www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Usmernik za zaključni izdelek
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
začetnik12
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Nov 2015 21:43
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.52

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 5:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se strinjam z vami, bom izdelal nekaj bolj uporabnega oziroma boljši usmernik.Malo sem gledal in zasledil v eni od revij Elektronik.si (mislim, da je številka 5) usmernik narejen s pomočjo arduina, pa bi prašal, če priporočate tak usmernik za izdelavo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 5:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Napajalnik z Arduinom imaš v povezavi mojega prejšnjega prispevka. Tokrat pa spet koplješ po 10 let starih dizajnih (mimogrede objavljen v Elektronik.si št. 5 nima nobene zveze z Arduinom), ki so v današnjem času samo pogojno uporabni.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
začetnik12
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Nov 2015 21:43
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.52

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 21, 2019 8:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za enkrat sem se odločil, da bom izdelal usmernik po tej shemi. Imam pa par vprašanj, shemo sem dobil tukaj na forumu,za dva upora ne poznam vrednosti (obkrožena z rdečo barvo), ker ni so zapisane (sta morda enake, kot upor zraven vzporedno vezan?).Drugo vprašanje, pa je glede potenciometra in upora zaporedno vezana za ampermetrom in voltmetrom (obkrožena z modro barvo).Sta ta dva upora in potenciometra vezana le za pravilno delovanje in kalibracijo voltmetra oziroma ampermetra, ali brez njih celotno vezje ne bi delovalo, ker mislim uporabit drugi način za prikaz toka ter napetosti, zato bi para upora in potenciometra pri voltmetru in ampermetru odstranil, seveda, če sta namenjena le voltmetru in ampermetru in ne vplivata na delovanje usmerniškega vezja.


usmernik.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  488.86 KB
 Pogledana:  57 krat

usmernik.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
blay44
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Dec 2010 18:17
Prispevkov: 603
Aktiv.: 3.73

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 21, 2019 11:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Laughing Ej stari, s tole shemo boš zabredu k nč. Če te bo fox vrtel okloli IC3 boš prišel do računanja super pozicije, pol pa ....
R4 in R16 sta za fino nastavitev. Zanju pustiš na ploščici prostor, če bosta potrebna.
Ostali, ki jih omenjaš pa so samo za umerjanje V in A metra.
Namesto 723, ki je tukaj samo za referenčno napetost, daj raje tl431.
Toliko čudnih zgodb se vrti okoli 723jke.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
japek
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Feb 2004 22:50
Prispevkov: 780
Aktiv.: 3.51
Kraj: Radenci

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 22, 2019 10:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem že nekaj let zelo zadovoljen z ELV napajalnikom . Regulacija napetosti, grobo in fino, od 0 do 30 V, tok 0 do 10 A, celo nekaj več, ne greje se pretirano, ker ima s pomočjo releja rešen preklop napajanja iz transformatorja, zaporedno - vzporedno. Zadosti občasni potrebi po malo večjem izhodnem toku. Ventilator se vklopi po potrebi, LED diode, katere signalizirajo trenutno stanje in način regulacije. Relativno lahko dobavljiv material. Pripravljena mesta za priklop merilnih instrumentov. Transformator so mi morali naviti po naročilu, moj ima napetosti 2 x 16 V / 13,5 A in 4 x 8 V / 0,5 A. Teh 8 V je 4 x zaradi tega, ker sem potreboval galvansko ločeno napajanje še za digitalne merilne instrumente. Lahko bi dal dva transformatorja.
Zame je analogno vseeno nekako bolj sprejemljivo če prav, tudi v radioamaterstvu, kjer smo zelo občutljivi na razne motnje, uporabljamo čedalje več stikalnih napajalnikov.

Janko

_________________
73 de S55WT, Janko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
RobiStrom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Mar 2015 22:00
Prispevkov: 209
Aktiv.: 1.89
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 22, 2019 11:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tale usmernik se je pred 24 leti in najbrž še več delal pri praksi na Vegovi. Tudi sam sem ga izdelal in mi kar dobro služi. V-A metre sem dal digitalne. Če ga goniš se kar greje zato ne šparaj pri hlajenju - preračunaj..... Naknadno sem namontiral še en ventilatorček, da ne menjam tranzistorjev tako pogosto. Very Happy
_________________
LP Robi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
začetnik12
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Nov 2015 21:43
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.52

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 22, 2019 3:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes sem bil pri mentorju, profesorju, pa mi je dejal, da je v vezju, ki sem ga objavil zgoraj nekaj napak, saj je to vezje izdelal že en dijak pri tem mentorju nekaj let nazaj in je imel nekaj problemov z vezjem.Nato so te napake rešili, zdaj pa mi noče povedati katere napake so te(da se malo "pomatram"kje bi bila napaka).Ena od napak, ki mi jo je zaupal naj bi bila narobe povezan eden od gretzov, pa sem malo gledal, pa ne dobim nobene napake.Bi morda kdo od vas zasledil, če je kje v vezju napaka ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
blay44
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Dec 2010 18:17
Prispevkov: 603
Aktiv.: 3.73

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 22, 2019 5:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na hitro gledano ni videti napak. Če je porabnik pravilno priključen.
Morda nerodno označena masa. Delilnikov pa nisem računal.
Bo pa težava okoli IC2. Ta meri napetost po načelu superpozicije in glede na vezavo s kar velikim offsetom!
F kompenzacija je pa čudna. Pa umerjanje bo prava mora d'oh!
Je pa načelo delovanja enako kot pri tistem iz ELVja, ki ga je podal Japek.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 22, 2019 6:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

začetnik12 je napisal/a:
Danes sem bil pri mentorju, profesorju, pa mi je dejal, da je v vezju, ki sem ga objavil zgoraj nekaj napak, saj je to vezje izdelal že en dijak pri tem mentorju nekaj let nazaj in je imel nekaj problemov z vezjem.

Tole kar si zgoraj objavil je shema vezja. In na njej ni videti nekih "napak". Tiskanine pa verjetno še nisi narisal ... tam bo večja možnost, da se kaj ne bo ujemalo z objavljeno shemo Think
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
začetnik12
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Nov 2015 21:43
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.52

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 22, 2019 7:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dobro hvala lepa. Bi pa še vprašal, kaj lahko naredim poleg usmerniškega vezja in amper-volt metra z arduinom, nekaj več kar lahko dodam v ohišje usmernika, kakšne tipke oz. kaj takega, ki bo poboljšalo usmernik, hvala.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 22, 2019 7:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Usmernik je letnik 1982! V prilogi celoten članek, objavljen v Elektorju. Za predviden namen ... zaključna naloga 4. letnika ... ni primeren. V štirih letih si se pa menda naučil nekaj, kar lahko skozi zaključni izdelek tudi pokažeš. Izdelaj nekaj, kar bo v koraku s časom. Nekje zgoraj sem ti tudi podal nekaj predlogov.


Elektor12_1982.pdf
 Opis:
Usmernik

Download
 Ime datoteke:  Elektor12_1982.pdf
 Velikost datoteke:  1.42 MB
 Downloadano:  18 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Milek
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Avg 2015 13:50
Prispevkov: 104
Aktiv.: 0.99
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 22, 2019 8:11 pm    Naslov sporočila: icon_great  Odgovori s citatom

Helou

Frenki ima prav,izdelaj nekaj sodobnega.Mogoče lahko vključiš arduino za regulacijo pwm in izdelaš stikalni napajalnik z kontrolo toka in napetosti. Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 22, 2019 9:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

začetnik12 je napisal/a:
Danes sem bil pri mentorju, profesorju, pa mi je dejal, da je v vezju, ki sem ga objavil zgoraj nekaj napak, saj je to vezje izdelal že en dijak pri tem mentorju nekaj let nazaj in je imel nekaj problemov z vezjem.Nato so te napake rešili, zdaj pa mi noče povedati katere napake so te(da se malo "pomatram"kje bi bila napaka).Ena od napak, ki mi jo je zaupal naj bi bila narobe povezan eden od gretzov, pa sem malo gledal, pa ne dobim nobene napake.Bi morda kdo od vas zasledil, če je kje v vezju napaka ?

R17 je 10E/1W in ne 0,22E/1W, vsaj glede na Elektorjevo shemo. Če imaš tudi že tiskanino pa ne moremo prerokovati, če je prava glede na načrt, saj je ne vidimo.
Če že vztrajaš pri obuditvi tega dinozavra imaš TUKAJ seminarsko točno iz tega usmernika.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.68
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 22, 2019 11:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Z močno voljo se lahko skopira, prouči in prilagodi shema z industrijsko izdelanega usmernika.

Zanesljivi preklop med napetostno in tokovno regulacijo.

lp.



MESIT 40V-10A - elektronik.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  107.36 KB
 Pogledana:  18 krat

MESIT 40V-10A - elektronik.jpg



Stabilizirani Usmernik - MESIT - shema.zip
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Stabilizirani Usmernik - MESIT - shema.zip
 Velikost datoteke:  4.93 MB
 Downloadano:  39 krat


_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
blay44
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Dec 2010 18:17
Prispevkov: 603
Aktiv.: 3.73

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 27, 2019 10:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Smile Kolikor sem jaz razumel te sheme gre za isti princip. Le dodan je še tiristorski predregulator z klasično dušilko.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group