www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Izdelava inverterja (razsmernika) z Arduinom in SPWM impulzi
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 02, 2019 7:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdaj bom pa jaz začel spraševati:

Kakšno napetost boš priključil na bazi obeh bipolarnih tranzistorjev ?
'0' = ?V
'1' = ?V

V kakšni vezavi je Q1 (napetostno ojačanje) in kolikšna je max. napetost, ki bo na emitorju Q1 ?
Kaj je Gate-Source Threshold Voltage ?
Kakšna je max. Vgs(th) napetost za IRF540 in pri kateri napetosti je podan Rds_on?
Kakšno vlogo ima Rgate ?
Kolikšne so tokovne zmogljivosti tranzistrjev v tabeli iz povezave, ki ti jo je podal MOND ?

Kaj vse je narobe s predlagano vezavo v tvojem primeru ?

_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.06

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 02, 2019 10:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hmmm...
Če bodo tisti impulzi na vhodu v vezje iz Arduinota, bo "0" okrog 0,1 V in "1" okrog 4,9 V.
To je dovolj, da bo "0" zaprla Q1 in odprla Q2 ter spravila G na 0,2 V in zaprla IRF540.
Ko bo na vhodu "1", pa bo Q2 zaprt in Q1 odprt. Napetost na G bo dosegla približno 5 V, nakar se bo Q1 zaprl. V bistvu se bo Q1 začel zapirati že pri od 4,3 V do 5 V na G, kar bo malce zgladilo "vogale" pravokotnega izhoda.


Tisti Rgate bo malce omejil tok polnjenja/praznjenja "kondenzatorja" G---ll---S in s tem še rahlo zmanjšal strmino odpiranja oz. zapiranja MOSFET-a. Ne vem, ali je za ta namen to potrebno/uporabno/(ne)zaželjeno, se pa bo že tako ne povsem polno odprt IRF posledično še za odtenek bolj grel.
IRF serija se začne odpirati malo pod 3 V in se najbolje počuti pri okrog 10 V na G.

V glavnem bi jaz uporabil IRL... serijo, ki se polno odpre že pri 5 V.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.69
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 02, 2019 11:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

int47 je napisal/a:
Varovalka na baterijski strani je žal, vsaj pri komercialnih izdelkih, bolj slaba zaščita komponent pred kratkim stikom. Tranzistor pregori veliko hitreje.


Potem predvidevam, da bi vgradnja še ene varovalke na 230V strani pripomoglo da ostanejo tranzistorji, v primeru kratkega stika, pri življenju. Think

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3173
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 03, 2019 7:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Serđ, tvoja shema ima hudo pomankljivost. Preklapljaš z visoko frekvenco, torej se sinus dela s pomočjo stresane induktivnosti. Problem je inducirana napetost, ko se tranzistor zapre. Ker ni omejena, bo tranzistor prebijal. To bi pomenilo v najboljšem primeru velike izgube. V bistvu je shema ekvivalentna, kot bi naredil pretvornik navzdol (step-down) brez diode. Izkoristek ne bi presegal izkoristka linearnega regulatorja.

S to shemo bi bilo bolje narediti linearen razsmernik, za kakršnega je bila enkrat tudi shema v LR Elektronika.

Taki stikalni pretvorniki se delajo s polnim mostičem in transformatorjem z enim navitjem. Tako ni težav z indukcijo. Sinus dela samo ena veja, v drugi polperiodi se vloga zamenja.
Tak primer sta APC Smart UPS in SMA SunnyBoy 700 in 1100.
Za prvega se shema najde na spletu, za drugega ne.
Gladilni kondenzator nekaj uF je na izhodu, saj tako prispega k oblikovanju sinusa.

Ta UPS je zanimiv tudi zato, ker isti transformator z istim navitjem in tranzistorji uporablja tudi v obratni smeri za polnenje akumulatorja. Uporablja pa specialno integrirano vezje.

UPS ima tudi diskretno narejen gonilnik MOSFET. Seveda se jih krmili z 12V, 5V je premalo in s precej manjšim uporom v vratih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Serđ
Član
Član



Pridružen-a: Tor 26 Mar 2019 15:54
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.29

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 03, 2019 9:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MOND hvala, tole na skici sem na hitro dodal, tako da ostajajo napake... Vsekakor bi se strinjal s komplementarnostjo tranzistorjev - moja napaka. Tudi bazni upor sem imel v načrtu, vendar ga nisem narisal, vzporednega pa sem označil, ker sem si ga razlagal kot "pull down" upor in s tem ko je na pinu logična "0" - "zazihrana" ničla.
NPN med driverjem in Arduinom bi bilo pametno dodati ja, saj zdaj na G od MOSFETA pride malo manj kot 5V, če se ne motim.

int47, ne vem zakaj se razburjaš, ko pa vezja še nismo pokomentirali do konca. Forum je namenjen zato, da si pomagamo. Tvoj podpis te lepo opiše...

igo, tudi sam sem si podobno razložil zadevo, na G od MOSFETA pride se mi zdi da, celo malo manj kot 5V. V tem primeru bi res moral uporabiti drugo serijo MOSFETOV kot si omenil. S te moke ne bo kruha.

jozkoc, strinjam se s tabo. Poleg varovalk pri akumulatorju bi bilo pametno dodati tudi varovalke na sekundarni strani za boljšo zaščito...

bostjang, hvala za odgovor. Vsekakor shema, ki sem jo zrisal ni dokončna, zato debatiramo, kako jo izboljšati. Zato sem razmišljal, da bi uporabil MOSFET driver, kot je ICL7667. Gledal sem tudi, da ne bi uporabil SPWM, ampak kar kvadraten signal v kombinaciji s H-bridgem.

Lp.

_________________
Nisem vseved, vem pa, da nekaj vem...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.69
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 04, 2019 12:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Serđ je napisal/a:
Tvoj podpis te lepo opiše...


Nepotreben komentar.

Mislim da ima ta podpis sarkastičen pomen, mislim da nima veze z int47 in mislim da ga pravilno razumejo samo tisti ki ta forum uporabljajo že vsaj tam nekje med 4 ali 5 let.

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Serđ
Član
Član



Pridružen-a: Tor 26 Mar 2019 15:54
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.29

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 04, 2019 12:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

jozkoc, v podpisu sem se bolj nagibal na zadnji stavek, v smislu da je nezavezujoč na prvega... Rolling Eyes

Lp.

_________________
Nisem vseved, vem pa, da nekaj vem...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 68 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group