www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Dodatni električni pretočni grelec za sanitarno vodo
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2542
Aktiv.: 13.14
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 04, 2018 8:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne delat obtočne vezave. Ker dela izgube brez potrebe.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3174
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 04, 2018 8:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pretočni grelnici so popularni v Aziji in so pogosto kar ob samem tušu, tako da gre iz njega cev direktno v 'slušalko'. To sem tudi sam tam večkrat uporabil. Temperatura je pogosto precej manj konstantna kot pri centralnem akumulacijskem bojlerju.
Moči so prejec manjše, kot prej omenjeno (3kW). Ker me je to spomnilo na Azijo, so tudi spodnje povezave od tam.
mini portable bathroom instant electric shower tankless water heater for home or kitchen
Pipo z vgrajenim grelcem (3,4kW) sem pa tudi pri nas videl:
Electrically Instant Heating Electric Water Heater Faucet
Tak za celo hišo ima pa že kar spodobno moč (15-27kW).
220 380V Domestic Tankless Instant Electric Water Heater
Pri tem bi potreboval ustrezno upravljanje z energijo, da ti ne bi metalo ven glavnih varovalk oz. da ne bi potreboval veliko večje priključne moči. Verjetno taki grelci tudi hitro presežejo harmonske in flicker omejitve glede na standarde.

Menim, da bo 200l in 7,5kW čisto dovolj. Pretočni grelec pa najbrž lahko brez večjih težav zmontiraš naknadno, če se izkaže potreba.


Nazadnje urejal/a bostjang Ned Nov 04, 2018 9:13 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3174
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 04, 2018 8:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
Ne delat obtočne vezave. Ker dela izgube brez potrebe.

Zato pa obstaja izvedba z obtočno črpalko z avtomatskim vklopom. Pipo odpreš za trenutek in nekaj časa počakaš, da se obtok napolni z toplo vodo. Res, da so toplotne izgube iz cevi večje, zaradi dvojnih cevi, so pa manjše izgube vode ob čakanju.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3174
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 04, 2018 9:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

grega09 je napisal/a:
Ena stvar je še tu. 7,5 kW TČ ima v sebi še 3x3 kW el. grelce za primer dogrevanja v res hudih špicah mraza (minimalni strošek) in v primeru izpada kompersorja. Moram preveriti, če so za ogrevanje vode v uporabi samo pri izpadu ali se lahko uporabijo tudi pri sanitarni vodi za hitro in sprotno dogrevanje v primeru res hude porabe.

Ne glede na vgrajeno pamet, lahko te grelce vključiš od zunaj. To je najbolj ekonomična rešitev.
Uporabiš lahko dodaten termostat, tipko, rele v samodržni vezavi in kontaktor. Tako imaš funkcijo 'turbo', ki sem jo že videl pri klasičnem bojlerju.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 13:45
Prispevkov: 2008
Aktiv.: 9.01
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 04, 2018 10:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Montiraj 300l bojler in vode sigurno ne bo nikdar zmanjkalo. Če pa predvidevaš večjo porabo, pač toplotno črpalko naštimaš na večjo temperaturo.

Ne splača se komplicirat s pretočnimi grelci.

Da pa ti bo vest mirna, na izhod iz bojlerja daj pol metra dolgo cev, ki jo boš čez nekaj let lahko odrezal in tam montiral grelec (kar pa se itak ne bo zgodilo).

_________________
Dobrga štromarja samo slab šnops strese!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4049
Aktiv.: 18.17
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 04, 2018 11:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sem hodim po servis za motokultivator pa sem videl pipe ki jih iščeš

https://www.sbay.si/dom/pretocni-grelci/1-fazni-pretocni-grelci

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2542
Aktiv.: 13.14
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 04, 2018 12:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tele stvarni niso narejene za naš trg. Mogoče za UK, kjer je veliko 1 faznih priključkov. Pri nas bi pa kmalu odletela glavna varovalka, sploh pri močnejših izvedbah.

Avtor teme je povedal, da ni prostora za večji bojler. Zato 200 l.

Bi pa namesto pretočnega grelca predlagal, da se vgradi v bojler več grelcev, če je bojazen pred mrzlo vodo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.39

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 04, 2018 12:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, kot že omenjeno, ne bi moril in spraševal tu, če bi lahko enostavno vgradil večji zalogovnik. Kot sem že omenil, v prostoru najlepše pridem skozi, če zmontiram TČ z vgrajenim zalogovnikom (kompaktna izvedba).
Primer:
http://www.atlas-trading.si/toplotna-crpalka-medij-voda-thermia-diplomat-optimum-g3-diplomat-duo-optimum-g3

Sicer glede tople vode obljubljajo vse možno, vemo pa kako je v realnosti. Testirati ravno ne moreš, kakšna referenca je možna, ni pa nujno, da so isti porabniki in potem je kar pač je.

Tistih pip ne iščem, sem jih navedel samo kot primer.

Obtočno vezavo (cirkualcijo) bom naredil. V primeru neuporabe jo lahko enostavno zapreš z enim ventilom, naknadno jo pa ne moreš izvesti.
Kako bo delovala, pa še ne vem. Poznam izvedbe, kjer voda kroži zaradi termodinamike (brez črpalk) ali pa s črpalko, ki jo vklopiš na različne načine (timer, senzor, termostat, luč, itd.)

Kako se bi pa vmešal od zunaj v el. grelce TČ pa ne vem. Po moje med garancijo tudi nimaš kaj takšnega početi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2542
Aktiv.: 13.14
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 04, 2018 2:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Obtočno vezavo naredi in uporabljaj ali pa je ne naredi. Najslabše je, če imaš slepe krake v sistemu, ker bi zaprl ventile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.39

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 04, 2018 2:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, s tem se pa tudi strinjam. Imam objekt zasnovan tako, da imam veliko porabnikov blizu zalogovnika in sem se že tudi spraševal, če ima smisel delati obtočni vod, pa sem si rekel, kot sem zgoraj napisal.
Oceniti, če je smiselno ali ne, pa tudi ni enostavno. Nisem pa našel nekih napotkov, kdaj se obtočnega voda ne splača več delati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
solomojster
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Maj 2010 12:26
Prispevkov: 845
Aktiv.: 4.98
Kraj: NOVA GORICA

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 04, 2018 3:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Do sedaj si ogreval polovico solarnega zalogovnik ,torej 130l s plinom. Nisi napisal ali si imel gretje bojlerja regulirano preko časovne ure na plinski peči ali si imel regulirano preko tipala ko temperatura pade pod nastavljeno.
Sedaj boš pa ogreval vseh 200l preko tipala v zalogovniku ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.39

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 04, 2018 3:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne, to sta dva čisto ločena sistema. Ker dograjujemo objekt v dve ločeni stanovanjski enoti, bo ločen tudi ogrevalni sistem. Tam kjer je zdaj plinska peč, ostane plinska peč in solarni sistem. Jaz sam pa bom ogreval svoj del preko TČ voda-voda.
Objekt ima skupno cca. 400 m2 in tudi, ko sem se odločal za dograjevanje je bil eden izmed pomembnih faktorjev ločitev vseh priključkov in tudi ogrevanja.

Kar se tiče pa samega delovanja zdajšnjega sistema je tako, da plinska peč ogreva zgornjo spiralo v zalogovniku sanitarne vode in radiatroje. Prioriteta je sanitarna voda in tipalo je nekje na sredini zalogovnika. Preko spodnje spirale v zalogovniku pa ogrevamo s solarnim sistemom. Tipalo je spet nekje na sredini zalogovnika in deluje preko diference glede na temperaturo v kolektrojih na strehi. Poleti lepo ogreva vodo tudi do 65°C. Če jo slučajno zmanjka, se pač vključi plinska peč in dogreje. Režim je celo leto isti in nič veliko ne spreminjamo.

Moj planirani sistem pa je "v paketu". Tam je zalogovnik že v TČ in ne moreš nič veliko sam dograjevati znotraj sistema.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
solomojster
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Maj 2010 12:26
Prispevkov: 845
Aktiv.: 4.98
Kraj: NOVA GORICA

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 04, 2018 7:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kljub samo 200 l solarnem bojlerju je poleti deloval nepodhranjeno.
Težava nastane pozimi , ko ogrevaš zgornji del samo zgornjo spiralo približno 100l vode.

Nov sistem pa bo imel 200l zalogovnik , ki bo z enim izmenjevalcem ogrel vseh 200 l vode na 55 stopinj. Še vedno dvomiš v podhranjenost ,kljub temu da si " toplice " razpolovil?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.39

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 04, 2018 8:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Trenutno sem jih razpolovil, samo se bodo znale pa na oni strani nazaj povečati čez nekaj časa, če me razumeš. Very Happy Tu nas je zdaj pet oseb, tam nas bo pa štiri ali pa še kakšen. Torej moram računati kar na pet.

Razmišljam enako kot ti, glede teh 200 L ogrete vode in v starem sistemu cca. 100 L. Moral bi imeti še kakšno tipalo v zadajšnjem zalogovniku, da bi malo bolj natančno ocenil. Je pa spodaj voda hladna, kar vidim po povratku solarnega sistema, ki se tudi pri dovodu 30°C iz kolektorjev čisto ohladi.

Je pa ena stvar tudi res. Zdaj je ravno obratno, kot bi bilo dobro, da bi bilo. Poleti imamo več tople vode, ko jo ne rabimo toliko (vsaj za umivanje ne), pozimi pa jo imamo manj, pa se jo porabi več. Poleti pač dlje časa drži, je pa v daljšem času tudi več izgub...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
solomojster
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Maj 2010 12:26
Prispevkov: 845
Aktiv.: 4.98
Kraj: NOVA GORICA

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 04, 2018 9:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V starem sistemu imaš v spodnjem delu ,ko ni sonca mrzlo vodo. Od 11 do 15 stopinj.Topla se zadržuje v zgornjem delu zalogovnika.(termosifonsko).
Pri voda- voda pa boš imel 55. Tako da nekaj bolje bo.
Pri nas imamo 300l solarni bojler za 4 člane ,kar je tudi nek standard. Žvižga kot vijolina, poleti segreje sonce na 70 ..in še več. (ga malce pokrijem)Pozimi spodaj dogreva (danes na 38).
Glede na najcenejšo varjanto voda -voda, bi se vseeno držal tega sistema in ga pravilno dimenzioniral na potrebo (velikost) "toplic"
Neutral
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group