www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Plus in minus na zvočniku
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7770
Aktiv.: 34.88
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 12:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz tako mislim.


pogled na Sp.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  157.66 KB
 Pogledana:  19 krat

pogled na Sp.jpg



_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3174
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 2:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko izmeriš frekvenčno karakteristika večpasovnega zvočnika z vprašljivim visokotoncem. Prava polariteta bo takrat, ko bo amplitudna karakteristika ob lomni frekvenci bolj ravna.

Polariteta se mora ujemati tudi z drugim zvočnim v stereo sistemu. Če je pravilna - enaka, bo mono zvok slišati, da prihaja iz sredine, pri napačni pa da prihaja iz obeh zvočnikov.
Torej, če imaš še en enak visokotonec z znano polariteto...

PS: Popravi naslov teme, da se bo vedelo, da gre za zvočnik!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 4:06 pm    Naslov sporočila:  Re: re Odgovori s citatom

andreju je napisal/a:
pod št 4


Na ta način bi lahko ugotovil, katera žica je katera (recimo, da sta obe enake barve).

_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3468
Aktiv.: 16.54
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 4:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Rabiš ton generator in mikrofon.
Ker tudi če veš polariteto, je potem od same kretnice in šiva z srednjetoncem odvisno, kako obrneš + in -.
To lahko določiš samo z meritvijo.

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s57bic
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Dec 2003 8:18
Prispevkov: 615
Aktiv.: 2.76
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 5:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moj poizkus:

Z generatorjem kvadratnih impulzov (lahko je tudi nekaj s NE555 čipom) sem vzbujal zvočnik ki je imel označen +. Masa generatorja je šla na - zvočnika.

Drugi zvočnik (recimo neznani zvočnik) je "gledal" v tega vzbujanega.
Na njemu sem imel priključen osciloskop. Sonda na + tega drugega zvočnika, masa sonde na -.

Ko je šla vzbujevalna napetost vzbujanega zvočnika v +, je šla membrana tega zvočnika ven. Membrana testiranega (poslušajočega) zvočnika se je zaradi zračnega pritiska pomaknila v notranjost tega zvočnika. Na temu zvočniku se je inducirala negativna napetost.
To se lepo vidi na fotografiji. Duty cikel impulzov sem imel 20%, frekvenca pa okoli 15Hz. Amplituda nekaj nad 1V.

Te inducirane napetosti se opazujejo neposredno po spremembi vzbujevalne napetosti.
Lp, Jože.



Vezje1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  109.69 KB
 Pogledana:  1 krat

Vezje1.jpg



Odziv1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  132.08 KB
 Pogledana:  1 krat

Odziv1.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andreju
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Jan 2014 21:09
Prispevkov: 200
Aktiv.: 1.60
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 7:20 pm    Naslov sporočila:  re Odgovori s citatom

Ni problem v barvi, problem je v notranjosti kjer prideta žici od zunanjih pobarvanih, do diafragme, tam se mi zdi da ni v redu...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andreju
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Jan 2014 21:09
Prispevkov: 200
Aktiv.: 1.60
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 7:22 pm    Naslov sporočila:  re Odgovori s citatom

Seveda pa nimam drugih aparatov kot multimeter
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andreju
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Jan 2014 21:09
Prispevkov: 200
Aktiv.: 1.60
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 7:57 pm    Naslov sporočila:  re Odgovori s citatom

Verjetno bom kupil tole, je cca 70 eur

http://www.phase-it.com/index.html
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3468
Aktiv.: 16.54
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 20, 2019 12:51 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni vazno, kje je plus in kje minus. Zvocnik mora biti fazno usklajen z sistemom.
_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andreju
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Jan 2014 21:09
Prispevkov: 200
Aktiv.: 1.60
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 20, 2019 7:13 am    Naslov sporočila:  re Odgovori s citatom

ro-bi, mi je tovse poznano, en moj sistem je sestavljen iz aktivne kretnice in ojačevalcev, tako, da aqkustiko kar obvladam, s tem se že dolgo bavim...
pri teh visokotoncih je šlo za visokotonce pri katerih se mi je zdelo, da je en narobe vezan, ne na sistem, temveč v sami notranjosti, ker je rabljen bi bilo to mogoče...
zdaj sem uporabil zelo zanimivo in poceni varianto, ki je opisana v naslednjem videju.

https://www.youtube.com/watch?v=x-W0T1cTjos

metoda je poceni in zanesljiva, testiral sem na več zvočniki in deluje odlično
priporočam...
Hvala pa vsem za odgovore in nasvete
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andreju
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Jan 2014 21:09
Prispevkov: 200
Aktiv.: 1.60
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 20, 2019 7:19 am    Naslov sporočila:  re Odgovori s citatom

nekaj mojih vintage aparatur


IMG_5473.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.19 MB
 Pogledana:  19 krat

IMG_5473.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3468
Aktiv.: 16.54
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 20, 2019 8:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se moj sistem


IMG_20181013_193014.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  957.85 KB
 Pogledana:  20 krat

IMG_20181013_193014.jpg



_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andreju
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Jan 2014 21:09
Prispevkov: 200
Aktiv.: 1.60
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 20, 2019 11:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še dnevna


7D8E4A88-C5F8-453D-8F0E-5C5C1FBF4264.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.59 MB
 Pogledana:  24 krat

7D8E4A88-C5F8-453D-8F0E-5C5C1FBF4264.jpeg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 272
Aktiv.: 3.47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 20, 2019 2:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne rabiš nobenega osciloskopa. Ko pritakneš 1.5V baterijo na terminale zvočnika, da gre membrana ven, je plus na plusu od zvočnika. Za ostale zadeve v zvezi z vrtenjem faze nikakor ne filozofirajte, ker taki, ki polarizacije ne najdejo, še kaj drugega ne vedo.
Vintage je sicer lep in barvit, pa leno mrtvouden in brez živega in zdravega zvoka. Se pa splača vse preračunljivo dobro prodat, si nabaviti nekaj namensko vrhunskega v vintage maniri, seveda povezano z znanjem o tehniki, in potem v sistemu neizmerno uživati. Sistem? Sistem je vedno zaporedje postopkov, aparatur...., ki v resnici namensko delujejo za doseganje končnega cilja, če to ne deluje, temu ne moremo reči sistem, ampak princip. Delujočih sistemov je v SLO na prste ene roke.
@ro-bi. Zakaj je med basi in srednjetonco taka razdalja, ali lahko spodnji del obrneš?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shmandi
Član
Član



Pridružen-a: Čet 09 Maj 2013 9:20
Prispevkov: 634
Aktiv.: 4.76
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 20, 2019 2:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

[quote="joztom"]Ne rabiš nobenega osciloskopa. Ko pritakneš 1.5V baterijo na terminale zvočnika, da gre membrana ven, je plus na plusu od zvočnika. Za ostale zadeve v zvezi z vrtenjem faze nikakor ne filozofirajte, ker taki, ki polarizacije ne najdejo, še kaj drugega ne vedo.
[/quote]
Če nimaš dostopa (pogleda) do membrane, težko.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group