www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Vgradni merilnik

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Srebwt
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Sep 2009 11:33
Prispevkov: 12
Aktiv.: 0.07
Kraj: Pivka

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 25, 2016 7:48 pm    Naslov sporočila:  Vgradni merilnik Odgovori s citatom

Doma sem naredil napajalnik z nastavljivo napetostjo in na ohišje sem dal dva vgradna merilnika (enega za napetost in enega za tok). Če sem merilnika priklopil na isti vir napajanja kot napajalnik in sem poskusil izmerit napetost izhoda iz napajalnika so vrednosti na merilnikih "plesale". Če sem pa merilnika napajal iz baterije sta delala normalno, zato sem zraven dal ločen napajalnik samo za merilnika.
Zdaj merilnik za tok dela normalno, od napetosti pa kaže pravilno do nekje 8V če dvignem napetost višje začne "plesat", če dvignem še višje pa pokaže da je napetost previsoka. Če ga napajam iz baterije, deluje še vedno normalno in brez problema izmeri napetost do 200V.
Najvišja izhodna napetost iz napajalnika je 30V in če priklopim gor multimeter dela vse kot je treba.
Mene zdaj zanima kaj bi lahko še bilo narobe da mi merilnik ne dela.

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
energetik94
Član
Član



Pridružen-a: Tor 04 Mar 2014 16:18
Prispevkov: 33
Aktiv.: 0.27
Kraj: Okolica Logatca

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 25, 2016 7:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bi se dalo dobiti kakšno slikco, načrt? Smile
_________________
Dobrega štromarja samo slab šnopc strese! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 25, 2016 8:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ločen napajalnik za merilnika in merjena napetost sta ločeni v minus veji?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Srebwt
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Sep 2009 11:33
Prispevkov: 12
Aktiv.: 0.07
Kraj: Pivka

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 25, 2016 8:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Z leve strani pride 220V na transformator in na napajalnik II. Iz transformatorja gre 30V na napajalnik in iz napajalnika na izhod prek merilnikov. Spodnji napajalnik je stikalniški, pobran iz starega polnilca za telefon in ven pride 9V za napajanje merilnikov.


SWScan0000100006.bmp.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  620.45 KB
 Pogledana:  1 krat

SWScan0000100006.bmp.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 25, 2016 8:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za lažje lociranje problema zamenjaj merilnika med seboj...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Srebwt
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Sep 2009 11:33
Prispevkov: 12
Aktiv.: 0.07
Kraj: Pivka

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 25, 2016 8:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem že probal. Pa tudi nov merilnik sem dal pa je isto.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 25, 2016 9:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanima me, kako si ugotovil, da merilnik za tok dela ok. Verjetno si usmernik obremenil. (koliko toka zmore usmernik?) Ali pod obremenitvijo tudi merilnik za napetost "skače", ko je le ta nad 8V? Sklepam, da napetost paralelno meriš z multimetrom...
Sumim na motnje iz stikalnega usmernika. Le teh se boš "težko" rešil.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 25, 2016 9:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dvojni post...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Srebwt
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Sep 2009 11:33
Prispevkov: 12
Aktiv.: 0.07
Kraj: Pivka

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 25, 2016 9:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MOND je napisal/a:
Zanima me, kako si ugotovil, da merilnik za tok dela ok. Verjetno si usmernik obremenil. (koliko toka zmore usmernik?) Ali pod obremenitvijo tudi merilnik za napetost "skače", ko je le ta nad 8V? Sklepam, da napetost paralelno meriš z multimetrom...
Sumim na motnje iz stikalnega usmernika. Le teh se boš "težko" rešil.


Na izhod sem priklopil cekas žico in višal napetost, hkrati sem imel gor priklopljena dva multimetra, da sem hkrati spremljal tok in napetost. Merilnik za tok je cel čas kazal pravo vrednost. Pozabil sem še omenit, da merilnik za napetost do 8V kaže dvakrat višjo napetost kot je v resnici, na bateriji kaže pa cel čas pravilno. Usmernik za merilnike zmore 500mA, merilnika pa porabita vsak 60mA.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 25, 2016 9:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na tvojem mestu bi uporabil vsaj za test, drugačen napajalnik za napajanje instrumentov. (z navadnim transformatorjem).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 25, 2016 11:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če "amperskega" prestaviš na zgornjo vejo,... Think
Po moje se kaj tolčejo mase med seboj saj sta očitno oba na istemu napajaniku.

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
6dan8
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Jan 2011 10:53
Prispevkov: 1046
Aktiv.: 6.51
Kraj: Goriška

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 26, 2016 12:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Srebwt, težavam, kot jih opisuješ, se jaz izognem z galvansko ločenim napajanjem vsakega merilnika posebej. V stilu transformatorčka 230/2 x 9 V. To pomeni, da sta dve ločeni navitji za 9 V.
Transformatorji, ki imajo samo odcep iz sekundarnega navitja (0-9-18 V) tj., sekundarna navitja so povezana, ne ustrezajo brez predelav - če so sploh možne.
Na vsako sekundarno navitje "obesiš" usmerniški mostiček, elektrolit, integriran stabilizator napetosti (pa še kako malenkost..) in to je to.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 26, 2016 12:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lepo se da zadevo rešiti tudi z DC/DC izoliranim pretvornikom kar iz obstoječega napajalnika, kateremu meriš napetost. Meni preverjeno deluje merjenje 12V akumulatorja z IR1209.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Srebwt
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Sep 2009 11:33
Prispevkov: 12
Aktiv.: 0.07
Kraj: Pivka

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 26, 2016 3:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No ugotovil sem, da je z galvansko ločenim napajanjem problem rešen.
Hvala vsem za pomoč.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group