www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Rezkanje PCB
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.35
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 15, 2015 10:32 am    Naslov sporočila:  Rezkanje PCB Odgovori s citatom

Odpiram novo temo za izmenjavo izkušenj glede rezkanja PCB.

Zrezkal sem svojo prvo ploščico katero bom tudi uporabil.



Na stroju je še vedno vrtalnik Alpha Tools, tudi rezkar ni za pcb ampak en ošiljen, katerega sem našel v enem kompletu za te strojčke.

Resnično razmišljam, če bom sploh dal težkega vodnohlajenca na ta CNC? Taka TIV je končana v par minutah. Ni nobene obremenitve. Končna odločitev bo padla ko dobim rezkarje za PCB. Konzole imam sicer narejene, tako da ga bom lahko tudi stestiral. Mislim, da ga ga je škoda, če se bo stroj uporabljal samo za tiskana vezja. Razmišljam o gradnji nekoliko večjega stroja z vsaj 2m2 obdelovalne površine. Ga bom porabil tam.

Še par besed o sami pripravi na rezkanje.
Tiskano vezje je bilo zrisano v SprintLayoutu in izvoženo za rezkanje. (*.plt) Le to sem potem uvozil v LazyCam in poslal na Mach3. Tukaj ni bilo nobenih problemov. Nekaj težav sem imel z vrtanjem. Tudi datoteko za vrtanje sem izvozil iz SprintLayout-a (*.drl) in jo uvozil s LazyCam. Tukaj je bil problem, da je velikost bila 10x prevelika. Sem skaliral na 10% potem je bilo OK. Nekaj težav je bilo tudi z nastavitvijo offseta. (moram še pogruntat kako se to naredi) Sem namreč "nastavil na roke" in nisem najbolje zadel sredine. Vrtal sem sicer kasneje ročno, izvrtine sem namreč le označil z rezkarjem. Se mi ga ni dalo menjat.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.68
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 15, 2015 11:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Problem bo, če je zadeva premajhne moči, ko boš prvič hotel zrezkati prednjo ploščo za nek projekt, ki bo mogoče imela kvadratne tipke, doma pa nobenega kvadratnega svedra ali pa luknjo za LCD, pa boš iz nekih razlogov hotel alu prednjo ploščo... Sem jaz poskusil z mini vrtalnikom - 12V 100W, pa je ob stiku z aluminijem hipno počakal. Ne rabim govorit, kam je šel rezkar d'oh! Brick wall
Sicer se meni osebno rezkana plošča ne dopade preveč...imam raje laser način...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.92
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 15, 2015 11:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na temo CNCjev je tukaj nekaj literature.

Ja, za Eagle pa obstaja ulp, ki izvozi vse potrebno za rezkanje.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Krampus
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Sep 2008 13:07
Prispevkov: 1826
Aktiv.: 9.61

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 15, 2015 12:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

protoncek je napisal/a:
Problem bo, če je zadeva premajhne moči, ko boš prvič hotel zrezkati prednjo ploščo za nek projekt, ki bo mogoče imela kvadratne tipke, doma pa nobenega kvadratnega svedra


Kvadratni sveder

_________________
Nisem ravno najbolj pameten na svetu, tu in tam pa imam kakšno idejo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
stane
Član
Član



Pridružen-a: Tor 17 Apr 2007 21:19
Prispevkov: 1273
Aktiv.: 6.15
Kraj: Rače

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 15, 2015 1:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo, imam vprašanje o Sprint-Layout.
Pri izvozu *.plt, ali je nastavitev kolikokrat naj gre okrog povezav?
To bi pomenilo, da rezkaš z npr. 0.2, širino rezkanja narediš 0.5, tam kjer gre?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.35
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 15, 2015 3:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Stane pozdravljen,

Tiste nastavitve sam nimam. Verjetno je v novejši verziji. Sam še vedno uporabljam 5.0. Imam možnost nastavitve širine rezkanja in plast katero rezkam.


_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stane
Član
Član



Pridružen-a: Tor 17 Apr 2007 21:19
Prispevkov: 1273
Aktiv.: 6.15
Kraj: Rače

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 18, 2015 12:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nabavil sem SprintLayout 6.0. Res dober program.
Risanje je enostavno. Najbolj pomemben je izvoz datotek, ki je prav tako enostaven in hiter. Deluje izvoz gerberja in izvoz *.plt. Raje bom uporabljal *.plt, ker omogoča že omenjeno večkratno rezkanje okrog povezav. Uvažam v Krokotov software, ki je prav tako odličen. Vse skupaj res dobro deluje. Mr. Green
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
trot
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jan 2007 20:25
Prispevkov: 1270
Aktiv.: 6.05
Kraj: glej fogl

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 18, 2015 10:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče komu prav pride: ravno sem inštaliral FlatCAM in zadeva na zgleda zelo uporabna in zelo lepo narejena. Uvoziš gerber, ven dobiš pa G-kodo, tako da lahko kombiniraš z vsakim softverom za risanje TIV.
_________________
lp, Klemen
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.35
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 19, 2015 4:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Klemen hvala za tole.

Zadeva se lepo razume z sprintlayot-ovimi gerberji in drl datatoteko. Nekaj težav sem imel, da sem pogruntal kako se pripravi G koda za vrtanje. Sicer program zelo lepo dela. Tole sem ravno zrezkal. (2 širina rezkana) Vezje je prav lepo izpadlo, če prav nimam pravega rezkarja za PCB. Izvrtine sem "zatočkal" kar z rezkarjem.



Še posnetek ***klik***

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.35
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 20, 2015 11:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še poskus rezkanja, kjer se je odstranil ves odvečni baker. Glede na to, da nimam rezkarja za PCB je vezje kar solidno izpadlo.


_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.35
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 22, 2015 4:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Član foruma mi je poslal orginalne rezkar-je. Stane HVALA! Seveda sem stvar takoj poskusil. Na CNC-ju je še vedno lidl-ov rezkar. Zrezkal sem eno ploščico na kateri je tiny13. OK ploščica ni uporabna - rezkar je nekoliko prevelik in ni šel povsod "skozi". Sicer je rez zelo lep. No, sedaj lahko z gotovostjo rečem, da je kitajski driver čisto OK. Zadevo že kakih 14 dni zelo intenzivno testiram. Porabil sem že vse "odpadne" koščke pertinaksa. Do sedaj ni bilo niti ene same težave - spuščanja korakov ali kaj podobnega. Tako, da bom verjetno naročil še en komplet. V zimskem času nameravam izdelat še en nekoliko večji stroj.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7770
Aktiv.: 34.88
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 22, 2015 5:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
... No, sedaj lahko z gotovostjo rečem, da je kitajski driver čisto OK. Zadevo že kakih 14 dni zelo intenzivno testiram. Porabil sem že vse "odpadne" koščke pertinaksa. Do sedaj ni bilo niti ene same težave - spuščanja korakov ali kaj podobnega...
To sem tudi jaz ugotovil že pred časom, kljub temu so me prepričevali, da LPT driver in MACH3 ne velja (niso me prepričali, a bil sem raje tiho).

Probal sem tudi Arduino UNO + CNC Shield + DRV8825 + GBRL kontroler. Rezultati isto dobri, cena pa še nižja!

Mimogrede naj povem, da so tudi za 3D printer krmilniki podobnih cen.



ArduShield.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  206.69 KB
 Pogledana:  19 krat

ArduShield.jpg



_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.35
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 22, 2015 6:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo, že skoraj čisto uporabno vezje. Stročnica ni najbolj natančna, zato je bil na predhodni plošči rez preširok. Sem rezkar dal globje v njo. Sedaj je rez tak kot mora biti. Ok na dveh ali treh mestih še vedno rezkar ni šel skozi. To bi moral pregledat pred rezkanjem in vezice oz pad-e zmanjšati.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7770
Aktiv.: 34.88
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 22, 2015 6:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Praviš, da je skoraj čisto uporabna. Meni se zdi, da JE čisto uporabna.
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mirkatmir
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 9:14
Prispevkov: 1876
Aktiv.: 8.42
Kraj: Ribnica (JN75IR)

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 22, 2015 8:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Levo zgoraj je pa res čudno, da rezkar ni šel skozi. Če je bil razlog višina, potem bi se to poznalo še drugid okoli. Nekaj drugega je bilo narobe. Preveri. Silvo, če se spomniš prvega piknika, sem ti pokazal mojo prvo rezkano ploščico. Rezkano sicier na hudo profi stroju, pa vendar. Tečava je bila sama neenakomernost debeline ploščice, ter samega vpetja. Drugače paa vse čestitke Silvo za uspešno rezkanje TIV-ov. Applause
_________________
lp, Miran (Miro - S51SK)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
Stran 1 od 7

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 68 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group