www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Razčljenjen načrt radia - pomoč
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mateik
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Avg 2022 18:31
Prispevkov: 148
Aktiv.: 7.09
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2022 6:34 pm    Naslov sporočila:  Razčljenjen načrt radia - pomoč Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

spravil sem se popravljat radio Savica SN 120, in kaj hitro ugotovil da nimam pojma kako sploh radio deluje.

Prosil bi če bi si lahko kdo vzel čas in na sheme načrta zarisal kateri del je kaj (oscilator, ojačevalnik,demodulator,....??) in kaj naj bi ta del naredil, podrobnosti bom šel že googlat, ko bom vsaj približno vedel kaj je kaj in kam paše.

Če je pa kdo iz Lj in bi bil pripravljen mi osebno razložiti ob kakšen pivu pa še toliko bolje.

Hvala že vnaprej!



Savica120UKV.gif
 Opis:
 Velikost datoteke:  123.37 KB
 Pogledana:  36 krat

Savica120UKV.gif


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3356
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2022 6:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prvi predlog je, da ne vrti tistih "vijakov", ki so v nekih električnih elementih. Če vijaki držijo stvari skupaj, to ne velja Smile To velja predvsem za tuljave, ki imajo na shemi puščico postrani.
drugo, kaj ti ne dela.
Tretje, lepo je imeti kak signal injektor.
četrto, dobro bi bilo preveriti napetosti. Imaš na shemi pribeležene.
peto... nekaj tega od prej je dobro rešit... Da veš kje in kako stojiš.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mateik
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Avg 2022 18:31
Prispevkov: 148
Aktiv.: 7.09
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2022 6:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tisto sem že prebral v stari teme savica, glede potenciometrov Very Happy

Glasnost močno niha med posameznimi postajami, sprejem se mi zdi slab, nekaj postav ulovi ampak bi jih moral več.

Kot signal injector, bi lahko uporabil 1KHz iz osciloskopa ali je premalo/napačen signal?

Preverim še napetosti..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mateik
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Avg 2022 18:31
Prispevkov: 148
Aktiv.: 7.09
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2022 10:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo izmerjene napetosti na tranzistorji (uporabljena merilna točka).
Ujema se bolj malo, še 2 elkota sem opazil da moram zamenjati, potem pa še enkrat vse premeriti, se pa določene napetosti spreminjajo glede na radijsko postajo?



SavicaIzmerjeno.PNG
 Opis:
 Velikost datoteke:  24.9 KB
 Pogledana:  15 krat

SavicaIzmerjeno.PNG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cici
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 7:42
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 14, 2022 8:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sedaj imate dobro izhodišče, v odstopanjih poiščite, kje so se skrile okvare.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 14, 2022 10:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne vem, ali gledam pravo shemo, pa tudi vrednosti so na priloženi sliki sheme iz prvega prispevka izpisane nekoliko zamazano, ampak vseeno, v pripeti tabeli piše, da bi morale biti vrednosti za, recimo T204:

Uc = 0,2 V
Ue = 0,2 V

... meni pa na shemi pri T204 zgleda, kot da piše:

Uc = 3V
Ue = 0,3V

kar se za silo ujema z izmerjeno vrednostjo. Potem recimo za T208 v pripeti tabeli piše, da naj bi bila na shemi označena vrednost:

Ub = 6,3V
Uc = 6,3V
Ue .... v tabeli ni vrednosti

Če pa grem gledat na shemo, vidim, da je:

- kolektor (C) tranzistorja T208 vezan na maso, kar pomeni, da bi na njemu morala biti vrednost napetosti blizu 0V,
- za napetost na bazi piše Ub = 6,8 V (razmazano, lahko bi se tolmačilo tudi kot 6,3V) ter
- na emiterju Ue = 6,8V (zopet +/- odčitek iz "zmazka"),

.. kar se zopet dokaj dobro ujema z meritvijo, kot je vnešena v tabelo. Glede na dokaj jasno izpisano vrednost na shemi U = 7,5V na bazi T206, bo 6,8 V za bazo T208 (ki je vezana na emiter T206) kar prava vrednost.
.


Nazadnje urejal/a s56al Pet Okt 14, 2022 11:07 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mateik
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Avg 2022 18:31
Prispevkov: 148
Aktiv.: 7.09
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 14, 2022 11:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja res sem malo površno tole prepisal iz sheme, bom popravil ko pridem domov. Sem pa šele zdaj opazil da je T208 PNP in ne NPN, tako da se tudi tam vrednosti nekako ujemajo.

Koliko pa je lahko odstopanja?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 14, 2022 11:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mateik je napisal/a:
Koliko pa je lahko odstopanja?

Takole "čez palec" za vezje od T204 do T208 (nizkofrekvenčni ojačevalnik) se meritve delovnih točk tranzistorjev dovolj dobro ujemajo z nazivnimi vrednostmi, da NF ojačevalnik deluje. To nekako potrjujejo tudi tvoja opažanja. Na T208 (in potem še T204) sem se "obesil", ker mi ni bilo jasno, kako je možno, da se iz zvočnika sploh kaj sliši, glede na v tabeli prikazana odstopanja.
.
mateik je napisal/a:
Glasnost močno niha med posameznimi postajami, sprejem se mi zdi slab, nekaj postav ulovi ampak bi jih moral več.

To se nanaša na sprejem na UKV področju? Kakšno anteno uporabljaš?

Kaj pa sprejem SV in KV, kako se obnaša? Sicer odvisno kje se radio nahaja (v bloku, v hiši v bližini računalnikov in omrežne opreme) lahko da boš na KV in SV slišal predvsem motnje stikalnih napajalnikov, računalniške omrežne opreme, LED sijalk ipd. Več signalov je na KV in zlasti SV praviloma prisotnih ponoči, kot čez dan.
.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mateik
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Avg 2022 18:31
Prispevkov: 148
Aktiv.: 7.09
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 14, 2022 1:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Antena je originalna na samem ohišju, poslušal sem na UKV saj ostali ne lovijo nič, ker so navitja na palici strgana in moram poštudirati kaj paše kam.

Me je pa predvsem zanimalo to: kako prepoznaš kateri del je nizkofrekvenčni ojačevalnik oz. od kam do kam je to na shemi, isto za NF ojačevalnik in tako naprej..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 14, 2022 3:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mateik je napisal/a:
Me je pa predvsem zanimalo to: kako prepoznaš kateri del je nizkofrekvenčni ojačevalnik oz. od kam do kam je to na shemi, isto za NF ojačevalnik in tako naprej..

Nizkofrekvenčni ojačevalnik v "sprejemni verigi" sledi demodulatorju. Pri tvojem radiu (pa tudi večinoma sicer) je vmes potenciometer za nastavitev glasnosti reprodukcije.

https://www.bolha.com/znanost-in-tehnika-strokovna-literatura-prirocniki/elektotehnika-elektronika-radiotehnika-razne-knjige-oglas-3587262
https://www.bolha.com/prirocniki-vodniki-strokovna-literatura-prirocniki/opravka-radio-aparata-velimir-mesaros-v-srbskem-jeziku-leto-1970-oglas-9072368
.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mateik
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Avg 2022 18:31
Prispevkov: 148
Aktiv.: 7.09
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 19, 2022 5:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo če na hitro povzamem, sem na koncu kar kupil Velleman K7000 signal injector/tracer, in če injector priklopim direktno na zvočnik se sploh ne sliši.

Na skupni točki med diodi D202 in D203 in Tr201 je srednja glasnost, na drugi strani (sepravi anoda D202 in katoda D203) pa je zelo naglas.

Kaj ne bi morali biti ravno najglasnejše na zvočniku?

Za tracer moram še pobrskati kakšen zvočnik...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3356
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 19, 2022 5:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne poznam tega signal injektorja, ampak običajno ima ta šibek signal, ki ga zvočnik ne zmore predvajat. Če ga pa vbrizgaš na vhod (stopnje) ojačevalca, pa le tega ojačanega lahko slišiš. torej od vbrizga signala proti zvočniku zadeva - verjetno - dela...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mateik
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Avg 2022 18:31
Prispevkov: 148
Aktiv.: 7.09
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 19, 2022 6:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za odgovor.

Evo signal se izgubi na Tr211 oz C234, na D204 je OK, in glasnost že malo pade čez upor R218 čez C231 pa ne pride.

Sepravi menjava C231 ki je 1,5pF?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3356
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 19, 2022 7:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Torej izhodna stopnja verjetno dela. Velikokrat je bil tu zajec, vsaj pri meni.
Problem je torej v sprejemnem delu, kjer pa injektor ni nujno da zna biti koristen.
Jaz bi kot prvo premeril vse napetosti sprejemnega dela - lepo imaš označene na shemi.
Nekje bo gotovo nekaj striglo. Manj verjetno da je kak tranzistor v sprejemniku šel (niso prav obremenjeni), so pa kondiji na udaru. pa mogoče kak preklopnik ne da skozi...
Pri tem sem pa jaz bolj kratek, bo kdo drug kaj rekel.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mateik
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Avg 2022 18:31
Prispevkov: 148
Aktiv.: 7.09
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 19, 2022 7:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

FM del je pa na vezju, ki je pod "koleščkom" za izbiro frekvenc?
Kako pa to razstavim na najlažji načim, da bo šlo tudi nazaj (ne morem odvijačiti vijaka na vrhu koleščka)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 74 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group