www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

AUTO XS Polnilnik avtomobilskega akumulatorja
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.26

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 9:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kako moreš rečt da ni bilo nevarnosti, če si pa dobesedno zijal v kipeče odprte celice iz 20cm med delanjem kurcšlusa?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bobek220
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jul 2009 9:21
Prispevkov: 196
Aktiv.: 1.09
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 10:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja vem, da je v tem početju nekaj nevarnost. Ampak v tem primeru je bil tok omejen z presekom kabla (4mm2) in majhno kapaciteto akumulatorja (zaradi sulfatizirnih plošč), očala pa tako moram imeti ker drugače ne vidim na blizu ama ništa.
_________________
Kak je lepo ko je fajn
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bobek220
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jul 2009 9:21
Prispevkov: 196
Aktiv.: 1.09
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 10:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nevarnost bi lahko bila glede plinov, ki se izločajo pri polnjenu in kasneje iskre pri kratkostičenju, vendar teh plinov ni bila zadostna koncentracija, ker je bilo vse skupaj na odprtem prostoru, vetra pa je bilo danes kar nekaj, ki je to vse skupaj odpihnil.
_________________
Kak je lepo ko je fajn
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.26

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 10:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa misliš da je problem v toku in polnem akumulatorju? Brick wall

No ja, bo že Darwin poskrbel, če ne gre drugače...
Tvoje oči in ksiht so, ampak stroški bodo pa naši skupni...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
S57KSL
Član
Član



Pridružen-a: Tor 17 Apr 2012 14:52
Prispevkov: 227
Aktiv.: 1.55
Kraj: Slov. Konjice

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 07, 2016 1:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Stranski učinek polnjenja svinčevega akumulatorja je elektroliza elektrolita, pri čemer izhajata sestavna dela vode, torej vodik in kisik. Njuna mešanica se imenuje pokalni plin in pri elektrolizi ju dobimo v idealnem razmerju za pokanje.

Kot najstnik sem pri polnenju ta plin za zabavo prižigal z vžigalnikom. Običajno je šestkrat rahlo počilo. To sem delal, dokler se ni vžgal plin v vseh šestih celicah naenkrat. Ker je bila posledica le odprt akumulator in dveurna slepota, štejem to izkušnjo kot poceni šolo. Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3469
Aktiv.: 16.52
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 07, 2016 2:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes sem tudi jaz dobil ta polnilnik. Bom imel ves čas priklopljnenega na en akumulator od čolna.
lp

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1346
Aktiv.: 7.68
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 07, 2016 9:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še moja izkušnja izpred dobrih 30 let, morda komu pride prav, bolje se je učiti na tujih napakah kot na svojih. Kolega je imel en elektromotor 12V. Hotel sem ga preskusiti, pa sem obe žici pritaknil na akumulator, ki ga je polnil na delovni mizi. Počilo je kot tristo hudičev, kot kaže sem trenutek prej zamižal, nato stekel do vode in si spral obraz. Nič mi ni bilo, le obleka je bila pa vsa za v smeti, polna lukenj. Od akumulatorja pa je ostal del spodnjega dela in pa seveda plošče, ki so dovolj težke, da so ostale na mestu. Pokrova ni bilo nikjer, pa kisline je tudi pol manjkalo.
Od takrat vedno upoštevam tisti del navodil, kjer piše da najprej odklopiš napajanje polnilca, nato šele kleme z akumulatorja. Pa seveda ne nosim kakšen vir vžiga v pližino akumulatorja, ki se polni.

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1872
Aktiv.: 8.39
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 07, 2016 9:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Podobna izkušnja vendar sem zraven nekaj na brzino zavaril Rolling Eyes
Pa pri meni ni ostalo nič kisline in samo dno akumulatorja Whistle

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bobek220
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jul 2009 9:21
Prispevkov: 196
Aktiv.: 1.09
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 07, 2016 10:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moj aku pa je očitno za na odpad, ker mu vse početje ni nič pomagalo.
Po 24 urnem polnjenju je po osmih urah padla napetost na 4,5V.

_________________
Kak je lepo ko je fajn
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
satelitko
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Apr 2004 13:27
Prispevkov: 1753
Aktiv.: 7.86
Kraj: Radovljica

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 08, 2016 12:03 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Torej še 1x preberi predzadnji post na strani 3...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.87
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 09, 2016 2:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bobek220 je napisal/a:
Moj aku pa je očitno za na odpad, ker mu vse početje ni nič pomagalo.
Po 24 urnem polnjenju je po osmih urah padla napetost na 4,5V.


Tak akumulator ima stik med ploščami. Tak stik ni popolen stik ampak posledica vsedlin na dnu akuja.
Sem pred cca 30+ leti rešil en tak aku, ampak kot je rečeno to se ne splača.
Če želiš eksperimentirat, je varianta, da vso kislino zliješ v eno plastično posodo in jo pustiš da se usedlina usede. Nato to kislino previdno preliješ v drugo posodo, da bo čin manj vsedline.
Akumulator dobro izpereš z vodo, zadnje izpiranje naliješ aku z destilirano vodo in to zopet izliješ ven.
Razporediš kislino ki si jo izlil ven po celicah, tako da bo v vseh celicah enaka količina, kar manjka doliješ destilirano vodo. Sedaj lahko aku polniš, predlagam največ 1/20 toka, kot je kapaciteta akuja.

Seveda je tu kar nekaj nevarnosti, pri nepazljivem delanju s kislino!!!
Pomisleki glede okolja!!

Sem se spomnil, takrat se je dobilo tekočino za desulfatizacijo mislim, da je bil to "akumulit" Tega se ne dobi več, če prav vem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.31
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 09, 2016 4:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

EDTA, Samson v Kamnik, mogoče?

Ali si ga pred izlivanjem elektrolita prej zaprtega fizično "prepljuskal"/prevračal, da si lažje izpral usedline?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pomlad
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Jan 2008 10:54
Prispevkov: 423
Aktiv.: 2.13
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 11, 2024 5:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam točno tak polnilec in do sedaj je bilo vse ok, ko se je otrgal priključni kabel iz ohišja. Je žena speljala avto, ko je bil polnilec priklopljen. Kdo ve kako naj odprem ohišje, da priklopim eno žico nazaj ? Nikjer ni vijakov za odvid. prosim za nasvet.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.87
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 11, 2024 8:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pomlad je napisal/a:
Imam točno tak polnilec in do sedaj je bilo vse ok, ko se je otrgal priključni kabel iz ohišja. Je žena speljala avto, ko je bil polnilec priklopljen. Kdo ve kako naj odprem ohišje, da priklopim eno žico nazaj ? Nikjer ni vijakov za odvid. prosim za nasvet.


Sem pogledal pri mojem iz leta 2016 je na spodnji strani šest vijakov, so pa s torx glavo t10.
Če pa vijakov ni, je ohišje lahko tudi samo zaskočeno, potem moraš dobro pogledat, kje boš te zaskočene spoje razprl z kašnim ostrim izvijačem ali nožem.
če pa je zlepljeno, bo treba biti kar precej nasilen.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.61

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 11, 2024 8:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če je zlepljen veliko potrpljenja z žaganjem po spoju in po končanem servisu lepo zalepiti. Lahko si nekako narediš vodilo, da ti drži žago nekako v liniji. Odstaja tudi brutalna metoda, ki pa jo za polnilec z zaslonom ne priporočam.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5
Stran 5 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 77 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group