www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Lcd vezje bb94hb

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
pero33
Član
Član



Pridružen-a: Čet 22 Mar 2012 17:34
Prispevkov: 41
Aktiv.: 0.28
Kraj: rogaška slatina

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 01, 2017 9:56 pm    Naslov sporočila:  Lcd vezje bb94hb Odgovori s citatom

Pozdravljeni !

Imam vprašanje za vas
Doma se mi valja stara radio budilka z LCD zaslonom, ker je radio zanič in se mi ga ne da popravljati sem se odločil da odspajkam LCD zaslon z kabli vred ter ga priredim po svoje. Zanima me če je možno da bi zadevo zvezal tako da bi kazalo moj vzevek ali pa znamko avta ( PERO, CLIO).
Slika od vezja:



go0lU.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  21.78 KB
 Pogledana:  13 krat

go0lU.jpg



_________________
elektrika je zanimiva zadeva ampak ko enkrat elektriko zanimaš ti in se te dotakne spoznaš da moraš bolj paziti....::::Smile))))
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3170
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 03, 2017 9:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prikazovalnik na priloženi sliki je očitno multipleksiran in ga je posledično malo težje krmiliti, saj potrebuješ tudi vmesne napetosti. Ena rešitev je mikrokrmilnik z vgrajenim LCD gonilnikom. Pobrskaj malo po spletu.
S prikazovalniki, ki niso multipleksirani, kot so npr. v starejših multimetrih, je tirivalno. Potrebuješ samo oscilator pravokotnega izmeničnega signala (+/-5V) en pol pripelješ na skupen priključen in tiste, ki naj niso aktivni, drugi pol pa na tiste segmente, ki morajo biti aktivni.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3353
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 03, 2017 1:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

-Če daš rdečo maso na gnd in en plus na vhod na plus, se ti prižge črtica na rdeče omenjenem mestu. Ostale mase morajo biti v zraku.
-če plus vhoda nisi menjal in če odklopiš rdeči GND in vklopiš recimo modrega, se ti prižge druga omenjena črtica z modro oznako.
-Enako velja za vse ostale tri barve in kombinacije med njimi.
- Uporabiti moraš predupore na vsaki vhodni liniji (skoraj gotovo).
- z eno "truthtable" bi morebiti ugotovil kaj na minus in kaj na plus, da dosežeš določen znak. Po hitrem pregledu se mi zdi, da je že za en znak nekaj telovadbe, zato:
-bi predlagal uporabo mikrokontrolerja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3170
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 03, 2017 1:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lojzek je napisal/a:
-Če daš rdečo maso na gnd in en plus na vhod na plus

Kolikor mi je znano LCD z (dolgotrajno) enosmerno napetostjo uničiš.

Vse pa se da tudi mikrokrmilnika. Ducat (mogoče tukaj nekaj manj) 74xx, pa je.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pero33
Član
Član



Pridružen-a: Čet 22 Mar 2012 17:34
Prispevkov: 41
Aktiv.: 0.28
Kraj: rogaška slatina

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 03, 2017 9:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ok sepravi mikrokontroler potrebujem. Kakšnega pa priporočate ?
_________________
elektrika je zanimiva zadeva ampak ko enkrat elektriko zanimaš ti in se te dotakne spoznaš da moraš bolj paziti....::::Smile))))
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3170
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 04, 2017 2:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pero33 je napisal/a:
Ok sepravi mikrokontroler potrebujem. Kakšnega pa priporočate ?

Iz tiste serije, ki ti je poznana in z vgrajenim gonilnikom LCD.
Vem, da ima Microchip take, pa verjetno še kateri drugi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PPG78
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jul 2003 14:09
Prispevkov: 2321
Aktiv.: 10.42
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 04, 2017 3:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da ne bo kakšne zmede ... narisan je 7 segmentni prikaz ki je lahko narejen iz LED diod ali pa je iz tekočih kristalov, torej LCD. Kaj je pravilno?

Glede na risbo bi rekel da govorimo o 7 segmentnem LED prikazu ki se ga lahko poganja z vsakim mikrokontrolerjem, recimo Arduino, ...

LP, Peter
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3170
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 04, 2017 3:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

PPG78 je napisal/a:
Da ne bo kakšne zmede ... narisan je 7 segmentni prikaz ki je lahko narejen iz LED diod ali pa je iz tekočih kristalov, torej LCD. Kaj je pravilno?

Glede na risbo bi rekel da govorimo o 7 segmentnem LED prikazu ki se ga lahko poganja z vsakim mikrokontrolerjem, recimo Arduino, ...

LP, Peter

Dober pomislek. Google pravi, da je bb94hb LED prikazovalnik.

Torej katerikoli mikrokrmilnik z 12 izhodnimi pini bo OK. Doda se še štiri tranzistorje in 12 uporov.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3353
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 05, 2017 6:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:

Kolikor mi je znano LCD z (dolgotrajno) enosmerno napetostjo uničiš.


Tudi jaz mislim, da gre za LED in je LCD samo napačno poimenovan. Včasih so take ure imele predvsem rdeče in včasih tudi zelene znake...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stursc
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Jun 2004 14:29
Prispevkov: 323
Aktiv.: 1.45

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 05, 2017 10:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lojzek je napisal/a:

Tudi jaz mislim, da gre za LED in je LCD samo napačno poimenovan. Včasih so take ure imele predvsem rdeče in včasih tudi zelene znake...


In če gre za precej staro zadevo obstaja možnost, da ni tudi LED display, namreč ko sem razstavil podobno zadevo iz 80-tih let prejšnjega stoletja so bile namesto LED žarilne nitke. Ker je vse skupaj slabo "svetilo, žarelo" sem poskušal z dvigom napetosti (posledično toka, celo do 120mA na žarilno nitko), vendar se svetilnost ni povečala, zato sem opustil morebitno uporabnost.

LP,stursc
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group