www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Ogrevanje, regulacija, samogradnje, nasveti, debata...
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
maki
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Jan 2008 8:02
Prispevkov: 310
Aktiv.: 1.57
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 12, 2016 11:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
maki je napisal/a:


en sistem z eno črpalko? si mislil mogoče sistem "cube"?



Mislil sem čisto običajen dvocevni radiatorski sistem z elektronsko vodeno črpalko, ki samodejno uravnava pretok. Radiatorje bi opremil s pametnimi termostatskimi ventili katerim lahko nastaviš urnik zaznajo recimo zračenje prostora itd..

V danem primeru, kjer je zalogovnik je v sistemu stalno vroča voda. Radiatorski ventili pa se odpirajo po urniku. S pametno nastavitvijo urnikov dosežeš optimalen izkoristek. Torej prostore kot so spalnice začneš ogrevat proti večeru ponoči temperaturo spustiš čez dan pa jih izključiš. Dnevne prostore ogrevaš čez dan ponoči temperaturo spustiš. Kopalnice intenziveje ogrevaš zjutraj in zvečer. ...


imaš mogoče kakšen primer(link) do teh pametnih ventilov? bi jih primerjal s sistemom cube, ki mi je zaenkrat nekje najbolj optimalen za moje potrebe.
Hvala,
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 12, 2016 2:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Teh radiatorskih glav je "malo morje" Poglej recimo v Conrad za orentacijo. (na kupu imajo velik izbor različnih glav) Seveda Conrad ni najcenejši. Malo preberskaj - kaj enakega se dobi še kje drugje ceneje. Pred kratkim je nekaj takega imel Hofer ali LIdl tam po 15€. Lani jih je tam vzel brat. Šlo je za Honeywell-ove glave, ki so se izkazale kot izredno dobre.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LukaQ
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Maj 2014 20:32
Prispevkov: 57
Aktiv.: 0.47
Kraj: Ljubljana/Velenje

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 12, 2016 2:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kako je pa v praksi, imajo/imate zalogovnike za ogrevanje in sanitarno vodo, ali se ločuje sistema. Zakaj tako? Prav tako prednosti in slabosti, ce se komu da pisat
_________________
www.classdaudio.tk
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1020
Aktiv.: 5.33
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 12, 2016 2:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam imam 2 zalogovnika po 1500 l in pa bojler 300 l z 2 špiralama.

Eno špiralo koristim za tokokrog preko zalogovnikov, da sanitarno vodo ogrevam preko zalogovnikov, eno pa za ogrevanje sanitarne vode preko preko toplotne črpalke.

Hišo ogrevam preko centralne kurjave z pečjo na drva in zalogovniki. Čez poletje ko ni potrebe po ogrevanju prostorov koristim manjšo toplotno črpalko za sanitarno vodo.

Če se mene vpraša je to ena najboljših rešitev ob uoštevanju vložek/izkoristek/ cena ogrevanja.

l.p.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 12, 2016 2:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem istega mnenja kot Sebastjan. Računica s sončnimi kolektorji se nikakor ne izide, razen če bi le ta služil za ogrevanje bazena. Petčlanska družina skuri v povprečju za 20€ elektrike mesečno TC - VV. Torej je letni strošek tam 250€. Če solarni sistem spraviš skupaj pod 2000€ bo ta začel vračat takrat, ko bo že "crknil". Poleg tega pa še vedno rabiš neko alternativo vsaj za 5 mesecev.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LukaQ
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Maj 2014 20:32
Prispevkov: 57
Aktiv.: 0.47
Kraj: Ljubljana/Velenje

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 12, 2016 8:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

zdej ste mi pa dali mislit.
Mejhni zalogovnik (500l) kot pravite, ne bo dolgo držu, sonce bo premalo ogrelo zalogovnik in vse bi ostalo isto kot sedaj?

A je kakšna "na oko" izračunica, da predvideš, koliko bi rabil za nek xy objekt, če je znana pretekla poraba tega objekta?

Kaj pa če ni nič na drva, je vroča voda iz TE samo na voljo(sedaj kot je)? Bi TČ lahko nadomestila drva?

_________________
www.classdaudio.tk
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Apr 2003 8:31
Prispevkov: 668
Aktiv.: 3.00
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 12, 2016 9:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Če solarni sistem spraviš skupaj pod 2000€ bo ta začel vračat takrat, ko bo že "crknil".

No, s tem se ne strinjam. Solarni sistem pri meni obratuje več kot 25 let brez napake. Zamenjal sem samo krmiljenje (elektroniko) za sodobnejši sistem z mikrokontrolerjem.
O samem izkoristku ne bi razpravljal. Povem le to, da z 3m2 kolektorjev pokrijem slabo polovico letnih potreb po topli sanitarni vodi za 5 oseb.

_________________
LP
Lojz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 12, 2016 10:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hm, l.2006 sem imel nekaj viška denarja in sem na streho postavil 7.2m2 kolektorjev.
Po takratnih izračunih naj bi bila investicija poplačana v cca. 10 letih, če je bila, pa nisem več računal in me tudi dejansko ne zanima (zakaj bi se brez potrebe sekiral, včasih smo rekli, kar je dano je v zlato jamo zakopano Wink ).
Kolektorje uporabljam samo za ogrevanje 550l sanitarne vode brez zalogovnika.
To je pokrivalo potrebe po topli sanitarni vodi od cca začetka aprila do začetka oktobra (oz. od konca do začetka kurilne sezone) za 7 oseb. Sedaj, ko je mularija šla po svoje smo ostali štirje in je tople vode več kot dovolj.
Kot je Lojz napisal me izkoristek niti ne zanima, prav tako ne ali so kolektorji poplačani ali ne, toda v desetih letih sta crknile samo dve stvari, kondenzator na obtočni črpalki in motor preklopnega ventila (pred enim tednom). Pred par leti mi je toča razbila polovico vakumskih cevi, vendar so bili še v garanciji, tako da je častila firma, ki mi je vse skupaj postavila (drugače bi morala pa zavarovalnica).

Torej, če Lojzu dela 25 let zakaj ne bi tudi meni Pray .

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 12, 2016 11:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole o sončnnih kolektrojih je čisto moje mnenje. Sam vem, da tega ne bom nikoli delal.
Mimogede - s čim si grejeta vodo, ko ni sonca oz. v zimskem času ter kak je bil strošek tiste naprave oz. koliko so stroški ogrevanja takrat?

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 12, 2016 11:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Tole o sončnnih kolektrojih je čisto moje mnenje. Sam vem, da tega ne bom nikoli delal.
Mimogede - s čim si grejeta vodo, ko ni sonca oz. v zimskem času ter kak je bil strošek tiste naprave oz. koliko so stroški ogrevanja takrat?

Sem napisal, zakaj sem jih dal na streho.
V času nekurilne sezone, se ne spominjam, da bi bilo potrebno peč vključiti.
V času kurilne sezone pa grejem sanitarno vodo z nafto, velikokrat, če le ni preveč oblačno, pa mi kolektorji segrejejo vodo v 250l bojlerju tudi do 40-45C.
Po pravici povedano, pa stroškov niti ne računam Whistle in dokler bo, kakor je, jih tudi ne bom,
kajti, vsak dan vržemo kar nekaj denarja skozi želodec, popolnoma brez vsake potrebe, pa se nihče ne sekira Wink .
Seveda s tem ne želim, tudi slučajno ne, dajati v nič vseh tistih, ki se trudijo(te) zmanjšati stroške ogrevanja na minimum.
Če bi delal novo hišo bi pa štrunfal tudi o TČ, zalogovnikih za toplo vodo, cisternah za deževnico in še o čem, tako pa....
Zadnja večja investicija je bila fasada (Kooltherm) in imam tega razkopavanja, majstrov v hiši in okoli, za nekaj časa dovolj.

Sicer pa, počasi bo treba avtomatiko (Teramatik D2) menjat, zato prav z zanimanjem sledim teli temi.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
solomojster
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Maj 2010 12:26
Prispevkov: 845
Aktiv.: 4.98
Kraj: NOVA GORICA

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2016 6:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kje lahko kupim 300l toplotno črpalko za sanitarno vodo in dodaten 300 litrski zalogovnik za filanje le tega z nižjo tarifo el. Energije. Koliko stane tak nov sistem ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3353
Aktiv.: 16.96

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2016 11:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

solomojster: termotehnika, lentherm. Še slovenski firmi sta...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.18
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2016 2:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja kaj pa investicija? Toplotna črpalka vs. solarni paneli? Kurim trda goriva, vendar že dlje časa razmišljam o solarnih kolektorjih za sanitarno vodo. V nekaj letih bom moral menjati kritino in študiram, da bi vgradil v streho kolektorje. Ima kdo kakšne izkušnje?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1020
Aktiv.: 5.33
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2016 3:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MarkoM je napisal/a:
Ja kaj pa investicija? Toplotna črpalka vs. solarni paneli?


Ko sem jaz računal (4 leta nazaj) so me samo bakrene cevi do solarnih panelov prišle dražje kot pa celotna inštalacija z toplotno črpalko za sanitarno vodo vred...

l.p.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
surla
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 15:22
Prispevkov: 716
Aktiv.: 3.21
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2016 3:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zakaj pa morajo biti ravno bakrene cevi?
Ali je aluflex neprimeren?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 2 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group