www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Priklop 1f elektromotorja z zagonskim in delovnim kond.
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
alesmaister
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 28 Apr 2016 14:22
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 28, 2016 2:28 pm    Naslov sporočila:  Priklop 1f elektromotorja z zagonskim in delovnim kond. Odgovori s citatom

M lahko kdo prosim pove kako priklopim kondebzatorja. En je zagonski drugi delovni. Ne vem pa na katere sponke se priklopi.

Hvala in lp

Bom dodal sliko motorja

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 540
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 28, 2016 4:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=22715

malo preglej...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zokc
Član
Član



Pridružen-a: Pon 31 Mar 2008 20:41
Prispevkov: 29
Aktiv.: 0.15
Kraj: Hrastnik

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 11, 2016 10:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Si bom kar tole temo sposodu... Imam problem... doma imam 3f elektromotor in sem ga priklopil v trikot v 1f. Motor je 0.81kw zanj je preracunani kondenzator 64mF. Vsakih 100w 8mF. Uporabil sem pa, 50 in drugega 12mF, zdi se mi, da je motor malo prevec topel, ko sem ga pustil 10minut delati.

V priponki se slika tablice.



IMG_20160128_144706.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  169.01 KB
 Pogledana:  23 krat

IMG_20160128_144706.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
shar
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Feb 2016 11:15
Prispevkov: 112
Aktiv.: 1.13

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 11, 2016 11:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

zokc je napisal/a:
zdi se mi, da je motor malo prevec topel, ko sem ga pustil 10minut delati.


Verjetno bo skoraj v redu, če se ti zdi da je samo malo preveč topel. Ker se meni zdi, da so podobni motorji skoraj tako topli, kot se tebi zdi da je bil tvoj topel. Če pa bi se ti zdelo, da je malo preveč vroč, ga ne bi smel toliko z delom obremenjevati, kot takrat, ko je bil priklopljen na malo več faz.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zokc
Član
Član



Pridružen-a: Pon 31 Mar 2008 20:41
Prispevkov: 29
Aktiv.: 0.15
Kraj: Hrastnik

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 12, 2016 12:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem nabavil tile dva kondenzatorja...
http://www.cip.si/izdelki/elektronske-komponente/kondenzatorji/kond-knm-3138-50-f-400-450v.html#.V101m_mLQdU

http://www.cip.si/izdelki/elektronske-komponente/kondenzatorji/kond-knm-3117-12-f-400-450v.html#.V102B_mLQdU

Samo, ko sem gledal po papirjih je KNM 3138 50µF 400-450V delavni in štartni. Ali je to možno.

Evo še papirji...

Obratovalni

http://ostervuh.siside.com/img//pdf/KNM31xxMR.pdf

Zagonski

http://ostervuh.siside.com/img//pdf/KNM31xxMS.pdf

Možno, da se zaradi tega greje, ker je eden zagonski?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 12, 2016 1:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj ko bi napisal tako, da bi še ostali vedeli kaj natančno počneš?
Priklopil si 3f motor 810W v vezavo trikot, mu dodal 62 uF kondenzator vzporedno enemu navitju, ter ga pognal.
Kako si ga pognal? V prostem teku, obremenjenega?
Kaj naj bi ta motorček poganjal v originalni torej 3f vezavi?

Delovni kondenzator lahko uporabiš tudi kot zagonski, zagonskaega pa ne smeš uporabljati kot delovnega. Kakšna sta tvoja, se mi res ne da ugotavljati, kot se mi tudi ne da preračunavati ali je tvoj "izračun" vrednosti potrebnega kondenzatorja pravilen.

3F motor zvezan tako, da dela na eno fazo seveda ne moreš obremeniti toliko, kot če bi delal na 3 faze.
Dovoljena obremenitev v 1 f vezavi je cca. 50% 3 fazne. Torej tvoj moprle lahko obremeniš kvečjem s kakimi 400 W, sicer je seveda preobremenjen in se bo kmalu skuhal.

_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 12, 2016 10:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Steinmetzschaltung
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zokc
Član
Član



Pridružen-a: Pon 31 Mar 2008 20:41
Prispevkov: 29
Aktiv.: 0.15
Kraj: Hrastnik

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 13, 2016 5:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Slowfly je napisal/a:
Kaj ko bi napisal tako, da bi še ostali vedeli kaj natančno počneš?
Priklopil si 3f motor 810W v vezavo trikot, mu dodal 62 uF kondenzator vzporedno enemu navitju, ter ga pognal.
Kako si ga pognal? V prostem teku, obremenjenega?
Kaj naj bi ta motorček poganjal v originalni torej 3f vezavi?

Delovni kondenzator lahko uporabiš tudi kot zagonski, zagonskaega pa ne smeš uporabljati kot delovnega. Kakšna sta tvoja, se mi res ne da ugotavljati, kot se mi tudi ne da preračunavati ali je tvoj "izračun" vrednosti potrebnega kondenzatorja pravilen.

3F motor zvezan tako, da dela na eno fazo seveda ne moreš obremeniti toliko, kot če bi delal na 3 faze.
Dovoljena obremenitev v 1 f vezavi je cca. 50% 3 fazne. Torej tvoj moprle lahko obremeniš kvečjem s kakimi 400 W, sicer je seveda preobremenjen in se bo kmalu skuhal.


Ta motor poganja vodno pumpo... Ki je razvidna s tablice malo višje.
Mene je samo zanimalo, v čem je fora kondenzatorka z isto oznako in je kot zagonski in kot delavni.... In pa ali se greje zaradi tega bolj ker je mogoče ta kondenzator zagonski in je stalno priključen kot delavni.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 13, 2016 7:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še vedno nisi odgovoril kako si tisti h 10 minut motor poganjal.
_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ecobra
Član
Član



Pridružen-a: Pet 27 Jun 2014 14:16
Prispevkov: 310
Aktiv.: 2.61
Kraj: Radeče

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 13, 2016 8:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Upam, da ne na suho, ker drugače je pumpa fuč.
_________________
Luna sije, pa ne greje.
Piška pije, pa ne šči...
Uzdaj se use i svoje kljuse.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
laura
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Avg 2010 11:48
Prispevkov: 1954
Aktiv.: 11.77
Kraj: Sobota

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 13, 2016 8:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@zokc
Kaj pri zagonskih kondenzatorjih nisi gledal podatka Duty cycle?
Sicer pa za to moč motorja bi jaz dal delovni 12-16uF, zagonskega pa 50uF preko stikala 0-1-start ali centrifugalne sklopke.

_________________
Dela kot švicarska ura-samo pokvarjena
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zokc
Član
Član



Pridružen-a: Pon 31 Mar 2008 20:41
Prispevkov: 29
Aktiv.: 0.15
Kraj: Hrastnik

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 13, 2016 9:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poganjal sem vodo za zalivanje vrta... Sej ne potrebujem zagonskega za ta motor...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 13, 2016 10:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ob upoštevanju, da motor v tej vezavi spravi od sebe približno 50% tiste moči, ki bi jo sicer v vezavi zvezda in kilavem izkoristku takih malih moprletov - cca 80% pri trifaznem priklopu ( v enofazni vezavi mu izkoristek še pade), je ta motorčrk zvezan kot je pač bil od sebe v stanju dati optimističnih 300 W nazivne moči, najverjetneje pa manj.
Če se jes preveč grel, je bil krepko preobremenjen med zalivanjem. Črpaka očitno rabi več.
Ampak brez meritev, s tako odokativno "izmerjeno" temperaturo ne bom trdil, da je res tako.

_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
laura
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Avg 2010 11:48
Prispevkov: 1954
Aktiv.: 11.77
Kraj: Sobota

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 13, 2016 10:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Potem pa motor priklopi preko stikala 0-1-start s kondenzatorjem 12uF- če ga že imaš.
Kondenzator je za zagon in določitev smeri vrtenja v tej vezavi.
In boš zalival vrt- seveda če ne misliš vleči vodo iz 50m globokega vodnjaka Mr. Green

_________________
Dela kot švicarska ura-samo pokvarjena
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 14, 2016 1:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj bi s tem pridobil? Saj nima težav s startom.
_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group