www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Izdelava alkotesterja-diagnoza napak
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
barjako
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Jun 2017 21:16
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.22
Kraj: Cerknica

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 13, 2017 11:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jan, na IC2 na pinu 5 imam 2,9v na pinu 6 pa 2,5v.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 14, 2017 12:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

IC2 se mi zdi bolj kilavo prispajkan. Da ni kateri pin IC2 ostal "v zraku"? Katera LED pa ti zasveti ob vklopu, napisal si, da ti zasveti napačna.
Skupna točka uporov R21 in R22 je po shemi vezana na +5V, torej na stabilizirano napetost. Tam vezje ne bo nikoli zaznalo prenizke napetosti baterije. Po moje bi upora morala biti vezana pred 7805, (vsaj R22) na napetost baterije, ki jo vezje "tipa".

_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
barjako
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Jun 2017 21:16
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.22
Kraj: Cerknica

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 14, 2017 7:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Težava je v tem, da se ob vklopu prižge led 9, ki naj bi bil za kontrolo baterije. Namesto te diode bi morala zasvetiti led 0. Ampak to ni pomembno. Ob vklopu zasveti tudi led 2. Ta naj bi zasvetila ob vklopu. Zanima me, zakaj ne zasvetijo duide od led 3 do led 8. Zasvetile naj bi, če bi naredil stik na jump 2 in obračal trimmer 2. Predhodno pa zasveti le led 2, potem pa se z obračanjem trummerja na polovico prižge led 3. Preventivno pa sem zamenjal enega izmed LM324.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 14, 2017 3:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ok. Sedaj si končno podal nekaj uporabnih informacij. Vezje izgleda dela skoraj popolnoma normalno, le še nastaviti bo treba vse skupaj, da bo delalo vsaj približno točno.
Preden nadaljujeva, pa mi prosim napiši kateri senzor si uporabil v vezju, ter kje si staknil shemo? Imaš mogoče tudi kakšno navodilo za kalibracijo? Če imaš, pripni na forum.

Še nekaj. V svojem profilu vpiši od kod si.

_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
barjako
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Jun 2017 21:16
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.22
Kraj: Cerknica

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 14, 2017 4:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Shemo smo dobili v šoli. Uporabil sem senzor figaro tgs 813. Navodila za umerjanje pa bom dodal naknadno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 14, 2017 4:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po podatkovnem listu, je to senzor vnetljivih plinov in kot tak ne najprimernejši za tvoj namen. Ustreznejši bi bil recimo MQ3. Tudi poraba senzorja (grelni element) ni zanemarljiva, znaša cca 830 mW, zato je vprašljivo napajanje iz 9V blok baterije 6F22 ali
6LR61.
Vrednost bremenskega upora senzorja (v tvojem primeru vzporedno vezana R 18 in R19, naj bi znašala 4 k Omega 1%.
Ampak to zaenkrat ni tako zelo pomembno.

Za nadaljnje "oživljanje" odklopi napajanje senzorju (pin 4 in pin 5 na senzorju), da ne kuriš po nepotrebnem baterije.
Razkleni Jump 1 in skleni Jump2.
Pripravi izvijač za trimerje, list papirja in pisalo, ter voltmeter.
Priklopi napajanje, P4 zavrti tako, da bo drsnik na masi, morala bi se prižgati LED 1. Sedaj počasi zavrti drsnik proti +, da bo LED 1 ugasnila. Izmeri in zapiši napetost, pri kateri je LED 1 ugasnila.

_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
barjako
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Jun 2017 21:16
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.22
Kraj: Cerknica

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 14, 2017 5:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odklopil sem napajalne pine senzorja in začel meriti. Ko sem zavrtel P4 na 0v je ugasnila led 2. Ponovno se prižge, ko je na P4 1,5mV. Led 1 ni odreagirala.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 14, 2017 5:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dobro. Sedaj pa pomeri napetost na pinu 10 IC2.
_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
barjako
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Jun 2017 21:16
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.22
Kraj: Cerknica

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 14, 2017 5:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

navodila za umerjanje


akotester.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  akotester.pdf
 Velikost datoteke:  167.75 KB
 Downloadano:  8 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 14, 2017 5:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lej barjako.
Odločil sem se, da ti pomagam, čeprav bi to moral narediti nekdo drug, ki je za to plačan. Od tebe pričakujem aktivno sodelovanje. Če te bom moral prositi in čakati, da narediš kar ti pravim, je čisto mogoče, da me bo minilo. Če se ti ne ljubi, ali pa nimaš časa, prosim povej.
Daj pomeri že enkrat napetost na pinu 10, IC2. In seveda sporoči kaj si pomeril.

_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
barjako
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Jun 2017 21:16
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.22
Kraj: Cerknica

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 14, 2017 6:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se opravičujem ker dolgo traja da odpišem. Seveda želim da mi pomagate "usposobiti" alkotester. Za to sem vam tudi hvaležen in se tudi zavedam da bi nam moral pri tem pomagat profesor, ki se mu nič ne ljubi. Torej napetost na pinu 10 IC2 je 1,3V.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 14, 2017 6:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Si meril na pinu fizično, ali na delu vezja , ki gre na pin 10?

Sedaj pa nastavi napetost na pinu 9 na 1,2V, ter pomeri napetost na pinu 8. Počasi zvišuj napetost na pinu 9 (z vrtenjem P4) , ter napiši če se napetost na pinu 8 spremeni.

_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
barjako
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Jun 2017 21:16
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.22
Kraj: Cerknica

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 14, 2017 6:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Meril sem na pinu fizično. Ko nastavim napetost na pinu 9 na 1,2v je na pinu 8 3,37v. Ko zvišujem napetost na pinu 9 z P4 pade napetost na pinu 8 na 2,7mV.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 14, 2017 6:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odlično OP1 torej deluje pravilno. Kaj pa se dogaja z LED 1 ob spremembi napetosti na pinu 8? Je LED 1 pravilno orientirana?
_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
barjako
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Jun 2017 21:16
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.22
Kraj: Cerknica

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 14, 2017 7:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Led 1 sem zamenjal, in sedaj deluje pravilno. Ugotoviti je treba samo še zakaj ne delujejo diode od 2 do 8.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group