www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Trdi disk računalnika
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
robin
Član
Član



Pridružen-a: Tor 14 Feb 2012 15:29
Prispevkov: 63
Aktiv.: 0.43
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 22, 2015 10:12 am    Naslov sporočila:  Trdi disk računalnika Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Imam 80G sata disk, ki ima tako imenovane "bad sektorje" na dveh fizično različnih delih diska. Prvi tak "bad sektor" je na tretji tretjini diska, drugi pa nekje proti koncu.
Poskušal sem že z orodji, a vsako orodje te sektorje samo označi kot slabe, jih pa ne popravi.
Sedaj pa me zanima, ali se da te sektorje s kakšnim orodjem izločit, torej da se jih trajno označi kot neuporabne in jih disk sam ne bo več upošteval in uporabljal za shranjevanje in zapisovanje podatkov. Torej, da bi se te sektorje dejansko izločilo iz uporabe in se jih tudi pri formatiranju ne bi več upoštevalo, torej bi bili fizično izločeni.
Ali je to sploh mogoče narediti in če, katero orodje bi bilo primerno?

Lep pozdrav,
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.69
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 22, 2015 10:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po moje je disk naredil svoje v življenju. Ne splača se karkoli delati, ker če sta dva slaba sektorja, je samo vprašanje časa, kdaj jih bo še več. Poleg tega je 80GB že tako star disk, da se že večje praktično meče v smeti...
Nabavi kakšnega rabljenega in zamenjaj, že Darko jih dostikrat prodaja za simbolično ceno.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
robin
Član
Član



Pridružen-a: Tor 14 Feb 2012 15:29
Prispevkov: 63
Aktiv.: 0.43
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 22, 2015 10:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Protonček, to kar si napisal, ni bil odgovor na vprašanje.
Vprašanje je bilo tehnične narave. Zanima me, ali obstaja orodje, ki lahko izvede to, kar sem zgoraj napisal?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.30

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 22, 2015 10:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Obstaja(lo je), ampak ga že >10 let skoraj nihče ne uporablja, zato boš težko našel kaj konkretnega...
protoncek ti je predlagal zdravorazumsko rešitev problema, kljub temu, da ni takšno kot pričakuješ.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.69
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 22, 2015 10:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aha..ti hočeš to čisto tako, informativno...jasno...
kolikor je meni znano naj bi elektronika HDD-ja to počela sama. Vsak disk ima nekaj prostora rezerve za relokacijo morebitnih slabih sektorjev. Ko se ta prosto zapolni, je življenjska doba potekla.

(Sem pa ravno pogledal...imam en maxtorjev 160GB disk, kateremu CrystalDiskInfo pravi, da je dober. Če rabiš, ga dobiš za poštnino, razen če prideš osebno iskat.)
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5771
Aktiv.: 25.92
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 22, 2015 11:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

robin je napisal/a:
Zanima me, ali obstaja orodje, ki lahko izvede to, kar sem zgoraj napisal?
Poglej, če je tukaj kakšno tako orodje. Če me spomin ne vara je na nekaterih verzijah HBCDja bilo.
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.51
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 22, 2015 1:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Rešitvi se pravi Spinrite za DOS - zadnji, če imaš pri roki dodatno staro mašino s FD drive (disk je verjetno IDE) . Naredi (bootdisk.com) si FD s tem programom ter najdi driver UDMA za DOS (Udma.sys-da bo zadeva tekla duplo hitreje) ter ga embedaj, da starta sam v Config.sys. Nastavi v Spinrite najvišji mode in zapisovanje podatkov (programa) na FD in ga poženi. Zadeva zna trajat par dni za ta HD !!!

Pred tem stari HD zbriši, tudi particije, boot sector etc (wipe) da Spinrite ne proba recovery podatkov ... vsega tega ne boš mogel delat v W2k dalje, lahko pa z vsemi OS na bazi win9x ... Če si "slab" v DOS-u, potem imaš problem ...

Ko Spinrite najde kje so slabi sektorji (če jih ne more popravit!) si zapiši, kje so, da boš vedel na koliko GB (mesto!) je problem. Okoli tistih mest ustvariš kasneje po koncu particijo, ki jo narediš nevidno za vse OS s kakim DOS programom ali v Linux-u. Lahko pa vse probaš s kako Live Linux varianto in z orodji tam ...

Jest sem zase takole rešil v preteklosti par diskov zase, ne vem pa če se ti to splača danes delat, ker lahko dobiš po oglasih dobre diske za par evro in pa tak način reševanja problemov s takim diskom je malce kompliciran, če nisi "in" ...

Take napake se znajo zgodit na diskih, kadat je kakšen glitch ali v disku, napajalcu ali matični ali kontaktu ali komp zmrzne ... pa glava v disku žvajzne po plošči znotraj. Po popravila lahko da disk dela še leta BP ...

Če nimaš živcev/starega viška kompa ali ne znaš etc., se ne lotevaj popravila Twisted Evil ... če ti ti programi za reševanje/rekondicioniranje diskov v novejših Win ne naredijo nič. Ga pač vržeš stran Rolling Eyes

Ps.: Takšno reševanje diska se splača samo pri kakšnih starih industrijskih kompih za upravljanje strojev ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.30

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 22, 2015 1:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Disk je SATA, piše v prvem stavku na začetku...

Sicer pa že novemu disku ni za zaupat, staremu in tako "popravljenemu" pa še toliko manj.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1746
Aktiv.: 12.58
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 22, 2015 2:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če imaš problematičen disk priklopljen v neko delujočo mašino in si mu že določil particijo bo za začetek dovolj polni (ne hitri!) format diska. Traja kar nekaj časa in med formatiranjem (če naleti na blok, ki ga ne more brati/pisati/verificirati) označi za slabega, in ta bo izločen iz skupne kapacitete. Na ta slab blok/sektor sistem zagotovo ne bo pisal več.
Druga možnost je v Lastnostih diska, zavihek Tools imaš Pregled diska in tam označiš, da poišče poškodovane sektorje in jih popravi. Če je disk edini na katerem teče tudi sistem se bo to izvedno ob naslednjem zagonu, ker se sam test izvaja še pred GUI delom sistema.
Tretja možnost je ukaz v Command Promptu:
chkdsk x: /R
kjer x: pomeni črko diska, ki ga testiraš in naredi podobno kot polni format.
Problem nastane, če je disk še naprej nestabilen in se slabi bloki ali r/w napake pojavljajo naprej.
Še novemu disku (kot @MadMax) ne zaupam, kaj šele disku, ki ima slab(e) sektor(je). Imej ga kot rezervnega za mp3, filme... ali pa podatke, ki jih lahko kadarkoli brez škode ali slabe volje izgubiš.
Lahko se igraš z namenskimi testno-servisnimi programi in greš še bolj secirat stanje diska, če te seveda zanima. Teh programov je kar nekaj: Hdat2, Mhdd, HDD Regenerator, Victoria, Spinrite...pa še jih je, tudi na Hiren's boot cdju. Nekateri imajo opcijo za relokacijo sektorja, če naleti na slabega.
Začni pa s sliko s.m.a.r.t. podatkov problematičnega diska (programi, ki pokažejo s.m.a.r.t podatke so npr. CrystalDiskInfo, Speccy, Defragler... itd), ki veliko pove o trenutnem stanju. Če se cifre pri rdeče obarvanih pozicijah s.m.a.r.t. podatkih povečujejo je čas za zamenjavo.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3170
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 26, 2015 12:41 pm    Naslov sporočila:  Re: Trdi disk računalnika Odgovori s citatom

robin je napisal/a:
Sedaj pa me zanima, ali se da te sektorje s kakšnim orodjem izločit, torej da se jih trajno označi kot neuporabne in jih disk sam ne bo več upošteval in uporabljal za shranjevanje in zapisovanje podatkov.

Na nivoju datotečnega sistema to počne vsak program za formatiranje in/ali pregledovanje. Izbrati moraš 'pregledovanje površine', torej ta dolgi postopek. S programom za editiranje diska, lahko tudi ročno označiš kot slab, za kar je potrebnega nekaj več znanja.

Ni nivoju diska pa to pri novejših diskih počne elektronika sama. Vsak cilinder ima nekaj revervnih sektorjev, ki pridejo v poštev, ko postanejo drugi slabši. Ko tudi rezervnih zmanjka, se zadeva preseli nivo višje. Ampak pri velikem številu slabih sektorjev disk ni več zaupanja vreden.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Viktor3
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Maj 2014 9:55
Prispevkov: 28
Aktiv.: 0.23
Kraj: Repnje

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 26, 2015 7:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Takšen disk je sicer zanimivo raziskovati, v znanstvene namene. Če ga želiš pa še kdaj uporabljati, usposabljanje sektorjev ni vredno truda. Bad sektorji so po navadi tudi posledica fizične poškodbe diska - majhna raza se ob vsakem naslednjem kontaktu z npr. bralno glavo spet malo poveča in tako naprej. In to napreduje dokaj hitro.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
abnox
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Avg 2007 10:45
Prispevkov: 47
Aktiv.: 0.23

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2016 2:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni. Imam težavo in sicer imam v računalniku dva diska, pri čemer prvega že kakšno uro ne zazna več. V čem bi lahko bil problem?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.10
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2016 4:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če je starejši IDE disk, potem je lahko zrahljani molex napajalni konektor (nima dobrega stika). Mogoče daje kakšne čudne zvoke?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.36
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 09, 2016 12:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pardon šele sedaj videl ta je datum objave nekoliko starejš. Pa vseeno, kakšnemu, ki mu ne gra najbolje, lahko pomaga. Jaz sem to delal v prvo.

robin je napisal/a:
Protonček, to kar si napisal, ni bil odgovor na vprašanje.
Vprašanje je bilo tehnične narave. Zanima me, ali obstaja orodje, ki lahko izvede to, kar sem zgoraj napisal?
Najprej se vprašaj katere firme imaš disk, potem pa dalje. Sam sem zadevo popravil tako, da sem za Seagate disk snel iz neta SeaTools za DOS ter zapekel na medij. Računalnik izklopil zamenjal disk za okvarjenim ter ob zagonu zbootal SeaTools. V programu sem izbral polno brisanje. S tem sem povzročil Zero Fill, kar bi drugače pomenilo low level format. Program s to funkcijo preišče disk in izloči slabe sektorje ter potem komplet prepiše z ničlami.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.10
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 05, 2016 11:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preko bolhe sem kupil trdi disk 250GB sata in sem ugotovil v progamu HD tune pro, da javlja en slab sektor. Zanima me, če bo še temu disku sploh za zaupati? V najslabšem primeru, če sem ga že kupil potem bom imel na njem samo shranjene filme.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group