www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Led trakovi - luč
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
afroditka
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 28 Jul 2017 21:57
Prispevkov: 7
Aktiv.: 0.09
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 28, 2017 10:18 pm    Naslov sporočila:  Led trakovi - luč Odgovori s citatom

Za začetek naj zaželim en lep pozdrav vsem skupaj.

Imam en hobi projekt - izdelava luči nad mizo v jedilnici.

Ideja je, da uporabim nek širok LED profil in notri namestim led trak. Ubistvu dva trakova vzporedno. Širok led profil zaradi designa luči same, dva trakova pa pač ker se mi zdi da bi samo en led trak v profilu širokem 5 ali 6 cm izgledal čudno.

Torej težava, ki se mi pri tem pojavlja je kaj in kako glede led trakov in potrebne elektronike.

Led profil bi bil ta in pokrov profila ta

Dolžina led profila v luči je 70cm, torej led trak bo dožine 2 x 70cm

1. Mi lahko kdo predlaga primeren led trak. Kakšna mora biti moč ipd. Če gledam recimo navadno 10W LED žarnico ki ima 800 lumnov se mi to zdi dovolj svetlobe. Svetloba želim da je topla bela. Pri teh trakovih se pa ne znajdem kaj vzeti. Recimo ta trak se mi zdi ok. Samo bi potem verjetno bilo bolje dati 3x70cm traku, glede na to da ima samo 200 lumnov na meter? Kar se te svetilnosti tiče res nimam pojma Sad

2. Kakšen napajalnik potem potrebujem da bo napajal to dolžino traku.

3. Kakšen elektro info kako se ta dva trakova potem med seboj zvežeta in kako se na njih veže napajalnik? A je to kaj odvisno od traku ali so vsi isto? Spajkati pa znam! Mr. Green

Pa če kdo ve kje v Sloveniji bi se dobil tak širok led profil in primerni led trak ter napajalnik je informacija več kot dobrodošla. Ker 2m profila iz Nemčije naročit mi je malo čudno.

Hvala za pomoč že vnaprej!


Nazadnje urejal/a afroditka Pon Jul 31, 2017 9:33 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 28, 2017 11:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

afroditka Google je tvoj prijatelj, zato ga uporabi. Profile dobiš tudi v SLO, kar se napajalnikov tiče ni ne vem kakšen problem,
pač odvisno kakšen trak uporabiš (12V/24V), trakovi imajo za ustrezno napetost tudi ustrezne predupore.
Trakov imam kar nekaj, vendar ne toplo belih ampak čisto bela svetloba (pure white) in za primer:
- 10mm trak(12V), ena vrsta led diod, 120diod/m ima porabo 19.2W, polovica je čisto belih in polovica toplo belih,
- 10mm trak(12V), ena vrsta diod, 60diod/m ima porabo,
- 8mm trak(12V), ena vrsta diod, 78diod/m ima porabo 12.48W/m,
- 15mm trak(24V), dve vrsti diod, 240diod/m ima porab 19.2W/m.

Nimam podatkov o svetilnosti.
Napajalnik ni problematičen, za nekaj $ jih dobiš na eBayu, kakšen viška se najde pa tudi pri naših forumaših (tudi pri meni Wink )

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
afroditka
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 28 Jul 2017 21:57
Prispevkov: 7
Aktiv.: 0.09
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 29, 2017 8:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ipo tools žal nima tako širokih profilov. Že preverjeno v trgovini in preko maila

Google je seveda sicer prvo mesto za informacije, ampak v sloveniji mi ni uspelo najti 50 ali 60mm profila. Zato sprašujem, če kdo ve za kakšno varianto, ki morda ni na netu. Vsi pač nimajo objavljene ponudbe online.

Kar se tiče ledic, mi je njihova moč jasna in je tudi vedno navedena ob traku. Ampak mi 10w ne pove kaj veliko. Včasih si pač vedel, če si kupil 60W žarnico koliko sveti. S temi ledicami si še nisem toliko na jasnem. Koliko W ali lumnov bi torej bilo priporočljivo da ima luč nad jedilno mizo?

Recimo doma imamo eno led žarnico z e27 navojem. Žarnica ima 10W in 850 lumnov. Zdi se mi dovolj močna. Iz tega sklepam da naj tudi pri trakovih ciljam na to, da bo moja luč imela skupaj (neglede na to ali dam 2 ali 3 vzporedne trakove) nekih 10W oz. cca 800-900 lumnov. A to drži? Ali je še kakšna caka, ki je ne poznam?

Pa če bi mi kdo povedal kako je z vezavo dveh ali treh trakov, da bodo lahko vzporedno.. Torej na enem koncu 1. traku se veže napajalnik, potem pa trakove med seboj verjetno? A je to kakšen ekstra postopek ali se samo prispajka po dva vodnika med trakoma in je to to? Ali jih je bolje vezati vzporedno, torej vsakega posebej na napajalnik?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 29, 2017 9:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Predlagam, da se nabavi kvalitetne napajalnike, recimo dobra firma za napajalnike je:

https://meanwell.si/napajalniki-za-led/

Jaz 1 USD kitajskim napajalnikom ne zaupam. Problem je varnost.


Trak se pa kupi od kitajca, tam nima skoraj kaj biti narobe.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 29, 2017 11:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
Predlagam, da se nabavi kvalitetne napajalnike, recimo dobra firma za napajalnike je:

Jaz 1 USD kitajskim napajalnikom ne zaupam. Problem je varnost.


Trak se pa kupi od kitajca, tam nima skoraj kaj biti narobe.

Mislim, da niti prvo niti drugo ne drži. Tako prvih (ne sicer za 1$), kot drugih sem kupil kar nekaj, toda problemi so bili samo s trakovi (slaba kvaliteta diod, trakovi so bili štukani, kot bi kdo cin napljuval.....).
DC/DC napajalniki mi nekateri delajo že nekaj let brez vsakih problemov, taki in podobni pa znajo biti problematični.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 30, 2017 6:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saj nisem napisal, da napajalniki ne delajo. Problem je varnost.

Trakovi pa meni vsi delajo že nekaj let, niti 1 dioda mi ni crknila, tudi štukani niso, razen tam, kjer sem jih jaz. Res pa je, da jih ne "gonim na polno". Tako jih "šparam" pa tudi potrebe ni po še močnejši svetlobi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 30, 2017 11:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
Saj nisem napisal, da napajalniki ne delajo. Problem je varnost.
...


Se strinjam. Sem videl kitajske napajalnike, kjer je bila brika namesto varovalke.
Tega na fotografiji v prilogi je skurilo, ker so "pametne buče" na njega obesile dosti preveč, koliko je pač lahko nesel. Nekatere (ne vse) kitajske variante so namreč zreducirane do te meje, da nimajo nobene zaščite. Vidiš že po tiskanini, ki je na pol prazna. (po sistotisku pa vidiš, da je predvidena za dosti več elementov)



BILD1693.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  863.46 KB
 Pogledana:  6 krat

BILD1693.JPG



_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 30, 2017 8:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
... Sem videl kitajske napajalnike, kjer je bila brika namesto varovalke.
.......
Seveda, drži, drži pa tudi, da nekateri niso nič slabši od priznanih firm za 10X večjo ceno.
Ker jih imam nekaj različnih (kitajskih) sem šel pogledat, če je kakšen, ki naj bi bil tak kot si napisal. Od devetih (5V/3A, 12v/2A, 24V/2A), tudi eden ni tak kot si napisal. Gor so vsi elementi in seveda tudi varovalka.
Seveda pa velja, da ne gre kupovati ravno najcenejših.
In kar se mene tiče, bom kupoval še vedno kitajske, v končni fazi, če se prav spominjam (lahko se tudi motim), so bili tudi v Društvenem 3Dp kitajski.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 30, 2017 9:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka57 je napisal/a:
..Seveda, drži, drži pa tudi, da nekateri niso nič slabši od priznanih firm za 10X večjo ceno.....


Seveda tudi to drži. Tudi sam kupujem kitajske stvari. Mislim pa, da ni daleč, da bodo priznane firme začele kopirat kitajce... na trgu je že kar nekaj kitajskih ponaredkov. (Kitajec od kitajca)Brick wall


Ena iz med meni znanih je fitnes ura Mi band 2 Cene orginalov so okrog 20$ pri nas od 30€ navzgor. Ponaredke pa dobiš za 13€. Žal je ponaredek prcej slabši. Senzorika je slabša. Ne podpira Mi fit aplikacije ....

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 31, 2017 7:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Xiaomi je kitajski apple. In je dobra firma. Vedno se kopita dobre firme in produkte, nikoli slabih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
afroditka
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 28 Jul 2017 21:57
Prispevkov: 7
Aktiv.: 0.09
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 31, 2017 10:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vidim da je debata malo zašla..

Torej profilov v želeni širini v Sloveniji ni najti, zato je bila edina rešitev naročiti v Nemčiji.. Upam da bodo dostavljeni v enem kosu, ker so dragi ko žafran Smile

Trakove se dobi tudi v lokalni elektro trgovini po precej ugodni ceni, tako da to tudi že imam. Prodajalec je za tako širino profila svetoval tri trakove vzporedno, tudi nek napajalnik je navrgel brezplačno zraven Mr. Green

Zdaj moram preštudirati samo še elektro področje. Torej kako zvezati te ledice. Pozabila vprašati prodajalca glede tega. Kakšen mora biti presek vodnika, ki ga prispajkam med en in drug trak? 0.75mm ali še manj?


Nazadnje urejal/a afroditka Tor Avg 15, 2017 10:17 pm; skupaj popravljeno 3 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 31, 2017 1:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za pravilen odgovor bi bilo dobro napisati karakteristike napajalnika in LED traka.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
afroditka
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 28 Jul 2017 21:57
Prispevkov: 7
Aktiv.: 0.09
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 31, 2017 2:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

aha.. napajalnik je 12V, 2.1A.. Trak 3,6W na meter, dolžina 2 metra, diode 3528 SMD
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 31, 2017 5:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za vsak kos 70cm znese 2,52W moči, kar pomeni 210mA toka. Za to lahko uporabiš tudi 0,5mm2 ali še manj.
Seveda bo pa tudi 0,75mm2 ustrezalo, če je že ravno pri roki.

Še en pomemben podatek manjka. kakšna bo razdalja med napajalnikom in trakovi?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
afroditka
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 28 Jul 2017 21:57
Prispevkov: 7
Aktiv.: 0.09
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 31, 2017 8:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

10-15cm max.

hvala za vse nasvete.. mislim da imam zdaj komplet. samo še dostavo počakam Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group