www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Frekvenca omrežja odstopa
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
baresi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jun 2005 19:14
Prispevkov: 667
Aktiv.: 3.00
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 03, 2018 10:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moja ura, narejena z LM 8560, zdaj "veselo" prehiteva.
_________________
lp
baresi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.36

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 03, 2018 3:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
3 minute je tako malo, da je to butast (neresen) izgovor za zamudo. Vsak resen človek bo šel od doma pravočasno, raje nekaj minut prej, kot na tesno ali prepozno.
Na prejšnjem naslovu sem imel 7 minut do vlaka, 5 do avtobusa. Peš.
Res ekonomično bi bilo preventivno hoditi pol ure prej od doma, še posebej pozimi... Brick wall
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.91
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 03, 2018 5:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

baresi je napisal/a:
Moja ura, narejena z LM 8560, zdaj "veselo" prehiteva.


Nemogoče Shocked to so ja najbolj točne ure že več kot 40 let Cool

webmaher je napisal/a:
Ure vezane na omrežno frwkvenco so se v minulih >40 letih izkazale za najbolj točne in če ne zmanjka štroma jih ni treba korigirati.


Bi držalo, če ne bi bilo prekinitev v napajanju in seveda če bi bila frekvenca ves čas točna... no, letos se je izkazalo, da se na to ne moremo zanašati.
Za moj okus, neuporabno.

Pred skoraj 30 leti sem si kupil digitalno ročno uro CASIO , prva baterija je zdržala 11 let, ura je prehitevala, v enem letu za manj kot 30 sekund. Ker smo čas že takrat prestavljali na poletni čas, sem uro najmanj 2x letno nastavil na točen čas. V najslabšem primeru je bila ura naprej do 15 sekund, zame več kot dovolj točno. 1x sem menjal pašček in baterijo, ko je zamenjani pašček po nekaj letih preminil, sem kupil novo uro, enako. Obe ročni uri delujeta še danes, žal ju ne uporabljam, ker nimata paščkov.

Referenca za nastavitev točnega časa je bila takrat nacionalna RTV, tako ura pred dnevnikom kot radijska napoved časa pred poročili. Ta referenca deluje zanesljivo še danes.

V vseh letih šolanja in službe nisem niti 1x zamudil zaradi napačno nastavljene ure Exclamation

Zame je to dovolj dober razlog, da mi ni mar za ure, ki so odvisne od elektro omrežja, enako tudi DCF77. Če se uri zblede 1x, lahko upravičeno dvomim vanjo.

Budilke v radijskem aparatu: nezanesljivo, torej neuporabno
Še mehanska "bekarca" je bila bolj zanesljiva, sem jo uporabljal skoraj 10 let.

DCF77: pri nas je lahko slab signal in se nastavi narobe, za 1 uro, za 4 ure, od 1x do 3x letno sta kiksnili 2 takšni, ne kupim nikoli več: nezanesljivo, torej neuporabno.

V hiši imamo 2 stenski mehanski quartz uri in 2 budilki mehanski quartz, vse na baterije. Baterije držijo do 3 leta, ure nastavljamo 2x letno in nič več, kot se je izkazalo so bolj točne kot ure na omrežno frekvenco Laughing

webmaher je napisal/a:
Ti pa si strokovnjak.

Kakšen strokovnjak je po tvojem treba biti, da narediš eno preprosto selekcijo zanesljivosti ur?

MadMax je napisal/a:
Na prejšnjem naslovu sem imel 7 minut do vlaka, 5 do avtobusa. Peš.
Res ekonomično bi bilo preventivno hoditi pol ure prej od doma, še posebej pozimi... Brick wall

Zakaj pol ure? Shocked
A ni dovolj le do nekaj minut?

Ko sem jaz hodil v srednjo šolo in v službo, sem imel do avtobusa več kot 10 minut.
Moji otroci imajo (so imeli) do avtobusa 13 minut in ne zamujajo zaradi napačno nastavljene ure, zbujajo se sami, uporabljajo budilko na mobilnem telefonu.

In še sprehod v zgodovino:
baresi je napisal/a:
Moja ura, narejena z LM 8560 ...

Pred 31 leti sem naredil CMOS verzijo digitalne ure z diskretnimi komponentami. Delilnik frekvence in števci so bili vsi narejeni s CD4017, dekoder iz desetiških izhodov na 7 segment je bil narejen z diodami. Za 6 cifer je bilo to kar velik kupček črev iz tistih diod. Ja, v 2. letniku drugače nisem znal, kasneje bi lahko naredil s CD4033 ampak nisem, ker že takrat omrežje ni bilo popolnoma točno. Prva verzija se je nastavljala le na en način: reset točno ob polnoči. Kasneje sem dodal še baterijo in lasten oscilator s kristalom, da je ura tekla dalje tudi brez elektrike. V osnovi, ko je bila prisotna omrežna frekvenca, je bila točnost enaka kot z LM8560.


Žalostno je, da včasih smo znali živeti brez ur na omrežno frekvenco in brez DCF77, danes pa imajo očitno s tem nekateri kar precejšnje težave ali pa se jim zdi, da je to uporaben izgovor...

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 03, 2018 5:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Virov točnega časa je danes ogromno. DCF77, GPS (in ostali sistemi), DAB+, FM RDS, teletekst, DVB-T, mobilno omrežje, internet: NTP strežniki, spletne strani s točnim časom. analogne zadeve: radio (zvočno), televizija (slikovno in zvočno), zvonovi, cerkve, stoplnice... In še kaj bi se našlo.

Skratka, v teh časih govoriti o točnem času je nesmiselno, ker je dobesedno povsod v zraku in v vidnem polju ter dosegu človeka. Skoraj, kot zrak, ki ga dihamo.

Še zadeva, ki je ne moremo ugasnit je pa sonce. Z malo spretnosti kjerkoli na planetu lahko določimo čas.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 03, 2018 8:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
Verjetno so vsi sistemski operaterji raje v plusu kot v minusu, zato je frekvenca sedaj nekoliko višja, poraba je zadostno pokrita.
Mogoče so se zelo dobro in z rezervo pripravili na remont NEK...

Priprava na remont in sama planirana zaustavitev NEK-a nimata veze z zaostajanjem/prehitevanjem ure.
Po javnih podatkih je zaustavitev NEK-a trajala cca. 3 ure. Moč so začeli zniževati 31.3.2018 po 23. uri., do 2:00 (1.4.2018) je bila ugasnjena (siv stolpec). Glej graf v priponki.
Ker NEK deluje v pasu se ve koliko energije bo manjkalo, zato se nakup in tranzit dogovorita vnaprej.

Mimogrede, zaostanek časa se je danes zjutraj ob cca. 8:06 izničil in začel naraščati, torej ure tiktakajo malce hitreje. Think
V 12. urah (od 8:06 do 20:06) je bilo narejenih cca. 15 sek. plusa.



Eles_NEK_stop (Custom).jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  93.92 KB
 Pogledana:  6 krat

Eles_NEK_stop (Custom).jpg



_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
webmaher
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Feb 2014 15:42
Prispevkov: 65
Aktiv.: 0.53
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 03, 2018 8:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če kdo zna nemško.
Der Vorfall hat ein Problem offengelegt: Das europäische Stromnetz ist eine Schönwetterkonstruktion.

Oz po Slo: evropsko elektroenergetsko omrežje je narejeno za lepo vreme.
Skopirano iz Slo-techa.
Pa preveč ne sme pihat.

Evropske države kar tekmujejo, katera bo prej zaprla vse kolm elektrarne, delno jih bodo nadomestili s plinskimi, pa še kakega ruskega diplomata vmes izgnali. Mone; Rusi mal priprejo pipce, ogrevanje izpade, folk vklopi kaloriferje, oblačno, mraz, neha pihat.... tecept za mrk.

Sicer so pa ure že v plusu (16s) in veselo še naprej prehitevajo.
Počasi nas bodo privadili na neuporabnost teh ur in bodo imeli manj dela z lovljenjem točne frekvence.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 04, 2018 11:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

webmaher je napisal/a:
v.j. je napisal/a:

Kar se tiče ur, zaostavanja, prehitevanja, ali ni na trgu dovolj ur, ki niso odvisne od omrežne frekvence? Ura na gospodinjskih aparatih, če je odvisna od frekvence, je zgolj indikator.

Ti pa si strokovnjak. Ure vezane na omrežno frwkvenco so se v minulih >40 letih izkazale za najbolj točne in če ne zmanjka štroma jih ni treba korigirati. Tri radijske DCF77 sta se mi že narobe nastavile in več ur kiksale po več ur.

Se strinjam. Doma imam dve uri, ki sta še manj točni kot pa omrežna ura v preteklih mesecih. Ena od teh je stikalna ura, druga pa v mikrovalovki.
PS: Tudi jaz imam podobne težave z DCF77. Rešitev vidim v zavračanju sumnljivih časovnih podatkov. Očitno je strošek (marketinški in energetski) za to prevelik. :(
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 04, 2018 11:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

webmaher je napisal/a:
...Po drugih je do par minut zaostanka prišlo 28.2, ko je bila pol dneva frekvenca precej pod dovoljeno, največ celo 130mHz, pri 200Hz pa se lahko začnejo izklapljati solarne elektrarne priključene na 230V....

Izklop pri -200mHz je prehiter, saj je to območje normalnega odstopanja in se lahko povzroči domino efekt.
Evropski EN50438 določa izklop pri 47Hz, nemški VDE126-1-1 pa pri 47.5Hz. Izklop pri previsoki frekvenci mora biti precej hitrejši - 51Hz.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 04, 2018 4:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne, izklop večjih sončnih elektrarn/polj od omrežja se zgodi mnogo prej, takoj, ko frekvenca preseže 50,2 Hz, torej pri odstopanju frekvence 200 mHz v plus, ne minus !
T.i. problem 50,2 Hz.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
webmaher
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Feb 2014 15:42
Prispevkov: 65
Aktiv.: 0.53
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 05, 2018 11:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

-200 je bila včasih meja, do katere morajo delovati solarne ellektrarne, vendar so to odstopanje v novejših standardih povečali.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1613
Aktiv.: 8.18
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 31, 2024 8:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Očitno se jim spet nekaj dogaja. Danes zjutraj sem opazil da sta omrežni radio-uri prehitevali za 6 minut, v primerjavi z DCF uro in telefonom. Confused
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 31, 2024 10:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To se dogaja tvoji uri. Moja je sedaj 1 sekundo naprej:
https://www.swissgrid.ch/en/home/operation/regulation/frequency.html
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.42

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 31, 2024 11:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri meni mikrovalovka konstantno prehiteva. Na dva tedna se nabere za cca. 5 minut. Sem tudi pomislil, da so na meji tolerance za frekvenco.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 31, 2024 8:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

DusanK je napisal/a:
Ne, izklop večjih sončnih elektrarn/polj od omrežja se zgodi mnogo prej, takoj, ko frekvenca preseže 50,2 Hz, torej pri odstopanju frekvence 200 mHz v plus, ne minus !
T.i. problem 50,2 Hz.


Page Not Found
This page does not exist or it moved somewhere else.

@DusanK prosim popravi link...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 31, 2024 8:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

grega09 je napisal/a:
Pri meni mikrovalovka konstantno prehiteva. Na dva tedna se nabere za cca. 5 minut. Sem tudi pomislil, da so na meji tolerance za frekvenco.

Tako odstopanje, sploh če bi se hitro nabralo, bi prožilo vsaj dva alarma. Moja tudi prehiteva (več kot minuto na mesec), vgrajeni oscilator pač ni natančen. Enako je z eno mojo stikalno uro. Praktično neuporabno kot ura realnega časa.
Alarm, ki se sproži, če 4-urno povprečje odstopa za več kot 21mHz, je uporaben tudi za detekcijo kakšnih krmilnih napak, npr. izpada komunikacije z merilnikom moči.
https://eepublicdownloads.entsoe.eu/clean-documents/Publications/SOC/Report_Deterministic_Frequency_Deviations_final_version.pdf

Moja radioura pa je trenutno 10 sekund naprej (glede na Stratum 1), kar je sicer 7 sekund več, kot uraden omrežni čas. Mogoče sem jo pa narobe nastavil.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 4 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group