www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Prihodnost radijske in tv tehnologije
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.63
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2019 4:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka57 je napisal/a:
Josip v istem prispevku sam sebe negiraš (kurirja ujameš, dimne signale pa vidiš, torej....)


Jaka, spomni se "Mirka in Slavka" kurir, če mu grozi da ga bodo ujeli, požre pismo katero nese v štab...ali se žrtvuje za domovino in se raznese z bombo ko pridejo sovražniki do njega. Tako tudi nekaj njih spravi na on svet.

Dimnih signalov pa ne razume vsak HI!
Ker se v policiji in vojski učijo samo telegrafijo.
Citiram:
Vse pametne profesionalne službe (vojska, policija,....) še vedno vzdržujejo telegrafijo
(ostanki iz jugoarmijske obuke - vezisti večinoma)
Še kodiranje (skrambliranje) na svojih digitalnih napravah ne znajo nastaviti.(dokazano)

Jaka57 je napisal/a:
In za dimne signale ne sme biti vetra Very Happy


Hudega dežja tudi ne...veter pa lahko malo piha, boljše gori. Dim za dimne signale dobimo tako da na goreč ogenj vržemo nekaj mokrega (mokre trave) da se kadi.

Ja Jaka, malo sem obrnil vse na glavo da ne bodo teme preresne.
Pa da ne padem z Aktiv. pod 1...dolgo nisem nič napisal.
Pa ja menda ne misliš da bom o tej temi resno razmišljal in pisal?
Je pa nekaj resnice v tem kaj sem napisal.
Z filozofijo se pa itak ne mislim ukvarjati sedaj pod stare dneve...
Uživaj tudi ti in vsi ostali, pa si ne dovolite da vas kdo sprovocira, bog ne daj razjezi, najmanj pa jaz.
Dan je lep in sončen. In tak naj ostane.

No, da ne bom OFF: prihodnost je v napredku znanosti in tehnologije, ne v ročnem tasterju in kamenih valovih.

Prihodnost radijske in tv tehnologije (naslov teme)
Vsem vse naj...73
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2019 9:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz se malo nadejam nad Starlink in OneWeb satellite constellation, nisem pa prepričan, da bo čisto free, ker je ta besedica pri amerikancih malo za ušesa privlečena. Sem pa bil nekaj časa navdušen nad sistemo SATNC, pa ko ti stari mački povedo, da se to uporablja le v izobraževalne namene potem se pa še malo vprašam a pa bodo še ostale proste frekvence. Res je, da bi bil po večini le odjemalec, polek tega pa kolikor sem nekak spremljal so bile precej težave s tem sistem tudi organizacijsko.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 13, 2019 1:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko že omenjate Indijance, Enigmo in prisluškovanje analognim povezavam ...
Med 2.s.v. so Američani imeli nešifrirane povezave in sporočila, ki jih je lahko vsak poslušal. Trik je bil v tem, da so za veziste rekrutirali pripadnike nekega indijanskega plemena, ki so se med seboj pogovarjali "po domače", zato jih ni nihče razumel.

Digitalne povezave imajo cel kup prednosti. Možnost šifriranja, možnost multipleksiranja večih povezav, možnost prenašanja različnih tipov podatkov (zvok, slika, datoteka, ...), ...
Paketi morajo imeti dogovorjeno obliko in sinhronizacijo, da lahko sprejemna stran opazi in locira okvarjen podatek ter zaprosi za ponovno pošiljanje. To že vse obstaja (Wi-Fi, GSM, ... protokoli).

Ampak nihče ne pozna podrobnosti digitalnih komunikacij na način, da pripelje digitalni signal na vhod Arduinota (ali podobnega splošno dostopnega MCU), ga malo obdela (npr. zloži skupaj po 8 bitov) in pošlje 8 bitne paketke na R-2R uporovno verigo, nakar se dobljen analogni signal ojači in predvaja na zvočniku.
Poenostavljeno in karikirano, ampak poudarek je na tem, da je pri digitalnih komunikacijah ključnega pomena združljivost opreme, ki pa se s časom spreminja.
Od trenutka "velik problem" bo v obtoku končno število delujočih enot. Nihče ne zna sestaviti oddajnika ali sprejemnika iz sestavnih delov, ki ne pripadajo originalom, zato jih bo prej ali slej zmanjkalo. Še delovne napetosti ne ustrezajo baker-jabolko-cink bateriji in precej čipov odpove pri 0,5 V presežka napetosti oziroma ne deluje pri prenizki napetosti.

Razvoj bo vsekakor šel v digitalno smer, ampak dobra stara robustna analogna oprema in znanje o njej morata ostati (skupaj z učbeniki o rudarstvu, metalurgiji, kemiji, strojništvu, gradbeništvu, matematiki, fiziki, elektrotehniki, kmetijstvu, biologiji, geodeziji, ... pa tudi takih o vlogah posameznikov pri ohranjanju in ponovnem vzpostavljanju civilizacije). Sicer nas (na električnih napravah temelječo, energijsko razsipno in nasploh precej razvajeno družbo) lahko kakšen Sončev izbruh pošlje precej dlje v preteklost (mimogrede kakšno dodatno tisočletje ali dve), kot bi nas sicer.
Sploh pa smo v Evropi takorekoč že izrudarili vse, kar je bilo uporabnega pod zemljo, tisti, ki imajo surovine, pa ne znajo iz njih ničesar izdelati. Silno nerodna kombinacija.

Analogne komunikacije in iz diskretnih elementov sestavljena oprema spadajo med ključne stvari, ki jih je treba ohranjati tudi v "obliki za telebane", ki je dostopna vsakomur.
Takoj, ko se bo svet prenehal podirati, bo treba zagnati papirno industrijo in tiskarske stroje, da se natisnejo učbeniki, dokler pisci še imajo kaj za jesti in jim spomin še deluje.
Zanamcem moramo predati temeljno znanje in opremo in oni spet naprej, da ne bodo nekoč spet potrebovali stoletij do ponovnega odkritja elektrike, ki so jo poznali že v stari Mezopotamiji (ljudstvo Parti in galvansko pozlačeni kipci).

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
DirStr11
Član
Član



Pridružen-a: Ned 15 Jul 2018 20:50
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.60
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 21, 2019 9:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
Enostavnost sprejemnika pomeni zelo velike oddajne moči. Na nasprotnem bregu je pa kompliciran digitalni sprejemnik in manjša moč oddajanja ter boljša kakovost zvoka.

Za komunikacijo na razdalje bolj varčno pride am radio. Za prosto poslušanje bi pa slabša kvaliteta in prekinjanje digitalnega radia samo zmanjšalo uporabo. Saj veste, da ima vedno več ljudi vinilke pa tudi kaset je vedno več...

_________________
LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 21, 2019 10:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hipsterji danes itak vlečejo iz naftalina vse mogoče. Kasete so tako zanikrna tehnologija, da ne vem, zakaj se to vrača. Naj že nehajo s tem.

AM zahteva ogromno moči. Kakovost je zelo slaba. Za na smetišče zgodovine. Na srečo. Ali pa na žalost za neke fanatike.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 270
Aktiv.: 3.48
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 21, 2019 10:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vinyl in kasete so niša za jemanje denarja brezveznikom. Analogna zvokovna linija je trenutno še vedno boljša od digitalne, je pa cenovno 10x dražja, tako, da je to brezpredmetna razprava. Ob pomanjkanju kvalitetnih analognih posnetkov, predvsem pa zaradi obrabe takratnih plošč in zaležanih trakov, je dostop dandanes nemogoč. Danes se iz digitalije izdela vinyl in drago proda zastrupljencem s strožitnim bolščanjem v vrtenje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 22, 2019 12:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

DirStr11 je napisal/a:
Saj veste, da ima vedno več ljudi vinilke pa tudi kaset je vedno več...

Kje pa si pobral ta podatek? Shocked da nisi kaj takega skadil ali popil Cool
Danes ima vedno več ljudi mp3, flac, že CD je ornk passe, enako DVD na video področju. Ljudje vedno več poslušajo glasbo prek YT, tudi video in televizija se seli v smer videa na zahtevo.

Že zdavnaj smo opustili ploščke in prešli strogo na digitalni format zapisan na ponovno zapisljive nosilce podatkov, pred leti na HDD, sedaj pa na SSD, čeprav za arhiv nima slednji nobene prednosti. Ko je enkrat format digitalen, sploh ni važno katere vrste je, pomembno je le vzorčenje in bitrate. CD kvaliteta je dokaj slaba... tako mimogrede za primerjavo.

Res dobre vinilke še stare šole ne dobiš kar tako, sploh pa ne za malo denarja. Za poslušanje rabiš pregrešno drago opremo (če hočeš kvaliteto), sicer bo vinilka kmalu za na odpad, ker ima omejeno število predvajanj v visoki kvaliteti, podrobnosti se začnejo izgubljati, sledi se zgladijo... tehnologija je pač taka kot je. O magnetnih trakovih ne bi izgubljal besed, ne moreš primerjat studijskih trakov recimo za 24 kanalov in neke navadne audio kasete... in danes v studijih ne uporabljajo trakov.


Televizija na analogno??? in kje bo HD, full HD, 4K, 8K ????? daj ga ne srat no, prihodnost televizije je v digitalni obliki in daleč od zastarele analogne oblike, ki je sicer preprosta, zato pa temu primerno nudi ločljivost kakršna pač je, za velike zaslone popolnoma neuporabno. Problem sodobne televizije in visokih ločljivosti je samo v tem, ker kablarji škrtarijo pri pasovni širini, kompresije so previsoke, posledično kvaliteta ni taka kot bi morala biti, pogosto so kvadratki ...

Prenos zvoka... digitalno seveda, možnosti je neskončno, vsekakor pa vsaj pri tem moramo ohraniti znanje stare tehnologije, tudi nekaj opreme...

Mobilna telefonija? skomercializirano do konca... ne bi izgubljal besed.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 22, 2019 11:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
... Problem sodobne televizije...

je IMHO medijska koncentracija z diverzifikacijo na ogromno programov, ki si medsebojno izmenjujejo "content", ki je % čedalje večji škart in ne pomaga superduper resolucija ali uberalles zvok, razen za mladino, ki jim je potrebno oprati možgane na potrošno sr*anje, da ga bodo konzumirali do nezavesti in živeli v nekem paralelnem svetu ... d'oh!

Kvalitetne zadeve (vsebinsko) vključno z dobro glazbo moraš iskati pa sam po netu. Tako jaz še vedno imam Flat 100Hz 29ˇCRT z solidnim zvokom pa DVT-B z nešteto programi na "anteni", bolj malo pa kaj koristnega za gledat. Tako da dosti potegnem z Neta in mi je samo stereo v 720x576 dovolj. Ne rabim glih kakšnih telenovel, kmetij in ostalih "reality" show-ov v oh in sploh velikosti ... Mi je bolj pomembna vsebina, kot pa forma.

Jah zgleda, da se pospešeno staram in sem čedalje bolj konzervativen in "dinozavrski" osebek ... digitalizacija ima seveda tudi svoje prednosti, če bi se mi spet dalo, pa bi si kot včasih zlotal stereo "DIY lampaš" in sklamfal svoje box-e Rolling Eyes

Jah, zato razumem nekatere, ki prisegajo na analog-ijo, pa tudi to, da je dobro obdržat staro znanje in pa kaj predpotopne tehnologije Razz

Ps.: Wau, delajo šumniki spet Mr. Green
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 22, 2019 12:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
DirStr11 je napisal/a:
Saj veste, da ima vedno več ljudi vinilke pa tudi kaset je vedno več...

CD kvaliteta je dokaj slaba... tako mimogrede za primerjavo.


Mobilna telefonija? skomercializirano do konca... ne bi izgubljal besed.


Kje pa si pobral ta podatek, da je CD slaba kvaliteta? Meni se zdi zelo dobra kakovost.
Si slučajno mislil tole:
https://en.wikipedia.org/wiki/Loudness_war

Za to pa ni kriv format CD.

Kaj je pa z mobilno telefonijo narobe? Za male pare dobiš danes že kar veliko. Seveda je trajalo, da je prišlo do tega, vendar tu je sedaj in izkoristimo to.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 22, 2019 9:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
https://en.wikipedia.org/wiki/Loudness_war
Za to pa ni kriv format CD
Jest gledam, kako se folk sekira za malenkosti, pol pa posluša Radio FM. Ta pa ma enako zgornji problem, pa še nižjo zgornjo reproduktivno cut-off frekvenco, pa je Ok za večino.

Muzika je važna. Ne pa prepir glede bit-ratea pri mp3-jih! Tudi ta tanki TV aparati danes imajo katastrofalen zvok (rabiš nabavit za glasbo dodatne zvočnike=prevara). SmartPhoni pa tudi čuda ne morejo dati od sebe ...

Exclamation Jest z YT npr. potegnem dokumentarce ipd. in jih zmeljem v XVID 640x360 z zvokom stereo 32kHz/64bit, pa je čisto Ok (kot TV postaje-better kot radioFM) , pa zapečen CD počim v player in na TV ... res pa je, da me daje tinitus in po zadnjem testu s kompom, jedva čujem komaj še nad 10kHz. Malo so posledice ukvarjanja z glasbo, razne bolezni, malo pogostejša vnetja ušes in "EMŠO"...

Res pa je da mi je všeč digitalen zapis, ker lahko kopiram stvari do nezavesti Mr. Green ... ima pa šum kaset in pucketanje vinilke tudi svoj čar ... ter ritual polaganja plošče in ročke nanjo tudi ... pa ni treba imet zato 10k€ gramofon Razz ter pozlačene kable in konektorje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 22, 2019 9:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

2019, peka CDjev, rippanje iz YT Smile Smile

To je bilo leta 2004 popularno Smile

Ti si kupi en TV s HDMI, ter chromecast ali Xiaomi Mi box ali kaj podobenga. Investicija se ti bo povrnila v 1 letu, samo s prihranki CDjev in časa.

Jaz razumem, da zadeve, na katere ste navajeni in delajo uporabljate. Vendar enkrat e treba presekati.

Tudi ta forum je na stari platformi. Vse ok, dokler se nekaj ne zgodi, potem pa sploh ne moreš nazaj vzpostavit zadeve, ker ni podpore. Videno nedavno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DirStr11
Član
Član



Pridružen-a: Ned 15 Jul 2018 20:50
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.60
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 23, 2019 12:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kasete in vinilke imajo svoj čar vendar tudi kvaliteto, če seveda imaš pravo opremo. Kaseta posneta na kvalitetnem kasetarju iz fm radia v osemdesetih, ko so glasbo predvajali še iz trakov ali zgodnjih cd-jev, se še zmeraj sliši izredno kvalitetno. Take dinamičnosti ne dobiš več! Seveda je za to potreben dober kasetar in ne kakšen prenosni. Današnje radijske postaje se pa itak nič ne trudijo, da bi vsaj flac uporabljali...Meni se zdi kot da so naložili direkt iz youtube-a.

Glede digtalne televizije so nam pa obljubljali izredno kvaliteto in manjšo moč oddajanja pri dvb-t. Seveda, ker so ljudje videli, da je čisto zanič, so šli na kabel ali optiko. Spet kompliciranje za denar! Že HD kvaliteta je včasih kar preveč za oči, kaj šele 4k ali 8k. Sploh mi gre pa na živce, ko skakalec odskoči, slika zašteka pa je kar na enkrat že na tleh. Ali pa nesinhroniziranost slike in zvoka. In to na optiki!

Tako, nekaj za zdaj. Lahko noč!

_________________
LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 23, 2019 12:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
... Vendar enkrat e treba presekati....
DirStr11 je napisal/a:
... Spet kompliciranje za denar! ...

Da, treba je enkrat presekati toda ... iz spodnjega razloga, torej preprečit si sam pri sebi, da ti sodobno potrošništvo ne opere glave (ustvarjanje nepotrebnih želja) in omogoči nekritično stalno "vleko" denarja iz lastnega/tvojega žepa d'oh! ... Tudi sam sem bil nekoč zelo "napaljen" na tehnologijo, ma me je minilo že vsaj desetletje nazaj Razz ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 23, 2019 1:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Staraš se! Jaz bom nabavil novi monitor, samo moram prvo povečati sobo, kjer sem. Počutil se bom kot kontrolor v letališkem stolpu.

Sem ta monitor zadnjič videl v živo in čisto po pi ...! MUST HAVE Exclamation

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
DirStr11
Član
Član



Pridružen-a: Ned 15 Jul 2018 20:50
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.60
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 23, 2019 1:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
Hipsterji danes itak vlečejo iz naftalina vse mogoče. Kasete so tako zanikrna tehnologija, da ne vem, zakaj se to vrača. Naj že nehajo s tem.

AM zahteva ogromno moči. Kakovost je zelo slaba. Za na smetišče zgodovine. Na srečo. Ali pa na žalost za neke fanatike.

Ponoči, če je lepo vreme lovim z malim tranzistorskim radiem srednjevalovno špansko postajo in je prav dobra kvaliteta. Še veliko je kvalitetnih avstrijskih, nemških, madžarskih, italijanskih...Am radio še daleč ni za odpis

_________________
LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 3 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group