www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

NE555
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
S53DZ
Član
Član



Pridružen-a: Čet 28 Apr 2011 9:27
Prispevkov: 951
Aktiv.: 6.02
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 08, 2014 12:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ivor je napisal/a:
...
Pin 1 je izhod in ga nikoli ne smeš vezati na maso.
Ups, moja napaka, mišljen je pin 3, ki bi na masi moral prekiniti nihanje. Na + bi moral biti enak internemu resetu.


CD4541-p2.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  CD4541-p2.pdf
 Velikost datoteke:  67.11 KB
 Downloadano:  8 krat

Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mbili
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2012 20:14
Prispevkov: 34
Aktiv.: 0.23
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 08, 2014 3:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Blisk1, glede na shemo v tovarniškem PDF-ju za 4541 ima Ivor prav in v besedilu pri PDF-ju iz TI (ostali proizvajalci so to že popravili) se očitno vleče napaka že zelo dolgo
Citiram:
Iz TI-PdF: "Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS085E – Revised September 2003"


Rele, ki za nekaj časa sklene taci 1 in 3, ne bo rešil nič, ker mora ta "nekaj" časa biti do prvega pritiska tipke, ki se zgodi???

Uporabi flip-flop (lahko 4013, 4027, lahko narejen z NOR 4001 ali NAND 4011 vrati, lahko s tranzistorji, ...), kot sva ti že svetovala Ivor in jaz, saj zadeva sploh ni komplicirana, in boš rešil problem.

LP M.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Blisk1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Maj 2011 10:22
Prispevkov: 362
Aktiv.: 2.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 08, 2014 6:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S53DZ je napisal/a:
Ivor je napisal/a:
...
Pin 1 je izhod in ga nikoli ne smeš vezati na maso.
Ups, moja napaka, mišljen je pin 3, ki bi na masi moral prekiniti nihanje. Na + bi moral biti enak internemu resetu.


hvala jutr probam Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Blisk1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Maj 2011 10:22
Prispevkov: 362
Aktiv.: 2.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 08, 2014 6:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mbili je napisal/a:
Blisk1, glede na shemo v tovarniškem PDF-ju za 4541 ima Ivor prav in v besedilu pri PDF-ju iz TI (ostali proizvajalci so to že popravili) se očitno vleče napaka že zelo dolgo
Citiram:
Iz TI-PdF: "Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS085E – Revised September 2003"


Rele, ki za nekaj časa sklene taci 1 in 3, ne bo rešil nič, ker mora ta "nekaj" časa biti do prvega pritiska tipke, ki se zgodi???

Uporabi flip-flop (lahko 4013, 4027, lahko narejen z NOR 4001 ali NAND 4011 vrati, lahko s tranzistorji, ...), kot sva ti že svetovala Ivor in jaz, saj zadeva sploh ni komplicirana, in boš rešil problem.

LP M.


ne to dela, sem probal, rele drži 1 sekundo in spusti, pol pa začne s start tipko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mbili
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2012 20:14
Prispevkov: 34
Aktiv.: 0.23
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 08, 2014 9:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Blisk1 je napisal/a:

ne to dela, sem probal, rele drži 1 sekundo in spusti, pol pa začne s start tipko


Pa si se potem, ko je rele po 1 sekundi preklopil in sprostil tace 1 in 3 na 4541, prepričal, da se števec ni zagnal brez pritiska tipke?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ledo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 03 Jan 2008 14:43
Prispevkov: 238
Aktiv.: 1.20
Kraj: Vir pri Domžalah

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 08, 2014 10:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ste me pa nažajfali. Toliko enega pisanja. Blisk1, če prav razumem rabiš timer 2-4h, ki ga želiš pognati s tipko in se mora po tem času samodejno ustavit in čakat na ponovni start.

Za zaustavitev 4541 je dovolj MR na VDD. Ni potrebe šariti okoli oscilatorja. Za start stop pa potrebuješ na žalost flip-flop. Vzel sem 4013 pa sem na koncu potreboval še en invereter, tako da sem zaključil s 4001.

No, upam, da ga nisem kaj narobe razumel pri debati.

Bom jutri na proto nabasal zadeve pa da vidimo to čudo od čipa Smile.

_________________
LP Roman
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Blisk1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Maj 2011 10:22
Prispevkov: 362
Aktiv.: 2.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 09, 2014 11:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S53DZ je napisal/a:
Ivor je napisal/a:
...
Pin 1 je izhod in ga nikoli ne smeš vezati na maso.
Ups, moja napaka, mišljen je pin 3, ki bi na masi moral prekiniti nihanje. Na + bi moral biti enak internemu resetu.


ne ne dela, ne na 1 ne na 3. V obeh primerih, ko dam napajanje gor, se timer štarta
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Blisk1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Maj 2011 10:22
Prispevkov: 362
Aktiv.: 2.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 09, 2014 11:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ledo je napisal/a:
Ste me pa nažajfali. Toliko enega pisanja. Blisk1, če prav razumem rabiš timer 2-4h, ki ga želiš pognati s tipko in se mora po tem času samodejno ustavit in čakat na ponovni start.

Za zaustavitev 4541 je dovolj MR na VDD. Ni potrebe šariti okoli oscilatorja. Za start stop pa potrebuješ na žalost flip-flop. Vzel sem 4013 pa sem na koncu potreboval še en invereter, tako da sem zaključil s 4001.

No, upam, da ga nisem kaj narobe razumel pri debati.

Bom jutri na proto nabasal zadeve pa da vidimo to čudo od čipa Smile.


Problem je, da hočem zadevo zminimizirat, se pravi čim manj čipov in elementov.
Trenutna varianta z relejem, ki drži 2 sekundi pri vklopu je najboljša, če najdem še kakšno boljšo namesto releja bi bilo super, naprimer s kakim mosfet trensistorjem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ledo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 03 Jan 2008 14:43
Prispevkov: 238
Aktiv.: 1.20
Kraj: Vir pri Domžalah

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 09, 2014 6:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Meh, nisem še našel 4541, nekam sem jih založil. Blisk1 s čim želiš štartati timer? Dobro rele, kdo pa rele krmili?
_________________
LP Roman
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ledo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 03 Jan 2008 14:43
Prispevkov: 238
Aktiv.: 1.20
Kraj: Vir pri Domžalah

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 10, 2014 9:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

uuuuuu, najdu!!!! Shocked
_________________
LP Roman
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Blisk1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Maj 2011 10:22
Prispevkov: 362
Aktiv.: 2.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 10, 2014 9:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ledo je napisal/a:
Meh, nisem še našel 4541, nekam sem jih založil. Blisk1 s čim želiš štartati timer? Dobro rele, kdo pa rele krmili?

mogoče bi delalo tudi z MOSFET?

http://i.stack.imgur.com/oC2nj.png
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Blisk1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Maj 2011 10:22
Prispevkov: 362
Aktiv.: 2.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 10, 2014 9:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ledo je napisal/a:
uuuuuu, najdu!!!! Shocked


no če najdeš, da bo delalo brez releja, dam za pivo Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Obelix
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Maj 2008 13:59
Prispevkov: 1862
Aktiv.: 9.61
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 10, 2014 10:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakšno breme (napravo) boš pa priključil na ta tvoj časovnik ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Blisk1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Maj 2011 10:22
Prispevkov: 362
Aktiv.: 2.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 10, 2014 11:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Obelix je napisal/a:
Kakšno breme (napravo) boš pa priključil na ta tvoj časovnik ?

rele in led se pravi bo za tem iz noge 8 en npn transistor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ledo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 03 Jan 2008 14:43
Prispevkov: 238
Aktiv.: 1.20
Kraj: Vir pri Domžalah

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 10, 2014 11:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Takole, sem ga le pregovoril. Ta konfiguracija meni deluje. Sicer sem brez osciloskopa, tako da bom stvar nesel popoldne v službo in tam še malo pogledal.
Ja proženje je potrebno nekako ustvarit, s tipko, relejem ali s tranz.-mosfet. kakorkoli.



4541 test.GIF
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  4541 test.GIF
 Velikost datoteke:  11.49 KB
 Downloadano:  21 krat


_________________
LP Roman
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 3 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group