www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Rezkanje PCB
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
jure94
Član
Član



Pridružen-a: Sre 05 Maj 2010 17:11
Prispevkov: 433
Aktiv.: 2.56
Kraj: Jesenice / Lj

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 20, 2015 11:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Od kitajcev sem kupil rezkarje 2x. Na hitro lahko povem, da režejo slabo, en od rezkarjev pa niti ni bil v centru. Če ga pogledaš se ne vidi, ampak ko se vrti pa kar opleta. Po tem sem se odločil, da kupim pri sorotecu. Na začetku sem zaradi cene razmišljal ali bi ali ne, ampak sedaj, samo še naročim Smile. Rezkarji so neprimerno boljši kot pri kitajcih.
No tudi pri kitajcih lahko naletiš na dobre, ampak preden boš tam, te bo že iz soroteca prišlo ceneje (pa še manj boš čakal).

Edit: To je mišljeno za gravirne rezkarje in rezkarje za PCB. Pri kakšnih večjih zadevah (premera vsaj 2mm) je kitajski rezkar tudi vredu, je pa res, da sem razkal samo les.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cero
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 17:37
Prispevkov: 1179
Aktiv.: 5.31
Kraj: vipava

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 20, 2015 8:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa kot rezkarja, a se veliko pozna naprimer med 30 in 60 stopinjami?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jure94
Član
Član



Pridružen-a: Sre 05 Maj 2010 17:11
Prispevkov: 433
Aktiv.: 2.56
Kraj: Jesenice / Lj

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 20, 2015 9:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To pa nisem preizkušal, sem imel samo 30 in 36° in se obnese odlično. Razmišljal sem o nakupu 15°. Trenutno rezkam vezja samo z gravirnimi, ker sem 0.2mm rezkar za vezja po lastni neumnosti polomil Brick wall.
Kot nasvet lahko povem, da če kdo uporablja planet cnc software, naj poskrbi, da se med merjenjem za warp funkcijo žička ne iztakne Smile.
Mislim pa, da neke hude razlike ne bo, saj debelina bakra ni velika.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 23, 2015 6:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zrezkal čisto majceno tiskano vezje.


(neočiščena ploščica takoj po rezkanju) Sedaj na fotografiji vidim eno "napako" Na enem mestu rezkar ni šel skozi. Razdalja tam je očitno manjša od 0.1mm.

Sicer uporabljen kitajski 35° 0.1mm rezkar. V Layoutu sem imel vključen ground plan 0.2mm tako da je po večini mest rezkar šel 2x. Trajanje rezkanja slabih 10min.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 610
Aktiv.: 4.45
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 31, 2015 12:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
...V Layoutu sem imel vključen ground plan 0.2mm...

Misliš Sprint Layout? Meni ground plan sploh ne upošteva Eh? ali pa ga ne znam uporabit. Ko izvozim kot isolation milling napiše obvestilo da bo ignoriral ground plan.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gkrusi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 24 Jul 2007 17:22
Prispevkov: 811
Aktiv.: 3.99
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 05, 2016 12:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mimogrede omenim, da ne gre vedno krivit kitjaskih rezkarjev, da niso v centru. Možno tudi, da pride do odstopanja pri vpetju. Osebno imam na enem rezkalniku EU porekla velike težave z ekscentričnostjo vpetja, na drugem, ki je celo kitajski pa ni problema.
_________________
Zakaj bi bilo preprosto, če je lahko zakomplicirano???
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
l3banj12
Član
Član



Pridružen-a: Čet 30 Okt 2014 23:25
Prispevkov: 167
Aktiv.: 1.46
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 06, 2016 12:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

gkrusi je napisal/a:
Mimogrede omenim, da ne gre vedno krivit kitjaskih rezkarjev, da niso v centru. Možno tudi, da pride do odstopanja pri vpetju. Osebno imam na enem rezkalniku EU porekla velike težave z ekscentričnostjo vpetja, na drugem, ki je celo kitajski pa ni problema.


O kateri ekscentričnosti pa tu govoriš? Ker pri nekaterih glavah je ekscentričnost namenska, da se "držalo rezkarja" zaskoči.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jure94
Član
Član



Pridružen-a: Sre 05 Maj 2010 17:11
Prispevkov: 433
Aktiv.: 2.56
Kraj: Jesenice / Lj

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 06, 2016 6:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

l3banj12 je napisal/a:

O kateri ekscentričnosti pa tu govoriš? Ker pri nekaterih glavah je ekscentričnost namenska, da se "držalo rezkarja" zaskoči.

Ja, ampak, če je "držalo" pravilno nameščeno potem te ekscentričnosti potem ni.
Tako, da če ni zgoraj omenjen problem, bi se vrjetno dalo težavo rešiti s kvalitetnimi ležaji.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 610
Aktiv.: 4.45
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 26, 2017 8:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Z kakšno hitrostjo pa rezkate (mm/min)?
Je kdo probal z hitrostjo večjo kot 1500 mm/min?
Izdelujem strojček za rezkanje PCB ki naj bi dosegal hitrosti večje kot 3000 mm/min pa me zanima če je kdo že probaval kaj takega Mr. Green
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 26, 2017 8:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Zrezkal čisto majceno tiskano vezje.


(neočiščena ploščica takoj po rezkanju) Sedaj na fotografiji vidim eno "napako" Na enem mestu rezkar ni šel skozi. Razdalja tam je očitno manjša od 0.1mm.

Sicer uporabljen kitajski 35° 0.1mm rezkar. V Layoutu sem imel vključen ground plan 0.2mm tako da je po večini mest rezkar šel 2x. Trajanje rezkanja slabih 10min.

BI bilo zanimivo videti končni izdelek. Smile
Kaj pa je to ?

P.S.
Uf datum objave sem pa spregledal Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 29, 2017 8:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole je bil astabilni multivibrator s transistorji s frekvenco ca 1Hz. Zadevo sem uporabljal v moji prejšni službi. V tovarni je bilo ogromno raznih pogonov, ki so bili varovani s takozvanimi varovali obratov. (to je bila običajno induktivna sonda, ki je spremlala, če se pogon vrti) Včasih je bilo potrebno "sistem" prepričati, da se pogon vrti, če prav se ni. (razvni vzdrževalni posegi) Tole vezje sem vgradil v sam moški konektor, kot je na sondi in sem lahko konektor sonde enostavno priključil na njega.

En posnetek prototipa, ki sem ga še našel v delavnici. Gre za isto vezje a to je bilo jedkano.
https://youtu.be/ZbIMsz2dZKo

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 610
Aktiv.: 4.45
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 11, 2017 8:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Je že kdo uspešno zrezkal tiv za element velikosti TQFP-32 oz nekaj z podobnim razmikom med nogicami?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Eisenhorn
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Dec 2009 11:50
Prispevkov: 200
Aktiv.: 1.15
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 15, 2017 8:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz večkrat. Uporabljam take rezkarje.

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 610
Aktiv.: 4.45
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 15, 2017 9:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni napisane širine konice predvidevam da je "špičasta". Kako globoko pa greš in kakšno hitrost rezkanja in vretena uporabljaš? Jaz sem probaval z "20 Degree 0.1mm Carbide Engraving Bit" pa se mi je zmeraj zlomil po nekaj centimetrih reza Brick wall
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Eisenhorn
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Dec 2009 11:50
Prispevkov: 200
Aktiv.: 1.15
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 15, 2017 9:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Točno se ne spomnem, ampak globino nastavim nekje med 0,1 mm in 0,2 mm. Moj rezkar žal ni ravno optimalen primer, tako da o številkah nebi, imam pa vse nastavljeno po občutku, glede na obnašanje.
To imaš tiste kitajske rezkarje? Kupil sem jih samo enkrat in nikoli več. Odkar sem našel tiste z mojega linka, kupujem samo še take.

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
Stran 5 od 7

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group