www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Pomoč pri izdelavi dipol antene - balun
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 14, 2017 5:04 pm    Naslov sporočila:  Pomoč pri izdelavi dipol antene - balun Odgovori s citatom

Dober dan.

Spravljam se k izdelavi svoje prve lastne antene. Odločil sem se, da bom poskusil izdelati preprosto 1/2 dipol anteno s resonančno frekvenco pri 433,92 MHz. Kolikor sem bral na spletu, je treba izračunati ustrezno dolžino obeh polov oz. 1/4 valovne dolžine pri dani frekvenci. Dobil sem vrednost okoli 172,7 mm. Nato sem prebral, da morajo biti elementi nekoliko krajši, ker signal po materialu potuje nekoliko pošasneje, kot po zraku. V bistvu uporabljam majhne aluminijaste cevke, ker pa ustreznega faktorja nisem našel za aluminij, sem vzel var vrednost 0,95. Torej končna dolžina enega pole je 164 mm.

Sedaj pa sem gledal kako se antena namesti - pogosto se natakne kar pravokotno na palico, ki je dolga 1/4 valovne dolžine. Opazil sem pa da imajo nekatere antene še zraven dodan "balun". To je v bistvu neke vrste dušilec, saj se pri uporabi koaksialnega kabla slednji lahko obnaša kot del antene in tako oslabi izkoristek oz. zraven pobere še kakšne motnje oz. šum iz okolice. Balun pa povzroči, da se preko njega prenašajo samo diferenčni signali, zato omeji delovnje antene le na oba pola, ki sta priklopljena takoj za njim. Glede na vrsto balun-a bo verjetno treba uporabiti tokovni balun, zanimajo me pa podrobnosti.

Kakšen oz. kako "močan" balun bi potreboval za opisano anteno oz. bi ga sploh potreboval? Kdaj oz. pri katerih frekvencah se balun pogosto doda pred anteno? Videl sem, da nekateri uporabijo kar navadno feritno jedro okoli katerega napravijo nekaj (5 ali 6) navojev koaksialnega kabla.


Hvala za kakršne nasvete pri izdelavi.

lp

_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 14, 2017 11:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če rabiš za oddajnik in sprejemnik, ti priporočam da narediš HB9CV anteno. Je mala in ima nekaj dobitka proti navadnemu dipolu. Ne rabi pa ballun-a, uglasiš jo s trimer kondenzatorjem.
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3221
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 14, 2017 11:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brane je enako svetoval meni, ko sem se prvič lotil izdelave antene. Ni mi bilo žal. Tista antena pa še sedaj lovi francoski radar za vesoljce.
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 15, 2017 9:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Živjo!

Tale spletna stran je pa dokaj zanimiva, si bom vzel malo časa, da jo preštudiram.

Glede antene pa takole. Naj bo tale HB9CV moja naslednja antena, ki se jo bom lotil po izdelavi dipola. Če prav vidim, so vsi elementi na njej kovinski in kratko sklenjeni, vključno z osrednjim nosilnim elementom. Je morda kakšno pravilo glede materiala iz katerega je antena? Jaz bi najraje uporabil kar aluminij.

_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 15, 2017 10:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Antena je cela iz medenine in zato jo je lahko sestaviti s spajkanjem (slika je iz tiste spletne strani).

Pri izdelavi antene iz aluminija, boš s časom imel pobleme s spoji, ki jih z medeninasto ni. Edini problem je tisti trimer kondenzator, ki ga je treba nekako zaščititi. Medeninasti material dobiš v Bauhausu za ceno malo več kot škatla cigaret.

Jaz na tvojem mestu bi pozabil na dipol iz aluminija, že zaradi težje prilagoditve na oddajnik ali sprejemnik. Na kaj jo misliš priključiti?



HB9CV.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  24.52 KB
 Pogledana:  5 krat

HB9CV.png



_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 15, 2017 10:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
Na kaj jo misliš priključiti?
Najprej na RTL-SDR, da jo testiram, kasneje pa na tisti superheterodyne sprejemnik za arduino. Dipole sem pa izbral zato, ker bo nameščen vertikalno in bo lahko sprejemal iz vseh smeri enako (antena ni usmerjena).

Kaj točno je pa narobe z aluminijem?

_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 15, 2017 11:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saran je napisal/a:
Kaj točno je pa narobe z aluminijem?
Branez je napisal/a:
...
Pri izdelavi antene iz aluminija, boš s časom imel pobleme s spoji, ki jih z medeninasto ni. ...


Saran je napisal/a:
Najprej na RTL-SDR, da jo testiram, kasneje pa na tisti superheterodyne sprejemnik za arduino. Dipole sem pa izbral zato, ker bo nameščen vertikalno in bo lahko sprejemal iz vseh smeri enako (antena ni usmerjena
Za takšno eksperimentiranje je najhitreje in najlažje narediti dipol iz kabla. Enostavno zasučeš oplet kabla v pravi dolžini (1/4 lambda) nazaj preko izolacije. Za RTL-SDR uporabi 75 Omega kabl.

Išči tako!

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 15, 2017 1:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

... če kje stakneš samo dipol od stare UHF Elrad TV antene (ribja kost) je oni X dipol 300 ohm in notri že balun na 75 ohm ... centralna frekvenca nekje glih pri 432 MHz .. plastična škatljica ... Leva stran je (v smeri od nosilca) kao "+" in desna kao "-" . torej za zavrtiš v desno za 90° in je vert.polarizacija ... Razz ... jest enega šparam, za na balkon, ko mi bo dojadil Telemach koaks in analogna TV ... Boljša verzija je najstarejša s ferit perlo ... mam, ne dam Twisted Evil ...

Tak kot doli na sliki na katerem visita dve palici Mr. Green (Ta antena na sliki je že predelana v multi anteno, oni dve palci predstavljata polovično HB9CV v levo smer vertikalno za VHF-I band = rabil nekoč za POOP TV iz Tinjana, ostalo je blo za HTV etc z Učke) . Ja "material iz kontejnerjev) ... Mr. Green



img_0079.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  216.3 KB
 Pogledana:  6 krat

img_0079.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 15, 2017 2:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
Za RTL-SDR uporabi 75 Omega kabl.
Zakaj pa ravno 75 ohmski? Vsi kabli s SMA konektorji, ki jih imam, so 50 ohmski. Tudi na spletu vidim, da se za UHF in rtl-sdr oz. kak drugi sdr uporabljajo slednji največkrat.

DODATEK: Za balun oz. 1:1 balun oz. current balun oz. common-mode choke sem pa tole našel:
http://www.karinya.net/g3txq/chokes/

Nekateri pravijo, da se balun uporabi le takrat, ko imamo namen z anteno oddajati, za sam sprejem pa ni potreben. Našel sem pa tudi nekoga, ki pravi, da bo antena vseeno delovala bolje pri sprejemu, če uporabimo dušilko, saj odstrani motnje, ki jih pobere koaksialni kabel od antene do sprejemnika.

_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 15, 2017 10:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dipol anteno je izjemno težko (brez baluna) prilagoditi na 50ohm, kar je pogoj, da bo RX/TX deloval odlično. Tudi palična antena je pravzaprav polovični dipol le da masa predstavlja drugo polovico in če je masa odlična je to boljša dipol antena kot izdelana iz sevalnika in radiala dolžine λ/4 v liniji in napajana na sredini.

Če antena ni impendančno prilagojena se oplet priključnega koaksialnega kabla obnaša kot del antene, kar je moteče predvsem pri oddaji. Na sprejemu še nekako deluje le zunanji vplivi so veliki in že če sežeš v predel kabla se bo signal spremenil.

Za poskus sem izdelal miniaturno GP anteno z sevalnikom dolžine λ/4. Spodaj sem dal 4 radiale dolžine prav tako λ/4 in jih zakrivil pod kotom 45°. Anteno sem nato z network analizerjem uglasil s spreminjanjem kota radialov. Antena je bila lepo prilagojena na 50 ohm in z njo sem imel veliko boljši rezultat kot s "samim" dipolom. V primerjavi z dipolom se pri GP antenah rahlo spremeni smerni diagram (rahlo navzgor).

Bom pomeril dipol kot ga je predlagal Branez in poročal, kajti rešitev je zelo dobra glede dovoda napajanja v sredino antene in reši ter poenostavi kar nekaj zadev. Dobra ideja.

Ko boš izdelal dipol z balunom ga lahko prideš k meni pomerit.
Tudi sam iščem izvedbo dobre antene za dve različni napravi. Ena ima odlično maso, druga pa je skoraj brez.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2017 11:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saran je napisal/a:
Branez je napisal/a:
Za RTL-SDR uporabi 75 Omega kabl.
Zakaj pa ravno 75 ohmski?
... zato, ker je oni sprejemnik v bistvu TV sprejemnik (vsaj čip) po info iz neta, ti pa imajo vhodno impedanco ponavadi 75 Omega ... Rolling Eyes
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2017 12:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Spajky je napisal/a:
... zato, ker je oni sprejemnik v bistvu TV sprejemnik (vsaj čip) po info iz neta, ti pa imajo vhodno impedanco ponavadi 75 Omega ... Rolling Eyes
Na tole pa res nisem pomislil. Zakaj potem uporabljajo 50 Omega konektorje?
Glede tega se bom pa malo pozanimal okoli moje naprave koliko ima vhodno impedanco... bom pisal proizvajalcu.
Sicer pa rtl-sdr ni edina naprava, ki jo imam namen uporabljati, moje ostale naprave pa so 50 Omega.

_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2017 12:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Spajky, sem mislil, da bo sam "gor pr'šu" Smile

Iztok_Š je napisal/a:
...
Bom pomeril dipol kot ga je predlagal Branez in poročal, kajti rešitev je zelo dobra glede dovoda napajanja v sredino antene in reši ter poenostavi kar nekaj zadev. Dobra ideja.
...

To je samo QaD (beri:quick and dirty) izvedba Sperrtopf antene, ki jo vidiš po celi Sloveniji na strehah občin, krajevnih skupnostih, gasilskih domov, policije... za UKV zvezo.

Vsak stari maček je tole sigurno naredil. Nekoč se je bilo treba znajti, danes pa ...



Sperrtopf.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  21.52 KB
 Pogledana:  3 krat

Sperrtopf.jpg



_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2017 12:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saran je napisal/a:
... Zakaj potem uporabljajo 50 Omega konektorje?...
Si v to prepričan?
proizvajalec je napisal/a:
RF, DSP, and USB details
The dongles with an E4000 tuner can range between 54-2147 MHz (in my experience) with a gap over 1100-1250 MHz in general. The R820T and R820T2 go from 24-1760 MHz (but with reduced performance above 1500 MHz). The R820T dongles use a 3.57 MHz or 4.57 MHz intermediate frequency (IF) while the E4000s use a Zero-IF. For both kinds the tuner error is ~30 +-20 PPM, relatively stable once warmed up, and stable from day to day for a given dongle. All of the antenna inputs are 75 Ohm impedance. The RTL2832 ADC differential input impedance is ~3,300 Ohm. The dynamic range for most dongles is around 45 dB. The sensitivity is somewhere around -110 dBm typically. The highest safe sample rate is 2.56 MS/s but in some situations up to 3.2 MS/s works without USB dropping samples (RTL2832U drops them internally). Because the devices use complex sampling (I/Q) the sample rate is equal to the bandwidth instead of just half of it. For the data transfer mode USB 2 is required, 1.1 won't work. Antti Palosaari's measurements show the R820T use ~300mA of 5v USB power while the E4000 devices use only ~170mA. You can cut the leads to the LED to drop usage ~10%.
Saran je napisal/a:
.. bom pisal proizvajalcu...
Jaz ne bi pisal. Whistle
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2017 1:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
Si v to prepričan?
Umm........... Da?
Branez je napisal/a:
Jaz ne bi pisal. Whistle
Prepozno, sem že pisal. Bom posredoval tukaj kaj bodo odgovorili.
_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group