www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Perzeidi - v katero smer je treba gledat

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
twom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 26 Okt 2003 0:37
Prispevkov: 865
Aktiv.: 3.90
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 12, 2015 4:45 pm    Naslov sporočila:  Perzeidi - v katero smer je treba gledat Odgovori s citatom

Berem polno člankov, pa nobeden ne pove v katero smer je treba gledat.

Bi šel s tamalima ob 22 uri na bližnji hrib. Leto dve nazaj smo šli ven, pa nismo nič videli, sploh nismo vedeli kam naj gledamo. Sam brez očal ali daljnogleda sem itak sam par tasvetlih zvezd videl Smile

Lp,
Peter
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 12, 2015 8:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

"Ponoči s srede, 12., na četrtek, 13. avgusta 2015, opazujte utrinke, ki švigajo okrog ozvezdja Perzej. Sredi noči ga najdemo nad severovzhodnim obzorjem na dnu Rimske ceste."
Vir
Če imaš pametni telefon si naloži Google Sky Map.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
S53DZ
Član
Član



Pridružen-a: Čet 28 Apr 2011 9:27
Prispevkov: 951
Aktiv.: 6.05
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 12, 2015 8:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tako je:
http://astronomska-revija-spika.si/za-perzeide-letos-lepo-kaze-perzeidi-2015/
ups, isti vir...

Ne glede na večinsko smer prihoda, so lahko vidni povsod na nebu.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RGorazd
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Maj 2004 15:57
Prispevkov: 1712
Aktiv.: 7.71
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 12, 2015 9:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tukaj ni recepta, v katero smer gledati. Radiant je ozvezdje Perzej (od tod tudi perzeidi), iz ozvezdja Leva so leonidi, iz ozvezdja dvojčkov so geminidi itd... Kot rečeno, radiant je Perzej, kje se bo meteor pojavil pa je bolj sreča. Če bi rad izmerij približno frekvenco penetracije atmosfere, se dajte 4 vsesti s hrbti skupaj, s sabo vzamite kak 6pack in jih štejte. Približno sem napisal, ker boste videli samo meteorje z do 5 magnitude. Meteorje z višjo magnitudo se s prostim očesom ne vidi. Sem pa z daljnogledom 7x35 v 20 min videl 3 utrinke, ki jih s prostim očesom nebi, sem pa gledal samo v smeri JJV oz. v spodnji južni krak rimske ceste (tam je tudi kar nekaj očem privlačnih objektov). Opazoval sem z balkona na Igu, kjer ni neke hujše svetlobne onesnaženosti. Prejšnja leta smo hodili perzeide opazovat na Krim.

LP G

_________________
.
._. _ _ ._. _.__. _|
[ (_](_)[ (_] /_(_]
._|
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
cero
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 17:37
Prispevkov: 1179
Aktiv.: 5.31
Kraj: vipava

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 12, 2015 11:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tole lahko tudi pogledate:
http://spotthestation.nasa.gov/sightings/#.VcvAwvlLV4Z
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3222
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 12, 2017 11:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Spet smo tam...

Odboje francoskega Graves radarja od meteorjev lahko v zivo pislusate tukaj
https://www.youtube.com/watch?v=VV4_GZIj7kk

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 12, 2017 12:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Think
Dobro vprašanje, ampak naša mala kroglica se vrti in gledanje v geografsko smer (med 0° in 360° s kompasom v roki) pri zvezdah ne deluje.

Zato bom zastavil vprašanje nekoliko drugače:
Idea
Recimo, da znamo vsi najti Veliki voz in Severnico.
Zadnji del Velikega voza tvorita dve zvezdi, cca 6 njunih medsebojnih razdalj v isti smeri in nad (ko je "voz parkiran") njima pa se nahaja Severnica.
Obe zvezdi in to navidezno črto zna vsakdo najti in se seveda vrtijo okrog Severnice.

Naj bo Severnica v središču ure.
Uro zasukamo tako, da številka 12 vedno kaže v smeri proti zvezdama v Velikem vozu, ki kažeta proti Severnici (6 razdalj).
Ta razdalja naj bo hkrati osnovna dolžina kazalca.
Ker se Zemlja vrti, moramo tudi uro stalno poravnavati, da bo 12 v pravi smeri, kazalec je pa ves čas enako dolg.

Vprašanje je potem sledeče:
V kateri smeri ure 0 ...12 se nahajajo Perseidi?
Kako dolg kazalec kaže do njih? Kolikokrat daljši od osnovnega kazalca?


p.s.: Verjetno obstajajo "ničelni poldnevnik", "datumska meja" in "zvezdna širina" tudi pri zvezdah, kot obstaja 12 ozvezdij zodiaka na zvezdnem ekvatorju.
Ampak za nepoznavalce, ki si na hitro pripravimo seznam želja in čakamo na zvezdne utrinke, ki izpolnijo eno željo, se mi zdi orientacija z uro bolj poljudna.
Itak si jaz vedno zaželim, da bi ujel zlato ribico, ki izpolni 3 želje Mr. Green

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
s57bic
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Dec 2003 8:18
Prispevkov: 615
Aktiv.: 2.77
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 12, 2017 1:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

http://vesolje.net/astro/perzeidi/perzeidi.htm

Lp, Jože.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 12, 2017 3:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@igo, sem šel ven, na tapametnemu android telefonu poleg gps štartal SkyMap, skalibriral zadevo, se obrnil proti severu in v prilogi je printscreen ekrana, stanje ob 15h.

Severnico (Polaris) tudi jaz najhitreje najdem po opisanem postopku, zadnji dve zvezdi velikega voza (modra) in nekajkratna razdalja (bolj 5x kot 6x) je prva najsvetlejša zvezda Severnica. Tudi mali voz se potem vidi, samo mora biti res temno.

Ozvezdje Perzej je bilo ob 15h (če Severnico damo v središče ure in zadnji dve zvezdi velikega voza poravnamo na št. 12 namišljene ure) tam okoli 8. ure, torej levo spodaj.
Narisal sem tudi rumeno črto, ki diagonalno povezuje vogala velikega voza in z njeno 6-kratno razdaljo prideš do ozvezdja Perzej.
Seveda se bo ozvezdje do poznega večera še zasukalo okoli Severnice v smeri urinega kazalca.



Sky_map_15h_Perzej.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  89.7 KB
 Pogledana:  8 krat

Sky_map_15h_Perzej.JPG



_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 12, 2017 11:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Applause Applause Applause
Hvala!
Končno en uporaben način preproste orientacije po ozvezdjih.

Za Perzeide vem že vsaj 32 let, a nikoli nisem vedel, kam moram gledati. Vedno so zgolj "naključno" švigali čez nebo, ne da bi vedel od kod, zato sem večino utrinkov zamudil, ker sem jim ravno kazal hrbet.

Perzeidi za telebane Dancing :

6 diagonal Velikega voza nazaj in navzgor, če se gleda "parkiran voz".
Ali pa:
Če je od Severnice proti zadku Velikega voza 12, so Perzeidi na 8 in malo več kot enako stran.
Ali pa:
Najbolj oddaljeno zvezdo na ojesu Velikega voza prezrcalimo čez Severnico.

Hvala tudi za aplikacijo.
Applause

In predvsem SREČNO! Grem zdaj zlato ribico lovit Pray

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2017 12:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem prejle postavil foto pa bom čez pol ure šel pogledat kaj se je ujelo.
Nikoli še nisem fotkal zvezd. Mogoče se ujame kak utrinek, satelit ali vsaj avion. Smile
Bojim se edino ostrine, sicer sem ostril na luno, ki je vzšla pred kako uro in dodobra osvetlila nebo.
Je pa Perzej na urinem kazalcu nekje na pol 4, če Severnico daš v center ure in 12 poravnaš s severom.
Ti SkyMap lepo pokaže, še prej skalibriraj. Luna, Severnica, Veliko voz ...naj služijo kot test, če je skalibrirano.



Sky_map_23_59_Perzej.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  153.22 KB
 Pogledana:  2 krat

Sky_map_23_59_Perzej.JPG



_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2017 1:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jejhata, bom moral pa še veliko žgancev pojest, da bom vsaj približno znal kaj ujet...
Ob 0:28 in 0:29 sem videl dva utrinka v ozvezdju Perzej, medtem ko sem čistil zarosen objektiv, ujelo se mi pa v tiste pol ure praktično ni nič.
Očitno bi moral delati več 30 sek.fotk/zajemov in jih potem združiti v eno fotko, da bi tako skupaj pokril za kako urico/dve/tri obračanja neba in dogajanja na nebu. Ene vrste timelaps.



D55_0900_30min_1920x1280.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  124.21 KB
 Pogledana:  11 krat

D55_0900_30min_1920x1280.jpg



_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 14, 2018 1:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V eni uri sem jih videl 8, ujel le enega...


D55_0285m.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.12 MB
 Pogledana:  4 krat

D55_0285m.JPG



_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
144300
Član
Član



Pridružen-a: Sre 27 Jan 2010 22:14
Prispevkov: 700
Aktiv.: 4.06
Kraj: Zelena dolina

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 14, 2018 4:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekoliko severno od nas so imeli v teh smereh možnost ujeti utrinke.
Latest 15 to 30 minutes



latestMeteors.png
 Opis:
Latest 15 to 30 minutes

Download
 Ime datoteke:  latestMeteors.png
 Velikost datoteke:  13.91 KB
 Downloadano:  21 krat


_________________
NI ANTENA VSE,JE PA OGROMNO.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group