www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Licenciranje Win 7 ali 10
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> MS Windows razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 426
Aktiv.: 4.35
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 16, 2020 12:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Obujam staro temo, vendar je vprašanje vezano prav na ta čas. Okoli 2015 (ali prej) sem nabavil nov boljši HP 17" prenosnik. Dobavitelj-računalniško podjetje mi je takrat izročilo poleg blaga še račun in navodila. NISEM PA PREJEL odrezka uradne licenčne nalepke za WIN7 pro, kot je bil to prej primer za vse dobavljene računalnike od iste firme vse od začetka devetdesetih let do tega računalnika!?

Licenčna nalepka s ključem je bila ob nakupu nalepljena na spodnji strani prenosnika. Nalepka se je že v prvem letu uporabe na terenu izbrisala (Twisted Evil ). Kmalu po izteku garancije je crknil trdi disk. Vgradil sem SSD disk, zataknilo pa se je pri licenčnem ključu, saj ga nisem več imel. Kljub uradnemu računu z navedeno serijsko številko računalnika nisem mogel pridobiti mojega licenčnega ključa. Bil sem izjemno razočaran in jezen, ker so me dobavitelji prepričevali, da sem kriv sam, ker si nisem prepisal številke !?!?&$#!? Praktično sem ostal brez še uporabnega računalnika. Zaradi razočaranja in slabe izkušnje z nakupom novega prenosnika sem zato kupil rabljenega v BBT. Sem izjemno zadovoljen, saj ga s pridom uporabljam še danes. Zanimivo je, da sem v podjetju BBT celo za rabljen prenosnik work station dobil na računu napisano licenčno številko windowsov, ki se tako ne more izgubiti oziroma izbrisati. To je zelo dobra praksa, kateri bi morali slediti vsi, ki prodajajo računalniško opremo.

V času korone sem ta računalnik po več letih usposobil in ga podaril. Da sem ga usposobil sem uporabil serijsko številko enega od računalnikov v firmi, ki ga sedaj ne uporabljamo več. Zdi pa se mi skrajno trapasto, kajti lahko bi usposobil tudi ta računalnik in ga podaril, saj bi ga še kako rabili pri znancih, ki imajo več otrok.
To je še ena v nizu slabih izkušenj z MS, ki me odvrača od njihovih produktov. Prav zaradi tega za osebno rabo uporabljam zgolj na linuxu bazirane operacijske sisteme.

Kako se zdi vam, je prodajalec dolžan priložiti odrezek licenčne nalepke in CD s sistemom za nove prenosnike?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.16
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 16, 2020 12:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V ebay vtipkaj windows 10, boš presenečen.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 426
Aktiv.: 4.35
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 16, 2020 3:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Razumem, da se da rešiti in naložiti sumljiv ključ, ampak meni je pod častjo goljufat še posebej zato, ker ta prenosnik še zdaleč ni bil poceni in imam zanj vse dokumente.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.16
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 16, 2020 3:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Koliko je licenca z ebaya goljufija ne vem, ampak, če bi bilo ilegalno, bi verjetno že ebay banal vse prodajalce.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.38

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 16, 2020 4:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne kupuj licenc na ebay-u. Moja izkušnja je slaba. Leta 2014 sem jo kupil in je delala, potem je pa enkrat šel ključ med črne in prodajalca ni bilo več na spregled.

Saj počasi jih verjetno banajo, samo se skozi novi pojavljajo Very Happy.

Je pa res, da če si uporabnik MS, ti nekaj stroška za licence ne uide. Razen, kar pride zraven PC-jev in laptopov. S tem sem se jaz pač sprijaznil. Pa me včasih tudi razjezijo s svojimi nekoristnimi posodobitvami, ki mi včasih naredijo več škode kot koristi. No, za škodo vem, za koristi vse pa ne, to je pa tudi res Very Happy.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 612
Aktiv.: 4.44
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 16, 2020 7:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz sem pri prenosniku dobil samo nalepko z kljucem leta 2010.
Ce noces goljufat je cisto enostavno ali kupis licenco za win10 home (najcenejsa cca 110€) ali pa kot si omenil nalozis Linux.
Ce ga pa nekomu podaris pa dvomim da ga bo zmotilo ce ni originalna licenca ampak je glavno da dela tako kot je treba...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 426
Aktiv.: 4.35
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 17, 2020 8:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poanta vprašanja je ČEMU KUPITI NOVO LICENCO za rabljen računalnik za katerega si že enkrat plačal licenco!???
To je absurdno, ker je NAMENOMA licenčna nalepka narejena iz materiala malo boljšega kot ga delajo v Palomi za guzpapir in MS želi, da se izgubi čimveč licenc. To je prikrita goljufija, če mene vprašate. Kaj pa pravice kupca?? Kje je tu zakonodaja?

Kaj če bi delali avtomobile, katerim bi ob servisu bilo potrebno vnesti kodo za aktivacijo rezervnega dela, nalepka nalepljena v motornem prostoru pa bi zaradi vplivov oljnih par, vlage in vročine ter mraza razpadla že po letu ali dveh!!??
Ali smo take ovce, da so nategi in pokvarjene finte Micro Softa (da jih je..m) sprejemljive v drugih primerih pa grobo kršenje kupčevih pravic.
Če imam uradno kupljen računalnik za katerega imam račun na katerem piše, da je plačan tudi operacijski sistem, potem bi morala biti poleg na računu vpisana tudi licenčna koda prav tako kot je serijska številka oziroma je NJIHOVA DOLŽNOST, da na podlagi serijske številke prenosnika sporočijo kodo v kolikor ni bilo priloženega odrezka licenčne nalepke ali obvestila, da so spremenili prakso in ga niso več prilagali.
Verjemite, če bi bil bogat bi šel v tožbo proti MS.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stane
Član
Član



Pridružen-a: Tor 17 Apr 2007 21:19
Prispevkov: 1273
Aktiv.: 6.14
Kraj: Rače

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 17, 2020 9:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa, če vseeno naložiš operacijski sistem s spleta. Enako verzijo kot je bila do sedaj.
Te sploh vpraša za kodo? Shhh
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.38

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 17, 2020 9:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok_Š je napisal/a:
Poanta vprašanja je ČEMU KUPITI NOVO LICENCO za rabljen računalnik za katerega si že enkrat plačal licenco!???
To je absurdno, ker je NAMENOMA licenčna nalepka narejena iz materiala malo boljšega kot ga delajo v Palomi za guzpapir in MS želi, da se izgubi čimveč licenc. To je prikrita goljufija, če mene vprašate. Kaj pa pravice kupca?? Kje je tu zakonodaja?

To je dejstvo in s tem se strinjam. Včasih je treba samo malo bolj oster zapis kam poslati in stvari se rešijo.
Hotel sem pa samo podati nasvet naj ne kupuje rabljenih licenc na ebay-u, ker so čudna posla zadaj...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 426
Aktiv.: 4.35
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 17, 2020 11:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

stane je napisal/a:
Kaj pa, če vseeno naložiš operacijski sistem s spleta. Enako verzijo kot je bila do sedaj.
Te sploh vpraša za kodo? Shhh

Če bi samo enkrat v življenju naložil MSW potem bi vedel, da vsekakor potrebuješ lincenčni ključ!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2068
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 17, 2020 1:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ključ za Windows lahko hrani UEFI.
_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.16
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 17, 2020 1:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok_Š je napisal/a:
stane je napisal/a:
Kaj pa, če vseeno naložiš operacijski sistem s spleta. Enako verzijo kot je bila do sedaj.
Te sploh vpraša za kodo? Shhh

Če bi samo enkrat v življenju naložil MSW potem bi vedel, da vsekakor potrebuješ lincenčni ključ!

Kolikor vem, so lahko windows 10 zaklenjeni na hardware, torej, če imaš licenčne windowse npr. na laptopu, potem lahko na novo namestiš windows brez ključa in se avtomatsko aktivira ob priklopu na internet.

edit: kot pravi predhodnik, ključ se nahaja v UEFI.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
poule
Član
Član



Pridružen-a: Čet 11 Jan 2007 19:53
Prispevkov: 800
Aktiv.: 3.80
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 17, 2020 3:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

UEFI....a to je dejansko čip na matični plošči kot BIOS ali na SSD disku? Se jo da kako prebrati?

Tudi sam sem v času korone kupil rabljen PC za šolanje,...Naložil sem Win10 preko zagonske datoteke. Ni me vprašal po nobeni win kodi. Tudi prodajalec mi je zagotavljal, da je le ta "na disku". Kaj pa ko disk crkne? Na računu kode ni. Je pa postavka "win10 licenčna nalepka"
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tlogar
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Mar 2015 16:57
Prispevkov: 189
Aktiv.: 1.71

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 17, 2020 4:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekatere srednje šole (npr. ŠC Kranj) so ponujale "šolske" licence za windowse, office in podobno nujno potrebno programsko opremo za šolanje. Če računalnik uporablja šolar, se splača preveriti v šoli. S to licenco sem še po parih letih zaključka srednje šole lahko naložil windowse brez problema.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
poule
Član
Član



Pridružen-a: Čet 11 Jan 2007 19:53
Prispevkov: 800
Aktiv.: 3.80
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 17, 2020 4:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kupil sem rabljenega pri BBT-ju,...torej uradno, z garancijo in "licenčno nalepko". Vendar nalepke fizično nikjer ni nalepljene. Inštalacijske datoteke sem kreiral z uradne win strani. In zadeva je šla skozi brez vpisa kakršnekoli kode. Prvič imam licenčne windowse.
Mi je pa prodajalec takrat rekel, da je licenca na disku...in kot kaže jo je ob inštalaciji dejansko od nekje prebral.
Torej,..je na samem disku ali v biosu? Se z menjavo diska zgubi?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> MS Windows razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 3 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 79 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group