www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Temperaturno krmiljenje ventilatorja

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
LeS
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 25 Sep 2009 17:33
Prispevkov: 4
Aktiv.: 0.02

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 29, 2019 2:21 pm    Naslov sporočila:  Temperaturno krmiljenje ventilatorja Odgovori s citatom

Pozdravljeni, prosil bi za nasvet oz. usmeritev, kako najenostavneje rešiti naslednji primer:

rad bi krmilil ventilator z dvema temperaturnima senzorjema in časovnikom z naslenjimi zahtevami:

T1- zunanja temteratura
T2- notranja temperatura
t - časovnik

ko je T2 > 25 C in T2-T1>=5 C Vklopi ventilator na stopnjo 1 če je t med 6:00 in 22:00 oz 2 če je t med 22:00 in 6:00.

Za vsak nasvet, kako to najlažje realizirat se v naprej zahvaljujem.

LP Aleš
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 29, 2019 4:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S čim si pa želel tole napraviti? Če nimaš kakšnik posebnih potreb, da bi se nastavitve pogosto spreminjale, bi se jaz lotil zadeve s kakim preprostim mikrokrmilnikom. Oba temperaturna senzorja priklopiš na vhod mikrokrmilnika in beležiš temperaturo npr. vsako sekundo. Ko sta pogoja za temperaturo izpolnjena, se ventilator prižge, sicer se izklopi (pazi na histerezo!!). S to logiko boš ventilator le vklapljal ter izklappljal, stopnjo ventilatorja pa lahko reguliraš ločeno glede na čas, lahko pa tudi preko istega mikrokrmilnika.

Nevem, povej kaj več kakšne vrste temperaturnih senzorjev (ima 4-20mA transmitter ali je samo pt100 element?) in kakšen ventilator (DC, AC, PWM?) imaš.

_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.21
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 29, 2019 7:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

http://www.bolha.com/gradnja/ogrevanje-in-klimatizacija/termostati/termostat-c07-1342579256.html?aclct=1552461813

malo se pozanimaj

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LeS
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 25 Sep 2009 17:33
Prispevkov: 4
Aktiv.: 0.02

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 30, 2019 1:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saran najlepša hvala za nasvet in usmeritev. Si potrdil moje razmišljanje. Grem v smeri mikrokrmilnika. Ker s tem nimam izkušenj moram nekje začeti. Če imaš še kak nasvet se priporočam, drugače sem pa videl, da je kar veliko gradiv na temo programiranja mikrokrmilnikov.

LP Aleš

Saran je napisal/a:
S čim si pa želel tole napraviti? Če nimaš kakšnik posebnih potreb, da bi se nastavitve pogosto spreminjale, bi se jaz lotil zadeve s kakim preprostim mikrokrmilnikom. Oba temperaturna senzorja priklopiš na vhod mikrokrmilnika in beležiš temperaturo npr. vsako sekundo. Ko sta pogoja za temperaturo izpolnjena, se ventilator prižge, sicer se izklopi (pazi na histerezo!!). S to logiko boš ventilator le vklapljal ter izklappljal, stopnjo ventilatorja pa lahko reguliraš ločeno glede na čas, lahko pa tudi preko istega mikrokrmilnika.

Nevem, povej kaj več kakšne vrste temperaturnih senzorjev (ima 4-20mA transmitter ali je samo pt100 element?) in kakšen ventilator (DC, AC, PWM?) imaš.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lude
Član
Član



Pridružen-a: Sob 23 Nov 2013 23:27
Prispevkov: 62
Aktiv.: 0.49
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 30, 2019 6:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede na to, da nimaš izkušenj z mikrokrmilniki, bo najlažje, če zadevo narediš z arduinom ali pa Raspberry Pi. Saj v tem primeru ne potrebuješ posebnih programatorjev.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 30, 2019 8:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Raspberry Pi, čeprav možno, se mi zdi že overkill za takšno preprosto stvar, razen če se OP želi ukvarjati z linux-om in konfiguracijo. Sicer pa za mikrokrmilnike bo res potreben kak programator, če se želiš s tem resno ukvarjati. Strinjam se pa tudi s predlogom za Arduino (mogoče kakšen Arduino Mini ali celo Nano varianto glede na to, da bo tole manjša zadeva. Jaz ti lahko pomagam kar se tiče Atmelovih mikrokrmilnikov (se pravi enakih, ki so v Arduinu), ker sem se z njimi že dosti ukvarjal.

Sedaj bi te pa prosil, da si začrtaš nek plan oz. narediš seznam želja za svoj projekt in podaš stvari, ki jih imaš na zalogi. Morda narišeš celo kakšno preprosto elektro shemo. Kakšen je ta ventilator, ki si ga omenil? Ali ima napajanje na AC ali DC? Kakšna napetost? Ali podpira regulacijo hitrosti? Na kak način? Kaj točno pomenita stopnji 1 in 2 pri ventilatorju? Kakšni temperaturni sondi imaš (kakšen izhod imata)? Ali bo zadevi treba še kdaj prenastavljati parametre npr. temperaturo ali bodo ti parametri sprogramirani samo enkrat?

Malo za razmislek...

_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.96
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 30, 2019 10:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Arduino Nano, ker ima USB in ne potrebuješ dodatne strojne opreme za programiranje (za Arduino mini potrebuješ serial(ali USB)->TTL vmesnik), RTC modul, dva 18B20, LCD, nekaj tipk in ostane še krmiljenje ventilatorja, napajanje in seveda program.
Za RTC modul in 18B20 so knjižnjice dostopne na netu, prav tako za LCD in 18B20.
PIja je pa škoda za tako trivialno zadevo (cenovno in programsko).
Seveda pa je tudi varianta z nameskim kontrolerjem (recimo za sončne kolektorje za sanitarno vodo) ali s kakšnim PLDjem.
Mislim, da je na forumu kar nekaj uporabnikov, ki tozadene kontrolerje odlično pozna.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group