www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Rasvetljava garderobne omare

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
sberci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Dec 2014 15:25
Prispevkov: 114
Aktiv.: 1.00
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 20, 2015 6:12 pm    Naslov sporočila:  Rasvetljava garderobne omare Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Novo garderobno omaro bi rad razvetlil z led trakom. Ker bi bil led trak (3 ali 6 led) na vsaki polici se pravi moram pripeljati 12V do vsake police. Obstaja kaka napajalna "šina" ki bi bila na zadnji steni (vetikalno) in potem kontakt na ferdrčkih za v polico da bi lahko polico poljubno prestavljal. Upam da razumete kaj želim.
Za vklop bi uporabil kar mikro stikala na vratih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sberci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Dec 2014 15:25
Prispevkov: 114
Aktiv.: 1.00
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 05, 2015 5:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A za to res nič pametnega ne obstaja? Nekaj na ta način kot je led trak samo brez led diod.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jakey
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Jul 2012 0:38
Prispevkov: 651
Aktiv.: 4.54
Kraj: Ravne/LJ/Kobarid

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 05, 2015 5:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa če led trak nalepiš na spodnjo stran vseh polic, na zadnji strani pa zvrtaš luknjo ravno dovolj za kabel in za omaro pustiš viška kabla? Potem lahko premikaš police gor in dol kolikor hočeš.
_________________
Predlagam, da kar napišem, si čimprej skopirat, saj bodo šerifi tega foruma verjetno pobrisali s predpostavko, da ne prispeva (dosti) k vrednosti foruma.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sberci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Dec 2014 15:25
Prispevkov: 114
Aktiv.: 1.00
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 06, 2015 9:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To je dosedanja rešitev. Pri kateri je problem velikega števila kabla za omaro. Sicer ni nemogoč problem ampak iščem boljo rešitev, še posebej ker bo sedaj omara vgradna.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RobiStrom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Mar 2015 22:00
Prispevkov: 210
Aktiv.: 1.88
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 06, 2015 1:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Raznih kontaktov na vzmet sem našel kar nekaj na internetu, traka v taki obliki, da bi lahko vgradil v omaro pa ne. Sicer mi je na pamet padlo, da nalepiš dva kovinska trakova paralelno po hrbtu omare, vendar ni čisto brez tveganja. lahko pride do kratkega stika zaradi kake zaponke na pasu ali kaj podobnega in ti zgori bajta (tudi 12V ni nedolžnih). Sicer trak lahko na delu kjer ni stika prelepiš (izoliraš), ni pa 100%, ker je košček za polico izpostavljen.
Na misel mi je prišlo še to: konektorji žensk/moški, montirani pari en na hrbtišču en na polici. bi moral biti pa kar natančno nameščen...
Jaz bi pa naredil takole: V notranjosti po hrbtu omare nalepiš plastičen kanal za instalacije. Police je potrebno v vogalu malo požagati. V kanal nabašeš potrebne kable in konektorčke in uporabiš po potrebi.
Jaz prestavljam police v omarah približno enkrat na 10let Very Happy .

_________________
LP Robi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sberci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Dec 2014 15:25
Prispevkov: 114
Aktiv.: 1.00
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 06, 2015 3:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zadravo mi daš kak link od teh konektorjev na fedrčke.
Se mi je porodila ideja da bi nalimal samolepilni bakren trak.
Kar se varnosti tiče pa: + po eni strani, - pa po drugi strani da zmanjšaš možnost neposrednega kontakta. Še kak pomislek glede varnosti?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.79
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 06, 2015 3:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S čim pa boš določal višino posamezne police v omari? Če rešiš na standardni sistem kovinskih vtičev, ki so vtaknjeni v predvrtan raster luknjic v stranicah omare, potem se mi zdi, da bi bila še najbolj varna rešitev, da prek teh vtičev napajaš polico. Če bo celo vgradna omara, potem potrebuješ na vsaki strani samo po dve (leseni) letvi z navrtanim rastrom luknjic katere na hrbtni strani zapreš z kovinsko letvico.
Nisem še nikoli kaj takega naredil ali testiral, bi bilo pa mogoče vredno razmislit v tej smeri.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sberci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Dec 2014 15:25
Prispevkov: 114
Aktiv.: 1.00
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 06, 2015 5:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da police bodo verjetno rešene tako kot si opisal Mond.
Je pa tudi res da se police prestavljajo 1x na 10 let Wink
Dobit bi moral samo en res mini kanal katerega bi zmontiral v kot vsake dvodelne omare.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.09
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 06, 2015 9:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bakren trak bi bil ok, vprašanje je edino ali ima dovolj veliko tokovno zmogljivost. Tudi "fedrčki" bi lahko delali probleme zaradi enakega razloga.

Imaš sistem za nizko napetostne halogenske žarnice, samo tam se na jekleno pletenico odcepe privije z neke vrste lestenčno sponko na mestu, kjer hočeš lučko.

Kolikokrat pa spreminjaš police, da bi to dejansko rabil spreminjat višino? Če vedno bi bila najbolj varna rešitev speljati 2 normalni žici potem pa lahko nanju trajno na želenem mestu s posebno spojko na vodnik vežeš žico proti ledicam. (Neka avtomobilska spojka, s katero lahko na sredini vodnika nanj priključiš še eno žico.)

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
RobiStrom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Mar 2015 22:00
Prispevkov: 210
Aktiv.: 1.88
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 06, 2015 10:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Rešitev je že na kupe Very Happy

Glede kontaktov na vzmet:
Vpiši "spring contact" v brkljalnik. Farnell ima na primer celo rubriko: spring loaded... .

Glede trakov:
V mislih sem imel ozek pas bakrene pločevine, ki se dobi v različnih debelinah, bi bili pa vse kar je več kot 0,2mm OK (pri 5mm širine je že 1mm2).
Pa previdno. Če ti kaj prevodnega (obešalnik, zaponka, zadrga,...) pade ali se nasloni gor bo samo skurjen napajalnik/varovalka - sreča.
Zadostna vmesna razdalja, minimalno izpostavljeni prevodni deli, vklopljeno samo ob odprti omari (stikalo na vrata),...

_________________
LP Robi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 08, 2015 8:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Surov bakren trak ti bo najbrž oksidiral in bo tole premikanje delalo samo prvo leto. Predlagam pokositran ali pozlačen trak.

Dobro bi bilo, da bi se napajalnik ob preobremenitvi izklopil za nekaj časa. Tako ne bi imel neprestanega iskrenja/pregrevanja ob kratkem stiku.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
đzuro
Član
Član



Pridružen-a: Čet 22 Maj 2014 17:09
Prispevkov: 47
Aktiv.: 0.39
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 08, 2015 2:39 pm    Naslov sporočila:  led Odgovori s citatom

Namesto led traku lahko uporabis led ploščico, kjer mas cca 30 ledic v obliki kvadrata!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sberci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Dec 2014 15:25
Prispevkov: 114
Aktiv.: 1.00
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 09, 2015 1:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo rešitev cel kup. Hvala vam za vse. Kot sem že napisal police res premikaš verjetno 1x na 10 let.

Tale varjanata z 2-ma kabloma vetikalno in potem priklop polic na ta kabel z avtomobilskimi spojkami se mi zdi skoraj idealna. Mislim da bom uporabil kar to. Stikalo bo definitvno na vratih, da ko odpreš vrta se priklopi vse skupaj.

Edina dilema ki me še obdja je ali stikalo dan pret Trafo ali za trafo. Se pravi ali priklop/odklop razsvetljave vršiti na nivoju 220VAC ali na 12VDC?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1338
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 09, 2015 2:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Stikalo definitivno na 230V strani, da je pri izklopljenem stikalu poraba 0, sicer bi ostala lastna poraba napajalnika tudi pri izklopljeni razsvetljavi.
_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group