www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Enostaven program za kreiranje vektorske grafike?
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> MS Windows razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 31, 2021 11:56 am    Naslov sporočila:  Enostaven program za kreiranje vektorske grafike? Odgovori s citatom

Iščem enostaven program za kreiranje vektorske grafike (po možnosti free)
Raba lasar gravirnik - rezalnik. Software podpira jpg / jpeg / png / bmp / DXF formate.
Torej za izris kake enostavne zadeve (recimo mreže nekega lika, ki se bi kasneje izrezal iz papirja ali balse.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
S57KSL
Član
Član



Pridružen-a: Tor 17 Apr 2012 14:52
Prispevkov: 227
Aktiv.: 1.56
Kraj: Slov. Konjice

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 31, 2021 12:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Inkscape.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 31, 2021 3:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem že naredil kar v programu za risanje tiskanih vezij in potem izvozil v DXF.

PS: Med navedenimi formati je edino DXF vektorski.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rdolgan
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Apr 2010 11:47
Prispevkov: 17
Aktiv.: 0.10
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 31, 2021 10:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

za DXF je opcija LibreCAD, verzija 2020
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mihec
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Mar 2006 20:10
Prispevkov: 412
Aktiv.: 1.88
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 03, 2021 8:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še en glas za LibreCAD.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
maki
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Jan 2008 8:02
Prispevkov: 307
Aktiv.: 1.56
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 03, 2021 12:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Predvsem je važno v katerem okolju se bolje znajdeš, CAD ali grafičnem, temu nameski programi so za oboje. Govorim iz izkušenj, okolje, ki ti je domače osvojiš prej.
Sam uporabljam predvsem grafične vmesnike od cad-a pa 3d rhino, ostalo mi nekako ne sede (njihova logika).
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 03, 2021 2:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja meni je recimo hitro padel v oko nekdanji Sketshup, ki je bil takrat brezplačen, sedaj pa ne najdem neke alternative temu programu.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tlogar
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Mar 2015 16:57
Prispevkov: 186
Aktiv.: 1.69

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 03, 2021 2:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz uporabljam solidworks, ker smo ga imeli v šoli. Za neke osnovne zadeve ga osvojiš kar hitro, saj je veliko tutorialov na youtubu s katerimi si lahko pomagaš.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3222
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 03, 2021 4:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če si domač v autocadu, poglej še QCad.

https://qcad.org/en/

Dela direktno z DXF.


Če bi raje modeliral v 3D in potem izvozil določen pogled, pa uporabi onshape. Je brezplačen za nekomercialno uporabo. Izvoz dxf... klikneš na ploskev in shraniš v dxf. Lahko pa tudi preko risbe (drawing). Je pa 100% zamenjava za SW (če si vajen njihovega gui).

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 03, 2021 5:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Draftsight
Ima tudi komando explodetext, ki ti iz teksta naredi polilinije.
Po novem ni več zastonj
100 EUR na leto.

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 684
Aktiv.: 3.52
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 03, 2021 7:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni ne vem kakšen presežek, ampak včasih kaj narišem z njim.
Je brezplačen, kar je pri SIEMENS u nenavadno.
Program pa se imenuje SOLID EDGE.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 04, 2021 2:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najprej vsem hvala za odgovore.

Inkscape poznam še s časov, ko smo na forumu delali eggbot. Ga sicer uporabljam, a mi nekako ne "sede". Zdi se mi precej preobsežen. Porabil sem precej časa, da sem spravil skupaj kako enostavno stvar.
Za potrebe risanja za 3d tisk uporabljam Autodesk Inventor. Direkno ustreznega formata vsaj moja verzija ne omogoča.

Z Acadom sem delal v času DOS-a. Takrat sem imel službeno licenčno verzijo. Kasneje v času windovsov z njim nisem več delal (nisem niti poskušal kake "travniške" verzije)
Bom pa ob priliki poskusil predlagani QCad in še ostale predlagane programe.

Imam tole kitajsko igračo. Orginalni software je enostaven in solidno deluje. Kot sem že omenil "pobira" grafične formate jpg / jpeg / png / bmp / DXF . Pobira tudi G kodo. Slednje še nisem poskusil.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tlogar
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Mar 2015 16:57
Prispevkov: 186
Aktiv.: 1.69

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 04, 2021 3:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakšna pa je tale igrača? Lahko malo opišeš, če je za kaj?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 04, 2021 6:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tlogar je napisal/a:
Kakšna pa je tale igrača? Lahko malo opišeš, če je za kaj?

Zakaj sem stvar pravzaprav kupil...malo zgodovine Wink

Že nekaj časa imam mali kitajski cnc namenjen izključno za izdelavo kake testne tiskanine. (kupljen enkrat v akciji za 135$)
CNC:

Z njim brez problema naredim dvostansko tiskanino:


Sam CNC omogoča tudi montažo laserja. Pojavila se mi je potreba po izrezu nekaj napisov iz etiket. Zato sem začel iskati primerni laser za montažo na ta cnc.
Tak laser stane od 100-150$. Konktetno ta, ki je na tem ruterjju je 135$
Da sem se odločil za nakup se moram "zahvalit" bangot-ovim botom, ki "vohlajo" kaj iščeš. Drugi dan mi je namreč na email priletela reklama za kompletno mašino z laserjem, ki sem ga iskal za ca 40$ več....

Konkretno je sama igrača predstavljna na video na gornji povezavi.
Ima lasten software. Povezava je lahko wifi, serijska, priložena je tudi SD kartica in adapter.
Gravirenje na les deluje odlično. Enako rezanje etiket ali debelejšega papirja. Brez problema prereže tudi balso 3mm. Vedeti je treba, da je optična moč laserja le 5W.
Pri rezanju je najbolje laser nastaviti na max. Rez pa reguliraš s hitrostjo. Če režeš počasi rez ni lep, ker gori. Balso na fotografiji sem rezal s hitrostjo 300mm/min. Čez sem šel 2x. Brez problema jo je prerezalo tudi z enim prehodom pri hitrosti 80mm/min. A rez je bil močno ožgan.
Še nekaj fotografij:
Strojček:

graviranje:

rezanje
Klobučevinasta etiketa 3mm

Balsa 3mm:

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 12.02
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 04, 2021 9:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz imam tak CNCjček s tvoje 1. slike, pa tudi 5W diodo. Kateri SW pa uporabljaš za graviranje? Nisem ga še hudo preizkušal.
Za laser CO2 "kitajskih 40W" sam uporabljam Coreldraw, sem se nekako najbolj navadil zadev. Tvoj laser je čisto druga pesem.

_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> MS Windows razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group