www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

FID ali ničenje, starejša napeljava

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mitjari
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Avg 2009 11:35
Prispevkov: 20
Aktiv.: 0.11
Kraj: Dobrova

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 25, 2024 9:15 am    Naslov sporočila:  FID ali ničenje, starejša napeljava Odgovori s citatom

Gre za starejšo večnadstropno zgradbo, kjer je temu primerno stara tudi električna napeljava.
Ker prenova celotne elektro inštalacije v tem trenutku ni mogoča me zanima, kaj bi bila po vašem mnenju najboljša rešitev, vsaj dolkler se celotna zadeva ne naredi na novo.

Inštalacija je v večini narejena iz kombinacije bakrenih vodnikov za nulo in aluminjastih vodnikov za fazo. Ponekod so napeljani PPR kabli. PE vodnikov ni.
Objekt nima laste ozemljitve in tudi izvedba ni praktična, saj se prostori nahajajo v višjem nadstropju. Nekatere vtičnice imajo urejeno ničenje nekatere ne.

Letos smo prenovili nekaj prostorov in seveda na novo uredili tudi električno napeljavo v njih. Sedaj pa se pojavi vprašanje kaj narediti z PE vodnikom?
Lahko ga povežemo z nevtralnim vodnikom v dovodni dozi in tako začasno izvedemo ničenje. V tem primeru me skrbi izguba ničelnega dovodnega vodnika, kar pa se mi glede na starost napeljave in dejstvo, da so kabli v dozah le zaviti skupaj brez spojk, ne zdi ravno malo verjetno.

Druga možnost je uporaba 30mA FID stikala pri čemur PE vodnik pustimo nepovezan. Vem, da v primeru preboja električne napetosti na ohišje priključene napreve FID ne bo izključil, bo pa izključil takoj, ko se bi nekdo takšne napreve dotaknil.


Vem da bi bilo najbolje narediti ničenje v glavni omarici, pred FID stikalom in nato od tam vleči ločene vodnike, ampak to zaenkrat žal ni možno zato iščem začasno rešitev, ki bo "dovolj dobra" za toliko časa, da celotno zadevo pravilno uredimo.


Hvala za odgovore,
Mitja
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 298
Aktiv.: 2.06

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 25, 2024 10:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Osnovni pogoj zaščie je, da je zanesljiva.
Če se res ne da prenoviti kompletne stare inštalacije, potem naj se vsaj prenovljena in obstoječa ločita.
Če za prenovljeno inštalacijo ni ločenega razdelilnika, potem je vse skupaj bolj šalabajzersko. Pri prenovljeni inštalaciji je treba pripeljati PE vodnik od glavnega razdelilnika, kjer je števec, v enem kosu do PE zbiralnice v novem razdelilniku.

Kar se tiče stare inštalacije pa predlagam, da se pregledajo vse razdelilne doze, kjer se naj namesto sedanjih zavitih spojev, vgradijo sponke. V vtičnicah pa je treba preveriti mostičke med nulo in zaščitnim kontaktom. V vsakem primeru pa bi jaz naročil meritve.
Saj če je bila inštalacija ves čas v obratovanju, je verjetno dimenzionirana tako, da varovalke pregorijo pravočasno, oz. se to z meritvami ugotovi.

FID je posredna zaščita pred dotikom previsoke napetosti. To pomeni, da pride do pravočasnega odklopa takoj, ko se na nek kovinski del prenese fazna napetost. Ker pa imaš v stari inštalaciji ničenje, FID okvarnega toka ne bo zazanal kot diferenco, zato tudi ne bo izklopil. Tako je FID za prenovljeno inštalacijo v redu, za staro pa ne.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitjari
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Avg 2009 11:35
Prispevkov: 20
Aktiv.: 0.11
Kraj: Dobrova

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 25, 2024 11:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za odgovor.

Kot sem omenil je objekt večnadstropni z eno skupno el. omarico, pri čemur so v nadstropjih različni najemniki, kar preprečuje, da bi novo napeljavo ločeno priključili na glavni razdelilec.
V načrtu je kompletna prenova inštalacij, ki pa se kakšno leto ali dve sigurno še ne bo zgodila, zato iščem "najboljšo" rešitev do takrat.

Če pravilno razumem delovanje FID stikala, bi moral delovati tudi na starem delu napeljave, z ali brez ničenja v vtičnicah?
FID meri diferenco tokov med faznim in nevtralnim vodnikom, kadar je ta večja od nazivne vrednosti se FID izklopi. Če so ohišja naprav spojena z PE vodnikom in zaradi okvare faza prebije na ohišje, bo FID odneslo, saj se bo pojavil kvarni tok, ki bo odveden preko PE vodnika. Kadar PE vodnika ni, bo v primeru enake okvare ohišje napreve pod napetostjo, do trenutka ko naprava pride v stik z ozemljitvijo (npr. preko dotika) in se bo pojavil kvarni tok, kar bo zopet privedlo do izklopa FID stikala.

Ubistvu se mi zdi, da je v primeru kadar imamo prisoten PE vodnik, FID skoraj nepotreben. Zaradi nizke impedance med L in PE vodnikom bo v primeru preboja fazne napetosti na ohišje tako ali tako odneslo varovalko, s čemur bo že brez FID stikala zagotovljen po predpisih določen čas izklopa. No odvisno od sistema napajanja. Če imamo lastno ozemljitev, je lahko impedanca med faznim in PE vodnikom prevelika za zanesljivo proženje varovalke, če pa je PE vodnik ničen v razdelilcu pa nebi smelo biti problema. Razmišljam narobe?

Če se vrnem nazaj k stari napeljavi brez PE vodnika. Kadar pridemo v stik z fazno napetostjo se preko telesa odvede kvarni tok zaradi katerega FID izklopi. Ničenje v vtičnicah na zanesljivost delovanja FID nebi smelo vplivati, lahko pa zaradi tega FID vrže ven tudi kadar nebi bilo treba, saj ima tudi nevtralni vodnik majhen potencial (nekaj V) zaradi česar imajo posledično majhen potencial tudi ohišja priklučenih naprav. Kadar takšno ohišje pride v stik z ozemljitvijo (npr. preko dotika), lahko tok preseže tistih 30mA zaradi česa odnese FID.

V kolikor je moje razumevanje glede varovanja napeljave z FID stikalom napačno me prosim popravite.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3170
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 25, 2024 11:52 am    Naslov sporočila:  Re: FID ali ničenje, starejša napeljava Odgovori s citatom

mitjari je napisal/a:
Druga možnost je uporaba 30mA FID stikala pri čemur PE vodnik pustimo nepovezan.

To je lahko nevarno v primeru, da je katerakoli od 'ozemljenih' naprav blizu kovinskega dela, ki je dejansko ozemljen, npr. radiator, vodovodna napeljava. V tem primeru se bo (nevarna) napetost iz ohišja katerekoli 'ozemljene' naprave prenesla na vse ostale.

mitjari je napisal/a:
To pomeni, da pride do pravočasnega odklopa takoj, ko se na nek kovinski del prenese fazna napetost. Ker pa imaš v stari inštalaciji ničenje, FID okvarnega toka ne bo zazanal kot diferenco, zato tudi ne bo izklopil.

Za izklop FID-a je dovolj diferenčni tok. Za slednjega ni potrebno, da steče preko nekega drugega vodnika (PE), lahko tudi preko človeškega telesa. Za tako, dopolnilno zaščito se uporabljajo 30mA FID-i (TSG-N-002:2021 11.3.1 (10)). Ne sme pa to biti edina zaščita.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.96
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 25, 2024 12:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kar nekaj okoliščin si pozabil opisati, seveda za rešitev problema niso pomembne vse, zagotovo pa pomagajo prikazati dejansko stanje, ki je nam na forumu neznano.

To, da se iz glavnega razdelilnika ne da napeljati kabel, ne more biti res in zato ta trditev ne drži.
Če se kabel ali vsaj PE vodnik ne da napeljati iz nekega razloga, je za to lahko razlogov: lastnik stavbe ne dovoli, ostali stanovalci-najemniki ne dovolijo, ...
Napiši točen in glavni razlog, zakaj po tvojem ni mogoče napeljati nekaj na novo?

Za opis in lažjo predstavo me zanima nekaj dejstev. V preteklosti sem veliko delal tudi po terenu in sem se srečal z različnimi situacijami, tudi s hišami v kateri je bilo več najemnikov ali lastnikov stanovanj. Tudi tak primer dobro poznam, kjer je bila ena PMO za celo hišo, potem pa notri ena sama razdelilna omarica z inštalacijskimi odklopniki za vsa stanovanja... zanimivo so imeli rešeno deljenje stroškov Pray

OK, če prav razumem, gre za objekt, veliko hišo, mogoče nekoč nekakšna vila ali podobno, v katero so se naselili stanovalci... hiša je nekako razdeljena na več stanovanj. Predvidevam, da je tudi v tem primeru samo ena PMO in v njej en števec električne energije. Varovalke oziroma inštalacijske odklopnike nima vsako stanovanje svojo omarico, ampak je ena omarica za vse v kateri vsakemu stanovanju pripada nekaj varovalk Question
Če je opis ustrezen, potem je precej verjetno, da ima vsako stanovanje priključeno eno samo fazo, mogoče dve fazi ali kakor je naneslo.
Lastnik objekta oziroma hiše je eden, vsi stanovalci so podnajemniki Question
Ali gre za hišo, ki je razdeljena na več lastnikov?
Če ni samo en števec električne energije, koliko jih je?

Zelo dvomim, da ne bi bilo mogoče nadometno napeljati en kanalček v katerem bi vsaj 6mm2 PE vodnik potegnil iz PMO.
Mimogrede, za dostop do PMO, za dostop do ozemljitve oziroma dovodne ničle, kjer kabel pride v hišo, se pokliče na elektro in pridejo odpret, PE se priključi, potem je vaša stvar kako naprej. Precej verjetno je, da je v glavni razdelilni omarici dovolj zanesljiva ničla, na katero lahko priključiš PE.

Še dodatno vprašanje, kako imate rešeno kurjavo? imate mogoče skupno centralno kurjavo, napeljane cevi so jeklene varjene?
Sanitarno toplo vodo imate skupno iz glavnega bojlerja ali vsak svoj bojler na elektriko?


.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 298
Aktiv.: 2.06

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 25, 2024 12:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mitjari je napisal/a:
Če pravilno razumem delovanje FID stikala, bi moral delovati tudi na starem delu napeljave, z ali brez ničenja v vtičnicah?

Ne. V prvem primeru bo pregorela varovalka, če je pravilno dimenzionirana, v drugem pa bo na nekem ohišju stalno prisotna prevelika napetost dotika.
mitjari je napisal/a:
Ubistvu se mi zdi, da je v primeru kadar imamo prisoten PE vodnik, FID skoraj nepotreben. Zaradi nizke impedance med L in PE vodnikom bo v primeru preboja fazne napetosti na ohišje tako ali tako odneslo varovalko, s čemur bo že brez FID stikala zagotovljen po predpisih določen čas izklopa.

Da. Pravilno razmišljaš. FID je obvezen samo v primerih TT sistema ozemljevanja, je pa priporočen tudi kot dopolnilna zaščiat v TN-S sitemu. Zato sem ti tudi v prvem postu predlagal meritve s katerimi se lahko ugotovi pravočasno pregoretje varovalk oz izklop inštalacijskih odklopnikov.
mitjari je napisal/a:

Če se vrnem nazaj k stari napeljavi brez PE vodnika. Kadar pridemo v stik z fazno napetostjo se preko telesa odvede kvarni tok zaradi katerega FID izklopi.

Da ali pa ne, zato je to zelo nevarno razmišljanje. Okvarni tok se ne sme prenašati preko telesa. Smisel FID stikal in zaščite z varovalkami je v tem, da steče okvarni tok preko ščitenega kovinskega ohišja in zaščita odklopi v predpisanem času. Če se v tem primeru istočasno nekdo dotakne ohišja, predstavlja ta dotik vzporedno upornost k upornosti okvarne zanke. Ker je upornost človeka ca 1000 ohmov in je k temu treba prišteti še upornost obuvala in upornost tal, steče skozi človeka v času odklopa bistveno majši tok.
Je pa pri TN sistemih res problem prekinitve nule, zato ti še enkrat predlagam pregled celotne inštalacije po vseh dozah in zamenjavo zavitih kontaktov s sponkami.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
napetost
Član
Član



Pridružen-a: Pet 29 Dec 2006 19:52
Prispevkov: 884
Aktiv.: 4.20
Kraj: koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 25, 2024 1:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nisem vsega bral ampak po moje bi šlo
V stanovanju preuredi, da bodo imele vse vtičnice in porabniki priključeno ozemljitev.
Elektrikar ti naj montira fid stikalo. Na vhodni strani fid stikala, kjer je PE vodnik priklopi še ozemljitveni vodnik iz ozemljitvene zbiralke v svojem razdelilcu. PE ali nula pa je tako ozemljena v glavni priključni omarici bloka. Pa tudi zvedišče transformatorja v TP je ozemljeno.

_________________
lp
Janez1322@gmail.com
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.28
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 25, 2024 5:51 pm    Naslov sporočila:  Re: FID ali ničenje, starejša napeljava Odgovori s citatom

mitjari je napisal/a:
Druga možnost je uporaba 30mA FID stikala pri čemur PE vodnik pustimo nepovezan. Vem, da v primeru preboja električne napetosti na ohišje priključene napreve FID ne bo izključil, bo pa izključil takoj, ko se bi nekdo takšne napreve dotaknil.

PEN vodnika ni dovoljeno prekinjati. FID + PEN ne bo šlo.

_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
napetost
Član
Član



Pridružen-a: Pet 29 Dec 2006 19:52
Prispevkov: 884
Aktiv.: 4.20
Kraj: koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 25, 2024 6:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poglej še TO temo
_________________
lp
Janez1322@gmail.com
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
mipax
Član
Član



Pridružen-a: Tor 07 Jun 2005 22:35
Prispevkov: 100
Aktiv.: 0.45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 25, 2024 11:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

"mitjari"

Predlagam previdnost. Odgovoren za brezhibnost in varnost električnih instalacij je/so lastniki objekta v etažnih stanovanjih pa lastniki etažne lastnine, v skupnih prostorih pa tudi upravnik, če ga objekt ima

Iz debate vidim precejšnje nerazumevanje ukrepov za zagotavljanja varnosti električnih instalacij pa naj gre za inštalacije po starih predpisih (ničenje...) ali novih predpisi, kjer se uporaba ločen zaščitni vodnik (rumeno/ zelen vodnik) in drugi novejši ukrepi za zagotavljanje varnosti električnih instalacij. Podobno velja glede ne/razumevanja delovanja tokovnega zaščitnega stikala (FID, RCD...).

Predlagam izris dejanskega stanja električne napeljave (načrte dejanskega stanja- ne samo enopolne sheme).

Potem izvedbo pregleda in meritev obstoječih električnih instalacij, ki jih nebi želeli izdelati na novo - na novo urediti po sedaj veljavnih predpisih. To se preverja s periodičnimi pregledi (in meritvami), ki jih sme izvajati usposobljen pregledovalec električnih instalacij s predpisano poklicno kvalifikacijo.

Če bo stanje v redu, se lahko stare inštalacije uporabljajo, sicer jih je treba uskladiti z zahtevami predpisov, ki so veljali v času gradnje (vzdrževanje instalacij).

Kar se izdela na novo (ni vzdrževanje obstoječih instalacij) mora biti narejeno po sedaj veljavnih predpisih.

* Pravilnik o zahtevah za nizkonapetostne električne inštalacije v stavbah (Uradni list RS, št. 140/21 in 199/21 – GZ-1)

Tehnična smernica

https://www.ezs-zveza.si/2021/10/objava-novih-pravilnikov-in-pripadajocih-tehnicnih-smernic/
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1786
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 26, 2024 11:43 am    Naslov sporočila:  Re: FID ali ničenje, starejša napeljava Odgovori s citatom

int47 je napisal/a:
PEN vodnika ni dovoljeno prekinjati. FID + PEN ne bo šlo.

Lahko pa ga pred FID razdružiš na PE in N in tako priključiš FID.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.28
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 27, 2024 4:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Proteus je napisal/a:
Lahko pa ga pred FID razdružiš na PE in N in tako priključiš FID.
Drži. Vendar je za to potreben en vodnik več, kot jih ima avtor te teme na voljo.

mitjari je napisal/a:
Ker prenova celotne elektro inštalacije v tem trenutku ni mogoča me zanima, kaj bi bila po vašem mnenju najboljša rešitev
Inštalacija je v večini narejena iz kombinacije bakrenih vodnikov za nulo in aluminjastih vodnikov za fazo. Ponekod so napeljani PPR kabli. PE vodnikov ni.
...
mitjari je napisal/a:
Druga možnost je uporaba 30mA FID stikala pri čemur PE vodnik pustimo nepovezan.

_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1786
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 28, 2024 6:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

int47 je napisal/a:
Drži. Vendar je za to potreben en vodnik več, kot jih ima avtor te teme na voljo.

mitjari je napisal/a:
Letos smo prenovili nekaj prostorov in seveda na novo uredili tudi električno napeljavo v njih. Sedaj pa se pojavi vprašanje kaj narediti z PE vodnikom?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mipax
Član
Član



Pridružen-a: Tor 07 Jun 2005 22:35
Prispevkov: 100
Aktiv.: 0.45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 29, 2024 3:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

PEN vodnik TN-C sistema se sme razdružiti, samo potem ga ne smeš v istem tokokrogu (za fidom RCD) več spojiti skupaj, sicer zaščita ne bo pravilno delovala.
Dobiš TN -C-S sistem.
Potrebno je dodati tudi varovalko, ki ščiti pred preobremenitvijo tega tokokroga (ali uporabiš ustrezni KZS).

Je pa treba paziti, da se naprave, ki so priključene na FID kje ne stikajo z drugimi kovinskimi del iz TN-C sistema ali celo, da je na porabniku spojen zaščitni vodnik z nevtralnim vodnikom.

Pri urejanju instalacije je treba paziti tudi na druge ustrezne električne parametre (impedance, padce napetosti, upornost ozemljitve in podobno).

Na koncu je potrebno pomeriti in preizkusiti delovanje FID/RCD - KZS stikala z zato ustreznim merilnikom in impedanco zank tokokroga.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group