www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Še pomnite tovariši ...
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 30, 2019 9:32 pm    Naslov sporočila: icon_complicity Še pomnite tovariši ... Odgovori s citatom

Pojavila se je potreba za ponatis vezja, ki sem ga delal pred 20-timi leti. Na delavniškem PC-ju hranim praktično vse slike diskov računalnikov, ki so bili v delavnici. Bilo je nekaj "telovadbe", da sem spravil legendarni Tango k življenju. Vezje sem natisnil v PS file. Naprej je šlo lažje. Sledila je še ena težavca. Na vezju je tudi legenda PIC 16F84. Potrebno je bilo najti primerni programator. K sreči sem ga lahko sprogramiral z G540.


_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 31, 2019 8:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tango je bil eden prvih mojih programov za risanje vezij Smile Še pomnim Smile Do takrat sem uporabljal letraset, flumastre,...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
iskra
Član
Član



Pridružen-a: Tor 14 Okt 2003 10:13
Prispevkov: 791
Aktiv.: 3.56
Kraj: Lokev ,Boa , KOPER

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 31, 2019 9:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Oooo s tem smo začeli.Kot se spomnim sem moral nabaviti še en disketnik , da je bilo enostavneje shranjevati...
_________________
L.P. iskra
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3222
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 31, 2019 10:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na firmi smo imeli (vektorski) fotoploter. Naredil sem kar nekaj programov za pretvarjanje greberjev, kjer je bila osnova za pripravo grafike legendarni Tango (ne tiskanine, ampak za hibride, maske za spajko, ...). Zanimivi časi in lepi spomini na prvo resnejše programiranje (z eno drugo legendo: borland).
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 31, 2019 10:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo, kako si pognal Tango na novejšem računalniku? Meni ga uspe največ na Win98 ali nižjih, oziroma direktno iz DOSa. Razne emulacije v XP ali višjih mi niso uspele, ni delovalo.
_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 31, 2019 7:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Začel sem s programom smartwork, tango je prišel kasneje. Ampak tale smartwork je bil bolj work kot pa smart.
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3222
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 31, 2019 8:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem se najprej srečal s HO EGS, predhodnikom MI in kasneje Graffy, ki se še vedno uporablja. Delalo je na HP delovni postaji serije 9000. Tudi to je del zgodovine.

Še ena zanimivost iz tistih časov: vse ilustracije v tej knjigi sem pripravil s tem CAD-om in splotal na ploter A0...



tridesettisokorakovjanezpencarekreativnitek-1000.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  682.99 KB
 Pogledana:  4 krat

tridesettisokorakovjanezpencarekreativnitek-1000.png



_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 31, 2019 9:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
Silvo, kako si pognal Tango na novejšem računalniku? Meni ga uspe največ na Win98 ali nižjih, oziroma direktno iz DOSa. Razne emulacije v XP ali višjih mi niso uspele, ni delovalo.


Vili,

Na XP-jih mi dela čisto normalno. Bilo je nekaj težav z driverjem za grafiko.V času dos-a sem uporabljal herkules, kar je ostalo v nastavitvah (Bat datoteka). Sem malo eksperimentiral. Kot VGA diriver mi dela čisto ok. Lahko so tudi težave zaradi shranjenih vnosov v INI datoteki. Datoteko odmakni ali jo zbriši. Ob zagonu se kreira nova. Tukaj sem našel celo navodila. (sicer kasneje, ko sem zadevo že spravil v pogon, iskal pa sem nekaj, da bi spravil PCB v nek format, katerega bi lahko odprl s kakim novejšim programom) Zdi se mi, da je nekje celo povezava za download.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 31, 2019 9:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, na XP so bile neke težave z grafiko, samo kockice so se pokazale... Sad

Če v tangotu shraniš pcb datoteko v ASCII namesto BINARY, jo lahko odpreš z novejšim programom, npr P-CAD. Ker imam še kar nekaj projektov, ki jih občasno le rabim, datoteke odprem na enem starem računalniku z win98 in datoteke shranim na novo. Enkrat se moram lotit in na novo shranit vse, da bo mir.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.33
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 01, 2019 7:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
Silvo, kako si pognal Tango na novejšem računalniku? Meni ga uspe največ na Win98 ali nižjih, oziroma direktno iz DOSa. Razne emulacije v XP ali višjih mi niso uspele, ni delovalo.


V tem emulatorju:

https://www.dosbox.com/

Tango preverjeno deluje na Windows 10. Pred tem sem isto zadevo poganjal znotraj Win 7. Problem je grafika, ker je uporaben le "driver" VGA ločljivosti 640 x 480, kar je na sodobnem zaslonu dokaj majhno okence... Tudi sam prakticiram izvoz starih datotek v "ASCII" format in potem uvoz ter obdelava dalje v P-CAD. Če ne drugega zato, ker moja verzija Tanga podpira le stare Gerber formate, s katerimi Kitajci niso najbolj zadovoljni...
.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
GUMY
trgovec



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03
Prispevkov: 464
Aktiv.: 2.82
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 01, 2019 8:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Oh Tango, nikoli ga nisem maral... Sem bil raje na P-CAD.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
milan62
Član
Član



Pridružen-a: Ned 04 Jan 2004 23:19
Prispevkov: 2379
Aktiv.: 10.71
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 01, 2019 8:51 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

GUMY je napisal/a:
Oh Tango, nikoli ga nisem maral... Sem bil raje na P-CAD.


Ja, saj cena je bila enaka za oba Smile

LP

_________________
Wasting time online since 1999
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.91
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 01, 2019 9:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s56al je napisal/a:
v.j. je napisal/a:
Silvo, kako si pognal Tango na novejšem računalniku? Meni ga uspe največ na Win98 ali nižjih, oziroma direktno iz DOSa. Razne emulacije v XP ali višjih mi niso uspele, ni delovalo.


V tem emulatorju:

https://www.dosbox.com/.................


Sem si instaliral omenjen DOS emulator, vendar sedaj nekako ne vem kako zagnati program za delovanje v DOS-u?

s56al a se ti ljubi na kratko napisati kako zaženeš program v DOS emulatorju, oz. kako se uporablja DOS emulator.?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GUMY
trgovec



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03
Prispevkov: 464
Aktiv.: 2.82
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 01, 2019 12:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

milan62 je napisal/a:
GUMY je napisal/a:
Oh Tango, nikoli ga nisem maral... Sem bil raje na P-CAD.


Ja, saj cena je bila enaka za oba Smile

LP


Ja cena za P-CAD je bila pa enormna. V začetku 90-ih so šli iz firme, kjer sem takrat delal, kupit v italijo piratsko verzijo (!) za 3000 DEM ! Pa potem so razdelili strošek med 3 firme, ki so jo uporabljale.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.33
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 01, 2019 6:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

arksi je napisal/a:
s56al a se ti ljubi na kratko napisati kako zaženeš program v DOS emulatorju, oz. kako se uporablja DOS emulator.?


Uporaba DOSboxa je dokaj dobro opisana v priročniku:

https://www.dosbox.com/DOSBoxManual.html
https://www.dosbox.com/wiki/Basic_Setup_and_Installation_of_DosBox

V grobem pa gre zadeva takole:

1. Dol potegni in namesti DOSbox.

2. V OS Windows na disku ustvari direktorij (npr. D:\DOS_disk), ki ga boš DOSbox-u z ukazom "mount" priredil kot njegov korenski. Praviloma bo znotraj DOSbox ta viden kot "C:", ni pa obvezno.

3. Poišči direktorij, kamor se je instaliral DOSbox ter v njem datoteko "DOSBox 0.74 Options.bat".

4. Odpri datoteko "DOSBox 0.74 Options.bat" s tekstovnim urejevalnikom (Wordpad, Notepad ali podoben) ter proti koncu datoteke v sekciji [autoexec] dodaj ukaz "mount":

Koda:

[autoexec]
# Lines in this section will be run at startup.
# You can put your MOUNT lines here.

mount C D:\DOS_disk



5. V direktoriju "D:\DOS_disk" kreiraj poddirektorija:

- D:\DOS_disk\Tango\PCB
- D:\DOS_disk\Tango\SCH

ter vanju skopiraj datoteke programa Tango. To lahko počneš v Windowsih, vendar pri tem DOSbox ne sme biti zagnan! Strukturo poddirektorijev si lahko zamisliš tudi drugače, npr. v skladu s konceptom, kot si ga bil vajen, ko si Tango poganjal še v pravem DOS.

Zadeva bi sedaj že morala delovati. Iz OS Windows zaženi DOSbox ter se z ukazom "cd" prebij do poddirektorija, kjer imaš shranjeno izvršljivo datoteko "PCB.EXE" (oz. "SCH.EXE") in poženi...




Ko gornje deluje, poglej v priročnik ali vprašaj "Google", kako poti do izvršljivih datotek "PCB.EXE" in "SCH.EXE" dodaš v spremenljivko "PATH", da boš lahko Tango poganjal od kjerkoli, npr. iz direktorija, kjer boš sicer hranil projektne datoteke ali pa kar iz korenskega "C:\".

V sekcijo [autoexec] lahko dodaš še druge DOS ukaze, za katere želiš, da se samodejno izvedejo ob zagonu.




.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group