www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Težave s T-2 DNS strežniki

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Programska oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 05, 2018 5:20 pm    Naslov sporočila:  Težave s T-2 DNS strežniki Odgovori s citatom

Tole se mi je že nekajkrat dogajalo, v zadnjih dneh pa je vse pogosteje Think
Koda:
C:\>nslookup
Default Server:  UnKnown
Address:  192.168.0.1

> server 8.8.8.8
Default Server:  google-public-dns-a.google.com
Address:  8.8.8.8

> www.elektronik.si
Server:  google-public-dns-a.google.com
Address:  8.8.8.8

Non-authoritative answer:
Name:    www.elektronik.si
Address:  213.250.2.95

> server 84.255.209.79
Default Server:  dnslj1.t-2.net
Address:  84.255.209.79

> www.elektronik.si
Server:  dnslj1.t-2.net
Address:  84.255.209.79

Non-authoritative answer:
Name:    www.elektronik.si
Address:  192.64.147.150

>

Zanima me, ali ima še kdo podobne težave? T-2 podpora o problemu seveda ne ve nič, ker ... imajo vpisane googlove DNS-e Rolling Eyes
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 540
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 05, 2018 5:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, že nekaj dni (od nedelje) opažam težave z dostopom do foruma. Lahko dostopim, čez nekaj časa, ko želim narediti refreš ali se premakniti na drugo stran pa pade. Dobim obvestilo v smislu 'stran se ni odzvala v predvidenem času'. Čez nekaj časa pa spet deluje.
Ravno tako je sedaj. pred pol ure ni delovalo, sedaj pa zopet.

sem sumil moj ruter, da povzroča težave ampak vse ostale strani delujejo normalno.
Tudi na direktni povezavi mimo routerja je enako.

imam pa v nastavitvah routerja vpisana oba DNS naslova:
84.255.209.79 in 84.255.210.79
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1737
Aktiv.: 12.56
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 05, 2018 6:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To sem tudi sam opazil zadnje dni, danes pogosteje... elektronik.si je 1x dosegljiv, 1x ne, navadno javlja da je čas potekel.

Ko stran ni dosegljiva (rdeči vprašaji) pokaže Ping/Tracert povsem drug IP za elektronik.si kot je pravilni.
Če ta napačen IP daš v brskalnik odpre neko voodoo stran.

Kot da so težave z DNS serverji in ne vedo več kateri IP pripada imenu/domeni elektronik.si. Ali pa je kje kak črv, ki to spreminja.



Ping elektronik OK 213.250.2.95 ni OK 192.64.147.150.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  76.68 KB
 Pogledana:  6 krat

Ping elektronik OK 213.250.2.95 ni OK 192.64.147.150.jpg



Ping elektronik 192 64 147 150.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  179.34 KB
 Pogledana:  5 krat

Ping elektronik 192 64 147 150.jpg



_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 05, 2018 7:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zoran T-2 imenska strežnika sta zagotovo "zastrupljena". Poskusi vpisat Arnes-ov stežnik (193.2.1.66) ali pa Google public DNS (8.8.8.8).

Dušan na čigavih DNS-ih? Siolova občasno javljata "DNS request timed out." - iz omrežja T-2.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Orlando
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 23 Dec 2014 11:21
Prispevkov: 8
Aktiv.: 0.07
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 05, 2018 8:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz sem imel težavo. Sem na T2 internetu.
Najprej sem se ustrašil, da sem imel vdor. Ko sem se bolj podrobno lotil problema, sem ugotovil, da nagajata T2 DNS-a.
Zdaj imam vpisan drug DNS in deluje.

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 540
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 05, 2018 9:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

frenki je napisal/a:
Zoran T-2 imenska strežnika sta zagotovo "zastrupljena". Poskusi vpisat Arnes-ov stežnik (193.2.1.66) ali pa Google public DNS (8.8.8.8).

Dušan na čigavih DNS-ih? Siolova občasno javljata "DNS request timed out." - iz omrežja T-2.


Frenki, hvala.
Ker mi stran že cca eno uro ni delala, sem pravkar klical na T-2 in so mi potrdili, da imajo neke težave. Mi tudi povedali, da naj vpišem za DNS Primarni IP 8.8.8.8, sekundarni pa 8.8.4.4

sem spremenil na routerju in mi sedaj dela.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1737
Aktiv.: 12.56
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 05, 2018 10:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

frenki je napisal/a:
Zoran T-2 imenska strežnika sta zagotovo "zastrupljena". Poskusi vpisat Arnes-ov stežnik (193.2.1.66) ali pa Google public DNS (8.8.8.8).
Dušan na čigavih DNS-ih? Siolova občasno javljata "DNS request timed out." - iz omrežja T-2.

DNS-je že vseskozi (cca. 10 let) na tej lokaciji ne spreminjam in vse špila.
En je Arnesov 193.2.1.66 , drug Googlov 8.8.8.8, na kabelskem internetu EVJ, ki ga je nekaj časa nazaj prevzel Telemach.
Ta dva IPja sta tudi vpisana v routerju, ki je povezan s kabelskim modemom.

Na lokalni mrežni kartici (Windows XP) sta ročno vpisana ista DNS-ja, na mašinah Win10 je DNS na "auto" (samodejno pridobi naslov strežnika DNS).
Ipconfig /all na Win10 mašini mi izpiše pod DNS Servers IP routerja (192.168.2.1) isto kot Default Gateway in očitno pobere njegova DNS-ja.

Mogoče ena zanimivost... ko stran elektronik.si ni bila dosegljiva z moje delovne XP mašine, sem takrat poizkusil z Win10 mašino in je elektronik.si stran normalno odprlo.
Pa sta oba kompa v isti mreži, skupaj na switchu v routerju, ki je povezan s kabelskim modemom.

Tudi sam sem predprejšnji dan začel sumiti, da je z mojo XP mašino nekaj narobe (kaka blokada, firewall, antivirus...), pregledal vse po dolgem in počez in verjemi, da imam kar nekaj izkušenj, če bi se mi slučajno prikradel kak spyware zajedalec, da bi ga odkril in fental... no pa sem podobno stvar, da ni odprlo elektronik.si stran doživel tudi na povsem drugi lokaciji, drug ponudnik, druge mašine...
Po tem sem sklepal, da nekaj ni v redu drugje, ne pri meni.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 540
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 05, 2018 10:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem podobno poizkušal tudi sam in ugotovitve iste.
Nato sem poizkusil na telefonu, preko wi-fi ni delovalo, preko mobilnih podatkov pa normalno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 06, 2018 4:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dušan niti v sanjah nisem mislil, da nimaš izkušenj s tem. Iskal sem vzroke za (vsaj pri meni) akutno težavo, zato me je zanimalo, ali je stvar kakorkoli povezana z mojim ISP-jem / vpisanimi DNS-i.

Glede na čudno obnašanje sem najprej pregledal nastavitve/zdravje svojega omrežja, potem sem pa iskal naprej. Vzrok za takšno obnašanje smo našli in delam na reševanju. Predvidoma jutri tekom dopoldneva bi morala biti težava odpravljena.

O vzrokih napišem več, ko potrdimo pravilno delovanje.

Lp, frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1737
Aktiv.: 12.56
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 07, 2018 1:03 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

DusanK je napisal/a:
...Mogoče ena zanimivost... ko stran elektronik.si ni bila dosegljiva z moje delovne XP mašine, sem takrat poizkusil z Win10 mašino in je elektronik.si stran normalno odprlo.
Pa sta oba kompa v isti mreži, skupaj na switchu v routerju, ki je povezan s kabelskim modemom...

Tole moram demantirati, očitno se je zgodilo v trenutku, ko je elektronik.si stran začela delovati, ko sem preizkušal dostop z Win10 mašine, ker se je včeraj, 6.9.2018 okoli 17h zadeva ponovila in ni bilo dostopa do elektronik.si strani z moje strani z nobene mašine (1xXP, 2xWin10), ne telefonom.

Iz firbca sem pognal tracert in naredil zajem slike, ko deluje in ko ne.
Ko stran deluje gre pri meni iz Telemacha na six2.siol.net 91.220.194.5 (ki ga upravlja Arnes) in nato preko Telekomovih IPjev do SIOL IP-ja 213.250.2.95 kjer je elektronik.si.
Ko pa ne deluje pa sploh ne pride do Arnesa six2.siol.net ampak gre preko Dunaja 193.203.0.185 (Vienna Internet eXchange) in leti preko luže povsem v drugo stran.
Mislim, da je (bila) težava pri določenem DNS strežniku. Mogoče se je zabasal predpomnilnik in ga je (bilo) potrebno sprostiti s kakim ipconfig /flushdns ukazom.

Težko kaj več pomagam, ker nisem v teh vodah prav domač.
Sem pa radoveden kaj je (bilo) narobe.



Tracert_OK_BAD_Collage_Fotor (Custom).jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  136.72 KB
 Pogledana:  5 krat

Tracert_OK_BAD_Collage_Fotor (Custom).jpg



_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1737
Aktiv.: 12.56
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 07, 2018 5:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tokrat sem na povsem drugi lokaciji, drug ponudnik, drug IP... in podobne težave.
Je mogoče kaj okoli https SSL certifikata/potrdila/registracije ?
iz te teme?

p.s.
Pri spodnji sliki (Command Prompt) se pri izvajanju ukaza tracert in IP številke pojavi pravilna pot IPjev, pri tracert elektronik.si pa spelje povsem drugam. No v nobenem primeru takrat www.elektronik.si stran ni delovala.



Elektronik bad link 07_09_2018_16_57.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  166.81 KB
 Pogledana:  6 krat

Elektronik bad link 07_09_2018_16_57.JPG



Tracert www in IP CP ko stran ne dela.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  182.63 KB
 Pogledana:  5 krat

Tracert www in IP CP ko stran ne dela.JPG



_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 07, 2018 5:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dušan ni problem SSL. Težava je bila v enem od vpisanih DNS strežnikov. DNS-i na Arnesu so zdaj popravljeni, prav tako tudi konfiguracija trenutno veljavnih DNS-ov za domeno. Verjetno bo še kak dan trajalo, da se opravijo sinhronizacije, potem pa mislim, da bi moralo biti OK.

Več o temle ... milo rečeno zanimivem obnašanju napišem zvečer. Na takšen problem sem naletel prvič, pa me je kar malo begalo odkrivanje vzroka.

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1737
Aktiv.: 12.56
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 07, 2018 6:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odlično ! Ja, podobne stvari ti vedno povečajo obrate. Smile
_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 08, 2018 10:03 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, s takšnim obnašanjem sem se srečal prvič zato je bilo iskanje vzroka za napako kar zabavno.

Kje je bil problem? Na vrhnji domeni .si so bili za domeno elektronik.si vpisani trije DNS strežniki. Zadeva je vsaj na videz lepo peljala, pa tudi nekih težav ni bilo javljano ... do pred kratkim, ko sem na čudno obnašanje naletel sam. Ob obisku foruma sem naletel na timeout. SSH prijava na strežnik (v putty vpisujem IP strežnika) je šla brez težav, na strežniku pa ni bilo opaziti nič posebnega. Ok, mogoče problem z SSL ... gremo preko porta 80 ... Shocked in priletim na stran, ki jo je pripel Dušan. Fino, verjetno kak zajedalec na PC-ju ali pa v domačem omrežju - ampak preverjanje ni dalo odgovora. Gremo gledat, ali je z routerjem vse OK. Na prvi pogled je, ampak je minil že lep čas od restarta, zato poskusim še to. Forum se po restartu spet pojavi. Menjam router, pa spet ista zgodba - enkrat gre, drugič ne. Nslookup je odkril zanimivo obnašanje - če sem delal poizvedbo večkrat zaporedoma na istem DNS strežniku, je bil nekajkrat IP pravilen, občasno vmes pa je povsem naključno priletel IP, ki sem ga navedel v prvem sporočilu in ga navaja tudi Dušan. Pa še to precej odvisno od tega, kateri DNS sem uporabil.

Da skrajšam zgodbo. Pred leti, ko smo menjali strežnik, je en od bivših članov foruma ponudil dodatno DNS gostovanje na "svojem" strežniku s ciljem večje zanesljivosti dostopa. Domena je bila nastavljena in stvar je ostala takšna, ker sprememb ni bilo. Kaj se je v zadnjem času dogajalo s tem DNS-om ne vem (izbrisan vpis za elektronik.si, vpisan drug IP strežnika, potekel račun na servisu, ... nisem se poglabljal) ... dejstvo pa je, da je poizvedba na njem vračala IP tiste voodoo strani.

Kakorkoli že, zaenkrat DNS-i, ki jih uporabljam jaz vračajo pravilne rezultate. Dostop do foruma pa je iz mojih omrežij nemoten. Bi pa prosil, da tisti, ki opazi kaj nenavadnega sporoči, da poskusimo pogledat in poiskat vzroke.

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 09, 2018 10:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Je pa ena zanimiva posledica tele spremembe. Očitno je opisano obnašanje DNS serverjev povzročalo težave tudi Googlu. Včeraj in danes njegovi roboti neprekinjeno delajo po 2-3 poizvedbe na sekundo Shocked . Tako agresivnega pregledovanja že lep čas nisem zasledil.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Programska oprema Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group