www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Komunikacija med mikrokontrolerji

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> AVR, LPC900, x51
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 07, 2015 8:13 pm    Naslov sporočila:  Komunikacija med mikrokontrolerji Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Bi potreboval en manjši nasvet. Kakšno komunikacijo naj uporabim med (predvidoma) nekaj mikrokontrolerji, oddaljenimi nekaj metrov en od drugega? Med njimi bo žica (recimo UTP parica). Tako nekako, kot master in več sužnjev (TWI)... Namreč, kot mi je znano, ta protokol ne dela na večjo razdaljo..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rplink3r
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Feb 2007 20:02
Prispevkov: 480
Aktiv.: 2.30
Kraj: Levec

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 07, 2015 8:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Modbus RTU
Modbus TCP
CanOpen
...

_________________
"The statement below is false."
"The statement above is true."
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 07, 2015 8:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakšna hitrost? Za nekaj (deset) metrov bo najbolj enostavna varianta RS232.

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.82
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 07, 2015 8:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa navaden serijski protokol preko RS485? Če prav vem Vilko to po svoji bajti uporablja že od začetka in nima nobenih problemov. En kontroler naj bo master in po vrsti (ali potrebi) kliče ostale.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 08, 2015 7:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kak bo pretok podatkov? Na par metrov bo brez težav šel I2C, 1Wire na daljše razdalje pa kot je omenil Protonček RS485.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 08, 2015 8:03 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Rs485.
Lahko prideš k meni, boš videl 'v živo'.
Pa še kaj rečeva na temo.
Sem v bližini Ljubljane.

Hm, Koroška bela seveda ni blizu Ljubljane. To sem spregledal.

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 08, 2015 6:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hja, med brskanjem za rešitvijo problema sem naletel na "TWI booster". Bom jutri podal link, še nisem imel časa preštudirat. Sem sicer že uporabljal diferencialni 485 (ic SP485), priklopljen na Serial port mikrotov, ampak sedaj pa mi kaže na tri mikrote.

Sem pa že razmišljal o testu IICja (TWI) samo s kablom. Razdalje bodo cca do 10m.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.82
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 08, 2015 7:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

In kje vidiš problem treh mikrotov preko RS485? omejitev je samo tvoje znanje štetja...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 09, 2015 8:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo, to je tisti "TWI booster" . Njegov čar je, da potrebuje za komunikacijo samo dva pina mikrokontrolerja, v primerjavi s SP485 , ki potrebuje štiri. Poleg tega, da je treba tudi programsko reševat oddajo/prejem, kar prva rešitev naredi že sama od sebe hardversko.... Think

Predvidevam uporabiti Atmege (8 ali pa kaj večjega, odvisno od programa)

Pa dražja je ta prva (lažja) rešitev. Pri treh mikrotih za 2× :union:
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rplink3r
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Feb 2007 20:02
Prispevkov: 480
Aktiv.: 2.30
Kraj: Levec

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 09, 2015 3:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za najenostavnejši Modbus protokol rabiš 3 pine mikrokrmilnika, za obično serijsko komunikacijo pa 2.

Modbus RTU:
Rx Tx in pin za sprejem ali pošiljanje podatkov. Pina /RE in DE lahko vežeš skupaj in na 1 pin od mikrokrmilnika.

Serijska:
Kot so že predlagali, RS485 je samo hardware layer. Lahko uporabiš samo diferencialne driverje za RS485 ter narediš iz Tx in Rx linije mikrokrmilnika diferencialen signal. Tako uporabiš samo 2 pina mikrokrmilnika za komunikacijo, serijska komunikacija bo pa zanesljivejša na daljšo razdaljo.

_________________
"The statement below is false."
"The statement above is true."
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> AVR, LPC900, x51 Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group