www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Airband Receiver
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
začetnik12
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Nov 2015 21:43
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.52

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 18, 2019 4:41 pm    Naslov sporočila:  Airband Receiver Odgovori s citatom

Na spletu sem zasledil zanimivo shemo Airbend receiverja, pa me zanima, če naredim vezje po tej vezalni shemi, je res, da lahko poslušam pilote med pogovori?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.39

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 18, 2019 10:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če bi dal kakšno povezavo na načrt tega sprejemnika bi ti lahko lažje svetovali.
Načeloma ja, poslušanje letal ni noben bav-bav in to lahko počne vsak.
Meni dobro sprejema frekvenco 135.270 Mhz(Airport approach), radio/postaja mora podpirati AM. Sem pa od Brnika oddaljen cca. 30km.
Na tej frekvenci se sliši od usmerjanja letal na stezo do usmerjanja letal za prelet preko Slovenije. Seveda vse v angleščini.
Obstaja veliko kit izvedb na raznih ebay-bangood-gearbest straneh za okrog 20€.
Če nisi v bližini letališča boš vrjetno slišal bolj malo, ker za sprejem Brnika boš predaleč, nad tabo bodo piloti tiho... Če si pa v bližini, še bližje kot jaz pa lahko poslušaš celo stolp kjer usmerjajo letala po letališču.
Lahko pa si pogledaš v smer SDR Radio, to je pa radio sprejemnik širšega sprejema, od kakega 1Mhz-1Ghz stanejo 30-35€, pa lahko poslušaš tudi radioamaterske bande, seveda boš rabil tudi dobro anteno, katero si brez problema izdelaš sam.
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 18, 2019 11:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot je omenil predhodnik se je bolje odločiti za SDR sprejemnik, ker ga boš lahko uporabil še za mnoge druge stvari Wink

USB SDR ključke dobiš že od 5€ dalje. Poglej malo na Ebay ali druge trgovine za " rtl2832u ".
Na računalnik naložiš " rtl-sdr " katerega dobiš na https://www.rtl-sdr.com/.
Sprejemaš in poslušaš lahko skoraj "vse živo" v etru Cool

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
začetnik12
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Nov 2015 21:43
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.52

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 11:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bom malo pobrskal po" ebayu", hvala lepa za odgovore. Študiram, da bi naredil, kakšen sprejemnik.Nisem vedel , da lahko poslušaš pilote, sem mislil, da je frekvenca od njih kodirana oz. vsaj malo zaščitena.Poleg tega, me zanima, če bi se dalo narediti tudi kakšen sprejemnik od postaj policije,gasilcev oz. centra za klice v sili,vendar verjamem , da je to kodirano. ČE ne drugega bi naredil "fejst" močen transmitter za FM radio, da bi malo se pozabaval na račun sosedov. Na spletu dobim veliko shem, pri katerih piše, da "lovijo" na 2 KM, ampak, ko sem jih izdelav lovijo, tam največ, do 50m. Oprostite, če sem pisal neumnosti v zgornjem besedilu, saj namreč se ne spoznam na radijsko tehnologijo, me pa zelo zanima.

Hvala

LP Začetnik12
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
začetnik12
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Nov 2015 21:43
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.52

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 12:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tukaj je še vezalna shema Airband receiverja

http://4.bp.blogspot.com/-W5pLeo3mYwg/TgIAdLiDTKI/AAAAAAAAATQ/npZBbn3FJts/s800/Aviation%2BBand%2BReceiver%2BSchematic%2BDiagram.gif
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 1:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

začetnik12 je napisal/a:
ČE ne drugega bi naredil "fejst" močen transmitter za FM radio, da bi malo se pozabaval na račun sosedov.
To idejo zaenkrat kar opusti. Razen povzročene slabe volje ne boš imel veliko od tega.

Sprejemnik, katerega povezavo si navedel bi lahko bil primeren projekt za nabiranje izkušenj v radijski tehniki. Začni zbirati material, obenem se pa loti risanja tiskanine. Če se bo kje ustavilo napiši. Ko bo sprejemnik pod streho, bo pa aktualna primerna antena.

Za raziskovanje, kaj je zanimivega v radijskem spektru bi bil pa lahko primeren tudi kak USB SDR modulček, kot so napisali že zgoraj. Poceni in ob izdelavi/uporabi primernih anten zanimiv rekvizit.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
začetnik12
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Nov 2015 21:43
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.52

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 2:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bom opustil, da nebi me na domu obiskala kakšna inšpekcija .Frenki a se splača sestaviti vezje najprej v protobordu(morda preveč motenj?),ali takoj z risanjem tiskanine in izdelave le te? Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.39

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 3:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da odgovorim na vprašanje okrog poslušanja. Policija je kodirana, prav tako sem prepričan da so kodirani reševalci(nisem 100%), ker gre tukaj za zasebne podatke in je prav da so kodirana.
Prostovoljne gasilce pa lahko poslušaš, prav tako lahko poslušaš ARON, omrežje se aktivira od naravnih nesrečah ampak na srečo malokrat.
Za gasilce si pogooglaj ZARE frekvence, vendar ne vem kok je to kaj aktivno v tvojem okolišu, poslušaš lahko repetitorje na 145.xxx, ter 43x.xxx Mhz vendar je večino časa tišina.
Če boš pa kupil SDR pa si naredil anteno za recimo 14mhz, tam pa poslušaš po Evropi odvisno kako si anteno obrneš. Mene je stala cca 15€ (brez koaksialca) pa poslušam od Anglije, Španije proti nam, tudi ZDA slišim, vendar oni pa mene ne Smile .
Malo za orientacijo.
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robertos
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Avg 2004 11:31
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.57
Kraj: Vuhred JN76OO

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 4:44 pm    Naslov sporočila:  Re: Airband Receiver Odgovori s citatom

začetnik12 je napisal/a:
... je res, da lahko poslušam pilote med pogovori?


To lahko počneš na bolj poceni način, na telefon si naloži kakšno iz med mnogih aplikacij in online poslušaš radijske postaje, radioamaterje, policiste (tudi v Ameriki), reševalce, pilote itd., kajti teh SDR radijskih sprejemnikov je ogromno online, do katerih dostopaš preko telefonske aplikacije.
Ena od aplikacij
airplane radio scanner
Ker po navadi je to muha enodnevnica, vsi pričakujejo kaj vse bodo slišali, v praksi pa potem razočaranje.
Lahko pa si pogledaš na YouTube kakšen online let od Lufthansa A380 , kjer boš slišal pogovor med piloti in letališči. In če ti je to res tako zanimivo, se šele potem loti izdelave sprejemnika.
To je samo moje mnenje...

_________________
Cheerio baj frm S58S Robert !
http://www.kapunar.eu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.39

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 5:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi to je možnost, ampak ni čara, da to sprejemaš sam.
http://www.websdr.org/
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 20, 2019 1:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni nujno, da si v bližini letališča oz. njegovi kotlini. Jaz na Pečni rebri (750m) pri Postojni z ročno postajo lepo slišim Ljubljana radar in pilote z roba Slovenije. Slišim npr. handover na Zagreb radar, vendar njihovega kontrolorja pričakovano ne slišim.
Dobim tudi tudi VOR ILB, vendar zelo šibko.
Če si pa v dolini v kateri ni niti letališča niti v bližini meje, ne boš slišal skoraj nič.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
začetnik12
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Nov 2015 21:43
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.52

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 20, 2019 5:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Živim cirka med 8-10 km zračne linije od letališča Pipistrela v Ajdovščini,ne vem pa če na tako majhnem letališču so kontrolni stolpi. Drugo najbližje letališče je v Ronkah, blizu Molfancona (Tržič po Slovensko), odaljeno nekje 25 km zračne linije.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 21, 2019 10:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Manjša letališča oz. športna imajo imajo 'stolp' le po potrebi, ko je več prometa. Tega pogosto predstavlja kontrolor, ki ob dogodki stoji ob stezi. Pri nas si taka letališča delijo frekvenco 123.50 MHz. Ko 'stolpa' ni, piloti zgolj napovejo svojo namero.
Dvomim, da boš dobil Tržaškega kontrolorja in letala na tleh, saj so vmes hribi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
začetnik12
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Nov 2015 21:43
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.52

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 21, 2019 5:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj mi potem predlagate izdelati, rad bi poslušal kakšne frekvence,a ne radio postaje (FM),nekaj zanimivega, nekaj kar lahko izdelam.Sej lahko poslušam te frekvence prek spleta, vendar ni to to
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 21, 2019 6:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tukaj imaš dober predlog. Dela boš imel z antenami dovolj. In če bodo kvalitetne, boš marsikaj poslušal.
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group