4541 je cenovno najbolj ugodna zadeva.
Zanima me samo, če obstaja še kak element s katerim bi za resetiranje naredil stik med nogo 1 in 3, ali bom moral uporabiti rele?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
S53DZ
Član
Član



Pridružen-a: Čet 28 Apr 2011 9:27
Prispevkov: 951
Aktiv.: 6.02
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 05, 2014 10:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po moje je zadosti, če daš pin 1 na maso, da neha nihati.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mbili
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2012 20:14
Prispevkov: 34
Aktiv.: 0.23
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 06, 2014 12:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Blisk1 je napisal/a:
hvala za nasvet, ampak bom verjetno kar ostal pri 4541 je cenovno najbolj ugodna zadeva.
Zanima me samo, če obstaja še kak element s katerim bi za resetiranje naredil stik med nogo 1 in 3, ali bom moral uporabiti rele?


Verjetno ne bo potrebno ničesar. Je treba samo bolje prebrati tovarniški PDF (velja tudi zame Very Happy ). Poskusi z naslednjo vezavo pri 4541. Taca 5 naj bo na napajanju, na taci 6 naj bo upor na maso in tipka na napajanje. Glede na tovarniška navodila čipa na prvi strani:

"Timing is initialized by setting the AUTO RESET input (pin 5) to logic “0” and turning power on. If pin 5 is set to logic “1”, the AUTO RESET circuit is disabled and counting will not start until after a positive MASTER RESET pulse is applied and returns to a low level."

je ravno to kar potrebuješ.

LP M.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Blisk1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Maj 2011 10:22
Prispevkov: 362
Aktiv.: 2.29
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 08, 2014 10:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mbili - Hvala!
Poanta je ravno v temu, da je zadeva tako priklopljena in navodila sem prebral vsaj 10x in stvar NE deluje.
In mi ni jasno zakaj ne deluje, vsakokrat, ko priklopim napajanje začne takoj delat.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Blisk1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Maj 2011 10:22
Prispevkov: 362
Aktiv.: 2.29
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 08, 2014 11:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S53DZ je napisal/a:
Po moje je zadosti, če daš pin 1 na maso, da neha nihati.

Ne, dela, takoj ko dam napajanje gor začne delat.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
6dan8
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Jan 2011 10:53
Prispevkov: 1046
Aktiv.: 6.48
Kraj: Goriška

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 08, 2014 11:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Ne, dela, takoj ko dam napajanje gor začne delat.
Lahko to malo bolje pojasniš, prosim? Ali to pomeni, da takoj ko "daš gor napajanje":
1.) začne števec šteti, ali
2.) se aktivira izhod (tj. vklopi rele)?
In kaj se zgodi, ko nastavljeni čas poteče?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ivor
Član
Član



Pridružen-a: Pet 15 Feb 2008 19:49
Prispevkov: 195
Aktiv.: 0.99

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 08, 2014 12:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tisti famozni stavek:
Citiram:
counting will not start...
mi izgleda kot čista znanstvena fantastika, če pogledam blok shemo čipa (slika 1). Tam pride Reset signal iz navadnih NOR vrat in ni možnosti, da bi si vezje zapomnilo prejšnje stanje. Stavek je nekam nerodno in dvoumno napisan. V Data sheetu drugega proizvajalca pa takega stavka sploh ni.
Brez dodatnega vezja ali mehanskega stikala ne bo šlo. Žal tega čipa nimam pri sebi in tega ne morem v praksi preveriti.
Pin 1 je izhod in ga nikoli ne smeš vezati na maso.

_________________
Mirno spim na lovorikah že 16 let.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Blisk1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Maj 2011 10:22
Prispevkov: 362
Aktiv.: 2.29
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 08, 2014 12:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

6dan8 je napisal/a:
Citiram:
Ne, dela, takoj ko dam napajanje gor začne delat.
Lahko to malo bolje pojasniš, prosim? Ali to pomeni, da takoj ko "daš gor napajanje":
1.) začne števec šteti, ali
2.) se aktivira izhod (tj. vklopi rele)?
In kaj se zgodi, ko nastavljeni čas poteče?


ja, takoj, ko pride napajanje, začne števec šteti, na izhodu imam LED in led zasveti.
ko števec prešteje se LED ugasne.
Ko na nogi 6 naredim reset, začne števec spet šteti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 2 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group