www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Sava UKV igra tudi ob potenciometru na najmanj

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 28, 2018 2:19 am    Naslov sporočila:  Sava UKV igra tudi ob potenciometru na najmanj Odgovori s citatom

Že nekaj dni imam v delu radio Sava UKV, ki sicer ni potreboval kaj dosti, da je spet zaigral (le dvojni elektrolit je zgubil stik z maso in nekaj preklopnikov je bilo oksidiranih). Radio je bil upokojen leta 1983 (zapečaten).

Sicer deluje vse dobro, sprejem je dober, mogoče malenkost popačen zvok na UKV.

Sem pa odkril nenavadno napako. V kolikor je potenciometer za glasnost do konca zaprt, kljub temu relativno glasno radio igra. Zvok je sicer malenkost popačen in zveni, kot, da so prisotne visokofrekvenčne komponente. Se pa to najbolj opazi pri močnih postajah na UKV-ju.

Potenciometri so vsi dobri, kondenzatorji tudi (folijski). Lampe sem že tudi zamenjal (2x ECH81 in EL84), brez sprememb. Zanimivo, če ozemljim vezni kondenzator pred predojačevalko (mrežico) oz. takoj za potenciometrom za glasnost, se zadeva ne spremeni. V kolikor pa ozemljim za tem kondenzatorjem, torej mrežico predojačevalke, pa zvok skoraj čisto pojenja.

Kot, da bi nekje v anodo ali mrežico predojačevalke prebijal zvočni signal, še preden je pravilno demoduliran, če prav sklepam?



SavaUKV.JPG
 Opis:
Shema za lažjo predstavo.
 Velikost datoteke:  416.54 KB
 Pogledana:  46 krat

SavaUKV.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ivan2
Član
Član



Pridružen-a: Ned 06 Jan 2013 21:40
Prispevkov: 89
Aktiv.: 0.65
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 28, 2018 11:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preveri oba potenciometra (v shemi tam, kjer nastavljaš glasnost), ali imata kontakte, zlasti proti šasiji.
_________________
Na koncu se vse uredi (če se ne, pomeni, da še ni konec).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 04, 2018 10:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Okoli potenciometrov je vse OK, proti šasiji ima eden 150 ohmov (preko 150 ohmskega upora kot na shemi, drugi je direktno na šasijo).

Premeril sem vse upore v okolici in nikakor ne najdem napake. Tudi kondenzatorji so vsi OK, edino stabilizatorski elektrolit ratio detektorja sem zamenjal, saj je prebijal (vlekel nase tok cca 2mA pri 25V). Edina razlika je malce čistejši zvok in odpiranje magičnega očesa do konca.

Še kar ne vem od kje prebija ta napol popačen signal na predojačevalko, je možno, da bi bil izvor kakšen nerodno postavljen keramični kondenzator ali morda da prebija pertinaks..? Mogoče kakšna ideja, kje bi postavil kakšen upor proti masi ali kaj podobnega, da malce zmanjšam ojačanje pri nizkem signalu?

V kolikor gre za močno postajo, je glasnost kar visoka in zato tudi moteča. Zanimivo, potenciometer ima neko točko, ko ga začneš odvijati (večati glasnost), po cca 5 mm obrata pride do točke, kjer začne lepo, vendar že (pre)glasno igrati. Ohmsko pa je seveda brezhiben in tudi nikjer ne "čoha"...
UKV je videti dobro uglašen, "S" krivulja z voblanim signalom je videti dobra...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2018 1:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Razmišljam v smeri, ker je ECH81 VF medojačevalka (heptoda) in NF predojačevalka (trioda), je možno da lampa delno prebija oz. v njej prihaja do presluha in se VF signal detektira na mrežici oz. anodi NF triode?

Namreč, tudi, če prekinem povezavo med anodo heptode (pin 6.) ECH81 na MF oz. MT36 po shemi, zvok še vedno prihaja, le s potenciometrom ga ne morem nastavljati.

Tudi ko sem odklopil 100 ohmski upor, ki gre od ratio detektorja, je bil zvok še vedno prisoten. Hkrati sem poskusil tudi z odklopljenimi Ge diodami v detektorju, vendar je kljub temu zvok še vedno prihajal..

Bi vrgel EL84 ven in jo zamenjal z ECL86, ter prevezal predojačevalko na triodo v ECL86 namesto v ECH81... seveda trenutno je še vse le razmišljanje..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shar
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Feb 2016 11:15
Prispevkov: 112
Aktiv.: 1.13

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2018 6:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Upor 150ohm na spodnjem koncu pot. za glasnost je v funkciji neg. povratne veze, vsi modeli teh aparatov imajo nek ostanek glasnosti tudi ob zaprtem pot. Glede na opis tvojih poskusov tukaj sicer ne bi smela biti težava.

Preveri blokiranje druge mrežice heptote. Kako je kaj brumom? Se brum (brez vhodnega signala) spreminja glede na položaj pot. za glasnost? Zamenjaj tudi 2x50uF.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 08, 2018 12:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala!
Glede tega mi je jasno. Vendar tudi, če prebrikam ta 150 ohmski upor, zadeva ni čisto nič drugačna...

Bruma ni mogoče opaziti, sem kot poskus vzporedno dodal še 2x47uF na obstoječ elektrolit in ni razlike. Po testih je obstoječ elektrolit dober, na testerju cca 62uF oba dela elektrolita, ESR je tudi zelo nizek, nase pa tudi ne vleče pretiranega toka pod nazivno napetostjo (test pri cca 320V = 0.2mA toka).

Druga mrežica heptode (g2) je ozemljena, če pa misliš kakšno drugo blokiranje, pa mi moraš malce več obrazložiti.

Mogoče zmanjšam ojačanje predojačevalne triode, da povečam anodni upor in s tem znižam napetost na anodi?

Ima morda kdo drug tak radio doma, da bi mogoče lahko poskusil, če je situacija pri njem identična?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ivor
Član
Član



Pridružen-a: Pet 15 Feb 2008 19:49
Prispevkov: 195
Aktiv.: 0.99

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 08, 2018 9:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poskusi zamenjati elektronki ECH81 med sabo. Morda se napaka preseli drugam.
_________________
Mirno spim na lovorikah že 16 let.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 15, 2018 9:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem tudi to že poskusil, brez opaznih sprememb.

Res ne vem več, kaj bi bilo še lahko...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shar
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Feb 2016 11:15
Prispevkov: 112
Aktiv.: 1.13

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 15, 2018 11:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Torej, če se na nek kvazi način signal (kljub onesposobljenemu ratio detektorju) demodulira, bi bilo smiselno preveriti, če morebiti katera od MF stopenj ob močnem signalu morebiti ne zaoscilira, kar bi znalo rezultirati v tak pojav, kot ga opisuješ. Morda pa da je za ta pojav krivo tudi slabo podnožje druge ECH - povečana prevodnost ali podobni pojavi med kontakti... mogoče bi poskusil z ozemljenim zaslonom kontakt prve mrežice na podnožju oklopiti od ostalega... V svojem prejšnjem postu sem omenil blokiranje - mislil sem na kondenzator proti masi pospeševalne mrežice (g2+g4).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 23, 2018 12:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem poskusil cca 10 različnih ECH81 in ECH83 lamp, na koncu je bila ena, ki je bolj ali manj rešila problem, oz. skoraj izničila. Malenkost sem še popravil zadnjo MF in ratio detektor, tako, da radio sedaj še čisteje igra.

Zanimivo, sosed ima identičen radio, ki ima tudi podoben problem glede zvoka ob zaprtem potenciometru. Razmišljam, da je morda serijska napaka...

Bi pa imel še eno vprašanje, potreboval bi namreč skalo, sicer ta ni počena, je pa bila na vlagi in na določenih mestih odstopajo napisi od stekla.

Če se še komu kje valja solidno ohranjena skala, mi naj sporoči.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group