www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Poletni čas v EU
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  

Kakšno ureditev časa v centralnem delu EU želite?
Premikanje ure kot je sedaj.
18%
 18%  [ 7 ]
Ves čas zimski čas - UTC+1.
34%
 34%  [ 13 ]
Ves čas poletni čas - UTC+2.
34%
 34%  [ 13 ]
Vseeno kateri čas, samo da se ne premika.
13%
 13%  [ 5 ]
Vseeno.
0%
 0%  [ 0 ]
Skupaj glasov : 38

Avtor Sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 13, 2019 12:41 pm    Naslov sporočila:  Poletni čas v EU Odgovori s citatom

Minilo je že več mesec od ankete Evropske komisije glede ukinitve premikanja ure. Na anketi je večina Evropejcev glasovala za ukinitev premikanja ure. Večina, bi jih imela ves čas poletni čas.
Rezultate in analizo najdete na spodnjem naslov. Prikaz odgovor sta dva zelo velika ZIP-a s posamičnimi odgovori. V odstavku nižje je analiza rezultatov.
https://ec.europa.eu/info/consultations/2018-summertime-arrangements_sl
87% Slovencev se je opredelilo za ukinitev premikanja, 54% pa za stalni poletni čas.

Danes bi verjetno bili odgovori na isto anketo drugačni. Zato sem pripravil pričujočo anketo. Odgovori bodo najbrž drugačni tudi zaradi drugačnega profila ljudi.

Danes je v Ljubljani sončni vzhod ob 7:41, zahod ob 16:40, sonce je najvišje ob 12:10.
V primeru stalnega poletnega časa bi bil sončni vzhod ob 8:41, zahod ob 17:40 ter sonce najvišje ob 13:10.
Slovenija geografsko sodi v časovni pas UTC+1. Zemljepisna dolžina Ljubljane je 14,5 stopinje, kar pomeni, da za 58 minut prehiteva Greenwich.
Geografsko sodi v UTC+2 npr. Ukrajina, kjer je to tudi v uporabi. V UTC+0 sodijo Francija, Španija, Velika Britanija.

Uporabna stran za raziskovanje časovnih pasov je timeanddate.com.

Podobna debata je sicer že bil v temi Poletni-zimski čas-Češka držav.pob.predlaga ukinitev prest..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 13, 2019 6:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem za stalni zimski čas. Dejavnikov je več, od praktičnih, zdravstvenih, do tega, da moramo zadržati "svoj čas". Mene ne zanima, če Španija in Francija in še nekaj držav v EU ne uporabljajo časa namenjenega njihovi lokaciji. Pričakujem, da četudi smo unikum, da se držimo tega.

Torej, edina prava opcija je UTC+1.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pinkobalinko
Član
Član



Pridružen-a: Ned 12 Feb 2017 0:07
Prispevkov: 95
Aktiv.: 1.10

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 13, 2019 8:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Absolutno za premikanje še naprej. Zakaj? Iz preprostega razloga - preden smo se ljudje izmislili ure in urnike, je bilo nekaj običajnega, da se je poleti bolj zgodaj vstajalo kot pozimi.
Ne kupim razlage, da je UTC+1 naš "naravni čas", ker smo si časovne pasove in merjenje ure izmislili umetno. Naravno je vstajati ob zori - torej poleti prej kot pozimi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 13:45
Prispevkov: 2008
Aktiv.: 9.04
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 13, 2019 11:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim da je bolj malo ljudi, ki vstajajo ob zori....


Sem za naravni - zimski čas. Torej opoldne naj bo sonce v zenitu.
Problem letnega časa je tudi, da morajo otroci spat, ko je zunaj še dan. To nikakor ne gre, in zato jim primanjkuje spanca. Sicer pa kdo pa rabi dan do pol desetih zvečer? Sem bil pred leti malce severneje in mi je bilo prav hecno, ko se je mračilo ob pol enajstih. Ni mi blo preveč všeč, človek se mora tudi spočiti.

_________________
Dobrga štromarja samo slab šnops strese!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.03
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 14, 2019 7:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, dan do pol desetih zvečer pride poleti kar prav po mojih izkušnjah. Za otroke malo manj, ampak se vse da. Tako da sem za poletni čas.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 14, 2019 9:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V primeru stalnega poletnega časa imam tako razmišljanje: S premikom za eno uro naprej, bi se korigirali (nekaterim slabi) urniki, kar je napačen pristop, potrebno je korigirati urnike, ura pa naj bo prava. Zadeva pač na začetku bolj boli, ker je večja zmeda, na dolgi rok pa je bolje.
Tisti, ki imajo drseč urnik že tako ali tako lahko hodijo spat ob 20:00 in vstajajo ob 4:00 oz. kadar jim pač ustreza, upoštevajoč določene meje. Včasih, ko še nismo premikali ure, so nekatera podjetja premikala delovni čas, s čimer se je efektivno doseglo isto.
Če se odločimo, da je poleti optimalna drugačna ura, kot pozimi, je premik ure še vedno lažji za implementacijo, kot pa premik vseh urnikov.
Stalen premik primerjam s scenarijem, da bi npr. Američani ugotovili, da je 115Vac prenizka napetost, ampak ker (vrednosti) napetosti ni preprosto spremeniti, bi redefinirali volt, tako da bi ista številka pomenila več.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 14, 2019 10:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se strinjam z Boštjanom.

https://en.wikipedia.org/wiki/Time_zone
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Standard_World_Time_Zones.png
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Solar_time_vs_standard_time.png

Na zgornjih povezavah so podatki o časovnih pasovih. Kot lahko vidite, smo mi v idealnem položaju, kar se tega tiče. Spreminjati to, bi bilo butasto.

Kot lahko opazite, Islandija, Irska, Portugalska, Španija, Francija, Belgija, Nizozemska, Luksemburg in mogoče še kakšna država so v napačnih pasovih. In ti ljudje bodo odločali tudi o našem času? Umeščeni smo v pravi pas in tega se moramo držat.

Utopična in edina prava in smiselna rešitev bi bila: stalni zimski čas in zamenjava časovnega pasu tem državam.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 14, 2019 12:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za začetek naj se Francija, Španija in BeNeLuks prestavijo za eno uro nazaj v svoj časovni pas, ki je enak angleškemu.


Države, ki zavzemajo večjo geografsko širino so podvržene še eni zanimivosti, ki je povezana z nagibom zemeljske osi. Namreč v delih držav, ki so bližje ekvatorju, sonce vzhaja in zahaja drugače kot v od ekvatorja bolj oddaljenih delih držav, čeprav se gleda za isto geografsko dolžino. Za povrhu se časovni zamiki spreminjajo še z letnimi časi.

Skandinavcem, Francozom in Špancem bi morali odvzeti vsakršno glasovalno pravico do odločanja v zvezi s premikanjem ure, dokler se ne spakirajo v svoj časovni pas in se začnejo obnašati svoji geografski legi primerno.

Naši €poslanci bi morali zavzeti ostro stališče, da je treba najprej izobraziti narod in poslance (dokumentarci v zvezi z osvetljevanjem globusa in podobni pristopi), preden se na podlagi kapric in neznanja na javno mnenje vplivnih posameznikov sprejme kakšno neumnost za nadaljnjih 50+ let.

Če bodo zdržali z odločitvijo do €volitev in bom kandidiral in bil izvoljen, bom vsem pojasnil, da Zemlja NI pravokotna plošča, ki jo Sonce osvetljuje kot skener.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pinkobalinko
Član
Član



Pridružen-a: Ned 12 Feb 2017 0:07
Prispevkov: 95
Aktiv.: 1.10

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 15, 2019 1:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

damo je napisal/a:
Mislim da je bolj malo ljudi, ki vstajajo ob zori....


Sem za naravni - zimski čas. Torej opoldne naj bo sonce v zenitu.
Problem letnega časa je tudi, da morajo otroci spat, ko je zunaj še dan. To nikakor ne gre, in zato jim primanjkuje spanca. Sicer pa kdo pa rabi dan do pol desetih zvečer? Sem bil pred leti malce severneje in mi je bilo prav hecno, ko se je mračilo ob pol enajstih. Ni mi blo preveč všeč, človek se mora tudi spočiti.


Če ne bi premikali ure, bi jih pa še manj vstajalo ob zori.
Zimski čas ni naraven, kot tudi poletni ne - oboje je zgolj dogovor. Brez veze je govoriti o naravnem, ker naravno je ne se ozirati na uro in slediti ciklusu svetlobe in teme. Ampak danes si to lahko le malokdo privošči, ker smo vpeti v urnike.
Je pa zimski čas bližje naravnemu pozimi, poletni pa je bližje naravnemu poleti - ergo premikanje ure je ok.
Če bi bili poleti na utc+1 bi zvečer zmanjkala tista ura svetlobe, razen če premaknemo vse urnike na uro prej. Ampak potem bi bil problem pozimi, ker bi zjutraj vstajali v trdno temo - ni prijetno, vem ker mi jutranji šiht začne ob 6-ih in pozimi ni fajn, poleti pa prav super.
Lahko bi seveda imeli zgodnejše poletne in kasnejše zimske urnike - in smo spet pri premikanju ure.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 15, 2019 6:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nismo na premikanju ur, pač pa ureditvi urnikov.

Če ura ni pomembna, zakaj nismo cel svet na UTC? Se pač dogovirš, da imaš sestanek ob 13.00 in vsak ve, kdaj je to. Sedaj pa ima nekdo uro 13.00 UTC+1 DST, nekdo drug pa 09.00 UTC-6 brez DST.

S temi časi je zmeda, totalna.

In zaboga, ne ponavljajmo napak drugih, ki so že ukinili premikanje. Recimo Rusija je imela ob ukinitvi premikanja stalni poletni čas, so ugotovili napako in imajo sedaj stalno zimskega.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 15, 2019 10:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
Če ura ni pomembna, zakaj nismo cel svet na UTC?
Applause Isto sem že jaz pomislil.

Glede glasovanja velja tole: Po predlogu nove uredbe si bo vsaka članica izbrala svoj čas (tako kot sedaj), le premikati ga ne bo več smela (kar je sedaj obvezno). Torej kar se tiče Francije, Španije in BeNeLuksa si lahko sami izberejo in ni potrebno, da jih ostali upoštevamo. Ampak zanimivo; tudi Španci bi radi imeli UTC+2, celo nad povprečjem EU so glede tega. Prav nasprotno bi pa Čehi malenkost raje imeli UTC+1. Kdo bi razumel? Jasno pa je, da bomo mali potegnili z velikimi, torej mi za Nemčijo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pinkobalinko
Član
Član



Pridružen-a: Ned 12 Feb 2017 0:07
Prispevkov: 95
Aktiv.: 1.10

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 15, 2019 11:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zakaj ni cel svet na UTC? Zato, ker je navada železna srajca. Sploh bi bila težava ob potovanju v bolj oddaljene kraje.
Pred leti je imel Swatch idejo s t.i. internetnim časom, ampak se ni obneslo, ker je navada... vemo kaj.
Je že prav, da so časovni pasovi, vendar pa +- ena ura ni nikakršen problem.
Ruske izkušnje? To pomeni izkušnje iz Moskve? St. Petersburga? Samare? Ruski časovni pasovi niti pod razno ne sledijo poldnevnikom in so daleč od tega, čemur vi pravite naravno (sonce ob poldan v zenitu). In nenehno nekaj spreminjajo. Moskva je na UTC+3 in ima sonce v zenitu ob 12:30, St. Petersburg je tudi na UTC+3, čeprav bi moral biti na UTC+2, torej ima St. Petersburg stalno naš poletni čas s soncem v zenitu ob 13:00.
Ne vem zakaj bi sploh bilo pomembno kdaj točno je sonce v zenitu, kdo sploh opazi to? Opazi se zoro in mrak, ampak čas zore in mraka se (razen ob ekvatorju) med letom spreminja in s premikanjem ure se malo ublaži te razlike.
In ja, premik ure ni nič drugega kot sočasen premik vseh urnikov z eno potezo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Merlin
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Dec 2007 0:47
Prispevkov: 289
Aktiv.: 1.46

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 17, 2019 10:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zakaj pa ne bi bil tisti čas, ki je bil pred spreminjanjem?

Dolga leta je bil čisto dober.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 18, 2019 5:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saj to je bil zimski čas.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pinkobalinko
Član
Član



Pridružen-a: Ned 12 Feb 2017 0:07
Prispevkov: 95
Aktiv.: 1.10

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 18, 2019 12:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Merlin je napisal/a:
Zakaj pa ne bi bil tisti čas, ki je bil pred spreminjanjem?

Dolga leta je bil čisto dober.


Ni bil tako dober, kot je sedaj. Urniki so bili prilagojeni na uro prej: šiht je začel ob 6-ih ali 7-ih, redko kje ob 8-ih, šola je začela kmalu po 7-ih, da je bila do 8-ih prva ura že mimo. To je bilo v redu poleti, pozimi pa je bilo treba vstajati in hoditi v službo in šolo ob trdni temi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group