www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Shema za iskra mimi oz drug el84 ojačevalec
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kaja.alyo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jun 2015 19:18
Prispevkov: 82
Aktiv.: 0.76
Kraj: Bistrica ob Dravi

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2017 8:16 pm    Naslov sporočila:  Shema za iskra mimi oz drug el84 ojačevalec Odgovori s citatom

Zdravo,
zanima me, če ima kdo shemo ojačevalca za gramofon Iskra Mimi ali kakšen drug gramofon, ki je imel eno el84 lampo.
Namreč sem izmontiral ojačevalec, ga naredil v drugo ohišje in zelo lepo igra.
Problem se je pojavil, ko sem priklopil ojačevalec na računalnik, skurlo zvočno kartico, ven vrglo varovalko.
Na mp3ju, telefonu, laptopu je bilo vse vredu,
Se pogovarjam z enim mojstrom in, to da je skurilo zvočno na računalniku je krivo baje, da je računalnik ozemljen, ostale naprave pa ne.
Sumi naj bi bila na ojačevalcu napetost na zemlji, ampak potrebuje shemo, da mi lahko pomaga. Hvala
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
baresi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jun 2005 19:14
Prispevkov: 667
Aktiv.: 2.99
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2017 8:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iskra mimi nima elektronk,ojačevalec je tranzistorski.
_________________
lp
baresi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
kaja.alyo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jun 2015 19:18
Prispevkov: 82
Aktiv.: 0.76
Kraj: Bistrica ob Dravi

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2017 8:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

baresi je napisal/a:
Iskra mimi nima elektronk,ojačevalec je tranzistorski.

Zdravo, gramofon iz katerega sem vzel ojačevalec je 100℅ iskra mimi. Poznam tudi prejsnega lastnika, ki 100% ni kaj menjaval noter.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
baresi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jun 2005 19:14
Prispevkov: 667
Aktiv.: 2.99
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2017 9:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne vem,mogoče je več verzij. Pred dnevi sem popravljal iskra mimi (sestavljen je iz dveh delov,v pokrvu je samo zvočnik) in v njem je ojačevalec narejen z tranzistorji,mislim da serije AC.
Kar se tiče tvojega problema mislim da ima mojster prav. Po mojem je rešitev ločilni trafo 1:1.

_________________
lp
baresi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
shar
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Feb 2016 11:15
Prispevkov: 112
Aktiv.: 1.12

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2017 9:54 pm    Naslov sporočila:  Re: Shema za iskra mimi oz drug el84 ojačevalec Odgovori s citatom

Človek, ki nima ustrezne izobrazbe in izkušenj, naj ne dela s smrtno nevarnimi napetostmi, saj lahko pride do poškodb opreme, težkih telesnih poškodb in/ali smrti.

Nekateri gramofonski ojačevalci na elektronke niso bili mrežno ločeni. Za ločitev potenciala napram gramofonski glavi so služili vezni kondenzatorji s precej kritično prebojno napetostjo, kar je po današnjih standardih nedopustna praksa - sploh pri predelavah in dodelavah raznih vhodov.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.88
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2017 10:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Gramofoni na lampe so imeli običajno ECL... ali celo UCL.. ali PCL... lampo.
Tako kot je bilo že napisano potrebno bi bilo vgraditi transformator!
za primer prilagam dve shemi, na eni je ojačevalec z ECL... lampo na drugi pa z PCL....
Če je tvoj kolega, ki bi to naredil usposobljen za tako opravilo, mu bosta shemi prišli prav, sicer je bolje opustiti tako početje, ker so napetosti dovolj visoke, da so lahko zelo nevarne!

l.p. Jože



Gramofon PORIN.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.23 MB
 Pogledana:  18 krat

Gramofon PORIN.jpg



Gramofon ERO.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.57 MB
 Pogledana:  12 krat

Gramofon ERO.jpg




Nazadnje urejal/a jozede Sre Jan 25, 2017 10:39 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7771
Aktiv.: 34.86
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2017 10:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če bi bil njegov kolega, ki bi to naredil, usposobljen za tako opravilo, bi mu že prvi pogled pod kiklo tistega ojačevalnika povedal vse. Tudi jaz odsvetujem takšno početje.
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.88
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2017 11:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še ena shema z EL84.
l.p. Jože



Gramofon GK13.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  902.35 KB
 Pogledana:  34 krat

Gramofon GK13.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MiroM
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 24 Jan 2017 13:10
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.10
Kraj: Desni Breg blizu Kurje vasi

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 26, 2017 5:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne vem oznake Iskra gramofona, bil pa je vsaj en model z EL84. Vezava povsem po običajnem priklopu za to elektronko. Vse v plastiki, tudi glava s precej plastike in zato ta gramofon ni imel ločilnega transformatorja, samo transformator za 6V za gretje elektronke (ali samo odcep na motorju), zato kratek stik pri priklopu takega ojačevalca na ozemljen računalnik.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lipa
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Sep 2009 9:39
Prispevkov: 734
Aktiv.: 4.14
Kraj: Lipa Beltinci

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 26, 2017 6:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

jozede je napisal/a:
Še ena shema z EL84.
l.p. Jože


Mimogrede. Ali kdo ve "razložiti potenciometer 1M" iz te sheme, saj izgleda kot da ima dva drsnika???

_________________
Lep pozdrav!
Boris Z.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shar
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Feb 2016 11:15
Prispevkov: 112
Aktiv.: 1.12

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 26, 2017 6:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ta potenciometer ima v spodnjem delu odcep za t.i. loudness regulacijo, včasih je to imenovano tudi "fiziološka regulacija glasnosti". Človeško uho je najbolj občutljivo pri srednjih frekvencah (kjer je npr. govor). Pri reprodukciji glasbe z nizko glasnostjo je zato to srednjetonsko področje občuteno kot preglasno. Zato se pri loudness regulaciji pri nizkih glasnostih nivo nizkih in visokih tonov umetno malo poviša. Pri enostavnih vezjih, kot npr. ta gramofon, je loudness korekcija omejena bolj kot ne le na nizke tone.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kaja.alyo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jun 2015 19:18
Prispevkov: 82
Aktiv.: 0.76
Kraj: Bistrica ob Dravi

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 29, 2017 12:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo, hvala za sheme, mnenja. Zadevo bi predelal sam, mi pa en mojster nekje iz amerike samo svetuje. Z elektriko se ukvarjam že preko 15 let, izdelujem ic ojačevalce in pa vse drugo kaj si domislim...(za hobi) Tako da mi ni treba govorit "kdor se ne spozna naj se ne ukvarja s tem ker ga lahko strese, ubije itd itd" pač lampe so bile dolgo pred mojim časom, sem pa že dolgo sanjal, da bi imel takšen ojačevalec.
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7771
Aktiv.: 34.86
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 29, 2017 12:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne bodi užaljen! Vsako opozorilo je na mestu (če je le upoštevano).

kaja.alyo je napisal/a:
... Zadevo bi predelal sam, mi pa en mojster nekje iz amerike samo svetuje...

Tukaj ti svetujejo domači mojstri za katere vem, da so v stroki dlje kot si ti star. Jaz sem to napisal zaradi teh tvojih besed:
kaja.alyo je napisal/a:
...Namreč sem izmontiral ojačevalec, ga naredil v drugo ohišje in zelo lepo igra.
Problem se je pojavil, ko sem priklopil ojačevalec na računalnik, skurlo zvočno kartico, ven vrglo varovalko.
Na mp3ju, telefonu, laptopu je bilo vse vredu,
...
Že ko si ojačevalnik predeloval, bi moral opaziti (brez sheme), da nima mrežnega transformatorja in kaj se lahko zgodi.

Če bi v svoem profilu napisal kraj bivanja, bi ti mogoče kakšen od domačih mojstov svetoval ob kavici v središči sveta (beri: Mariboru) ali še bližje Selnici ob Dravi, kaj storiti.

Pozdrav!

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
kaja.alyo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jun 2015 19:18
Prispevkov: 82
Aktiv.: 0.76
Kraj: Bistrica ob Dravi

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 29, 2017 1:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
Ne bodi užaljen! Vsako opozorilo je na mestu (če je le upoštevano).

kaja.alyo je napisal/a:
... Zadevo bi predelal sam, mi pa en mojster nekje iz amerike samo svetuje...

Tukaj ti svetujejo domači mojstri za katere vem, da so v stroki dlje kot si ti star. Jaz sem to napisal zaradi teh tvojih besed:
kaja.alyo je napisal/a:
...Namreč sem izmontiral ojačevalec, ga naredil v drugo ohišje in zelo lepo igra.
Problem se je pojavil, ko sem priklopil ojačevalec na računalnik, skurlo zvočno kartico, ven vrglo varovalko.
Na mp3ju, telefonu, laptopu je bilo vse vredu,
...
Že ko si ojačevalnik predeloval, bi moral opaziti (brez sheme), da nima mrežnega transformatorja in kaj se lahko zgodi.

Če bi v svoem profilu napisal kraj bivanja, bi ti mogoče kakšen od domačih mojstov svetoval ob kavici v središči sveta (beri: Mariboru) ali še bližje Selnici ob Dravi, kaj storiti.

Pozdrav!

Dobro, saj nisem užaljen Smile
Sem opazil ja, da ima en kabel zvezan kar na ohišje, potem pa odvisno kako obrneš vtikač je lahko na ohišju nula ali faza, mi je bilo fajn sumljivo.
Bom posodobil profil. hvala, lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7771
Aktiv.: 34.86
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 29, 2017 1:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kabel ima več žil. Predvidevam, da je imel tvoj gramofon dvožilni kabel in ena od teh dveh je vezana na ohišje.

To pišem zato, ker kabel in žica ni isto. Razlikuj to in piši prav, saj v nasprotnem lahko pride do nesporazumov.

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 74 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group