www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Ogrevanje, regulacija, samogradnje, nasveti, debata...
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.17
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2016 3:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Plastične in plastično-aluminjaste verjetno ne zdržijo temperature in tlakov, ki so v solarnem sistemu. Jaz bi uporabil črne kovinske cevi in jih z navoji povezal. Dela je več, ampak drži pa bolj kot karkoli drugega.

p.s. Kakšne so temperature in tlaki v solarnem sistemu?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Nace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Maj 2003 0:12
Prispevkov: 828
Aktiv.: 3.71
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2016 4:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če črpalka stoji je temperatura tudi lahko 160 stopinjC tlak pa naraste na 6bar in potem odpre varnostni ventil. Ob normalnem obratovanju pa 3bar in temperatura do 80st.C.
_________________
LP Nace
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3468
Aktiv.: 16.53
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2016 7:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pred mesecem in pol sem nabavil toplotno črpalko za ogrevanje hiše in sanitarne vode. Počakal bom leto dni, da vidim, kaki bodo računi izven kurilne sezone in potem videl, ali se mi splača delat še kolektorje. Če bodo kolektroji, pa ne bodo na vodo, ampak paneli in grelec. Tak sistem dela bolje od vodnega v hladnih dneh. Verjetno bi ogrevalo vodo celo leto. Razmišlajm o 6 panelih po 250-300w.
Ali ima kdo tak sistem?

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.29
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2016 7:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Debata se zanimivo razpleta. Upam, da bodo nasveti komu, ki se odloča za nov ali nadgradnjo sistema prišli prav. Imam pa en predlog.
Ker vsak prodajalec in proizvajalec svojo robo hvali da je "ta bolša oh in sploh..." predlagam, da tukaj spišemo na kaj je biti potrebno pozoren na kake težave ste naleteli na svojih sistemih, kaj bi naredili drugače ... skratka slabosti, katere prodajalec oz. proizvajalec nikoli ne omenja. Sam bom skušal nekaj spisat o toplotnih črpalkah. Na tem področju imam nekaj izkušenj. (ravno sem našel na forumu - s prvo črpalko voda- voda sem imel opravka pred ca 12-timi leti - ravno v zgornji kotlovnici. Črpalka od tehnohlada je obratovala 12 let - letos se je zamenjala) Tukaj je nekaj fotografij in debata iz leta 2004 Wink

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
solomojster
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Maj 2010 12:26
Prispevkov: 845
Aktiv.: 4.98
Kraj: NOVA GORICA

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2016 8:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če se odločaš za nov sistem je dobro vedeti kolikšen je začetni vložek.

A) solarni sistem (samogradnja) je okrog ;
http://www.ebay.de/itm/Solaranlage-Komplettpaket-Warmwasser-2-Kollektoren-300-Liter-Speicher-Solarpaket-/261590713827?hash=item3ce80585e3:g:wXkAAOSwdj9XTroi

B) toplotna črpalka (taka z dodatnim zalogovnikom) za filanje v nočni tarifi.- 20 € mesečno je pa
????????????????????????????????
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Apr 2003 8:31
Prispevkov: 668
Aktiv.: 3.00
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2016 8:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Tole o sončnnih kolektrojih je čisto moje mnenje. Sam vem, da tega ne bom nikoli delal.
Mimogede - s čim si grejeta vodo, ko ni sonca oz. v zimskem času ter kak je bil strošek tiste naprave oz. koliko so stroški ogrevanja takrat?

Pri nas si vodo dodatno (pozimi in poleti) grejem z elektriko. Torej ni kakšne posebne naprave, razen grelca (2kW) v obstoječem sistemu.
Porabo energije za toplo vodo za leto 2014 in 2015 pa nazorno prikazujeta grafa. Pa še nekaj! Solarni sistem za svoje lastno delovanje rabi minimalno energijo.



Leto2014a.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  76.83 KB
 Pogledana:  15 krat

Leto2014a.jpg



Leto2015a.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  81.81 KB
 Pogledana:  7 krat

Leto2015a.jpg



_________________
LP
Lojz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.29
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2016 9:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lojz,
Če prav razumem, si lansko leto zraven skuril še 1084kwh elektrike?

Sedaj nimam mesečnih podatkov o gornjem sistemu pri sebi. Log na logotu sem zadnjič pomotoma obrisal, tako da online nimam podatkov. Imam pa podatke shranjene na sestrinem računalniku. Bom skušal jutri priravit diagrame. Tako na oko bi rekel, da je tvoj sistem po porabi ekvivalenten po porabi toplotni črpalki za pripravo tople vode, ki obratuje skozi celo leto. ( grelo se je ca 1200 l vode - zalogovnik + bojler) in to vsak drugi dan. Mesečna poraba je bila nekaj pod 90kwh.
kar znese 1080kwh.
V prilogi pa je en dnevni diagram meritev in poraba kmalu po zagonu sistema. Šlo je za zagon hladnega sistema. Poraba pri dogrevanju je nižja.



192.168.1.201_2016-6-5 20-3-25.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  192.168.1.201_2016-6-5 20-3-25.pdf
 Velikost datoteke:  5.39 KB
 Downloadano:  14 krat


_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.29
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2016 10:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ravno gledam diagram, ki sem ga priložil zgoraj (žal drugega trenutno nimam) Ta je nastal pri "uglaševanju" sistema. Delovanje avtomatike še ni bilo pravilno. V času priprave tople vode je prioriteta bojler. Torej najprej bi se moral segrevat bojler, ko bojler doseže tam 45°C pa bi se počasi začel ogrevati še zalogovnik.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Apr 2003 8:31
Prispevkov: 668
Aktiv.: 3.00
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2016 11:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Tako na oko bi rekel, da je tvoj sistem po porabi ekvivalenten po porabi toplotni črpalki za pripravo tople vode, ki obratuje skozi celo leto.

Verjetno res, vendar je moj sistem zastarel in izkoristek ni primerljiv z današnjimi cevnimi (vakuumskimi) kolektorji. Pravtako nimam idealne lege kolektorjev (naklon cca 20°).
P.S.
Sem napisal, da je sistem star 25 let, vendar sem se uštel! Deluje od leta 1985. Dancing S takim bojlerjem:



TVT Bojler.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  294.72 KB
 Pogledana:  12 krat

TVT Bojler.jpg



_________________
LP
Lojz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.65
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2016 11:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Včasih je bila kvaliteta kontrolirana sedaj na odprtem trgu pa to ni več tako.

Novi sistemi so bolj pokvarljivi... potrebno vkalkulirati stroške vzdrževanja sistema.

lp.

_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Lojz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Apr 2003 8:31
Prispevkov: 668
Aktiv.: 3.00
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2016 11:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sebastjan.kamensek je napisal/a:
Ko sem jaz računal (4 leta nazaj) so me samo bakrene cevi do solarnih panelov prišle dražje kot pa celotna inštalacija z toplotno črpalko za sanitarno vodo vred...l.p.

Toplotna črpalka z inštalacijo je cena cca 2k€. Ti pa si računal, da bi toliko porabil za bakrene cevi do solarnih kolektorjev? A misliš resno? Boo hoo! Za 2k€ dobiš vsaj 400m Cu 22mm cevi! 3/4" pocinkanih pa okoli 700m, da ne govorim o črnih ceveh.

_________________
LP
Lojz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Apr 2003 8:31
Prispevkov: 668
Aktiv.: 3.00
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 13, 2016 11:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@Silvo
Ali lahko napišeš koliko velik je zalogovnik in koliko bojler? Pa za kateri tip toplotne črpalke je diagram?

_________________
LP
Lojz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LukaQ
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Maj 2014 20:32
Prispevkov: 57
Aktiv.: 0.47
Kraj: Ljubljana/Velenje

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 14, 2016 7:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vse alternative so zanimive po svoje, samo za ceno potem že človek razmišla o peči na pelete, les je očitno daleč najcenejše ogrevanje vode
_________________
www.classdaudio.tk
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.29
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 14, 2016 9:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lojz je napisal/a:
@Silvo
Ali lahko napišeš koliko velik je zalogovnik in koliko bojler? Pa za kateri tip toplotne črpalke je diagram?


Za zalogovnik nistem točno prepričan a je 800 ali 1000l (bom zvečer preveril) Bojler je 300l od stare toplotne črpalke zrak-voda. Toplotna črpalka je voda-voda na novi fotografiji je na istem mestu, kjer je bila stara od Tehnohlada a je polovico manjša - siva kocka spodaj. Proizvajalec je zasebnik - ne vem imena. Sestrin mož ga je našel na celjskem sejmu. Priključena je 3fazno izmerjena poraba celega sistema ob obratovanju - na dovodu je 2.8Kw. Meritev mi je vršil MiranR iz elektro Celja z namenskim instrumentom.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.29
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 14, 2016 9:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Profesor Einstein je napisal/a:
Včasih je bila kvaliteta kontrolirana sedaj na odprtem trgu pa to ni več tako.

Novi sistemi so bolj pokvarljivi... potrebno vkalkulirati stroške vzdrževanja sistema.

lp.


S tem se popolnoma strinjam. Staro je bilo robusno in sigurno. Danes iz enake površine kolektroja sicer dobiš precej več a je tudi težav precej več. Upam, da kdo napiše o težavah s prve roke. Sam poznam vsaj dva taka primera. (enega je reševal tudi član foruma - morda napiše on kaj več) Pojavljale so se težave s "kuhanjem" sistema. Kot sem napisal - sam bi kolektorje montiral edino, če bi imel bazen in bi mi služili za ogrevanje vode v njem.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 3 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 74 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group