www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

2 začetniški vprašanji glede baterij
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2019 6:36 pm    Naslov sporočila:  2 začetniški vprašanji glede baterij Odgovori s citatom

Živjo Smile

Imam 2 vprašanji:

1) Doma imam veliko porabnikov AA in AAA baterij, zaradi tega sem si kupil polnilne baterije da bi malce prihranil. Imam pa vprašanje. Vse te baterije (Nicd in Nimh) so 1.2V, medtem ko vse naprave (miške, tipkovnice, daljinci, TENS enota, itd.) piše da rabijo 1.5V baterijo. Naprave sicer delajo normalno (vsaj tako izgleda) vendar se mi postavlja vprašanje čemu so sploh 1.2V baterije namenjene, nisem še zasledil da bi na kakšni napravi pisalo 1.2V. Je to v območju tolerance in je 1.2V ok tudi za 1.5V ?

2) Imam kar nekaj baterij za polnit, pri katerih bi rad stestiral približno kapaciteto (nisem pikolovski, rad bi le vedel ali je baterija 200mAh ali 1200mAh). Sestavil sem preprosto napravico, ki je narejena iz uporovne žice ki je take dolžine, da pri navadni 1.2V NiCd bateriji na začetku teče tok 1A skozi žico, ob enem sem vzporedno na to vezal navadno analogno uro. Kazalec ure nastavim na 12:00 in spremljam kdaj ura neha delati (kolikor sem uspel ugotoviti se to zgodi približno pri 1V). Tako potem med sabo primerjam baterije in vem katera je za stran, katera je še dobra. Je pa nekaj šibkosti. Za začetek, točne kapacitete nimam, na osnovi toka in napetosti ter položaja kazalcev lahko približen odčitek dobim, ni pa točno. Druga pomanjklivost je da pri 1V ura ne dela več. Kar pomeni da baterija lahko da ima še veliko kapacitete vendar tega ura ne zazna. Upor je precej velik tako da je velik tudi padec napetosti pričakovan. Obstaja kakšna preprosta rešitev za to kar rabim, morda takšna ki bi jo sestavil iz poceni delov iz ebaya, da bi dobil bolj natančno številko ? Super bi bilo npr. na ekranu, da bi kar odčital. Kakšne ideje ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sscott
Član
Član



Pridružen-a: Pet 10 Jul 2009 12:11
Prispevkov: 1133
Aktiv.: 6.32
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2019 7:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://www.ebay.com/itm/IMax-B6-Digital-LCD-Lipo-NiMh-Battery-balance-Charger-K6U7/372578500814?hash=item56bf68c0ce:m:mU5nIcRw1JrpvidBp1lzbCg&frcectupt=true

polnilec in praznilec


na displeju napiše kapaciteto
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2019 7:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Simprop Intelli V2 se mi valja doma. Za tvoje namene bi bil odličen.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mrtn
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Maj 2012 8:14
Prispevkov: 195
Aktiv.: 1.35
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2019 7:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dodal bi, da se polnilne baterije Ni-MH vsaj po mojih izkušnjah, kar hitro samo-praznijo. Sam jih imam za fotoaparat oz. za bliskavico. Ker jo bolj poredko uporabljam se le te v kakšnem mesecu spraznejo zato jih polnem kakšen dan pred uporabo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.12
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2019 7:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Te polnilne baterije imajo tudi svojo življensko dobo glede na število ciklov polnjenja, praznjenja. Točno koliko ciklov nevem povedati. Ampak po nekaj 10 ciklov se že začnejo hitreje prazniti. To pomeni recimo, da nima več baterija 2700 mAH, ampak mogoče še samo 500 ali pa še manj. Takšne baterije vrži vstran in raskiraj in kupi nove. Na življensko dobo vpliva tudi čas polnjenja. Nekateri polnici ne ustavijo polnjenje, ko so baterije polne. To si že mogoče opazil tudi v foto aparatu, da narediš vedno manj slik, ne da bi baterije zamenjal.

Pomojem bi mogla delati večina naprav s temi baterijami.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shmandi
Član
Član



Pridružen-a: Čet 09 Maj 2013 9:20
Prispevkov: 634
Aktiv.: 4.78
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2019 8:52 pm    Naslov sporočila:  Re: 2 začetniški vprašanji glede baterij Odgovori s citatom

[quote="Sentinel66"]Živjo :)

1) Doma imam veliko porabnikov AA in AAA baterij, zaradi tega sem si kupil polnilne baterije da bi malce prihranil. Imam pa vprašanje. Vse te baterije (Nicd in Nimh) so 1.2V, medtem ko vse naprave (miške, tipkovnice, daljinci, TENS enota, itd.) piše da rabijo 1.5V baterijo. Naprave sicer delajo normalno (vsaj tako izgleda) vendar se mi postavlja vprašanje čemu so sploh 1.2V baterije namenjene, nisem še zasledil da bi na kakšni napravi pisalo 1.2V. Je to v območju tolerance in je 1.2V ok tudi za 1.5V ?
[/quote]

Ponavadi bodo 1,2 in 1,24V polnilne baterije normalno delale v vseh napravah (se najde kakšna izjema), ki so predvidene za 1,5V baterije. "Alkalne" baterije imajo ponavadi blizu 1,65 V, ko so nove.

Zakaj imajo polnilne baterije 1,2 V je pa stvar kemije, fizike.
.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.40

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 13, 2019 8:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam sem ugotovil, da je brezveze kupovati polnilne za dalince in podobno, kjer alkalna baterija za ščepec cene dela par let. Če že kupi Panasonic Eneloop so najboljše polnilne baterije na trgu in so LSD - low self discharge, držijo polne mesece, leto tudi več.
Modelarski polnilec se mi zdi je zate brezvezen in prekompliciran, kupi si naprimer https://www.conrad.si/Polnilna-naprava-za-okrogle-baterije-VOLTCRAFT-IPC-1L-Micro-%28AAA%29,-Mignon-%28AA%29.htm?websale8=conrad-slowenien&pi=201101
ali kaj podobnega, kar boš v prihodnosti lahko še imel za li ion.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 814
Aktiv.: 5.02
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 13, 2019 10:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem si kupil tega za polnit baterije 18650.
Lahko polni tudi Ni-Mh, AA, AAA...

https://www.ebay.com/itm/NITECORE-Digi-charger-D4-EU-Li-ion-IMR-LiFePO4-Ni-MH-NiCD-battery-18650-AAA-AA/112434285257?epid=1065650898&hash=item1a2d9b0ac9:g:2xwAAOSwlMFZN8-N&frcectupt=true
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.91
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 13, 2019 11:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ta iz conrada je v redu Voltcraft IPC 1L imam dva taka že več let, priporočam. Uporabno za NiCd in NiMH.

Vprašanje?
Ali tale NITECORE-Digi-charger-D4-EU-Li-ion-IMR-LiFePO4-Ni-MH-NiCD-battery-18650-AAA-AA obravnava vsako celico posebej in tudi meri vsako posebej?
Kaj vse lahko nastavljaš?

Imam ogromno 18650 celic in mnogo jih je treba pomeriti kako je kaj s kapaciteto...

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 814
Aktiv.: 5.02
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 14, 2019 12:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:


Vprašanje?
Ali tale NITECORE-Digi-charger-D4-EU-Li-ion-IMR-LiFePO4-Ni-MH-NiCD-battery-18650-AAA-AA obravnava vsako celico posebej in tudi meri vsako posebej?
Kaj vse lahko nastavljaš?

Imam ogromno 18650 celic in mnogo jih je treba pomeriti kako je kaj s kapaciteto...


Meri vsako posebej in ustavi polnjenje na tisti, ki je polna.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 20, 2019 8:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kupil sem naslednje:
Tester baterij od 1.2 - 15V 2.7€
Polnilec Nimh, Nicd in litijevih baterij 13€
.
Tisti tester kapacitete mi je všeč ker z uporom enostavno nastavim začetni tok, tok s časom pada ampak za moje potrebe je super, baterije bom lahko primerjal med sabo.
Za polnilec sem se odločil zaradi enostavnosti, nima namreč tistih kablov, ki bi jih jaz sigurno kdaj narobe zvezal.
Enostavno vstaviš baterijo in polni. Ima tudi možnost testiranja baterij, čeprav z zelo šibkim tokom (mislim da max 0.5A). Bo pa ta polnilec ob enem nadomestil še moj stari nicd polnilec, ki ga bom lahko prodal.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.40

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 20, 2019 8:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
Ta iz conrada je v redu Voltcraft IPC 1L imam dva taka že več let, priporočam. Uporabno za NiCd in NiMH.

Vprašanje?
Ali tale NITECORE-Digi-charger-D4-EU-Li-ion-IMR-LiFePO4-Ni-MH-NiCD-battery-18650-AAA-AA obravnava vsako celico posebej in tudi meri vsako posebej?
Kaj vse lahko nastavljaš?

Imam ogromno 18650 celic in mnogo jih je treba pomeriti kako je kaj s kapaciteto...


D4 ne meri kapacitete, tudi nastavljati ne moreš veliko. Le tok polnjenja 0.7/0.3A .. poglej si kak review.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 21, 2019 2:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če je naprava faljeno dizajnirana ti ne pomaga ne taka ne taka baterija. V pol leta sem moral zamenjati nove litijeve AAA baterije v nekem programirljivem daljincu, pa sem ga imel samo v stanju pripravljenosti. Taka naprava potrebuje le stikalo, ki fizično loči baterije s kontakti.

Imaš polnilne baterije z višjo napetostjo, kot so RAM in pa Nikel cinkove, ki imajo napetost primerljivo alkalnim. Slabost teh baterij je, da s časom ne držijo več napetosti, niso LSD. Torej ostane ti samo še litijeva tehnologija.

_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 21, 2019 7:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa litijeve 1.5V baterije polnilne ? In pa kje take baterije sploh polnim ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 22, 2019 9:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bi rekel, da nikjer, ker ne obstajajo.

Li baterije z vgrajeno elektroniko so pa druga zgodba. Polnenje je odvisno od vrste elektronike, nekatere kot običajno Li-ion.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group